Marţi,
25.01.2022
Ninsori Usoare
Acum
-6°C

Johannis, candidat la postul de guvernator de regiune? "Ma voi stradui sa intre Sibiul in discutie"

Primarul Sibiului spune că ar putea lua în calcul o eventuală candidatură peste postul de guvernator al regiunii administrative din care va face parte județul Sibiu. Condiționează acest lucru de mai mulți factori, printre care și cel legat de Sibiu – capitală de regiune. Legat de ultimele proiecte de regionalizare făcute publice, proiecte ce nu iau în calcul Sibiul drept capitală de regiune, Johannis spune că se va implica în dezbaterea acestora. ”Mă voi strădui să intre Sibiul în discuție. Sunt de acord cu regionalizarea, atâta timp cât noile structuri vor prelua din atribuțiile guvernului central”, a spus Johannis.
Întrebat dacă ar candida pentru un post de guvernator, Klaus Johannis a spus că acest lucru ar depinde de mai mulți factori. ”Inclusiv de stabilirea sediului aici, la Sibiu. Vă dați seama că nu m-aș duce să candidez pentru un post de guvernator la Alba Iulia”.

Capitala, bună pentru imagine

Pentru sibianul de rând, stabilirea capitalei regiunii din care va face parte județul nostru în Sibiu sau în alt oraș nu va avea un impact direct, consideră primarul. ”Pentru sibianul de rând este absolut egal unde e capitala regională, pentru că el nu va avea de lucru cu administrația regiunii. Mie, ca primar, însă, mi-ar conveni, mai ales din punctul de vedere al imaginii. Cum mi-a convenit și cealaltă nominalizare, de capitală culturală europeană, tot pentru imagine. Rezultă în cele din urmă o influență și în impulsionarea dezvoltării economice”, consideră Johannis. El arată că desemnarea viitoarelor capitale de regiune se va face în baza unor criterii. ”Dar hotărârea se va lua tot politic”.

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

60 comentarii

#

Acum 8 ani

Ceva investitii private se mai fac in Sibiu? Nu sunt locuri de munca in oras.
Raspunde

SIB

Acum 8 ani

Johannis se refera la imaginea lui personala, ca-l doare in basca de oras. Pe spinarea Sibiului si-a facut el imagine, ca-n rest este o nulitate, un sas reesapat si balcanizat!
Raspunde

gusterita

Acum 8 ani

sper sa nu devina niciodata guvernatot. e un primar slab caruia nu ii pasa de oras care arata ca dupa razboi, e invechit si fara viziune modernista, occidentala, sa mearga sa se faca fermier, sa se plimbe cu caruta. i se potriveste.
Raspunde

euu

Acum 8 ani

nu mai comentat ca fara el sibiul ar fi fost praf. Locuri de munca sunt in sibiu multe doar ca trebuie sa le cauti ca nu vine nimeni sa-ti bata la usa si sa-ti deau un job. Nu degeaba sunt pline trenurile de olteni care vin sa lucreze la Sibiu.
Raspunde

si eu

Acum 8 ani

vin oltenii la sibiu sa lucreze pentru ca sibienii sunt indaratnici si nehotarati, pana se hotarasc se desfiinteaza firmele, sunt necivilizati si la toate magazinele se baga in fata si dau peste tine, iar sibiul, desi oras european este la distanta de ani lumina fata de brasov
Raspunde

inca o data eu

Acum 8 ani

mergeti la brasov si apoi faceti comparatie intre b-dul republicii si pietonala din sibiu, e diferenta ca de la praga la caracal, unde se spune ca s-a rasturnat caruta cu fraieri. poate ca ar trebui sa dea de gandit ca pe pietonala din sibiu exista trei magazine hurdubuite pline cu marfa turceasca, poate ar trebui sa fie mai atenti cui inchiriaza spatiile si pentru ce chirii, asa se administreza un oras, cu atentie nu cu indiferenta
Raspunde

