Duminică,
27.11.2022
Parțial Noros
Acum
5°C

ACTUALIZARE Galeria Stelei primita cu sapa la Slimnic. Barbatul ranit a ajuns la Urgente in stare de ebrietate

Actualizare ora 21,41: Un bărbat în vârstă de aproximativ 20 de ani a fost transportat la Unitatea primiri Urgențe a Spitalului Clinic Județean Sibiu, el având o plagă tăiată în zona antebrațului. Bărbatul, suporter al echipei Steaua București, a ajuns la spital în stare de ebrietate. „Da, am primit un bărbat de 20 de ani cu o plagă tăiată la antebraț. Bărbatul era recalcitrant și în stare de ebrietate. I s-a suturat rana, iar din ultima informare am înțeles că se afla în investigații medicale”, a declarat Decebal Todăriță, purtătorul de cuvânt al Spitalului Clinic Județean Sibiu, pentru ziarul Turnul Sfatului.

Suporterii Stelei au fost implicați într-o bătaie la Slimnic, cu localnicii, după ce suporterii au coborât din autocare pentru a-și face nevoile. Deranjați că steliștii urinau pe garduri, sibienii din Slimnic i-au luat la întrebări pe bucureșteni. De aici până la o bătaie generală nu a fost decât un pas. Unul dintre suporteri a fost dus la Spitalul Clinic Județean de Urgență din Sibiu cu mâna tăiată în urma unei lovituri de sapă. "Unui suporter i s-a făcut rău, ne-am dat jos din autocar, iar localnicilor li s-a părut că a urinat pe gardul lor. Unuia dintre noi i-au tăiat mâna cu toporul, altuia i-au dat cu lopata în cap! E rău de tot, e incredibil așa ceva!" a declarat Gheorghe Mustață, liderul galeriei Stelei pentru www.sport.ro. 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

20 comentarii

Maria

Acum 10 ani

Cum ramane cu civilizatia ardeleneasca in comparatie cu cea a \"miticilor\"?
Raspunde

Georg

Acum 10 ani

1. Maria (IP 85.121.154.249) Cum ramane cu civilizatia ardeleneasca in comparatie cu cea a \"miticilor\"?---CIVILIZATIE? Daca si-ar face nevoile la Dumneavoastra in bloc in Casa-Scarilor, l-ati mai invita si la cina? Gardurile ardelenesti nu sunt BUDA CAPITALEI...
Raspunde

Eu

Acum 10 ani

Ardelenii iau atitudine fata de jeguri...... vor restul le serviti ca pe o stare de normal.
Raspunde

Georg

Acum 10 ani

Comentatorii la similarul articol din TRIBUNA scriu ca suporterii ar fi fost agresivi, au aruncat cu pietre in cei ce filmau! si au aruncat cu pietre si au spart geamurile unei case si ale unei masini...Asa ca nu numai ca BUCURESTENII CIVILIZATI OASPETI S-AU URINAT ECOLOGIC si PASNIC PE GARDURILE ARDELENILOR....
Raspunde

Georg

Acum 10 ani

Pacientul a plecat cu recomandări”, a spus dr. Todăriță (la Spital). ___SA EVITE ARDEALUL... Uuh cutât–cutât-cutât_ De trii ori te–am ascutât_ la tocila lu Mihai_ –––––––––––––––––– –Fugi d\'ici, c–amu te tai...
Raspunde

sapa din slimnic

Acum 10 ani

miticii de capitala trebuiau intimpinati cu flori daca s-au pisat pe gardurile oamenilor SI INGROPATI IN FUNDUL GRADINI. viza prntru mitici
Raspunde

nu conteaza

Acum 10 ani

ala taiat la mana e din cauza ca a dat cu pumnu in usa termopan pentru a agresa propietari incuiati in imobil ASTA E ADEVARUl!!!
Raspunde

sibian

Acum 10 ani

Li s-a dat balcanicilor ce-au meritat.
Raspunde

Eu

Acum 10 ani

Ardeleni - Mitici 1-0 .
Raspunde

oli

Acum 10 ani

trebuiau vamuiti cind au intrat in TRANSILVANIA au trecut in alta tara , sa se pise acolo la ei in MITICIA
Raspunde

Georg

Acum 10 ani

TURNUL SFATULUI: 13 August 2012 16:15 | Sibiu IPJ Sibiu: Suporterii Stelei cercetați pentru violare de domiciliu, distrugere, loviri şi alte violenţe 13 August 2012 16:15 | Sibiu Turnul Sfatului Inspectoratul Județean de Poliție a transmis luni un comunicat de presă în care relatează cum sau desfășurat evenimentele în cazul suporterilor steliști implicați într-un scandal pe teritoriul comunei Slimnic. ”Din primele cercetări efectuate la faţa locului, poliţiştii Secţiei nr. 1 Poliţie Rurală Şelimbăr au stabilit faptul că un autocar cu sporteri ai unui echipe de fotbal a oprit în localitatea Slimnic, iar un grup de suporteri aflaţi în stare de ebrietate au pătruns în curtea unui imobil aflat în proprietatea lui T. Constantin pentru a-şi satisface necesităţile fiziologice. În acest context, suporterii au intrat în conflict cu proprietarul lovindu-se reciproc cu pumnii şi cu pietre aflate în curtea imobilului. În timpul altercaţiei doi dintre suporteri (M. Robert, în vârstă de 20 de ani şi D. Eugen, în vârstă de 25 de ani, ambii domiciliaţi în municipiul Bucureşti), au suferit vătămări corporale fiind transportaţi pentru îngrijiri medicale la Spitalul Clinic Judeţean Sibiu. În cadrul cercetării efectuate la faţa locului s-au constatat mai multe distrugeri asupra unui autoturism aflat parcat în curtea imobilului precum şi a geamului uşii de acces în imobil. Cercetările în acest caz sunt continuate de către poliţiştii Secţiei nr. 1 Poliţie Rurală Şelimbăr sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de violare de domiciliu, distrugere, loviri şi alte violenţe, precum şi pentru stabilirea exactă a stării de fapt”, se arată în comunicatul poliției. În urma conflictului, un bărbat în vârstă de aproximativ 20 de ani a fost transportat la Unitatea primiri Urgențe a Spitalului Clinic Județean Sibiu, el având o plagă tăiată în zona antebrațului. Bărbatul, suporter al echipei Steaua București, a ajuns la spital în stare de ebrietate.
Raspunde

Dragos

Acum 10 ani

1. nu opresti din bun simt un autocar cu 50 de suporteri sa urineze intr-un sat ,oras etc.(de campuri e plina tara) 2. cand depasesti limita bunului simt primesti ceea ce meriti
Raspunde

etc

Acum 10 ani

sincer prosti nu pot sa cred meritau calcati pe cap a distrus masina si geamurile omului doar stiti ca suporteri stelisti sunt \"cuminti\" la ce va asteptati de la ei copiii drogati
Raspunde

Dan

Acum 10 ani

Măi frumosule de Mustaţă tu ori ai fost cel mai beat, ori eşti cel mai mare minci9nos de pe faţa pământului. Nu trebuia să declari decât atât; vă rog să mă scuzaţi că conduc o galerie de oameni beţi, agresivi şi necivilizaţi. În altă ordine de idei trebuie să remarc şi ghinionul vostru de a opri oblu în Slimnic, oriunde altundeva probabil că aţi fi scăpat teferi dar nu acolo unde sunt ardeleni adevăraţi.
Raspunde

Mihai

Acum 10 ani

...adunatura de nemernici...numai necazuri aduc pe unde trec...ar fi trebuit omorati...daca nu e lege care sa ne garanteze proprietatea sa facem noi lege...
Raspunde

