Ziua Naţională a României va fi marcată la Muzeul Brukenthal de lansarea Şampaniei Brukenthal. 5.000 de sticle de vin spumant, inscripţionate cu emblema muzeului sibian, vor fi puse în vânzare sâmbătă, 1 Decembrie, în Saloanele de recepţie din Palatul Brukenthal.
„Eu prin această lansare vreau să obişnuiesc publicul cu produsele româneşti, care sunt şi de calitate şi ieftine. Pentru a realiza o astfel de sticlă durează opt ani, iar preţul probabil că nu o să depăşească 25 lei. Eu vă spun sincer că merită să cumpăraţi. Când am gustat prima dată şampania m-am îndăgostit pe loc de ea şi mi-am cumpărat 15 lăzi”, a spus Sabin Luca, managerul Muzeului Brukenthal.
Şampania are o concentraţie de alcool de 11% şi se comercializează în SUA şi în Europa.
Sabin Luca a mai spus că în viitorul apropiat, va face o selecţie a produselor comercializate la muzeu şi doar cele care reprezintă brandul muzeului vor mai putea fi vândute. Până în prezent cele mai vândute produse sunt ciocolata Brukenthal şi produsele de papetărie.
„Vindem cam 800 de bucăţi de ciocolată mică, care costă un leu bucata, pe lună. Iar din ciocolata mare cu 5,5 lei bucata şi din vederi mai vindem câteva sute de bucăţi pe lună”, mai spune directorul muzeului.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Muzeul Brukenthal , Sabin Luca , Muzeului Brukenthal , Şampaniei Brukenthal , Palatul Brukenthal din Avrig , Ziua Națională
Vizualizari: 363


Ultimele comentarii
Acum 1 oră
Kokos
Acum 1 oră
Sibian
Acum 1 oră
Gabriella
Acum 2 ore
Carcotasul de serviciu
Acum 2 ore
Ipocrizia infinita a ciumei rosii