Luni,
28.11.2022
Partial Noros
Acum
7°C

Vrajba pe-un cearceaf

Meciul dintre CSU Sibiu și Gaz Metan Mediaș a început cum nu se poate mai prost ca atmosferă în Sala Transilvania. Una, întotdeauna propice spectacolului sportiv și galeriei sibiene, recunoscută ca una dintre cele mai frumoase din țară. Cu câteva minute înaintea startului partidei, un suporter sibian a desfăcut un banner agățat de medieșeni într-unul din colțurile țării. Medieșenii s-au revoltat, au început să facă scandal iar o parte dintre membrii galeriei sibiene s-au repezit din sală spre locul unde se îmbulzeau tot mai mulți oameni. Stewarzii au încercat fără succes să împiedice exodul din sală spre hol însă intervenția jandarmilor a calmat imediat spiritele. După meci, o publicație online din Mediaș a scris: „Potrivit unor suporteri medieşeni, un spectator sibian din cadrul galeriei Ultrasound a smuls pur si simplu steagul şi l-a rupt, deşi înainte de meci, oficialii grupării CSU Atlassib şi jandarmii au permis accesul galeriei medieşene cu respectivul steag. Probleme au fost şi la finalul partidei, când galeria medieşeană a scandat numele echipei din Sibiu, iar câţiva suporteri ai echipei gazdă au încercat să riposteze. Din fericire, jandarmii au fost pe fază şi au intervenit rapid, conflictul fiind stins în cîteva secunde”. Sibienii resping însă prezentarea apocaliptică a celor întâmplate. „Nu a fost vorba de niciun steag rupt. Unul dintre suporteri a dezlegat steagul și l-a lăsat să cadă pe parchet. Nu a fost nicio încăierare, doar o simplă discuție. Medieșenii sunt mai catolici decât papa când fac acuze de genul acesta”, spune Florin Iacob, liderul galeriei sibiene.

În tribune, meciul a fost la fel de tensionat ca și cel din teren. Suporterii medieșeni au provocat în permanență galeria sibiană, care a cedat, cuvinte neortodoxe făcând tur-retur între cele două galerii, spre neplăcerea fanilor veniți cu neveste și copii la meci. 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

40 comentarii

Giusepe SB

Acum 11 ani

Galeria csu e o adunatura de reduşi mintal..cersetori si fara 7 ani de acasa..si pe deasupra ii mai fac pe aia de la medias"tzarani"..uitativa la voi prima data,distrusilor...
Raspunde

Ghita

Acum 11 ani

Ce poate rezulta din combinatia dintre sasi , margineni si olteni ? Nu uitati ca si la Medias galeria Sibiului s-a dat in stamba !
Raspunde

Dudu

Acum 11 ani

Sa isi puna bannerul in fata nu pe zidul salii, nu are ce cauta acolo. :D
Raspunde

Maghiaru

Acum 11 ani

Asi vrea daca imi permiteti sa-i reamprospatez memoria d-lui Florin Iacob, liderul galeriei sibiene.Tin sa te anunt ca voi ati rupt acel baner mare inscriptionat cu Lupii Negri Forevar.Ce ati avut cu acel baner nu pot sa imi dau seama.Antotdeauna cand am jucat la voi ati scandat daca ne place la oras,au venit tarani la oras,dar sa stiti ca prin gestul de care ati dat dovada ma tem ca voi santeti acei TARANI VENITI LA ORAS.
Raspunde

Maghiaru

Acum 11 ani

Ptr. DUDU. Acel benner a fost postat si introdus in sala dupa ce am avut acordul oamenilor de ordine
Raspunde

bes

Acum 11 ani

Banner-ul respectiv nu avea ce cauta acolo. Sa fim seriosi, sibienii au mai mult respect pentru U Cluj decat pentru Medias, dar nici lor nu li s-ar permite asa ceva. Daca a fost rupt sau nu, habar n-am, dar a disparut de pe zid. Trecand peste toate acestea, exista alte probleme in sala: galeria nu mai este sincronizata(cei de jos sunt in urma celor de la cucurigu), s-a auzit cam des galeria Mediasului, prea multe \"toata sala in picioare\" si in final, tot nu avem pivot.
Raspunde

Dudu

Acum 11 ani

@ Maghiaru Ati avut acordul sa il introduceti in sala si sa il tineti in galerie sau sa il puneti in fata galeriei nu sa mergeti sa il puneti acolo sus pe zid. ps: As vre nu asi vrea reimprospatez nu reamprospatez intotdeauna nu antotdeauna Si, v-a placut la oras sau nu? :)
Raspunde

Giusepe SB

Acum 11 ani

nu ati vazut ce ciudat era liderul galerie csu sibiu?...sigur era drogat ...daca a uitat ce a facut pana a acordat acest interviu :))...chiar el a rupt acel bener...sunt sigur ca nu va fi uitat de medieseni :))...va fi asteptat cu \'\'paine si sare\'\' la Medias:)))
Raspunde

Andrei(Din SIBIU)

Acum 11 ani

Frate Sibiul mereu a avut galerie de *** :-j , numa nesimtiti si tot felu , niciodata nu mi-au placut, si cand ii faci pe medieseni tzarani eu zic sa se uita la ei apoi sa vorbeasca despre altii :) , Galeria Sibiului = MARE C*C*T
Raspunde

Dudu

Acum 11 ani

au intrat toti frustratii sa comenteze :) de ce nu comentati pe site-urile si forumurile voastre frustratilor si veniti aici ?
Raspunde

minitehnicus

Acum 11 ani

rusine galeriei sibiene,si rusine reporterului sibian care a afirmat despre galeria mediesana,ca a provocat tot timpul,in acest editorial,PENTRU CA A FOST TOCMAI INVERS ,nu stiu de ce avem nevoie de aceste trivialitati?si nu stiu de ce se ascunde adevarul ?am fost acolo si tot meciul galeria sibiana a injurat galeria mediesana provocandu-i tot timpul!GALERIA MEDIESANA FIIND FAIR PLAY INCURAJIND DOAR ECHIPA.imi pare rau pentru aceste lucruri dar in primul rind ar trebui sa ne mindrim ca avem 2 echipe foarte bune de baschet in judet,de care ar trebui sa ne mindrim pentru ca suntem din acelasi judet SIBIU,si ar trebuii sa le sustinem ,nu sa ne balacarim si sa fim dusmani!!!!!!!!PACAT PENTRU PUBLICUL SIBIAN DE NOTA 10,pe care oricare echipa ar dori sa-l aibe,dar din cauza unor persoane din galeria sibiana vor avea de suferit ca imagine.SIBIENI impacativa cu ideea ca ati avut echipa foarte buna de baschet ,dar acum MEDIASUL e la putere,si ar fi bine sa fim mindrii ca avem 2 echipe competitive in judet.HAI GAZU .cu mult respect un suporter impatimit al baschetului sibian.
Raspunde

Giusepe SB

Acum 11 ani

frustrat esti tu dudule:))...\'\'ale ale aleee...elodia va aparea cand sibiu va castiga\'\':))....\'\'priviti tabelaaaa\'\'...cu scandari frumoase mediesenii vau scos stomacu :))...voi csu-istii:))...neavand oameni competenti mintal in galerie nu stiti scandari frumoase doar scandari de reterdati mintali :)))))...am stat intre cele 2 galerii,sunt din sibiu...dar mediasu au fost cu 2 clase peste voi :))
Raspunde

Lucian333

Acum 11 ani

Ha ha, ha ha, ha ha ha. 1. Este cearceaf sau este banner? Observa discrepantele din relatare. 2. Gazistii n-au sange\'n coaie.
Raspunde

Maghiaru

Acum 11 ani

Ptr.Dudu Scuze ptr.greseli dar acum 25 de ai cand am terminat eu scoala asa se scria mai baiatule.Tu sa ai grija cum scri( As vre ?)s-au as vrea?Giusepe SB are dreptate cand spune ca liderul galerie csu sibiu a rupt acel banner.Noi am dat dovada ca santem baieti de la tara,dar voi ati dat dovada ca nu aveti acei 7 ani de la oras.In ancheiere as vrea sa va intreb de ce este asa mare rivalitate antre cele doua galerii?
Raspunde

Dudu

Acum 11 ani

Eu am mancat o litera nu am facut greseli gramaticale grave asa cum faci tu. Lasati gargara asta ieftina ca s-a injurat in galeria voastra la greu. Eu eram aproape de galerie si erau 2 copii mici langa mine care a trebuit sa ii mut in partea mea dreapta pentru nu a mai auzi ce scotea pe gura un asa zis suporter al vostru . Parca nu era de ajuns mai era si cu prietena langa el. Ca sa iti raspund , rivalitate exista intre noi si Cluj voi nu contati dar va place sa va bagati in seama :) Ce cautati voi sa puneti acolo bannerul asta e intrebarea !?
Raspunde

x-ulescu

Acum 11 ani

totul e pe net!
Raspunde

medias kicked your ass

Acum 11 ani

Galeria din sibiu este intradevar una mare si atat. Acuma cativa anii, eram la cj student si era meci mare intre U si CSU, si merg si eu frumos la meci k tot omu...cand vin suporteri lui CSU in vreo 3-4 microbuze cand noi inainte sa apucam sa strigam hai sb (fiind din medias) neam trezit cu ceva flegme si injuraturi...din acel momemt mi sa facut scarba de CSU si de galeria ei de 2 lei. PS: daca scorul a fost 86-95, care echipa e mai buna???restul nici nu mai conteaza
Raspunde

da

Acum 11 ani

Oricum nicodata fanii medieseni nu se vor putea compara cu cei sibieni,nici la baschet nici la fotbal.....
Raspunde

medias kicked your ass

Acum 11 ani

da, dar la comportament le dau foc...iar la echipe...la performante nu mai are rost sa discutam
Raspunde

Wolfi

Acum 11 ani

Foarte frumos si atractiv meciul,super atmosfera din sala,fara acele mici incidente,totul a fost superb,asa cum trebuie sa fie la un meci de baschet,si asa cum ar trebui sa fie cat mai multe meciuri in divizia noastra.PS.unii din Sibiu si din jurul lui n0au facut decat sa-si arate valoarea lor culturala si mentala,de primate,sorry,dar acesta este adevarul,dar noi cei din Medias,le-am demonstrat valoarea noastra,atat in tribune cat si pe parchet.
Raspunde

:))

Acum 11 ani

aiurea ......:)) ati strigat csu sibiu astia din medias ca va era frica sa nu plecati batuti :)).....ca dupa ce ati ajuns la autocar erati mari zmardoi si ne aratati ***asa ca lasa-ma ca taranul tot taran ramane.....
Raspunde

Fan GMM de la oras(mai oras de cat Sibiul)

Acum 11 ani

DUDU: Interesant mod de gandire ai.Noi,pe locul 1 cu 7 victorii din 7 nu contam,dar voi,de pe 8 contati mai mult.Dar ce atatea discutii...va lasam pe voi sa \"contati\" noi ne bucuram de baschet si ne incurajam echipa.Respect GMM!
Raspunde

Fan GMM de la oras(mai oras de cat Sibiul)

Acum 11 ani

decat*
Raspunde

mediesean

Acum 11 ani

ia spune ba zmeule,cum se cheama sau numeste ala din jina sau marginime sau saliste sau gura raului,eeeeeee,vezi istetule de unde vine majoritatea voastra a galeriei???si inca ceva va asteptam la Medias cu un cearceaf mare negru,abia va asteptam,zmeilor,mai discutam noi !!!
Raspunde

Dudu

Acum 11 ani

Eu spuneam ca nu contati ca si rivalitate pentru noi , singura rivalitate este cea cu U . La baschet momentan sunteti cea mai omogena echipa. Doar ca nu imi plac mironositele care spun cat de civilizati au fost cei din Medias cand eu am stat langa galeria voastra si nu pot sa reproduc ce am auzit in timpul partidei
Raspunde

Dudu

Acum 11 ani

Uite ca a mai aparut la numarul 24 un frustrat. S-a mai trezit unul sa isi arate muschii la calculator :))
Raspunde

logitech

Acum 11 ani

sunt din sibiu, ceea ce a facut galeria noastra nu a fost deloc frumos intrucat ei au dat niste bani pe acel banner...probabil si noi la medias vom fi primiti cu acelasi comportament...si eu nu cred ca celor de la medias le-au fost frica de galeria noastra deoarce doar cei mai in varsta au strigat csu sibiu....ceilalti au cantat faza cu elodia...oricum mediesenii au fost peste noi deoarece nu ne-au adresat injurii si nu ne-au aratat semne obscene
Raspunde

SUPORTER CSU

Acum 11 ani

Nu toti din galeria lui csu sant baieti rai.Liderul galeriei si anca cativa1.2.3.........Liderul galeriei a rupt acel banner.A dat dovada de om prost si needucat.Rusine.
Raspunde

XXL

Acum 11 ani

ii asteptam pe toti din galeria csu-istilor la medias...uite asa ne mai incalzim :))...va anunt de acuma ca in sala veti intra doar cu fulare la gat...asa redusi mintal ca pe cei din galeria csu nu am mai vazut pe unde am fost in toata tzara asta !!!!
Raspunde

Dudu

Acum 11 ani

Inca un analfabet la 29....
Raspunde

pentru DUDU

Acum 11 ani

Dudule taci dracului ca te faci de ras, citeste-ti comm-urile tale mai inatai, si ai sa realizezi cine este adevaratul analfabet. Cum a spus si XXL la Medias nu veti intra decat cu fulare si asta v-o garantez . Spun asta deoarece ma voi ocupa personal de asta.
Raspunde

Dudu

Acum 11 ani

Ce penibili sunteti ma. Auzi ca se va ocupa personal :)). Intotdeauna cand am venit la Medias v-am facut de rahat, asa ca joc de glezne baieti.
Raspunde

Pt DUDu

Acum 11 ani

o sa vedeti voi retardatilor...Voi sunteti mai tarani ca taranii...Oricum sti vorba aceea voi cu aroganta noi cu performanta. Suntem peste voi si la baschet si la fotbal;)
Raspunde

Dudu

Acum 11 ani

Performante? Cate campionate castigate aveti voi la baschet ca am uitat ? Momentan sunteti zero barat ca performante. Ca si civizilizatie ati fost asa dintotdeauna :)).
Raspunde

DUDUle

Acum 11 ani

suntem peste voi.. anu asta ne batem la campionat si suntem favoriti la castigarea cupei voi c ati facu pana aku va-ti luptat in playout sa va salvati de la retrogradare
Raspunde

dudule,rotundule

Acum 11 ani

esti un frustrat si un habarnist,mai ales la baschet,pentru ca acesta este subiectul reportajului,da ma,nu avem niciun titlu,dar toate performantele csu-ului au fost REALIZATE CU JUCATORI DIN MEDIAS,habarnistule,la voi in sibiu nu aveti numai OINA,si nici acolo nu sunt toti din sibiu,tarani si neciopliti si necivilizati,mars la oina cu voi !!!
Raspunde

Lucian333

Acum 11 ani

Astia din Medias sunteti toti prezenti? 3 Ip-uri sau aveti 4? 37 de posturi si un singur mesaj. Totul e pe net :).
Raspunde

Dudu

Acum 11 ani

Cat de frustrati sunteti :)). Daca Siena castiga campionatul cu americani sau sarbi nu e meritul lor e al Statelor Unite. Sunteti penibili ma, sa ne cautati cand o sa aveti o performanta notabila, sunteti ca muierile alea ne-au dat jos panza pe perete :(, alea sa le agatati la voi in sala ca nu ati venit la Sibiu la expozitie desi e adevarat ca aici aveti parte de audienta mai mare decat in satucul vostru.
Raspunde

pentru dudu si pentru ceilalti frustrati !!!

Acum 11 ani

Pamira Sibiu, surprinzătoare finalistă a Cupei României la oină,Una din revelaţiile ediţiei a 56-a a Cupei româniei la oină a fost, fără îndoială, Pamira Sibiu. O echipă care în ultimii ani nu s-a calificat în play-off-ul campionatului naţional....***www.sportlocal.ro/pamira-sibiu-surprinzatoare-finalista-a-cupei-romaniei-la-oina.html,Turnu Rosu in finala la oina,***www.sibiul.ro/stiri-locale/turnu-rosu-in-finala-la-oina/25796/,Stelian Istrate primarul jucător şi antrenor de oină,Stelian Istrate este primarul din Turnu Roşu, dar dincolo de funcţia pe care o deţine este jucător şi antrenor de oină, sportul naţional al românilor. Echipele antrenate de domnia sa sunt formate din campioni şi vicecampioni naţionali, care sunt şi cei care au grijă ca,***sibiu100.ro/index.php?page=articol&sursa=articole&id=3049&titlu=Stelian_Istrate__primarul_juc%E3tor_%BAi_antrenor_de_oin%E3
Raspunde