Joi,
07.07.2022
Partial Noros
Acum
23°C

Zara, la Sibiu. De saptamana aceasta

1.650 de mp, exclusiv Zara, pe cele patru niveluri ale clădirii de pe strada Nicolae Bălcescu, nr. 11, Sibiu. Magazinul va avea o deschidere în stilul clasic Inditex, adică soft (fără ”gălăgia” unor evenimente de marketing) în dimineața zilei de 7 martie.

”Sunt foarte puține orașe în România care se pot lăuda cu un astfel de corso stradal precum cel de la Sibiu. Prin urmare, a fost o alegere naturală a Inditex de a deschide și la Sibiu un astfel de magazin”, a declarat Mihai Cioltea, director de dezvoltare al Inditex România. Inditex este cel mai mare producător și distribuitor de haine din Europa, reunind alături de Zara multe alte branduri recunoscute, precum Bershka, Massimo Dutti, Pull& Bear sau Stradivarius.

Deschiderea Zara la Sibiu are loc la finalul unor ample lucrări de reabilitare a clădirii din centrul istoric, lucrări care, potrivit informațiilor neoficiale obținute de Turnul Sfatului, au însumat investiții de peste două milioane de euro. Practic, lucrările au vizat întreaga structură a clădirii, care a fost refăcută, asemenea acoperișului și fațadei acesteia. Antreprenorul general al lucrărilor este Goa Invest SA, compania de construcții a celor de la Inditex. Lucrările au început la jumătatea lunii septembrie, anul trecut.

Al treilea magazin stradal din România

Deschiderea magazinul Zara de la Sibiu înseamnă pentru Inditex al treilea magazin stradal, deschis sub acest brand în România. Primul a fost cel din București, de la Unirea Shopping. Un an mai târziu, în 2010, Zara a deschis al doilea magazin stradal, la Pitești. Din cele aproape 60 de magazine Inditex în România, după deschiderea celui de la Sibiu, 11 vor purta brandul Zara (cele șase din București, cele două din Cluj-Napoca, cel din Oradea, cel din Pitești și viitorul magazin din Sibiu).

Suprafața magazinului de la Sibiu este de 1.650 de mp – un pic mai mică decât suprafața ”clasică” a magazinelor Zara, ce se încadrează între 2.000 și 2.500 de mp. Imobilul din Sibiu este structurat pe patru niveluri: subsol, parter și două etaje.

Potrivit informațiilor obținute de Turnul Sfatului, la Sibiu vor fi comercializate exclusiv produsele Zara. Deschiderea magazinelor nu va fi însoțită de o campanie creată strict pentru acest eveniment. Reducerile operate de Zara pe strada Nicolae Bălcescu vor fi aceleași care sunt lansate în restul magazinelor din țară.

De șapte ani în România

Brandul spaniol zara a intrat în România abia în noiembrie 2004, cu un magazin în franciză amplasat în București, după ce cu intrarea grupului Inditex a fost făcută prin magazinele Pull&Bear, tot în Capitală deschise. Acum, Grupul Inditex a ajuns să dețină, la nivel mondial, peste 5.000 de magazine, în 78 de țări. În România, cifra de afaceri a grupului a ajuns la aproape 100 de milioane de euro, anul trecut. În lume, în prezent, există 1.723 de magazine zara, care au generat anul trecut un rulaj de peste opt miliarde euro.

Primul magazin Zara a fost deschis în 1975, în A Coruña, oraș aflat în nord-vestul Spaniei.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

24 comentarii

sibianca

Acum 10 ani

bah serios. cat v au dat astia de la \'tzara\' pardon \'zara\' ca sa ii laudati?:)) auzi cica refacerea structurii cladirii etc :)))))))) LOL asa ii zice la spoiala mai nou? ati devenit mai comunisti si pupincuristi ca tribuna !
Raspunde

Eu

Acum 10 ani

Gata !!! ura sa mergem de la ora 6-30 poate sa da ceva la oferta.... pe bonuri sau .....la reducere .... vorba aceea \" Nu ca trebe\' dar sa fie , haine , pe datorie o mie!!\"
Raspunde

Taratorule

Acum 10 ani

Zara s-ar putea sa ia o mare teapa in Sibiu, la fel ca magazinele din mall. Oamenii o sa se plimbe prin magazin, eventual o sa-si faca poze si...cam atat. Magazinele din mall nu si-au mai platit chiria de luni bune.
Raspunde

@3

Acum 10 ani

Pai poate si mall-ul ar fii trebuit sa mai lase din chirie ceva , ca doar nu se mai cheltuiesc bani ca in 2007-2008
Raspunde

sibian

Acum 10 ani

Magazinul Zara o sa fie un succes pentru Sibiu.Parerea mea este ca lucrurile frumoase aduse in oras trebuie apreciate.cum putem aprecia acest lucru?sa intindem o mana de ajutor si sa cumparam cate un produs,nu conteaza cat de mic este sau cat se scump.de ce sa distrugem lucruri frumoase care aduc faima SIBIULUI.Trebuie sa ajutam aceste companii care vin in SIBIU sa isi faca un nume.Arata bine si oamenilor straini care vin sa viziteze SIBIUL.ACEASTA ESTE PROBLEMA IN SIBIU.INVIDIA.CAND APARE UN LUCRU FRUMOS IN ORAS.GATA.HAI SA-L DISTRUGEM.TREBUIE SUSTINUT ACEST MAGAZIN LA DESCHIDERE.SI NU NUMAI.LUCRURILE FRUMOASE SUNT SCUMPE.DAR,AU O VALOARE.ATATA TIMP CAT UN LUCRU FRUMOS NU ESTE APRECIAT ISI PIERDE DIN VALOARE.LUCRURILE SCUMPE AU VALOARE.LA FEL CA SI OMUL.DACA OMUL NU ARE VALOARE ATUNCI NU ARE ROST SA POARTE ACEL LUCRU DE VALOARE.\"HAINA IL FACE PE OM\"
Raspunde

