17.01.2021
Ninsori Usoare
-9°C

Liceul Noica, gazda Campionatelor Nationale de Judo U20

În acest week-end, în Sibiu, se desfășoară atât finala CN de Judo pe echipe, destinată sportivilor născuți în perioada 1992-1996, cât și Campionatul Național de Judo U20 Ne-Waza. Sala de sport a Liceului Teoretic Constantin Noica se va transforma, pentru trei zile, într-o adevărată arenă judoka.

CN pe echipe, pentru juniori U20

Competiția nu ține cont de naționalitatea sportivilor și se adresează atât femeilor, cât și bărbaților. Concursul se va desfășura în kimono albastru sau alb, cu centură adițională albastră sau roșie – pentru prima echipă strigată, și numai în kimono alb pentru a doua echipă strigată. Fiecare sportiv trebuie să concureze cu kimono după reguli EJU/IJF. Sportivii care nu vor prezenta kimono regulamentar vor fi descalificați. Meciurile vor avea o durată de patru minute și Golden Score de două minute. Concursul va fi arbitrat de arbitri atestați de Federația Română de Judo.

07:00-08:00 Cântar oficial la CSS Șoimii Sibiu

10:00 Startul campionatului la Sala de Sport a Liceului Teoretic C-tin Noica.

CN U20 Ne-Waza 2011

Competiția este dedicată strict sportivilor români. Concursul se va desfășura în sistem dublu repesaj sau grupe în funcție de numărul de sportivi. Începerea luptei se va face din Nage-Waza cu Ritsu Rei. Nu vor fi punctate aruncările, relevantă va fi continuarea și acțiunile luptei în Ne-Waza. Punctajele vor fi: ippon(osae-komi 25 secunde, kansetsu-waza și shime-waza), waza-ari(osae-komi 20-24 secunde) și yuko(osae-komi 5-19 secunde). În caz de egalitate pe tabela de marcaj după Golden Score, arbitrul de pe saltea se va supune regulii majorității de trei, ceea ce înseamnă în prealabil o consultare cu ceilalți arbitri, și va anunța decizia finală. Fiecare meci trebuie să se termine cu o decizie.

Sâmbătă, 08.10.2011: Validarea documentelor la Sala de Sport a Liceului Teoretic C-tin Noica; Ședința tehnică și tragerea la sorți 17:00-17:30 Cântarul oficial