Sâmbătă,
18.05.2024
Cer Senin
Acum
13°C

FDGR a definitivat listele: fara candidat la primaria Cisnadie. Johannis: n-a fost rau cu sasii

După cum era de așteptat, Klaus Johannis candidează la Primăria Sibiu, Martin Bottesch la președinția Consiliului Județean, iar Arnold Klingeis la Primăria Avrig. Lista de candidați anunțată azi de FDGR îl mai include și pe Karl Heinz Pelger (50 de ani)  pentru Primăria Ațel. După cum anunța cu câteva zile în urmă Turnul Sfatului, Johann Krech nu va mai candida pentru funcția de primar al orașului Cisnădie, funcție ocupată în ultimii opt ani.
”Politica FDGR este aceea că acum avem nevoie de domnia sa în Consiliul Județean. Drept pentru care domnul Bottesch, domnul Krech și cu mine am discutat problema, am analizat toate fațetele și am ajuns la concluzia că aceasta este configurația care ne ajută cel mai mult”, a declarat președintele FDGR, Klaus Johannis.
El spune că, în locul lui Krech, Forumul nu a putut găsi un alt candidat mai bun, deși lista pentru Consiliul Local enumeră alte 21 de nume (printre care și cele ale copiilor lui Johann Krech). ”S-ar putea ca în Cisnădie să avem un număr mai mare de voturi pentru Consiliul Local, fiindcă oamenii din Cisnădie vor analiza, acum, ceea ce au avut. Și vor ajunge, probabil, la concluzia că nu a fost rău cu sașii. Și s-ar putea să îi voteze mai mult decât până acum. Problema cea mare la Cisnădie a fost că deși am avut primar, am avut puțini consilieri locali. Și colaborarea cu CL Cisnădie a depins de mulți alți factori decât de imagine”, a mai spus Johannis.

În altă ordine de idei, în cazul lui Martin Bottesch acesta speră, în afara câștigării alegerilor, să crească și numărul de consilieri județeni ai FDGR. Acum sunt zece la număr, în mandatul trecut Forumul având 11 aleși județeni. Programul electoral al Forumului a fost definitivat, în următoarele zile fiind așteptată sintetizarea acestuia.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

30 comentarii

pauli

Acum 12 ani

Römer Sachsen werden für ihre Herden-Mentalität zu stimmen. Zurück in zwei Weltkriegen Helden Gräber für Unterwürfigkeit ihrer Enkelkinder.
Raspunde

Alex

Acum 12 ani

Melzer ar fi fost cel mai bun candidat la primarie din partea FDGR.
Raspunde

@papagalul pauli

Acum 12 ani

Mentalitate de turma au germanii. O sa zici ca nuuuu, aia este disciplina! Imi pare bine ca va cotropesc turcii, bai tzigane , si du-te-n paula mea (pe romaneste)!
Raspunde

Fred

Acum 12 ani

Bai...Pauli!! Zic ,,bai`` pt. ca esti un ,,bai``! Limba oficiala in Romania cat si inscrisurile sunt in ...romaneste, ai inteles!!Cu echipa Klaus- Martin voi vota cand Basescu ajunge cancelar al Germaniei . Mai mari mincinosi ca echipa mai sus mentionata nu erau decat activistii fostului regim care exportau sasi dar au uitat pe cei doi sau nu prea sunt ...sasi!! Alles Gute ...Pauli und geht zum Teifel!
Raspunde

bianca

Acum 12 ani

daca si de aceasta data mai sunt prosti romanii si va voteaza ne meritam soarta de prosti
Raspunde

buluc

Acum 12 ani

Iohannis Bürgermeister! Bottesch Präsident!
Raspunde

ion

Acum 12 ani

Sper sa se duca sasii la culcare sa ne lase
Raspunde

alexandru

Acum 12 ani

daca tot vreti primari nemti si sa vorbiti germana de ce dracu nu plecati toti in germania impreuna cu conducatorul vostru comunist
Raspunde

lola

Acum 12 ani

Sunt total confuza, in ce tara vor avea loc alegerile Romania sau Germania?! Cu ce sunt sasii mai buni? Este vina noastra ca i-am pus pe un piedestal de pe care acum nu reusim sa-i mai dam jos! De ce nu pleaca in \"tara lor\", Germania? Va spun eu ca acolo sunt tratati ca paria ai societatii, numai la noi li se permite sa faca atatea figuri de parca providenta i-ar fi trimis in Romania ca unica salvare a poporului nostru! Votez un ROMAN cinstit de-al nostru!
Raspunde

