Patru persoane din Sibiu, care aveau ca destinaţie de vacanţă Şanta, au alertat Jandarmeria Montană, după ce, în 26 ianuarie, în jurul orei 17.00, s-au rătăcit pe munte, la aproximativ șapte kilometri de staţiunea Păltiniş.
Grupul era format dintr-o familie şi încă doi prieteni, toţi din județul Sibiu, și aveau vârste cuprinse între 29 şi 32 de ani. Aceștia, deşi cunoşteau dificultatea drumului alternativ ales pentru parcurgerea distanţei, nu au ţinut cont de situaţia climaterică şi starea traseului. De asemenea, cei patru s-au alarmat pentru că sistemele de iluminare și încălzire ale autoturismului cu care se deplasau nu mai funcționau. „ Aceştia, deşi erau echipaţi corespunzător pentru terenul pe care au ales să îl parcurgă şi pentru acest anotimp, nu cunoşteau traseul montan iar din cauză că se întuneca s-au speriat, cu atât mai mult cu cât în unele zone nu exista semnal de telefonie mobilă, nu le mai funcţiona sistemul de iluminare al autoturismului şi nici cel de încălzire”, a declarat Alexandru Costea, purtătorul de cuvânt al IJJ Sibiu.
Peste două ore de căutări
Jandarmii montani au fost sesizați telefonic de unul dintre bărbați. Acesta le-a spus jandarmilor că a rămas împotmolit în zăpadă cu un autoturism de teren, în timp ce încerca să ajungă în stațiunea Păltiniș, folosind drumul forestier „Curmătura Ştezii”. În plus, bărbatul, însoţit de încă trei persoane, două femei şi un alt bărbat, estima că se afla la aproximativ doi kilometri de staţiunea Păltiniş.
Estimarea bărbatului le-a dat bătăi de cap jandarmilor, care i-au căutat inițial pe turişti în apropierea staţiunii Păltiniş. După o primă sesiune de cercetări, jandarmii au lărgit zona de căuare a dispăruților și au coborât pe drumul judeţean, în comuna Răşinari, de unde au refăcut traseul tinerilor. „Jandarmii au solicitat turiştilor să rămână pe loc întrucât se întuneca, iar din primele indicii nu păreau a fi acolo unde susţineau că se află”, subliniază Alexandru Costea.
Potrivit aceleiași surse, cei patru turişti au fost găsiţi de jandarmii montani la aproximativ șapte kilometri depărtare de staţiunea Păltiniş, pe drumul forestier care urcă din Valea Ştezii.
În jurul orei 19.30, turiştii au fost însoţiţi de echipa de la Postul Montan de Jandarmi Păltiniş până în localitatea Răşinari.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Valea Ștezii , Jandarmi Păltiniş , Postul Montan , Alexandru Costea , Curmătura Ștezii , Jandarmeria Montană Păltiniș
Vizualizari: 505


Ultimele comentarii
Acum 5 ore
Adi
Acum 6 ore
X
Acum 8 ore
Toto
Acum 8 ore
Un sibian
Acum 8 ore
Ina