Vineri,
09.12.2022
Ceata
Acum
1°C

Zece pentru Primaria Sibiu, noua pentru locul lui Bottesch la Consiliul Judetean. S-au incheiat listele pentru alegerile locale

Fotoliul de primar al Sibiului este râvnit de zece sibieni, în timp ce pentru șefia consiliului județean luptă zece candidați. Ieri a fost ultima zi în care se puteau depune listele de candidaturi pentru alegerile locale. Klaus Johannis candidează pentru al patrulea mandat din partea FDGR, el câştigând ultimele două scrutine cu peste 80 la sută din voturi. În anul 2000, el a fost ales primar al Sibiului după ce l-a învins în turul al doilea pe actualul deputat Ioan Cindrea, care acum candidează pentru preşedinţia Consiliului Judeţean. Un contra-candidat este locotenentul în rezervă Alexandru Gheorghe, care a protestat în Piaţa Universităţii din Bucureşti. El candidează din partea Partidului Naţional Democrat-Creştin. Alexandru Gheorghe a apărut, în ianuarie, îmbrăcat în uniformă militară, în Piaţa Universităţii din Bucureşti, cu declaraţii de susţinere la adresa protestatarilor, afirmând că "s-a săturat de batjocura din această ţară". Lista candidaților pentru Primăria Sibiu Klaus Johannis - FDGR Alexandru Gheorghe - PNDC Dragoş Floarea - USL Mariana Brunchea - PDL Ilie Creţu - PNŢCD Liviu-Nicolae Modran - Partidul Poporului Dorin Flucuş, avocat - PRM Sebastian Cotoară - Partidul Verde Florin Ştefan Nartea - Partidul Ecologist Român Luminiţa Beldean - PPDD Pentru şefia Consiliului Judeţean Sibiu s-au încris nouă candidaţi. Actualul preşedinte al instituţiei, Martin Bottesch, candidează pentru al treilea mandat. Bottesch, care se află la conducerea instituţiei din 2004, este profesor de matematică şi autor de cărţi despre istoria, etnologia şi învăţământul minorităţii germane din România. Printre candidaţii la şefia Consilului Judeţean Sibiu se numără şi Dorin Cioabă, fiul autointitulatului rege al romilor, Florin Cioabă, care candidează din partea Alianţei Civice Democratice a Romilor, dar şi predecesorul lui Klaus Johannis la Primăria Sibiu, Dan Condurat, care candidează din partea Partidului Poporului. Lista candidaților pentru șefia Consiliului Județean Sibiu: Martin Bottesch - FDGR Ioan Cindrea - USL Cornel Ştirbeţ - PDL Ioan Secaş - Partidul Uniunea Ecologistă din România Emil David - PRM Gheorghe Buzdugan - Partidul Verde Lucian Florin Dumitra - Partidul Ecologist Român, Maria Magdalena Țițonea - PPDD Dorin Cioabă - Alianţa Civica Democratice a Romilor

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

38 comentarii

buluc

Acum 10 ani

Pacat de banii ce se vor cheltui aiurea-n tramvai. Stim cu totii ca Iohannis va fi reales de noi cu peste 80% din voturi, iar Bottesch va continua sa conduca CJS. Numai bine!
Raspunde

SIB

Acum 10 ani

Buluc, la balamuc!Jos sasii! Votati candidatii romani, ajunge cu dictatura saseasca! Ati inlocuit un dictator national oltean cu un dictator local sas. Primul macar era patriot si cinstit, sasul este sovin, dusmanos si corupt.
Raspunde

vocea ratiunii

Acum 10 ani

Asa este Iohannis va castiga, trebuie sa ne gandim insa pe care din acesti tineri ii vom sustinte sa il ajute si sa aduca un suflu nou dar responsabil desigur si de ce nu si ecologic, Sibiu fiind totusi un oras cu prea putina verdeata si locuri in care sa ne recreem in afara de centru - care din pacate e tot beton si piatra. Cunoscand candidatii tineri, consider ca cel mai pregatit, responsabil si inclusiv de cultura germana avand in fapt scoala lui Iohannis este avocatul Nartea Stefan. Daca nu ne hotaram pentru unul cu coloana vertebrala, dam dinnou Sibiul pe mana partidelor mari. Iohannis daca e destept creeaza o alternativa cu care sa se poata intelege, pentru ca se pare ca inclusiv USL-ul pentru care s-a dus la Bucuresti ii sapa groapa la el in oras - poate nu acum dar peste 4 ani...?
Raspunde

Ion

Acum 10 ani

Mai bine sasi decat olteni, bolovane!
Raspunde

BULĂ

Acum 10 ani

de acord....jhonny la primarie si dorinel la CJ ! OARE CUM AR FI???
Raspunde

mela

Acum 10 ani

eu cred ca avem nevoie de o mare schimbare sasu deja este depasit de situatie ia expirat fenomenul acela numit popularitate ar trebui sa incercam o femeie puternica precum Mariana Brunchea
Raspunde

Maria

Acum 10 ani

Nu e de mirare ca va castiga al 3-lea daca romanii se cearta. Este exact ce spune mai sus vocea ratiunii, daca vrem sa avem intre consilieri deocamdata un roman tanar trebuie sa ne unim si sa il votam pe cel care intr-adevar merita, nu pe cel care face cel mai mult circ. Propunerea facuta mai sus pentru d-l avocat Nartea mi se pare si mie una foarte logica si va impaca cu siguranta si capra si varza. Am avut ocazia sa il cunosc pe dl. avocat Stefan Nartea si sa il urmaresc in evolutia lui in ultimii 10 ani. Toti oamenii cu care intra in contact il respecta si desi este roman ca majoritatea locuitorilor din Sibiu, marginean chiar, a vut parte si de o pregatire si scolarizare in spiritul german. A calatorit si s-a intors cu experienta. Nu pot decat sa ii urez mult succes in acest proiect.
Raspunde

halo gara

Acum 10 ani

halo gara.si cei din FDGR sunt tot cetateni romani.nu va ti mai civilizat rogojinolor?ce aveti cu bastinasii?apai cu brunchea la facut cozonaci cu mac k altceva ciuciu.....
Raspunde

Eu, sibianul

Acum 10 ani

Cam ajunge cu sasul, pentru ca vad Sibiul ramas in urma altor orase. Cred ca nu poti spune ca esti bun edil dupa 3 mandate in care ai facut sensuri giratorii, fantani si acum piste pentru biciclete... ca sa nu mai spun despre sportul sibian, care nu prea mai exista...
Raspunde

lupul

Acum 10 ani

Este timpul cas dictatura instituita de FDRG ,formatiune politica constituita pe criterii etnice, ca si UDMR , sa ia sfarsit. A disparut oare mandria romanilor ? Consiliul local este o fabrica de hotariri a caror initiator este primarul si care sunt votate de consilierii FDRG fara a fi citite sau comentate. Pacat ca raportul Curtii dce conturi care a efectuat re cent un control amplu asuprta executiei bugetarer din Primaria Sibiu, nu este facut public. Se va vedea atunci cum sunt cheltuiti banii nostri ai contribuabilior. Dar primarul actual face curatenie pe malul Cibinului pentru o ultima impresie si nu are interes sa faca public acest raport. Mai ganditi-va dragi conc etateni inainte de a aplica stampila pe un nume care nu ne-a reprezentat niciodata.
Raspunde

Ionel

Acum 10 ani

Sa castige cei mai buni. Eu cred ca e nevoie de o schimbare la nivelul judetului, in ultimi ani lucrurile au cam stagnat.
Raspunde

prieteni

Acum 10 ani

emil david -prm sa castige // de-nu iasa sa vina alui cioaba cioara
Raspunde

nelu

Acum 10 ani

prostia la romani le iasa greu din cap nu avem noi romani capabili in sibiu ?
Raspunde

lola

Acum 10 ani

de ce sa nu incercam si o schimbare? ne-am invatat cu sasii, nu e un lucru rau dar se poate si mai bine.deja sasii nu mai vin cu nimic nou, cred ca o femeie la Primarie ar fi o schimbare binevenita pt Sibiu...cat despre CJ mai bine ma abtin ca numa ce m-am uitat pe lista de proiecte culturale aprobate si mi s-a facut sila cum sunt aruncati banii sibienilor pe geam pe proiecte care nu ajuta cu nimic comunitatea sibiana...
Raspunde

Olga

Acum 10 ani

Johannis s-a ofilit deja de cand e la primarie, sunt pe lista persoane care nu prezinta interes... dar doamna care candideaza, eu ma bucur ca o vad in lista.
Raspunde

Olga

Acum 10 ani

Poate ca femeile nu sunt bune soferite, dar de obicei \"conduc\" lucrurile spre drumul cel bun. Asa ca, toata increderea sibienilor sa fie in Brunghea Mariana.
Raspunde

@Olga

Acum 10 ani

Daca stai capra o sa ti-o votez pe felationista aia.
Raspunde

david ptr. SIB

Acum 10 ani

Ma ROGOJINA da devreme ai facut ochi.Luate-ar circul si Oltul.
Raspunde

cainele

Acum 10 ani

Daca vreti sa vedeti orase moderne si curate, nu trebuie sa va duceti prea departe, Valcea, Brasov, Cluj, sant doar cateva exemple. In Sibiu E JALE. Vara nu poti aerisi locuinta, asa praf e in oras. Santem municipiul cu cele mai multe strazi neasfaltate din tara.
Raspunde

vio

Acum 10 ani

Ziaristi facuti la apelul de seara: eu am numarat 10 candidati pentru Consiliul Judetean, nu 9
Raspunde

Catalin

Acum 10 ani

Daca doriti cu adevarat ceva mai bun aici sunt solutiile ***sibiu.nouadreapta.org/
Raspunde

Roxana

Acum 10 ani

Fiecare are dreptul sa candideze dar nu stiu daca vor obtine voturile necesare.Bafta!
Raspunde

bubulina

Acum 10 ani

o sugi la rece morondel ca nu mai iesi tu ! o sa vina brezaie care stie el ce sa faca cu alcolistii .altana nu o sa mai fie asa murdara ti ai batut joc de ea alcolistule ,galbenule!!!!!!!!!
Raspunde

bubulina

Acum 10 ani

dle vice sa vezi ce o sa ti cada burta aia mare cand o sa iasa BREZAIE VASILE el e om de omenie nu voi paranghelistilor care ati falimentat com altana ,JEGOSILOR care v ati compromis cu toti slabii dar si voi sunteti tot asa ce sa mai vb ,o sa va sara scaunele de sub fundu ala puturos sa zburati pana in dallas ! POPONARILOR !!!!!
Raspunde

unguru

Acum 10 ani

bai rosule esti si tu primar dar nai facut nimic in afar a faptului ca ai baut si ai mancat cu toti cateii tai pe spatele prostilr care teau votat.Teai vazut cum arati in afisele alea electorale esti rosu ca o femeie la menstruatie si ai mai pozat si tu langa cindrea dar de ce nai stat mai aprape de el .?sati spun eu pentru ca erai prea beat si ti mirosa gura a ***.CE AI FACUT TU IN ASTIA 4 ANI ? nimic ma doar chefuri si spectacole ai pus pe galbejitu padurar si pe sasu vice sa te pti culca cu muierea sa fireai al dracului de ticalos nai sai ajungi nici la d egetul mic la brezaie vasile mancatear raia de limbist
Raspunde

unguru

Acum 10 ani

domnule primar unde esti la chef?asa e la noi la primaria ALTINA chefurile sunt pe primul loc dar roagate sa nu iasa brezaie primar ca o sa dati voi socoteala pentru toate chefurile si banii cheltuiti aiuirea mai libidinosule ca de nu era brezaie sa te fi facut vice ajungeai vai de putulica ta ragate la dumnezeu pacatosule daca nu hai la mine sa te spovedesc ia mai zii si tu bubulina vreo doua
Raspunde

bubulina

Acum 10 ani

ce sa mai zic e adevarat tot ce e scris despre poponarii astia care sa ard in***cu muierile lor cu tot ! ati ajuns sa va comande danenuta ,manca iati puta si mustacioasa lu unguru care sta sa miroase besinile la toti alcolistii; !!!
Raspunde