PTR. Lola

Acum 12 ani

Lola draga,numestei-mi tu un roman cinstit de-al nostru. macar unul.
Raspunde

pentru primul agramat Pauli

Acum 12 ani

Acum cativa ani, un anume fotbalist Raducioiu, dupa cateva luni de exod in strinataturi, se prefacea ca nu mai poate vorbi bine romaneste. Atunci toata lumea a ras de el, era penibil, nu putea vorbi practic nici o limba...cam asa esti tu mai Pauli, mai bine ai invata sa vorbesti/scri corect germana, apoi sa uzezi de ea. P.S. Si daca prin absurd,tu, ai putea sa stapanesti limba germana, nu e o lauda sa o folosesti oriunde, mai degraba e o lipsa de educatie, IPOCRIZIE.
Raspunde

robs

Acum 12 ani

roman cinstit. hai ca nu ma mai pot opri din ras.
Raspunde

@ robs

Acum 12 ani

Sasule din Stuttgart, nici eunu ma pot opri din ras cand ma gandesc la cat de prost esti tu si cat de umilit esti ca Auslander in Germania. Te-ai intoarce in genunchi pana in Romania, dar ti-e rusine ca o sa rada romanii aia \"necinstiti\" de tine. Cat despre Iohannis cel corupt si hotz, are dreptate, nu a fost rau cu sasii, pentru ei a fost foarte bine ca au papat banii sibienilor, pentru romani a fost rau!
Raspunde

Ionel

Acum 12 ani

Hai sa fim seriosi, este adevarat ca nu a fost rau cu sasii, dar problema e ca sunt foarte putine minti luminate in FDGR, ceilalti sunt acolo pe barba lui Johanis. Au valoare doar pentru ca sunt in spatele lui Johanis, altfel .....
Raspunde

Vasi

Acum 12 ani

De-a lungul istoriei sale multimilenare Sibiul a scos la iveala mari personaliati. De exemplu: regele international Cioaba, imparatul Aurelian, Mailat s.a.m.d. Mai nou, eroul sibian din timpul protestelor hibernale , militaurul (rezervist acum) Alexandru Gheorghe , candideaza si el la primaria Sibiului. Bravo lor, cinste sibienilor si JOS BASASCU !
Raspunde

anonim

Acum 12 ani

pentru Fred: e adevarat ca Pauli era frumos sa scrie in romana, dar era frumos si din partea televiziunilor si a presedintelui sa ne vorbeasca tot in romana, sa ne dea stiri romanesti.....acum 90% sunt tiganesti, Asa ca spor la vot pentru cei de acum, in curand ne vor schimba si numele tarii in limba lor, ca oricum sunt peste tot....Eu sincer cred ca daca sasii nu plecau in Germania, acum dupa 20 ani Romania era altfel... dar deh, asta e
Raspunde

Fost votand FDGR

Acum 12 ani

Am fost votand FDGR dar m-am saturat sa vad toate gospodinele sasoaice popi si cativa dascali in CJ si CL. Daca nu se va produce un echilibru ne meritam soarta de slugi , neputinciosi hoti si puturosi cum ne catalogheaza sasii !
Raspunde

