Miercuri,
23.06.2021
25°C

Succes acasa, dupa un meci agonizant. CSM Sibiu – Unic Piatra Neamt: 3-2

Voleibalistele de la CSM Sibiu au învins, astăzi, pe teren propriu, echipa similară din Piatra Neamț, ocupanta locului cinci în clasamentul Diviziei A1, cu scorul de 3-2 la seturi.

Partida disputată astăzi în sala Transilvania a avut de toate, de la răsturnări de scor și greșeli personale, la emoție, huiduieli și personalități în tribune. Sportivele din oraș au câștigat primele două seturi, după care le-au cedat pe următoarele două, meciul ajungând în setul decisiv, unde CSM Sibiu s-a impus cu 15-9.

Primul set, câștigat de voleibalistele din Sibiu cu scorul de 25-23, le-a pus pe acestea la grele încercări, deoarece echipa vizitatoare începuse mult mai bine. Primul time-out a fost cerut de echipa noastră, al cărui antrenor, Branko Gajic, se afla în tribună, neavând drept de a sta pe bancă. Unic-ul conducea atunci cu 8-3. Cea mai disputată minge a setului a fost câștigată de sibience, la 7-11, după care acestea s-au apropiat la doar un punct de adversare. Sportivele din oraș au egalat la 15, apoi la 17, 21, 22 și 23. Ultimele două serve ale primului set au fost jucate intens de ambele formații, CSM Sibiu acompaniată și de încurajările celor puțin peste 50 de suporteri aflați în sala Transilvania, iar Unic Piatra Neamț, huiduită de același public. În final, setul a fost adjudecat de CSM Sibiu.

Setul doi

Câștigarea primului set a adus și „infuzia de moral” de care sibiencele părea că aveau nevoie. Setul a început cu un 3-0 pentru Sibiu, dar Unic-ul dădea semne de revenire în joc. Oaspeții au și egalat la 7, după care au preluat conducerea, până când sibiencele au punctat pentru 15-15. Din acel moment, Sibiul s-a păstrat la conducerea jocului și a scorului, ajungând să se distanțeze la o diferență de trei puncte(22-19). Emoțiile finalului de set au făcut ca sibiencele să servească de două ori greșit, pentru 22-20, respectiv 24-21, dar acestea s-au impus cu 25-21, pe serva adversarelor.

Seturile trei și patru

Deși au condus în cea mai mare parte a timpului alocat setului trei, voleibalistele din orașul de pe Cibin au pierdut cu 20-25. Setul patru a fost câștigat indubitabil de echipa oaspete, care avea la un moment dat o diferență de nouă puncte, la 8-17, diferență care s-a majora până la final, când Unic-ul câștiga cu 14-25.

Setul decisiv

Ultimul set a început foarte bine pentru CSM, care câștiga primele patru serve. Diferența de scor s-a mărit, ajungând la 9-2 pentru sibience. Din acel moment, Unic-ul începea avântul de final, reușind să recupereze și ajungă la doar două puncte de CSM Sibiu(11-9). La 12-9, staff-ul tehnic al CSM-ului cerea time-out. După minutul acordat pauzei de consultări, echipa din Sibiu a câștigat minge după mine, ajungând la 14-9. Ultima servă a fost și cea mai disputată, deoarece sibiencele doreau să încheie meciul, iar adversarele lor nu doreau să cedeze. După patru-cinci schimburi, sportivele din oraș găsesc în centrul terenului advers locul potrivit pentru a plasa mingea de meci. Partida se încheie cu un succes la limită al CSM-ului.

Printre spectatori, la meci s-au aflat și fostul ministru al Economiei, Ion Ariton, dar și baschetbaliștii de la CSU Sibiu.

În ciuda victorie cu 3-2 din această seară, CSM Sibiu rămâne pe ultima poziție, iar VC Unic LPS Piatra Neamț pe locul cinci.