Georg

Acum 10 ani

DETALII CLARE: _TRIBUNA: 13 .08.2012:__Suporterii FC Steaua s–au bătut cu sibienii înaintea meciului cu Gaz metan___13de Laura BUCIU 13 august 2012 23:14___Peste 15 suporteri ai echipei Steaua Bucureşti au intrat în curtea unui localnic din Slimnic, după ce acesta le–a reproşat că urinau pe casa lui n Doi suporteri au ajuns la spital n Poliţia a deschis un dosar de cercetare penală Au urinat pe zidurile casei unor localnici din localitatea Slimnic şi nu au mai apucat să ajungă la meciul dintre Stea­ua Bucureşti şi Gaz me­tan Mediaş. Poliţiştii din Sibiu au deschis un dosar penal pentru violare de domiciliu, distrugere şi alte violenţe în urma scandalului izbucnit în­tre suporterii stelişti şi un bărbat din Slimnic, proprie­tarul casei pe care aceştia şi-au făcut nevoile. Reprezen­tanţii suporterilor spun că autocarul a oprit deoarece une­ia dintre pasagere i s-a făcut rău, iar apoi câţiva supor­teri au intrat în conflict cu sătenii. Încăierarea s-a lăsat cu capete sparte, răni, iar un suporter s-a ales cu răni serioase la mână. Am­bele părţi implicate au propria versiune. Au urinat pe casă Suporterii stelişti au spus că sătenii s-au grupat şi au ieşit cu lopata şi toporul. De cealaltă parte, sătenii spun ca şi-au ieşit din fire când i-au văzut urinând pe casa lor, dar că nu i-au atacat, ci doar le-au spus să nu îşi mai facă nevoile acolo. Tot ei afirmă că aproximativ 15 suporteri au intrat în curte şi le-au spart gea­murile cu ce au găsit la îndemână, iar doi dintre pasa­gerii autocarului s-au rănit în bucăţile de sticlă. „I-a fost rău cuiva, am ieşit şi am fost ata­caţi. Nu au intrat ei în autocar. Pe marginea dru­mului am primit o bardă în cap”, a spus unul dintre su­porteri, care a fost rănit la frunte. “A fost o învăl­m[şeală între nişte local­nici şi ceva suporteri. Când au coborât să-şi facă nevoile, s-au trezit loviţi cu lopata, li s-au tăiat tendoa­nele de pe mână”, a spus un alt suporter stelist. “Eu i-am pus fularul, i-am făcut garou la mână şi i-am pus fularul că altfel murea, curgea sânge. Sunt mânjit de sânge, dar i-am salvat viaţa priete­nului meu, nu am făcut altceva nimic”, a intervenit alt stelist. Încăierare generală Proprietarii casei din Slim­nic, pe care suporterii stelişti au urinat, au altă versiune faţă de cea a suporterilor. „Era gălăgie la poartă. Am ieşit să vedem care e situaţia. Le-am spus: <Măi, băieţi, ce faceţi? Ce e aici, ce nu ştiu ce>. Făceau treaba mică pe o parte şi pe cealaltă a casei şi la vecini. Vreo 15- 20 de per­soane erau, nu pot să vă spun exact. Soţul cu nişte prieteni au ieşit şi le-au spus <măi, băieţi, duceţi-vă afară>. Nimica. Noi în casă am încu­iat uşa. Apoi au intrat în curte şi cu pietre, cu sticle, cu bo­lovani, cu de toate peste noi”, a spus Cristina Tatu, pro­prietara casei. Şi Radu Mitrea, vecinul fa­miliei Tatu spune că suporterii au intrat peste ei în curţi. „Au intrat în curte, au început să dea cu pietre, cu cărămizi şi proprietarii s-au ascuns de frică. Au stricat casă, au stricat geamuri. Au început scandal că au fost băuţi, drogaţi. Nu a ieşit nimeni cu nicio lopată, oamenii au venit paşnici, le-au explicat că nu e bine ce fac şi ei au început să facă scandal. Au intrat în curte vreo 15-20 de oameni şi au sărit la bătaie”, a spus Radu Mi­trea, vecin al familiei Tatu. Scandal şi la Poliţie Vecinii au chemat poliţia şi jandarmii care i-au liniştit pe fanii echipei Steaua şi i-au condus la secţia de poliţie din comună. Aici, însă, după mai bine de trei ore de dat de­claraţii, suporterii s-au amba­lat din nou. „E prietenul nos­tru, nu l-am tăiat noi. Noi suntem victime. Noi suntem victime. Suntem reţinuţi sau nu? De ce ne ţineţi aicia, că dacă nu suntem reţinuţi? Aveţi mandat de arestare pe nu­mele nostru sau ce? Nu am făcut nimic! Domnul ne-a zis că dacă nu vrem să dăm de­claraţii, nu dăm şi cu asta basta! De ce nu plecăm, de ce suntem obligaţi să stăm aici?!?”, a spus unul dintre fani. Răniţii, în afara pericolului Cei doi suporteri care au ajuns la spital sunt în afara oricărui pericol. Unul a fost trimis la Bucureşti, la cererea sa, iar celalalt a refuzat inter­narea. „Au fost aduşi doi pa­cienţi, unul cu o plagă tăiată antebraţ drept cu interesare musculară. I s-a facut sutura plăgii, a refuzat internarea pe chirurgie plastică şi a fost transportat la Bucureşti, la cerere. Cel[lat are o plagă frontală, nu pune niciun fel de probleme”, a spus dr. Iulia Albu, medic UPU Sibiu. Poliţiştii au acum un dosar greu, în care trebuie să sta­bilească motivul pentru care a izbucnit scandalul de la Slimnic. Peste 90 de pasa­geri ai autocarului, dar şi sătenii implicaţi sunt au­diaţi. „Conflictul dintre supor­teri şi bărbatul din localitate a fost sesizat Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Sibiu. Din primele cercetări efec­tuate la faţa locului, poliţiştii au stabilit faptul că un autocar cu supor­teri ai unui echipe de fotbal a oprit în localitatea Slimnic, iar un grup de suporteri aflaţi în stare de ebrietate au pătruns în curtea unui imobil aflat în proprie­tatea localnicului, pen­tru a-şi satisface necesi­tăţile fiziolo­gice. În acest context, suporterii au intrat în conflict cu proprietarul lovin­du-se reciproc cu pumnii şi cu pietre aflate în curtea imo­bilului. Cercetările în acest caz sunt continuate de către poli­ţiştii Secţiei nr. 1 Poliţie Rurală Şelim­băr sub aspec­tul să­vârşirii infracţiunilor de violare de domiciliu, distru­gere, loviri şi alte violenţe, pre­cum şi pentru stabilirea exactă a stării de fapt”, a spus Luciana Balteş, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Sibiu. Meciul de fotbal dintre echipele Steaua Bucureşti şi Gaz metan Mediaş s-a ter­minat şi el indecis, la fel ca şi „meciul” suporterilor, scorul fiind 1 -1..
Raspunde

Anonim

Acum 10 ani

De ce nu scrie nimeni ca suporterii erau BAUTI!!! De ce nu spune nimeni adevarul? Cu ce sunt de vina slimnicenii ca s-au aparat?
Raspunde

Anonim

Acum 10 ani

De ce nu scrie nimeni ca suporterii erau BAUTI!!! De ce nu spune nimeni adevarul? Cu ce sunt de vina slimnicenii ca s-au aparat?
Raspunde