NELU

Acum 12 ani

NU SUNTEM CAPABILI SA ALEGEM NISTE ROMANII ADEVARAT ATUNCI NE MERITAM SOARTA SA EMIGRAM CU TOTI SA LASAM PROSTIMEA SA I-SI REVINA
Raspunde

mucea

Acum 12 ani

Exista romani adevarati?????????????? E vorba de cei din politica si administratie,ca sint sigur ca in celelante categorii mai sint.
Raspunde

robs

Acum 12 ani

aia cu stuttgartul nu ai nimerito. dar in fine de ce in genunchi?? pot veni cu avionul. rusine? de ce rusine. nimanui nu-i poate fi rusine sa se intoarca acasa. diferenta e ca noi nu am vandut nimica asa ca si daca mas intoarce cu mainile in buzunare tot as avea mai mult ca tine, si sti de ce? fiindca aam muncit si nu mi-am baut munca
Raspunde

lucian din Samosata

Acum 12 ani

m de ţigani şi de slugi\" vorba lui Iohannis,) până în anul 2035 ! Să \"fiţi sănătoşi\" şi \"Să trăiţi bine !\" până anunci.
Raspunde

mircea

Acum 12 ani

FDRG apare ca o institutie sfanta, cu oameni semi-zei. Romanii sunt prosti ca ii considera asa.
Raspunde

Matei

Acum 12 ani

E bine ca ne dam orasul si judetul pe mana sasilor. Poate ar fi bine sa le dam pe nume propriu tot judetul daca tot credem ca ei sunt mai buni ca noi. Cat de fraieri sunt romanii.
Raspunde

claudiu

Acum 12 ani

Sasii isi urmaresc propiile interese cand veti vedea asta oami oameni buni?!?!
Raspunde

ioana

Acum 12 ani

Acest Banciu Teodor este umflat zi de zi in Tribuna. Va ajunge sa crape ca o basica uzata de la cat capital de imagine i se face aici.
Raspunde

ion

Acum 12 ani

Atita timp cit ne considera slugi si tigani sasii nu mai au ce sa caute in Sibiu
Raspunde

@anonimule,

Acum 12 ani

sunt 100% de acord cu tine pentru partea cu ce s-ar fi intamplat cu Sibiul daca n-ar fi plecat sasii dupa \'90. Am mai afirmat undeva ca, daca Sibiul este ceea ce este, se datoreaza culturii occidentale - adica sasesti, si cultului sasilor pentru ordine si disciplina, pentru respectarea legii. Din pacate, sasii ramasi s-au balcanizat, intr-o masura mai mare sau mai mica. Nu exista padure fara uscaturi. Dar proiectul de renovare a centrului istoric este, din cate stiu, un proiect comun Ro-De, si se vede. Doar Sighisoara mai este renovata in acelasi spirit, Brasovul, care avea acelasi potential, este un kitsch de tot rasul in zona centrala, un amestec total neinspirat de stil modern cu stil medieval - gotic. Nu inteleg ce aveti toti cu sasii? Daca aveti ceva, aveti cu Johannis si ceilalti. Extrapoland, pentru ca am ceva impotriva PDL-istilor (din punctul meu de vedere mi se par niste scursori ale societatii, niste hoti ordinari, de la primul om al tarii pana la ultimul om din structurile teritoriale) ar insemna sa am ceva impotriva romanilor? Sunt, si eu, roman. E aiurea.
Raspunde

@

Acum 12 ani

Cind ne-o veni mintea la cap sa vedem ce se ascunde in spatele acestor \"zei\"-Suflete goale ,pline de frustrarile unei minoritati care nu prea mai au ce face pe aici,decit sa se capatuiasca cit mai sunt la putere.In rest ,de romani ne doare-n basca...
Raspunde

convins!

Acum 12 ani

De ce sa nu fim capabili, domnule Nelu? Intrebarea este, unde sunt????? se pare ca nu va convine deloc faptul ca orasul nostru este foarte apreciat in strainatate...dar, culmea, mai ales de cand este condus de KJ. O fi pur si simplu intamplator?? Nu conteaza deloc transformarea acestuia din ultimii ani? ce-au facut primarii dinaintea lui KJ????? Ce daca KJ e sas?? A luat cumva orasul asta sa-l duca in Germania? KJ e sibian in primul rand! Si orice ati zice, primar mai bun n-a avut Sibiul!!!!!! Asa ca...cu sasii inainte :)))))))))))
Raspunde

david

Acum 12 ani

Da,intotdeauna apar ROGOJINILE.
Raspunde