Taratorule

Acum 10 ani

@5 Sa vedem daca sunt destui sibieni care isi permit \"lucruri frumoase, chiar daca sunt scumpe\". Majoritatea au salariile mici si au griji mult mai marunte gen: factura la gaz, ratele la banca, mancarea, etc. Daca produsele sunt de calitate si exista cerere pentru ele, oamenii se vor bate pe ele (cu fac cu iPhone). Daca nu...se vor plimba la caldurica, ca in mall. Nu trebuie incurajat nimic, suntem in capitalism. Fiecare cumpara ce-si doreste, daca-si permite.
Raspunde

vecin

Acum 10 ani

foarte fain!
Raspunde

@5

Acum 10 ani

\"Haina il face pe om\"? Prin extensie, ambalajul il face pe om. Ok, du-te si cumpara-ti haine de valoare, \"ambalaje\", poate asa iti vei putea ascunde ipocrizia si snobismul pe care pui atata pret.
Raspunde

pt. hateri

Acum 10 ani

nu e bine ca s-a facut magazin, mai bine raman banci, farmacii si cazinouri ca alea ne plac noua...
Raspunde

8. @5 (IP 109.99.16.211)

Acum 10 ani

Fiecare are dreptul la opinie.nu cred ca sunt NICI IPOCRIT SAU SNOBIT.Poate o sa iti iau adresa de IP si o sa ne intalnim la tribunal.CE ZICI?mai continua cu jignirile si atunci o sa mergem si pe alta cale.Multumesc.
Raspunde

lulu

Acum 10 ani

bravo.este super si magazinul si locatia.perfect.pacat k sunt prea putine de acest calibru
Raspunde

unknown

Acum 10 ani

Foarte util un astfel de magazin. Nu mai e cazul sa mergem pana la Cluj. La fel de bine venite ar fi si celalate branduri din grup.
Raspunde

@10

Acum 10 ani

Mare este gradina .......... dar multi au sarit gardul......desi poarta era deschisa.
Raspunde

@10

Acum 10 ani

Ok, ia-mi IP-ul si o sa ne intalnim la tribunal. Eu tot consider ca esti un ipocrit si un snob.
Raspunde

Adrian

Acum 10 ani

Pe cand Pull & Bear la Sibiu. Super marca, preturi OK! Nu ar mai trebui sa mergem pana la Brasov!
Raspunde

BULĂ@15

Acum 10 ani

i-am intrebat eu cănd deschid magazin la sb.....au spus că ptr vănzare a 2 chiloții și 3 sutiene pe săptămănă nu deshid magazin la sibiu . te așteaptă in continuare la brașov.....la prețurii fără reducere
Raspunde

Adrian

Acum 10 ani

”Pentru Bulă”...esti la fel ca legendarul personaj...cu cat vorbesti mai putin...cu atat mai bine. De cretinoizi e burgul plin...ca deja incepe sa puta...
Raspunde

14. @10 (IP 109.101.249.158)

Acum 10 ani

Nu vreau sa intru intr-o polemica cu tine.cum am spus.avem justitie.iar eu cred ca intotdeauna acei oameni care jignesc pe situri trebuie sa plateasca in instanta vorbele grele.o sa se dea o lege in curand.doar asa putem sa ne respectam unul pe celalalt.
Raspunde

BULA

Acum 10 ani

PTR 17...du-te mai fitze invartindu-te, nu dau 2 bani pe tine si pe hainele tale de firma . sti cum e treaba cu hainele tale de firma??cum fac cei cu sticlele de vin....eticheta
Raspunde

1111

Acum 10 ani

ai perfecta dreptate @5 (IP 109.99.16.211) HAINA IL FACE PE OM. SUNTEM PREA SARACI CA SA CUMPARAM IEFTIN.
Raspunde

33333

Acum 10 ani

AI PERFECTA DREPTATE @10 (IP 109.101.249.158) (IP 188.24.221.58) poate asa invatam sa ne respectam.Ne plac lucrurile ieftine dar cu pretentii:)))NU SE POATE ASA CEVA.
Raspunde

liviu

Acum 10 ani

stie cineva programu???
Raspunde

Ionut Iordache

Acum 10 ani

Din pacate ZARA a deschis la SIBIU chiar in momentul in care grupul INDITEX inregistreaza pierderi fara precedent. Din cate se aude.. noul manager general, un anume Paul CUZA a pus firma pe chituci. Vinzarile scad.. iar acum au scazut si salariile iar managerii romani nu scot o vorba. Cuza este un individ mult prea slab pregatit pentru postul de la INDITEX... cifrele o dovedesc tot mai mult.
Raspunde