doar eu

Acum 8 ani

sibiul are un aer de oras de tara, provincial, cu aer caragialesc, pustiu, unde latra cainii sau te muscape strada, asta vara am venit la sibiu in vizit cu niste nemti care erau stupefiati cti caini vagabonzi su nt pe strazi, primarul ce masuri luat sau nu intelege romaneste, desi caini latra ardeleneste, adica, no azi si maine...... ham......
Raspunde

sibian

Acum 8 ani

Oare cine poate sa-mi spuna, ce are Brasovul, in afara de industrie si 50% moldoveni, mai presus decat Sibiul? Are vreo agentie consulara straina, are parte de macar ceva cultura, este cumva Mitropolie?
Raspunde

brasovean

Acum 8 ani

are opera, filarmonica, teatru, centrul cultural reduta, turneu de tenis de camp international, patinoar in care tocmai se desfasoara olimpiada, piata sfatului in care se tine cerbul de aur, oameni civilizati care iubesc cultura, nu materialisti precum la sibiu, are justitie credibila, nu corupta ca la sibiu, are poiana, predeal, busteni, bran si moeciu, statiuni internationale, nu pustii ca la paltinis, fara hoteluri si restaurante
Raspunde

Alex

Acum 8 ani

JOHANNIS SA LUPTI PENTRU SIBIU
Raspunde

Foarte bine

Acum 8 ani

A facut a treaba buna in Sibiu -- a dovedit ca este capabil. Toata lumea ar avea doar de castigat daca devine Johannis guvernator de regiune.
Raspunde

Alex

Acum 8 ani

Daca johannis va fi guvernator va fi foarte bine pentru sibiu si pentru regiune.
Raspunde

albinutza

Acum 8 ani

nu stiu ce traba buna a facut daca acum sibiul arata bine datorita lui johannis, insemana ca inainte arta precum caracalul
Raspunde

Victor

Acum 8 ani

Pentru cei care iubesc Brasovul, nu este nici o problema ca Brasovul e un oras frumos care are un ritm de dezvoltare ridicat, iar daca va place mai mult decat Sibiul, mergeti sub Tampa ca nu e asa departe si stabiliti-va acolo!
Raspunde

Val

Acum 8 ani

Va rog sa-i trimiteti harta lui Stirbet ca dorea regionalizarea. Indiferent de parerea cititorilor capitala regiunilor va fi stabilita prin lupta de culise. Sibiul sigur nu va fi capitala. Nu uitati ca Sibiul a fost in regiunea Brasov. Fiecare oras are niste avantaje, iar aceasta lupta va angrena toata populatia, care va uita de indepartarea Javrei Ordinare si de dorinta separatista a ungurilor.
Raspunde

Val

Acum 8 ani

Va rog sa-i trimiteti harta lui Stirbet ca dorea regionalizarea. Indiferent de parerea cititorilor capitala regiunilor va fi stabilita prin lupta de culise. Sibiul sigur nu va fi capitala. Nu uitati ca Sibiul a fost in regiunea Brasov. Fiecare oras are niste avantaje, iar aceasta lupta va angrena toata populatia, care va uita de indepartarea Javrei Ordinare si de dorinta separatista a ungurilor.
Raspunde

javra mitica .

Acum 8 ani

mai cocalari retardati.nu va mai chinuitzi in sb dk e asa rau .cum v ati aciuit in sb asa putezi merge si in bv,vl ,...is.mai ciocu mic .bv nare nimic din ce enumeratzi.doar o piatza si biserica neagra si o droaie de moldovaci .aeroport ?consulate ?muzee ?..si la giratorii ne intrec k au in prostie .cand ajung in sb se cred in paris .
Raspunde

ioan

Acum 8 ani

toti voi cel criticati pe johannis, sunteti niste trepadusi cocliti , , niste fii de comunisti (IMPUTITI)<NENOROCITI<TICALOSI < GUNOAIE ) voi nu aveti nimic cu SIBIUL si cu SIBIENI . cemai niste papagali din capitala TIGANILOR bucuresti ,sau inorce caz nu din SIBIU . O seara buna PAPAGAILOR . ioan ( UN ROMAN SIBIAN ) LONDRA
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Pai, mai Val, daca stiai ca Sibiul nu va fi capitala, de i-ai votat, ma, pe aia de la usl??? Trebuia sa-l votezi pe stirbet, ca ala a promis ca face capitala la Sibiu! Vezi ce secatura premedita esti?
Raspunde

hooopa!

Acum 8 ani

Sasul coclit din Jermanica, ala de compara Sibiul cu Parisul, se vede ca nu a mai fost de multa vreme in orasul unde manca pita cu marmelada si salam cu soia pe vremea lui Ceasca. Cum sa compari cu Parisul un oras care este varza din toate punctele de vedere: mizerie, strazi desfundate, trotuare praf, circulatie rutiera haotica, spatii verzi insuficiente, caini vagabonzi, mall de rahat etc...
Raspunde

ANTIISTORICII

Acum 8 ani

politicienii de azi isi bat joc de trecutul romaniei: vor sa puna numele regiunilor punctele cardinale, cand avem regiunile istorice romanesti: muntenia, oltenia, transilvania, banat, crisana, dobrogea, moldova, bucovina, maramures; de ce, sa nu ne pierdem pe harta cand cautam regiunile?! pentru mine nu inseamna nimic centru dar transilvania imi spune ceva! daca o tinem tot asa, n-o sa iesim din criza nici peste 100 de ani, pt. ca deja atunci o sa fim intrati in pamant!
Raspunde

soldovean

Acum 8 ani

mai soldovean coclit travestit iti schimbi culoarea [cameleon perfid ] stim cu totii cine esti un detractor si formator de opinie negativa a SIBIULUI platit de visatori care vrea si rivneste la scaunu lui JOHANNIS tu si inca citiva postaci frustati incerci in permanenta s-a scoti in evidenta IASOVU ai face bine s-a iei cu tine toti ofuscati si circotasi si ducetiva mai copipaste la voi la IASOV ca tine care tot faci comparati sunt o gramada si pentru cultura ta pe care nu te lauzi canu o ai SIBIUL NU A FOST ALES CAPITALA CULTURI EUROPENE DE NISTE FOSTI COMUNISTI FRUSTATI CI DE OAMENI DE CULTURA SI ARTA ADEVARATA CRED CA DE UNDE ESTI INCA SE MAI CARA APA CU SACAUA PUSE PE MAGARI SI RECUNOASTE CIND AI AJUNS PRIMA DATA IN SIBIU TIAI ANUNTAT PARINTI CA AI AJUNS IN GERMANIA DUTE LA AUTOGARA SI FA COADA LA CASA DE BILETE SI LASA SIBIU ASA CUM ESTE CA NOUA LA MAJORITATEA NE PLACE CUM ARATA SI CHIAR MAI MULT SI CELOR 1000 000 DE TURISTI STRAINI CARE VIN CU EUROI NU DE AIA CARE VIN CU ZACUSCA SI SLANINA IN TASCA SI SE CAZEAZA IN PADURE CU URSI ASA CA MIA LASA GARGARA
Raspunde

Cetatean neinsemnat

Acum 8 ani

Doar cateva observatii as vrea sa punctez: 1) Aceasta regionalizare nu face altceva decat sa invreajbeasca cetatenii judetelor vecine. Fiecare judet va pretinde dreptul de a avea capitala in orasul resedinta. 2) Atat Sibiul cat si Brasovul seamana foarte mult intre ele din multe puncte de vedere: amandoua sunt cetati medievale, amandoua s-au dezvoltat pe baza turismului, in Brasov vin bucurestenii in Sibiu de obicei stainii, Brasovul are multi moldoveni Sibiul multi olteni. Brasovul cu Cerbul , Sibiul cu Teatrul, etc. Nu va inteleg ura unii fata de ceilalti atata vreme cat parerea noastra nu prea conteaza, e totul politic. Din punct de vedere regional ar trebuii sa fim mult mai uniti pentru a urma intereselor noastre. Ca o observatie, oltenii si moldovenii sunt mult mai uniti cand vine vorba de interesele lor, fapt demonstrat in alocarea fondurilor de la buget statului, amandoua judetele sunt in coada clasamentului. Pe cei care il acuza pe primar iar nu-i inteleg. Pana in 2000 Sibiul a avut primar roman, as dori ca cineva sa-mi puncteze ce a facut pt Sibiu. Trag concluzia ca cei care il acuza sunt veniti de curand in Sibiu si sunt obisnuiti mai intai sa acuze si apoi sa gandeasca. Legat de starea drumurilor sunteti toti deranjati (pe buna dreptate) dar problema este in alta parte: eu personal acuz EON si Apa Canal care la 1 luna dupa ce a fost asfaltata o strada vin si fac santuri, si nu ai cum sa-i opresti ca invoca siguranta populatiei. Mai sunt multe de spus...
Raspunde

twix

Acum 8 ani

(...)\"Vă daţi seama că nu m-aş duce să candidez pentru un post de guvernator la Alba Iulia (...) Mie ca primar, însă, mi-ar conveni mai ales din punct de vedere al imaginii. Cum mi-a convenit şi cealaltă nominalizare de capitala culturală europeană, tot pentru imagine\". ... Se pare că singura nominalizare care nu \" i-a convenit\" a fost cea de prim-ministru! Că deh... Prea multe nominalizări strică imaginea domniei voastre! Nu uita, sasule, aroganţa, îngâmfarea şi prostia se plătesc!
Raspunde

il roade rau pe sas ca nu a ajuns premier

Acum 8 ani

Ce nu spuneti voi din conferinta de presa au spus aia de la Realitatea: Întrebat la ce se referă exact în legătură cu preşedintele şi numirea premierului, Klaus Johannis a precizat că la situaţia în care a fost pus el în momentul în care a fost desemnat pentru funcţia de premier: \"Este normal să nu se mai ajungă în astfel de situaţii. Făcând abstracţie de faptul că era vorba de mine, propunerea venită de la coaliţia care s-a format atunci a fost refuzată de preşedinte, cum că nu se ştie dacă ar avea majoritate. După aceea s-a votat în Parlament propunerea şi a obţinut o largă majoritate, lucru care a fost ulterior ignorat de preşedinte. Foarte neobişnuită atitudine pentru o ţară cu veleităţi de democraţie\".
Raspunde

geba

Acum 8 ani

nici brasov - nici alba iulia sibiul are macar un aeroport !
Raspunde

Radu

Acum 8 ani

Hai să punem capitala regiunii la Mediaş! Aşa nu se mai supără nimeni!
Raspunde

noi

Acum 8 ani

sasalaul asta vrea sa faca praf si o regiune, dupa ce a distrus un oras !!!mai mergi si cu masina personola , daca ai, ciupalacule !
Raspunde

bai, asta de la 28

Acum 8 ani

asta-i tot ce ai de comentat? Bravo!
Raspunde

albinutza

Acum 8 ani

nu poti sa mergi pe principiul basescian cui nu-i place sa plece. e de dorit sa iti dai seama ca trebuie ceva schimbat, nu sa te complaci in indiferenta si neimplicare. de ce alte orase sunt mault mai active in atragerea fondurilor si au viziune unde trebuie folositi banii, intr/un oras, conteaza impresia pe care o ai cand mergi pe strada si ti-e teama de caini, drumurile sunt neasfaltate, iarna nu se dezapezeste ca nu vrea primarul, etc, fiti mai progresisti...
Raspunde

Stefan

Acum 8 ani

Sigur cei care critica mai sus fac parte din aia care in duminica alegerilor erau prea mahmuri sa mearga la vot sau au tras un chiolhan sanatos si a caror opinie oricum nu a contat........asa ca in continuare sunt inexistenti ! Daca vreti sa schimbati votati !
Raspunde

ReMi

Acum 8 ani

MITROPOLIA ARDEALULUI,3CUNSULATE,AEROPORT, SCOALA MILITARA SI O ISTORIE !!!
Raspunde

ovidiu

Acum 8 ani

Este adevarat ca unele strazi arata jalnic. Dar din cate stiu eu majoritatea celor proaste sunt in curs de reabilitare, unele sunt incluse in santierele de anul acesta, iar spre ghinionul unora unele vor ramane asa pentru ca pe ele mai sunt vile si blocuri in constructie. Si eu imi rup masina pe unele strazi dar nu ma plang, stiu ca in timp se vor remedia. Johannis a ridicat Sibiul din praf si l-a asezat printre cele mai frumoase orase din tara si nu numai. Locuri de munca sunt in Sibiu, este nevoie doar de vointa ;)
Raspunde

dumitru

Acum 8 ani

Bun!Catindeaza!Intrebare:Cine-l voteaza?Sau,se bazeaza pe o numire?Atunci, de ce sa mai candidezi?Mai ales,nu-i asa, la Alba Iulia...Si,draga Ovidiu, care-ti rupi masina pe strazile Sibiului ridicat din praf de Iohannis, vezi ca au aparut imprimantele 3D:Tipareste-ti un creier,da nu tot unul neted!
Raspunde

iulia

Acum 8 ani

metropola alba iulia e cea mai indicata pentru capitala centrului RØMANIEI
Raspunde

@ ovidiu

Acum 8 ani

E mai bine să taci din gură şi să-i laşi pe ceilalţi să creadă că eşti un prost , decât să vorbeşti şi să înlături orice îndoială
Raspunde

albinutza

Acum 8 ani

sibiul e apreciat de cei care au venit de la tara, pentru ei arata ca parisul
Raspunde

@9

Acum 8 ani

o avea de toate ! dar se pare ca Alba Iulia va fi capitala ! Palitura cransena nu ? CU SIBIUL NU SE COMPARA NIMIC ! asa ca nu va mai obositi degeba cu comentariile !
Raspunde

observator obiectiv

Acum 8 ani

Brasovul este plin de moldoveni, iar Sibiul este locuit de sibieni cu mutre descompuse de bautura. Brasovul arata ca p0.uIa in gard , pe cand Sibiul arata ca piz.da pe streasina.
Raspunde

@albinutza

Acum 8 ani

albinutza,ai vazut parisul?Iti zic eu,nu trebue sa mergi pina acolo.Dute la bucale,e la fel ,ceva in plus-turnul Eifel-restul cenusiu,nici nu banuiesti ce frumos e Sibiul.Si inca ceva-esti venetica,sau cazi pe spate si-i crezi pe cei cu tam,tam-ul mare.
Raspunde

LAE

Acum 8 ani

FOARTE BINE D-LE JOHANNIS.NOI VA SUSTINEM.DARIMATI DICTATURA MITICILOR HOTI SI CU CIOCU MARE.
Raspunde

Xena

Acum 8 ani

E posibil cu o conditie: Johannis pupa poala lui Neagu si Streza (oamenii lui Frunzaverde) care baga Sibiul prin lege ca si capitala de regiune.Simplu.
Raspunde

siby

Acum 8 ani

Ca sa nu fie cu suparare, capitala regiunii CENTRU sa fie la Alba Iulia, un oras reprezentativ pentru Ardeal! Nici Sibiu, nici, Brasov, nici Tg. Mures. Cred ca nu ar fi o alegere gresita! ...Sorry, Medias in nici un caz..prea multi..gazisti!!!
Raspunde

Ciuf

Acum 8 ani

@albinutza Le zici bine. Faptul ca cineva critica nu inseamna ca vrea raul acestui oras ci doreste ca lucrurile sa progreseze. Dar ce sa inteleaga ciobanii?
Raspunde

albinutza

Acum 8 ani

pentru nr.40, nu cred ca ai mai vazut altceva decat sibiul.sau poate bucurestiul. eu ma refeream totusi la orase care au progresat datorita unor oameni cu viziuni progresiste. daca azi mergi la cluj, la timisoara sau la barcelona, parca nu e diferenta asa mare, dar daca vii la sibiu sau la alba iulia, crede-ma ai un soc. poate intelegi si tu ca a critica nu insemna a fi negativist, critic pentru a se schimba ceva, pentru ca nu e in regula sa iti fie teama sa mergi pe calea dumbravii pentru ca te musca maidanezii sau iti cade zapada in cap sau e patinoar. te rog fii mai deschis la schimbare. mersi ciuf, pana acum am stat la roma si brasov, e greu, forte greu sa stau la sibiu
Raspunde

alex

Acum 8 ani

sibiul arata ca o capitala culturala europeana si ca mica viena. Nu degeaba are turisti si asa de apreciat apai voi moldoveni si olteni sunteti invidiosi pe sibiu si de aia com asa urat. A primit 3 stele michelin singurul oras care trebuie musai vizitat. Johaniis este foarte foarte apreciat de sibieni si de ceilalti politicieni daca a fost propus ministru sunt comvins ca sibiul va fi capitala regionala si johannis guvernator.
Raspunde

alexa

Acum 8 ani

comparatia cu mica viena e exagerata, nimeni nu contesta ca e un oras istoric, dar nu are niciun palat de talia celor din viena si nu se poate compara. poate daca ar fi un pic renovat ar arata mai primitor, catedrala e impresionanta
Raspunde

@albinutza

Acum 8 ani

Stai linistita.Socul este exact in orasele care le enumeri dar vorbesti din auzite si ti-o spune un om care a vazut pe viu Clujul,Brasovul,Timisoara,Aradul,Bucurestiul s.a dar n-am vazut niciunde vederile tale progresiste eventuale copypaste dupa Sibiu,iar daca am facut comparatii cu orase europene n-am facut-o in necunostinta de cauza deoarece am muncit afara si stiu ce vorbesc asa ca las-o mai moale ca nu sti ce vorbesti.
Raspunde

@alexa

Acum 8 ani

alexa,ai fost vreodata la Viena?Sibiul n-are liniste.S-a tesut o pinza de paianjen in jurul lui formata din sabotori,detractori,venetici,hoti,cozi de topor sibiene care ptr o functie lucreaza in detrimentul Sibiului,parlamentari alogeni,presa locala infiltrata din alte zone cu interese meschine,cu gica contra care se opun si denigreaza sibienii adevarati care vor sa faca ceva bun pentru Sibiu,furtul la bugetul de stat si asta nu de azi de ieri,de-o viata este politica asta impotriva..Sabotori care distrug ce se construieste,scot pietre din pavaj,scriu pe peretii prospat zugraviti,aducerea ciinilor vagabonzi din alte zone chiar eu fiind martor cind o masina de neamt a dat jos 4 ciini in parcare la Kaufland,spargerea strazilor abia asfaltate si de multe ori am impresia ca sint sparte cu intentie si lasate asa sau cirpite prost dupa aceea,intra cu masinile pe spatiile verzi ptr.a distruge,scot stilpii mici ce delimiteaza diferite obiective sau strazi,oameni plini de invidie,ranchina,lipsiti de civilizatie veniti din alte zone ptr.a denigra,sabotajul ptr. a nu intra Sibiul in U.N.E.S.C.O.de catre ex ministrii ai culturii sau din staful acestora,strimbele care se baga ptr.constructia noului spital,furtul banilor din Sibiu prin deconcentratele aflate in alte judete care au fost duse acolo de stapini vremelnici care n-au avut nimic comun cu orasul asta,distrugerea unor monumente istorice de importanta primordiala si aici ma refer in primul rind la cazarma 90,casa Dragoner din centrul strazii 9 Mai[unicat in lume],in castelul Maria Tereza comunistii au bagat scoala de soferi ptr.a fi distrus si alte mirsavii indreptate impotriva acestui oras.Asta n-are Sibiul-liniste si pace.Iar comparatia ca mica Viena nu-i de loc exagerata si ti-o spune un om care a fost de multe ori la Viena si in alte orase europene.
Raspunde

sibian

Acum 8 ani

Sibiul este, în viziunea americanilor de la Forbes, al optulea cel mai idilic oraş de pe Bătrânul Continent. Şi mai interesant este că Sibiul a depăşit chiar şi superba capitală a Italiei, Roma.
Raspunde

alex

Acum 8 ani

sibian ai perfecta dreptate asa este trebuie sa fim mandrii si ministra turismului si al dezvoltarii ar trebui sa pompeze bani in sibiu ca aduce doar faima romaniei si se vorbeste doar de bine de johannis in europa
Raspunde

Odin

Acum 8 ani

Conform dl. Primar pt cetateanul de rand nu ar conta unde e capitala de rehiune ... sper sa aiba dreptate. Cu toate ca sub bv am mai fost si n-a fost bine .... Daca unii dintre voi s-ar obosii sa si citeasca articolul inainte sa posteze ar intelege (cred) ca e vorba de imagimea Sibiului nu de vea a primarului.
Raspunde

pt rogojini

Acum 8 ani

mai rogojinilor si mai ales mitica spionul cu id...217 ciocul mic cu ura pt sibiu,johannis and co...pana una alta sibiul este singurul oras din europa de est ce are 3 stele in turism...deci trebuie vazut...restul tarii merita vazuta...........deci baga in cap diferntza dintre TREBUIE sau merita......si mai gata cu iasov si altele...ia vedeti in mahalaua bucuresti cate strazi sunt neasfaltate si cu cijmea in coltul strazii....superba .capitala tziganiadiei...deci liniste rogojini..si pt patriotii infocati mai terminatzi cu comparatii viena si paris....dacia sandero nu este si nici nu va fii niciodata...maybach sau bentley.....asa si sibiul nu va fii paris sau viena...e sibiu si gata...oras de provincie cu cea mai bogata istorie de pe actualul teritoriu al romaniei....o istorie scrisa de oameni harnici si destepti ce au sfintzit locul......easyyyyyyyyyyyy please
Raspunde

Vigilenta Maxima

Acum 8 ani

Sibieni luativa margarina si vasilina ca sasu va f.ute tiptilment
Raspunde

bula

Acum 8 ani

Pebtru cei care au ratat ultimii 800 de ani in Sibiu...le reamintesc cu drag: 1292 - A fost atestat primul spital de pe teritoriul actual al României. 1283 - A fost menționat pentru prima dată numele preotului din Moșna (Petrus). 1300 - Intr-un document se amintește existența Bisericii Sf. Elisabeta. 1350 - La Sibiu se înființează prima monetărie din Transilvania. 1380 - A fost documentată prima școală de pe teritoriul actual al României. 1494 - Prima farmacie de pe teritoriul actual al României. 1494 - Primul orologiu instalat în turn pe teritoriul actual al României.[5] 1534 - Prima fabrică de hârtie de pe teritoriul actual al României. 1544 - A fost tipărită la Sibiu prima carte în limba română. 1551 - Primul experiment cu rachete din lume, realizat de Conrad Haas. 1671 - A fost descoperit gaz metan lângă Sibiu. 1692 - Sibiu(Hermannstadt) devine Capitala Transilvaniei pâna in 1791 1782 - Franz-Joseph Müller von Reichenstein a descoperit elementul chimic teluriu. 1788 - Primul teatru de pe teritoriul actual al României. 1795 - Primul paratrăsnet din Sud-Estul Europei este instalat în Cisnădie. 1797 - Samuel Hahnemann deschide primul laborator homeopatic din lume. 1817 - Primul muzeu din România, Muzeul Național Brukenthal este deschis la Sibiu. 1861 - Se înființează societatea ASTRA. 1872 - Este data in exploatare linia ferată Sibiu - Copsa Mică 1896 - Prima linie electrică din Sud-Estul Europei. 1904 - Al doilea oraș din Europa și al treilea din lume în care este utilizat omnibuzul - un precursor al troleibuzului. 1905 - Introducerea tramvaiului electric 1928 - Prima grădină zoologică din România. 1989 - Al doilea oraș participant la Revoluția din 1989. 2007 - Capitală Culturală Europeană 2007
Raspunde

Regiune

Acum 8 ani

Este in interesul Sibiului sa faca regiune cu Valcea. Doar cateva argumente, ele fiind mult mai multe: 1.Proiecte comune de dezvoltare - TRANSALPINA fiind cel mai important dintre acestea. Transalpina poate deveni una dintre cele mai importante zone de turism montan din Europa(oricum peste Valea Prahovei), iar marele lac Vidra, in proximitatea caruia se vor dezvolta si celelalte statiuni, este in judetul Valcea. Mai sunt si padurile, unele dintre cele mai frumoase din Europa, iar Valcea are 50% din suprafata ocupata de paduri. 2.Nu este de neglijat nici faptul ca intre Sibiu si cel putin partea de nord a judetului Valcea sunt puternice legaturi. Este vorba atat de sibienii care au trecut muntii si au intemeiat numeroase sate in actualul judet Valcea(in perioada imperiului austro-ungar) dar si in prezent cand fluxurile economice si culturale intre Sibiu si Rm.Valcea sunt mult mai dezvoltate decat intre Sibiu si Brasov sau intre Rm.Valcea si Craiova. 3.La urma, dar nu in ultimul rand, este UNICA SANSA a Sibiului sa fie CAPITALA de regiune. In regiune cu Brasovul, Sibiul nu are efectiv are nicio sansa sa fie capitala de regiune deoarece Brasovul este un oras mult mai puternic(o populatie aproape dubla ) si este situat in centrul regiunii. Sibiul ar ramane un oras la margine de regiune si fara perspective de dezvoltare, fiind cunoscut ca investitille merg cu prioritate catre capitale. Asadar, cu ratiune, calm si fara regionalisme de doi bani, se poate gadi un viitor de dezvoltare pentru Sibiu. Nu numai in varianta cu 5 judete per regiune, dar si in varianta in care vor fi regiuni mai mici. In aceasta ultima varianta, o regiune alcatuita din Sibiu, Alba si Valcea ,cu Sibiul in centru, prezinta numeroase argumente.
Raspunde

ik

Acum 8 ani

@56 Sibiu cu valcea ar fi o regiune controlata de valceni. Si asa sunt multi la Sibiu, nu ne trebuie sa fim intr-o regiune unde peste 50% din alesi ar fi probabil olteni. Suntem in regiuni istorice diferite.punct. Are mai multa logica sa unesti bihorul din romania cu comitatul bihar din ungaria. Are mai multe in comun cu ala decat cu bistrita sau cluj. Numai ca trebuie trasa o linie, mai devreme de atat.Trebuie respectate si identitatile regionale, nu numai cele nationale. Si inca ceva: si brasovul e la marginea regiunii.
Raspunde

ik

Acum 8 ani

In plus, capitale de regiune ar trebui sa fie mai multe orase din aceeasi regiune, pe diferite domenii.Iar daca e sa fie una, sa fie un oras mai mic, nici macar o capitala de judet.gen sighisoara. Nici capitala tarii bascilor nu e bilbao, din acelasi motiv: ca cei din provinciile mari care alcatuiesc regiunea nu au cedat una in fav.alteia. Si atunci au pus capitala in capitala celei de-a treia provincii, la vitoria.
Raspunde

ik

Acum 8 ani

Si daca e alba sibiu si valcea, la fel,regiuni istorice diferite( jud din ardeal si unul din oltenia), chiar daca ardelenii ar fi majoritari. Nu cred ca le ar conveni oltenilor. Regionalismele nu sunt de doi bani.Asa pot sa zic si eu ca nationalismul e de 2 bani si mai bine se pastra imperiul habsburgic.
Raspunde

Gabi

Acum 8 ani

Mai intai...buna tuturor.Sunt sibian iar chestia asta cu regionalizarea ar trebui lasata pe seama politicienilor si a celor priceputi,competenti si in masura sa rezolve astfel de situatii.Sunt constient ca Brasovul are mai multe sanse decat sibiul sa devina capitala regionala,dar daca noua regiune va cuprinde Sibiul,Alba si Hunedoara...fara discutie Capitala regionala la Sibiu,sa nu se inteleaga gresit...nu am nimic cu Alba din contra...dar Sibiul are un potential mai ridicat in ceea ce priveste industria,investitii,turism,cultura,cifra afaceri,plan urbanistic etc.Sai lasam deci pe cei in masura sa decida care va fi capitala regionala,si nu intamplator au spus Sibiu,Alba iulia,hunedoara...cu capitala la sibiu.
Raspunde