Duminică,
26.10.2025
Innorat
Acum
14°C

Cu mic, cu mare, au strans doua tone de alimente pentru sinistrati

 

Liberalii sibieni au strâns aproximativ două tone de alimente la care se mai adaugă pături și îmbrăcăminte pentru sinistrații din localitatea Dumitrești, județul Vrancea. După ce organizația de seniori a PNL a lansat mesajul strângerii de alimente și obiecte de îmbrăcăminte, sibienii din organizația de tineret au constribuit și ei la strângerea de ajutoare. Liberalii au anunțat că în acțiune s-au implicat și organizațiile din Copşa Mică, Dumbrăveni, Valea Viilor, Răşinari şi Racoviţa. ”S-au strâns aproximativ două tone de alimente care vor pleca duminică dimineaţa cu un transport pus la dispoziţie de către Pompierii Voluntari din Copşa Mică. Precizăm că aceştia vor pleca pregătiţi cu lopeţi pentru a da o mână de ajutor, iar alimentele se vor înmâna personal”, au anunțat liberalii printr-un comunicat de presă.
Tineretul Național Liberal a organizat o campanie națională de solidaritate, în cadrul căreia, fiecare dintre cele 47 de filiale ale organizației, au donat deja sau vor dona în următoarele zile alimente, haine, pături și lemne câte unei localități sinistrate. În cadrul campaniei, peste 1.100 de tineri liberali, din 22 filiale, au participat la acțiuni de deszăpezire și distribuție de alimente, haine și medicamente.  
Donațiile de până acum totalizează 25 de tone de alimente, 100 de saci cu haine groase de iarnă, 500 de pături și 40 de tone de lemne. Filialele TNL din proximitatea județelor afectate au organizat și acțiuni de deszăpezire în localitățile sinistrate. 

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

2 comentarii

csaba a

Acum 13 ani

io si feri am donat o galeata de suc de qoaie la fuamaea aia.
Raspunde

@ciobi

Acum 13 ani

ce urat vorbesti de mama ta
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus