Săptămâna de prevenire a criminalităţii a continuat astăzi cu un concurs de creaţie web pentru elevi, pe tema prevenirii pornografiei infantile.
Ziua de astăzi a fost destinată prevenirii victimizării minorilor, fiind desfăşurat un concurs între liceele sibiene, organizat de către Compartimentul de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii şi Serviciul de Comunicaţii şi Informatică din cadrul I.P.J. Sibiu Acţiunea a fost concretizată prin colaborarea cu Inspectoratul Şcolar Sibiu, având ca tematică prevenirea victimizării minorilor prin intermediul internetului, îndeosebi a pornografiei infantile, obiectiv al Campaniei Naţionale „TU CUI DAI ACCEPT”.
Concursul a avut loc în laboratorul de informatică a Scolii „Terezianum”, unde grupuri de elevi ale liceelor O. Goga, Bruckenthal, Energetic, Avram Iancu şi Terezianum s-au întrecut în construirea de pagini web cu mesaje preventive ce îndeamnă la prudenţă din partea tinerilor acostaţi pe internet de persoane necunoscute. „Dorim să vedem aceste mesaje prin ochii voştri”, le-a spus în introducere inspectorul de poliţie Cristian Stanciu. Realizările elevilor vor fi postate integral pe platforma online a IPJ Sibiu, www.sb.politiaromana.ro. Câştigătorii concursului au fost elevii liceului Bruckenthal, pe secţiunea web şi ai Grupului Şcolar Avram Iancu pentru secţiunea power-point.
Concursul desfăşurat astăzi se încadrează în calendarul activităţilor Săptămânii de prevenire a criminalităţii şi este o iniţiativă originală, la nivel naţional, a poliţiştilor sibieni.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Avram Iancu , Inspectoratul Școlar Sibiu , Grupului Şcolar Avram Iancu , Sibiu Acţiunea , Campaniei Naţionale , Cristian Stanciu
Vizualizari: 326
Ultimele comentarii
Acum 12 ore
Cornel Sibianul
Acum 12 ore
Ada
Acum 12 ore
Ioan Rotar
Acum 13 ore
Rotar
Acum 14 ore
EVREU