actualizare 30 decembrie 2012, ora 14.00: Cei doi bărbați care au fost surprinși în timp ce furau contrașinele de la calea ferată din zona Haltei CFR Veștem au fost prezentați în cursul zilei de sâmbătă instanței. Instanța a admis propunerea de arestare preventivă pentru 29 de zile pentru cei doi hoți din Avrig. Ei sunt cercetați pentru furt calificat și punerea în pericol a circulației pe calea ferată.
Doi bărbaţi din Avrig au fost reţinuţi vineri seara de polițiștii de la Transporturi Feroviare Sibiu, după ce au fost prinşi în flagrant în timp ce furau două contraşine de la calea ferată dintre stațiile Mohu și Veștem. Mai exact, hoții au acționat asupra unui pod aflat la intrarea în Veștem, de unde au furat cele două contrașine de cale ferată.
Potrivit poliţiştilor, prin furtul contrașinelor, hoții au pus în pericol siguranța circulației feroviare din zona cu pricina. „Au demontat contraşinele dintre stațiile Mohu și Veștem, mai exact de la un pod aflat la intrarea în Veștem. Este vorba de bucăţi mari de fier, care sunt puse între şinele pe care circulă trenul. Ele(n.r. – contrașinele) concur în mod direct la siguranța circulației pe calea ferată. Circulația nu a fost afectată, doar siguranța circulației, în sensul că dacă circula pe acolo un tren cu mare viteză, dacă era plin de călători…", a declarat Mircea Mate, comisarul şef al Poliţiei TF Sibiu.
Aproape o tonă de fier
După cercetările oamenilor legii, a rezultat faptul că bărbații nu se află la prima infracțiune de furt calificat al cărei obiectiv sunt contrașinele de cale ferată. Săptămâna trecută au dispărut alte două astfel de contraşine, fapt ce i-a determinat pe polițiști să monitorizeze zona. Seara trecută, cei doi hoți au revenit pentru a mai fura alte două contrașine, însă au fost reținuți de polițiști.
Cei doi hoți din Avrig, unul de 22 de ani, iar altul de 24 de ani, au fost reținuți pentru 24 de ore, urmând ca în cursul zilei de sâmbătă să fie prezentați instanței cu propunere de arestare preventivă. „Asupra celor doi tineri au fost găsite două şine pe care le demontaseră și pe care doreau să le transporte cu o mașină, aflată în proprietatea celui de 24 de ani. La domiciliul lor s-au mai găsit alte două contrașine. Maşina cu care le-au cărat a fost indisponibilizată”, a mai spus comisar-șef Mircea Mate.
Cele patru contrașine, demontate pentru a fi vândute la unitățile de colectare a fierului vechi, cântăreau fiecare în jur de 240-250 de kilograme. Prejudiciul adus CFR este de aproximativ 5000 de lei, în timp ce, dacă ar fi valorificat tona de fier furată, hoții ar fi câștigat o sumă de până într-o mie de aproximativ 1000 de lei.
Cei doi hoțisunt cercetati pentru furt calificat şi pentru punerea în pericol a siguranţei circulaţiei feroviare, infracţiuni pentru care riscă o pedeapsă între 4 şi 18 ani de închisoare.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 495
Ultimele comentarii
Acum 5 ore
Dragan Cristina
Acum 5 ore
Emil
Acum 5 ore
Hermannstädter
Acum 5 ore
Valentino Versace
Acum 6 ore
John