UNGURU

Acum 10 ani

BUNA SEARA DOMNULE PRIMAR BUCSA .CE MAI FACI IN SEARA ASTA?PE UNDE AI DE GAND SA TE MAI IMBETI ?IARA AI DE GAND SA BEI PE SPATELE OAMENILOR MAI PRAPADITULE.CE TI MAI FAC CATEII IN SPECIAL CEL GALBEN? TEAI DUS IN TIGANIE SI AI FACUT CHEF SI TEAI FACUT SI DE RUSINE CA TEAI DEZBRACAT BAI UMFLATULE .DAR DE UNDE AIA MATI AI AVUT ATATIA BANI ?.SATI SPUN EU ? DE PE BANI PE CARE IAI FURAT DE LA PRIMARIE SI DE PE SUCVEENTIILE OAMENIILOR MAI OPARITUULE CAT A COSTAT REPARATILE LA PODUL DIN TIGANIE 50000 DE MII (lei noi daca nu stiai prostule ) DAR NUI NIMIC CA O SA DAI TU SOCOTEALA PENTRU TOATE ASTEA ,TU SI CU TOTI CATEII TAI ARDATE FOCUL DE PISATULE CA AI BAUT PANA TEAI PISAT PE TINE CACACIOSULE AI AJUNS SA TE CONDUCA DAMIENUTA .ESTI UN OM DE CEA MAI NEAGRA RASA CACACIOSULE SPER SA IASA \\\"BREZAE primar ca tu nici numele nul ai de om normal auzi cica BUCSA de zici ca ai fi bucsa de la aia mea .Nare rost sa ma mai consum cu tine esti un nimic
Raspunde

unguru

Acum 10 ani

Buna dimineata domnule primar .Cum ai dormit? Cred ca ai dormit bine acuma ca ati rupt benarul cu brezae rupetisar baierile de la inima.Ce catel ai mai pus de data asta sa le rupa .Pe catelul galben sau pe cel tarcat .Cred ca pe tarcatu cea mancat rahatul ca doar el sta acolo langa tine ROSULE.Tu esti ROSUdar sti de ce de frica ca nu mai ai decat 2 saptamani pana o sa zbori din primarie oparitule.Atat de frica iti e ca ai asmutit cateii sa se ia de BREZAE la primarie dar ce poate sa faca un catel? atata doar sa manance un rahat De ce nai vrut sa le dai caminul de frica alcoolistule.NU MAI AI DECAT 2 SAPTAMANI SI DECOLEZI CU CARUTUL DE LA BISERICA LATRAULE
Raspunde

unguru

Acum 10 ani

Astazi am sa va spun o poveste.intro comuna frumoasa a venit la putere un lup rau (bucsa) el nu era chiar asa de rau dar avea multi catei rai .Printre catei era unul in special de o rautate iesita din comun care numai se certa cu oameni si asmuta si lupul cel rau pe iei am uitat sa i spun numele ungurul care nu era de prin partea noastra era de pe la COVASNA de o supto pana o luato razna,de aia o deraiat atat de tare.Pe langa lup mai era un caine GALBEN care si el era rau dar numai pentru ca asa i cerea lupul si pentru ca le era foarte frica ca urmau alegerile si lupul cel rau se temea ca no sa mai iasa primar. Lupul se temea pentru ca el facuse niste abuzuri si nereguli ca de exemplu .nu mai da oamenilor bani pe sucventii pe vaci de 2 ani de zile }reparase podul la tiganie si zise oamenilor ca acest pod a costat 1 miliard si cate si mai cate.Dar nu are rost sa mai popvestim caci el stie cel mai bine ce a facut de aia i atat de frica de sas apucat sa rupa si benerele si afisele cu brezae dar nu mai are decat cateva zile si o sa dea socoteala pentru toate relele facute
Raspunde

trambulina

Acum 10 ani

de ce vreti romani la primarie ? n aveti destui romani la BUCURESTI , la ce va ajuta ? lasati invidia si uitati va la realizari . orasul a inflorit de cand e sasu asa cum va place voua invidiosilor sa l numiti.
Raspunde

unguru

Acum 10 ani

ce faci rosule astazi cu voturile tie frica sau esti sigur ca o sa castigi , ca doar ai avut bani de propaganda caci ai furat destui de la primaria Comunei ALTINA stiai ca altina se scrie cu litere mari analfabetule ca ai facut si tu facultatea la 40 de ani si ai luat examenele cu branza carata de la ciobanul de vecinul tau.Cum ai de gand sa castigi si alegerile astea tot prin furt , dar nu cred ca dumnezeu o sa te mai ajute si de data asta pentru ca ai facut prea multe mai nesimtitule .Dea d_zeu sa iasa Domnul BREZAE primar ca o sa dai tu de dracu ticalosule ca teai culcat cu sotiile la prietenii tai nu stiu cum de te mai sufera pe langa ei dar asa santeti voio traiti in haita ca si lupi si va lingeti in***unul pe altul.N u are rost sa ma maienervez cu tine esti un gunoi dea d_|zeu sa nu mai iesi hotule si obsedatule
Raspunde

unguru

Acum 10 ani

na ce faci rosule se pare ca dumnezeu iti intoarce tot raul pe care lai facut nesimtitule ce esti , a dat dumnezeu de nu teau validat dara d zeu sa te valideze in sibiu pe calea dumbravii (ti ce se afla aclo nu sa iti spun eu cimitiru) ca acolo ai fi bun bai boule.De ce nu lai pus pe tamplatu vice ca cu ala nu puteai sa faci ce vrei tu cum faci cu umflatu de ghiunter nesititule se pare ca teai certat cu toti***sper ca acum siau dat seama oamenii cat de nesimtit esti alcoolistule sau mai bine zis dependentule de alcool darar dunezeu sa te dea jos lesinatule dupa baututra ce teai culcat cu nevestele prietenilor tai nu stiu cu te mai inghit aia ca de eram in locul lor te spanzuram tiicaloule
Raspunde

realist

Acum 10 ani

Grecii nu vor mai rămâne cu nimic. Tot ce avea statul grec: clădiri, firme, mașini – totul va fi preluat de creditori (adică de nemți) si vândut. Ba mai mult, grecii nu mai au dreptul nici sa-si strângă propriile impozite. Pai asta e atribuția de baza a unui stat independent! Ultima oara când impozitele in Grecia erau strânse de străini a fost pe vremea…Imperiului Otoman! Când grecii erau puțintel cam sclavi…si cam abuzați sexual… A da, stați liniștiți: vine și România la rând imediat. Sau aveți impresia ca ANAF-ul românesc e mai puțin corupt și mai competent?
Raspunde

CIULA

Acum 6 ani

CRED CA SA LAMURIT OAMENI DIN ALTINA DE PRIMARUL ALCOLIST BUCSA NU O FACUT NIMIC PENTRU COMUNA SI NICI NU ESTE CAPABIL DIN CAUZA ALCOOLULUI NU PUTEM SA AVEM PRETENTI NU O AVUT DE LA CINE SA INVETE O IVATAT CE FOST MAI RAU DE LA CIULA
Raspunde

CIULA

Acum 6 ani

da adevarat un primar fara caracter bucsa asta nesimtit si alcolist
Raspunde

mariana

Acum 6 ani

catre cetatieni comunei altina de cind aveti primarul asta alcolist sa ales praful de comuna nu o facut nimic pentru comuna decit o furat de la oameni suventi si multe alte drepturi la cit este de prost si nesimtit nu te poti astepta la alceva bine stiti ce o facut cel mai clar se vede cu ochiul liber ce a facut io dat pasune la neamtu si io construit si o stina tot din bani de la oameni in aceasta situatie sa tinut de cuvint asa io Promis in canpania electorala si acest neamtu aurel mare milog si lingator de cururi imediat so bucurat dar vine tinpul sa dea socoteala sau o trimite pe mela.
Raspunde