Luni,
29.11.2021
Cer Senin
Acum
11°C

Maraton teatral in a cincea zi de FITS, cu peste 20 de spectacole

A cincea zi a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu aduce alte surprize pentru sibieni, printre care un spectacol outdoor susținut de Teatr Strefa Ciszyc şi spectacolul ”Lumină lină„ susţinut îndrăgitul actor Victor Rebengiuc şi interpretul Grigore Leşe.

Cele mai aşteptate spectacole ale zilei sunt „Lautrec la bordel”, în regia lui Horaţiu Mălăele, urmat de spectacol „Gospels of Childhood. The Triptych / Rugile copilăriei”, în regia lui Jaroslaw Fret şi „King Lear / Regele Lear”, regizat de Wu Hsing-kuo de la Contemporary Legend Theatre.

PROGRAMUL FITS 2012 – MARŢI 29 MAI

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS)

Ora 10:00 - 12:00: INTO THE SOUND INTO THE SOUND - studiu pentru voce şi corp / INTO THE SOUND - atelier sustinut de Jaroslaw Fret si membrii din Teatr Zar – Institutul Jerzy Grotowski (POL

) CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Romano-Catolică)

Ora 10:00: Conferinţă de presă FITS – moderator Octavian Saiu

Ora 11:30: Conferinţă specială: Jan Lauwers (BEL)

Ora 13:00: Lansări de carte: Ora de poezie cu Matei Vişniec / Poetry Class with Matei Vişniec – conferinţă, lectură, amintiri de la Cenaclul de luni; La masă cu Marx / Dinner with Marx, Cartea Românească Publishing House; Securi decapitate / Haches décapitées, Editura Tracus Arte; Procesul comunismului prin teatru / Communism on Trial through Theatre, Editura Humanitas, Colecţia Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu - Cu participarea actorilor: Florin Coşulet şi Ema Veţean

Ora 14:30 – 18:00: FESTIVAL READINGS – întâlnire cu/ meeting with Hugo de Greef, Arthur Sonnen şi/ and Christel Simons

MUSIC PUB

Ora 10:00: Spectacol de teatru: THE SPEECH MAKER: SIBIU / ORATORUL: SIBIU (12h) – regia: Oliver Bray – Until Thursday Theatre Company (GBR)

ATRIUM CAFÉ

Ora 14:00 – 15:00: Workshop: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) – Leeds Metropolitan University (GBR) / ULBS / FITS, moderator Noel Witts

LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 14:00: Spectacol lectură: LA COMUN / DIE KOMMUNE de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov (DNK), traducerea: Toma Munteanu

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)

Ora 17:00: JOIN THE PARADE / ZUMZET DE PARADĂ (30’) – Compagnie with balls (NLD)

Ora 18:00: MUSIC WITHOUT BORDERS / MUZICĂ FĂRĂ FRONTIERE (60') – March Mellows Street Band (DEU)

PIAŢA MICĂ

Ora 16:00: THE SOUND OF SEWING / FANTEZII BRODATE (1h30') – Het Mobiele Naaiatelier (NLD)

HYPERMARKET CARREFOUR ( în incinta magazinului)

Ora 17:00: ON THE ROAD / MUZICA STRĂZII (60') – Mabo Band (ITA)

TEATRUL GONG – Sala etaj – Preţ bilet:15 lei Ora 17:00: Spectacol de teatru: JOCURI ÎN CURTEA DIN SPATE / GAMES IN THE BACKYARD (60') – scenariul/adaptarea şi regia: Bobi Pricop – Teatrul ACT şi UNATC (ROU)

SINAGOGĂ – Preţ bilet:15 lei Ora 18:00: Concert: HANG SOLO / MUZICA ÎNGERILOR (1h) – regia: Francesco Agnello - A.I.R.C.A.C (ITA/FRA)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” – Preţ bilet: 30 lei Ora 19:00: Spectacol de teatru: KING LEAR / REGELE LEAR (1h45') – regia: Wu Hsing-kuo – Contemporary Legend Theatre (TWN)

SALA THALIA – Preţ bilet:30 lei

Ora 19:00: Spectacol de teatru: LAUTREC LA BORDEL / LAUTREC IN WHOREHOUSE (1h20’) – regia: Horaţiu Mălăele – Teatrul Tineretului Metropolis (ROU)

MUZEUL DE ISTORIE BRUKENTHAL "CASA ALTEMBERGER" – Preţ bilet: 20 lei (taxă intrare muzeu 1 leu)

Ora 19:30: Spectacol de teatru: VISUL UNEI NOPŢI DE SHAKESPEARE / DREAM OF A SHAKESPEARE NIGHT (1h20’) – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

TEATRUL GONG – Sala parter – Preţ bilet:15 lei

Ora 20:00: Spectacol de teatru: THE MAIDS / CAMERISTELE (2h, fără pauză) – Renniku Kobo (JPN) CETATEA CISNĂDIOARA – Preţ bilet: 30 lei

Ora 20:00: Spectacol de teatru: GOSPELS OF CHILDHOOD. THE TRIPTYCH / RUGILE COPILĂRIEI (2h30', cu pauză) – regia: Jaroslaw Fret – Teatr ZAR (POL)

PIAŢA MICĂ – Scenă

Ora 20:30: RADIO ARMENIAC (1h20') – Jashgawronsky Brothers (ITA)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Preţ bilet:20 lei

Ora 21:00: Spectacol de muzică şi poezie: LUMINA LINĂ / GENTLE LIGHT (50’) cu Victor Rebengiuc şi Grigore Leşe (ROU)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet:20 lei

Ora 21:30: Spectacol de teatru: THE PROCESS / PROCESUL (2h, cu pauză) – scenariul şi regia: Gernot Plass – TAG Theater Wien (AUT)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) – Preţ bilet: 10 lei

Ora 22:00: Spectacol de teatru: BUZUNARE CU PÂINE / POCKETS FULL OF BREAD (1h15') – regia: Dragoş Pop – Arizona State University – Centrul Cultural Colaborativ European (USA)

PIAŢA MARE

Ora 22:00: Spectacol outdoor: SALTO MORTALE V.2 /SALT MORTAL V.2 (50') – regia: Adam Ziajski & Edit Herman – Teatr Strefa Ciszy (POL)

Ora 22:50: Schimbare Arhitecturală Turnul Sfatului (6') - iFrank (ROU) SALA „VIRGIL FLONDA” - Facultatea de Litere şi Arte (ULBS) – Preţ bilet: 10 lei

Ora 23:00: Spectacol de teatru: A GIFT FOR SIBIU/ UN DAR PENTRU SIBIU, regia Teresa Brayshaw & Kate Craddock - Leeds Metropolitan University & The Souvenirs (45') (GBR)

Dorina Nitu

de Dorina Nitu

Social
Telefon:
0742 381 305

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus