Miercuri,
31.12.2025
Cer Senin
Acum
-6°C

"Cine intelege programul E.On Gaz? Probabil nici ei"

După o perioadă în care administrația locală părea că ”s-a înțeles” cu reprezentanții E.On Gaz în sincronizarea programelor de investiții la rețele, respectiv la străzi, lucrurile iarăși au ajuns într-un punct în care șoferii au de suferit. Cel mai recent exemplu este cel al Căii Turnișorului, stradă a cărei reabilitare ar fi trebuit încheiată în cursul acestui an. ”Societatea de gaz are intenția de a schimba rețeaua de gaz, dar am impresia că nu prea știe cum. Prin august ar trebui să înceapă lucrările lor, prin urmare este greu de evaluat dacă anul acesta strada mai poate fi terminată. Dar se va putea circula bine”, spune primarul Sibiului, Klaus Johannis.

Lucrările la Calea Turnișorului au fost împărțite pe trei sectoare. Pe tronsonul dintre Alba Iulia și Frigoriferului a fost turnată piatra spartă, urmând așternerea primului strat de asfalt. Acest strat de binder a fost deja turnat pe tronsonul al doilea dintre Frigoriferului și calea ferată. Pe ultimul tronson, între calea ferată și Mihail Kogălniceanu deocamdată, a fost așternută, piatra spartă. Pe întreaga stradă, însă, stratul final de asfalt, cel de uzură, va mai avea de așteptat. ”Cei de la E.On Gaz au un program pe care nu îl înțelege nimeni. Probabil nici ei. Cu E.On am avut discuții, am stabilit niște planificări, dar care nu mai sunt de actualitate, din câte se pare. Dar ne-am învățat cu ei și nu ne mai bazăm pe aceste planuri”, a mai spus Klaus Johannis.

La finele lui 2010, E.On Gaz a anunțat că are pentru Sibiu un plan de investiții pentru schimbarea rețelelor pe o lungime de 47 de km. Lucrările anunțate vizau 88 de străzi din Sibiu. Nu întotdeauna aceste lucrări au fost armonizate și cu planurile de reabilitare a străzilor demarate de Primărie.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

7 comentarii

zeul

Acum 13 ani

vezi str. dealului
Raspunde

liu

Acum 13 ani

directori mitici incompetenti, iau o gramada de bani si nu sunt in stare sa conceapa un plan. Cred ca ar fi mai inteligent sa isi puna directori proaspat absolventi
Raspunde

x

Acum 13 ani

explicatia consta in faptul ca EON este inregmentata politic. Vezi cine se afla la conducere si apoi vom intelege de ce se baga betze in roate
Raspunde

lopataru sef

Acum 13 ani

manareala de la primarie,gaozari sapa,dpc repara pe bani multi dublu fata de BRASOV si bani se incaseaza prin primarie
Raspunde

radu

Acum 13 ani

simplu, niste CRETINI, care in alt loc in lume ar fi impuscati. isi bat joc de banii publici.
Raspunde

Jaco

Acum 13 ani

De ce nu se introduce si reteaua electrica subteran?
Raspunde

gicu

Acum 13 ani

eu inteleg bine avem conducere noua psd=usle +sasu primar aveti ce alege va va merge snur numai o veselie votati nu fiti prosti nici nu stiti ce pierdeti
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus