Marți,
19.08.2025
Cer Senin
Acum
15°C

Pe drumul Sibiu – Agnita se va putea circula cu maxim 60 de kilometri pe ora dupa inaugurare

Firma care se ocupă de consultanţă la drumul judeţean Sibiu – Agnita, SC Beta Cops SRL, arată în cea mai recentă informare făcută Consiliului Judeţean că lucrările vor fi terminate la data de 31 august şi că pe acest drum se va putea circula cu maxim 60 de kilometri pe oră, conform reglementărilor în domeniu.

„DJ 106 Sibiu - Agnita a fost şi va rămâne după modernizare încadrat ca drum de categoria 4, cu viteză maximă de 60 de kilometri pe oră şi cu sarcina maximă pe osie de 7,5 tone”, se arată în informarea făcută către CJ şi semnată de ing. rezident Dan Aron.

Cât priveşte stadiul actual al lucrărilor, cu excepţia unor porţiuni de câţiva kilometri de asfaltat, au mai rămas de făcut doar parcările, acostamentele, staţiile de autobuz şi semnalizările rutiere.

„Termenul aprobat pentru terminarea lucrărilor este 31 august 2011. La această dată, consultanţa, apreciază că lucrările de modernizare a drumului DJ 106 pot fi terminate la 31 august 2011. Volumul mai mare de lucrări rămase de executat la această dată au rămas la capitolele de parcări, acostamente, staţii de autobuz, semnalizare şi intersecţii” mai explică Dan Aron.

Cât priveşte asfaltul, în prezent mai sunt de executat 1,5 kilometri din stratul de bază (binder) şi 2,5 kilometri din stratul de uzură. Porţiunile rămase sunt cele din Nocrich şi dealul Dăii. În plus, au mai rămas de completat cu balast aproape 15 kilometri din acostamentele drumului.

Referitor la semnalizări şi marcaje, la această oră constructrul a comandat deja panourile, acestea urmând a fi instalate pe teren. După această etapă vine şi marcarea drumului.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Vizualizari: 487

Comentarii

11 comentarii

Catalin

Acum 14 ani

Strat de baza din binder? Clasificare in drum de categoria IV? Viteza de proiectare 60 km/ora? Nu am cuvinte...
Raspunde

cata

Acum 14 ani

suntem in 2011?
Raspunde

Americanul @cata

Acum 14 ani

Noi da, dar si voi cu sufixul î.Hr.! :p
Raspunde

60?!:))

Acum 14 ani

la viteza aia nu mai merge nici trabantu pe un drum in afara localitatii....bine ca nu au pus si restrictii de 30 :))
Raspunde

sibianul

Acum 14 ani

ce naiba in oras mergem cu 60 :))
Raspunde

nn

Acum 14 ani

cei care se ocupa de semnalizarea rutiera pe acest tronson sunt INCONSTIENTI !iar cei ce executa lucrarea ....(cred ca sunt aceeasi ) Bine mai tampitilor ca contractati pe banii nostrii tot felul de firme dar nu sunteti instare sa -i verificati si sa-i sanctionati ! IDIOTI !
Raspunde

un oarecare

Acum 14 ani

Asta se numeste modernizare? Pentru asta ati cheltuit atatia bani? Nu pot sa cred ca sunteti normali.
Raspunde

78

Acum 14 ani

Cu viteza asta puteam circula si pe macadam, nu mai trebuia sa se cheltuie bani aiurea!!!!!!
Raspunde

babulus

Acum 14 ani

Sa va traiasca sasalaii care va conduc, se imbogatesc pe spinarea voastra si iau decizii in numele vostru! Sa ii votati tot pe ei pana la adanci batraneti, ba chiar si post-mortem!!!
Raspunde

Catalin

Acum 14 ani

Oare nu o sa circule de a doua zi dupa deschidere autovehicule cu sarcina mai mare de 7,5 to? In acest fel declaratia dlui Dan Aron nu este una cu bataie clara, in sensul pierderii garantiei de buna executie inca de a doua zi dupa darea in exploatare? Cum poti restrictiona accesul autovehiculelor grele? Deci, totul este conform planurilor...
Raspunde

ion

Acum 14 ani

care modernizare? 60 km/ora?cu bicicleta nu?
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus