Miercuri,
01.02.2023
Parțial Noros
Acum
1°C

In USL Sibiu bate vantul resemnarii: poate il sustinem pe Johannis

Social-democrații au spus din capul locului că fac cadou liberalilor sau conservatorilor onoarea de a propune un candidat care să-l concureze pe primarul Klaus Johannis. Nu fără un preț. PSD-iștii au insistat și au obținut în cadrul USL pentru candidatura lui Ioan Cindrea la președinția Consiliului Județean.  
Liberalii și-au dat seama că nu au un candidat viabil pentru primăra Sibiu și au pasat problema colegilor din Partidul Conservator. După mai mult de jumătate de an, conservatorii au realizat și ei că nu au un candidat care să se prezinte onorabil în alegeri. Singurul om care insistă să se vină cu un candidat împotriva primarului Klaus Johannis este președintele PC, Daniel Constantin. Organizația PC Sibiu caută de ceva vreme un om, însă mai mult de formă, pentru a nu-și supăra liderul de la centru. ”Ne pregătim pentru alegeri, pentru că văd că se precipită lucrurile și s-ar putea să avem mai repede alegeri decât erau planificate. (...) Până la sfârșitul lunii februarie vom prezenta un candidat la Primăria Sibiu. Până atunci căutăm cea mai bună variantă pentru USL. Nu este exclus nici un candidat independent”, a declarat în urmă cu o săptămână liderul PC Sibiu, Eftimie Costeiu.
Pe președintele PNL Sibiu, Mircea Cazan, l-a scăpat însă ”porumbelul” la ultima conferință de presă, cea de săptămâna trecută. El a dat de înțeles că există posibilitatea ca USL să-l susțină pe primarul Klaus Johannis la alegerile locale, așa cum a făcut PNL în urmă cu patru ani. "Actualul primar are peste 70%. (...) Noi am făcut până acum două studii sociologice, o să mai facem un sondaj. Obiectivul nostru nu este de a schimba primarul, ci să obţinem voturi de la PDL", a spus Cazan. Acesta a declarat și că USL nu şi-a fixat încă un candidat care să îl înfrunte pe Klaus Johannis, însă este posibil să susţină fie un candidat independent, fie chiar pe actualul primar al municipiului.
Omul de afaceri Vasile Presecan a fost și el o variantă ”de lucru” a USL pentru Primăria Sibiu, însă acesta a anunțat politicienii din opoziție, prin intermediul ziarului Turnul Sfatului că nu vrea să intre într-o campanie electorală. ”Am discutat cu liderii PC Sibiu, însă nu le-am dat un răspuns până acum. Nu sunt deocamdată dornic să intru în politică. Dacă îți asumi o campanie electorală, vei fi asimilat politic, indiferent dacă candidezi din partea unui partid sau al unei alianțe. Pe de altă parte, deocamdată, eu nu sunt convins că se poate schimba ceva din partea unui candidat independent, deci nu mă văd în alegeri (...) Dacă pot ajuta cu ceva, o voi face, în funcție de ce mi se cere. Dar în conjunctura actuală este aproape rușinos să te implici în politică”, a declarat Vasile Presecan.
Democrat-liberalii nu au nici ei o variantă cu care să intre în competiție cu primarul Johannis. Singura posibilitate care se vehculează în interiorul PDL Sibiu este candidatura prefectului Horațiu Răcuciu, mai ales dacă va fi votat proiectul de lege care ar permite candidatura înalților funcționari publici fără a mai fi nevoiți să-și dea demisia.
PSD pare partidul cel mai pregătit, cel puțin la nivel declarativ, din cadrul USL, pentru alegeri. Social democrații au anunțat că toți candidații PSD îşi vor definitiva oferta electorală până la sfârşitul lunii aprilie. Tot până în aprilie, deputatul Ioan Cindrea a promis că va promova în Parlamentul României, o serie de modificări ale legilor sociale.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

28 comentarii

un sibian

Acum 11 ani

Ar fi nedemn pentru dl. Johanis sa se alieze din nou cu aceste lacuste ca sa nu zic cancerul Romaniei din ultimi 20 ani care lnseamna psd si acum si niste oameni nedemni din pnl.
Raspunde

lolek si bolek

Acum 11 ani

Atat de mare este coruptia peste tot la Sibiu, incat nimeni nu vrea sa schimbe sistemul. Primarul este de neinlocuit, rectorul de la Blaga la fel, decanul Baroului tot asa, presedintele Tribunalului idem, etc. Lasa ca o sa va schimbe Dumnezeu, ca nu sunteti nemuritori, iar in Iad tot sefi o sa fiti, ticalosilor!
Raspunde

alt sibian

Acum 11 ani

Primarul nostru cu siguranta este de neinlocuit! Imi pare rau doar de PNL ca s-a aliat cu comunistii.. In rest numai bine, ne vedem la alegeri, eu cred ca putem depasi procentul de 75% pentru Iohannis, rezutat din sondajele USL ;)
Raspunde

lolek si bolek

Acum 11 ani

Sunt pline cimitirele de persoane de neinlocuit! Nimeni pe lumea asta nu este de neinlocuit, nici chiar Johannis, dar probabil esti unul care te hranesti cu firimiturile aruncate de la masa mafiotilor, in capul careia sta Fuhrerul.
Raspunde

in viata

Acum 11 ani

IOHANNIS este de neinlocuit si lasati orgoliile doar vedeti si stiti bine cum arata Sibiul inaintea lui si cum arata acuma orgoliosilor cand mergeti undeva si spuneti ca sinteti sibieni si imediat interlocutorul va zice a da sibiul gut sinteti mindri Meritul este si a lui iohannis si-a cetatenilor urbei noi vrem sa stricam tot cei bun si sa promovam raul nu-i destul rau la nivelul tari fiti mindri cu voi si cu ce aveti
Raspunde

hi,hi

Acum 11 ani

Terminati bai cu prostiile, ca si Ceausescu a fost de neinlocuit... pana la executie! Nu mai este o lauda si a devenit chiar periculos sa spui, prin Romania, ca esti din Sibiu, dupa ce fel si fel de cretini din Sibiu injura oltenii , miticii si moldovenii pe toate forumurile sibiene, chiar si aici!
Raspunde

Sibian 5000

Acum 11 ani

La Sibiu Johanis stie cum stau lucrurile de atatia ani,dar cred ca si alcineva s-ar descurca.Vedeti exemplul Mediasului unde dupa moartea fostului primar lucrurile merg inainte.In aceste zile nu mai conteaza prea mult omul din varf,conteaza aparatul administrativ din spate sa functioneze.
Raspunde

NICU

Acum 11 ani

DEPINDE DACA MAI AU BANII MULTI SA PLATEASCA PROTESTELE
Raspunde

Taietorul de lemne

Acum 11 ani

Inainte de actualul primar, primariile nu puteau lua credite. Poate ca si asta conteaza...
Raspunde

alt sibian

Acum 11 ani

Bieninteles, conteaza tot ce a facut, tocmai de asta il consider cel mai bun primar pe care l-a avut Sibiul.
Raspunde

sasul hotz si bulangiu

Acum 11 ani

Ce naiba a facut Johannis asta chiar asa, incat este de neinlocuit? Sensuri giratorii aiurea si renovarea centrului, care acum se autodistruge fiindca a fost facut de mantuiala? Vreau argumente, nu lozinci!
Raspunde

sa traiti si mai bine

Acum 11 ani

Ce-a facut Johannis? Si-a luat multe case in Sibiu, la preturi de nimic.
Raspunde

klaus

Acum 11 ani

dupa ce s-a ars odata, sper sa nu mai puna botul iar johannis la mizeriile ce-i tot dau tarcoale. si-a invatat lectia, a vazut ca sibienii nu-l vor asociat cu toti hotii, indiferent din ce parte ar fi. sa-si vada de oras si dea flit la orice tentativa de racolare
Raspunde

PEDEU

Acum 11 ani

ARITON LA CONSILIUL JUDETEAN. STIRBET PRIMAR AL SIBIULUI. ROMAN PRIMAR MEDIAS. TRIHENEEA SENAT SIBIU. TURCAN DEPUTAT SIBIU. DOMNARIU DEPUTAT MARGINIME. PITEIU SENATOR MEDIAS NANU DEPUTAT SIBIU. 100 % OFICIAL
Raspunde

Victor

Acum 11 ani

Cei din USL sunt niste licurici. N-au pic de ambitie, deoarece Johannis are sanse mari sa castige nici nu vor sa-l infrunte. E periculoasa gandirea asta, conform careia mai bine nu nominalizeaza pe nimeni. La urma urmei ce se intampla daca pierzi, ca dintr-o competitie doar unul poate iesi invingator. Mi-e sila ca nu au pic de curaj. Oricum ar fi ideal ca Johannis sa nu ia mai mult de 60%, pentru ca gradul de aroganta, si asa ajuns la cote foarte inalte, nu va mai avea limite!
Raspunde

mama Omida

Acum 11 ani

Johannus va pierde alegerile. Kaput!
Raspunde

@pedeu

Acum 11 ani

sau lepedeu tot una.ARITON SA NU AUDA SIBIENI DE EL in judet si la tara lumea nu stie si mai primeste ceva voturi .Stirbet un gunoi si un turnator al sec. Roman nul ptr uni medieseni da : dupa care tragem apa
Raspunde

pt mama Omida

Acum 11 ani

cand zboara porcii Iohannis va pierde alegerile :)) DIn contra, va gastiga asa cum bine merita: cu peste 75-80% din voturi!
Raspunde

hi,hi

Acum 11 ani

Da, Johanus o sa castige alegerile cu 120%!!! Ceasca nu fi trist, ca ai inlocuitor la Sighii!
Raspunde

Adrian Nastase, prietenul lui Klaus

Acum 11 ani

Bate-un vant rece din balta, la Chilia-n port, Si as vrea sa fiu la Cornu, in lux si confort, Milioane de dolari, sa numar nu pot. La Chilia, ca Ramaru, ah, ce dureros, mai, Bate Basescu cu paru, ah, ce dureros, mai! In parnaie, la Chilia, ah, ce dureros, mai, Bate Base cu franghia, ah, ce dureros, mai! Si apoi imi striga tare : „Hotule, la treaba, Ca nu pupi tu achitare, hotule, la treaba!” Nu pot, Domnul Presedinte, fundul rau ma doare, Dimineata, eu, la dusuri, facui aplecare. Dimineata pan la-amiaza, ah, ce dureros, mai, Cinci mi-au tras-o la gaoaza, ah, ce dureros, mai! Si de la pranz, pana in seara, vai, ce dureros, mai, Zece-or sa mi-o traga iara, ah, ce dureros, mai! Parca-s fratii lui Terente, ah, ce dureros, mai, Toti le au mari si potente, ah, ce dureros, mai! Stau in curtea inchisorii, si-mi vine sa mor, Fiindca nu mai vreau violuri, vreau putin amor. Sapam santuri dupa santuri, fara de folos, mai, Colegul si-o scoate-afara :„Lasa capu-n jos!”, Of, cand stiu ce-am fost odata, nimeni nu cracnea, Si-acu-s la bulau mireasa, vai de viata mea! Trece trenul printre munti, ca un sarpe lung, Mafiotii U.S.L.-inosi, tot aici ajung! Si-aici, si la Poarta Alba, ah, ce dureros, mai, In haine cu dungi, de stamba, ah, ce dureros, mai! Frati banditi din P.N.L., e de rau cu noi, Ne mananca puscaria, pe noi si pe voi! Of, s-o dam dracului mafie, si pe Iliescu, Poate-asa ne-o gratia Capitan Basescu! Citiţi mai mult: Adrian Năstase, despre condamnare: Sunt convins că lucrurile vor fi
Raspunde

Vasi

Acum 11 ani

Postul asta ritmat seamana cu o manea,oricum o cocalareala,asta ar trebui sa traga un semnal de alarma societatii civile.......astfel de oameni ne conduc azi,ca si consolare pentru toata lumea,primarul sibiului(n-are rost sa-i mai spun numele,sibienii il cunosc) va mai trece mult si bine pe langa locul unde AVEA sediul un partid infect numit PDL(paduchi lati,in traducere si realitate)
Raspunde

ASTA NUME

Acum 11 ani

PDL= PROSTI DELIGVENTI LINGAI =PDL
Raspunde

dw ptr. . lolek si bolek

Acum 11 ani

ROGOJINA!
Raspunde

gogu ptr. dw

Acum 11 ani

SAS PROST!
Raspunde

@24

Acum 11 ani

ai aparaut rogojina frustrata?
Raspunde

@25

Acum 11 ani

sa ti-o dau la ocarina!
Raspunde

myki

Acum 11 ani

dle.Cioaba Florinelu,ma intreb si eu la ce fel de familie v-ati gandit cand ati afirmat ca\'\'cu o suta de grame de aur nu poate trai o familie nicio luna de zile\'\'??!Din cate stim gramul de aur este evaluat cam pe la 185 de lei ori inmultit cu o100gr.,rezulta 18500lei!,adica ceva mai mult de 42oode euro!
Raspunde

Vasi

Acum 10 ani

De parca ar trebui Johannis sustinul de careva dintre voi,lesinatilor!!!!
Raspunde