Sâmbătă,
18.09.2021
Parțial Noros
Acum
20°C

Etnic roman. Nediscriminat

 

Oare ce s-ar întâmpla dacă de Ziua Națională a Germaniei m-aș plimba prin Piața Mare cu o bentiță tricoloră în jurul capului? Dacă aș trece prin curte pe la Bruk sau pe sub geamurile Forumului Democrat al Germanilor? Ar arunca după mine cu pungi pline cu apă? Cu ghivece cu răsaduri de roșii sau cu cocoloașe de hârtie? M-ar huidui etnicii germani rămași în Sibiu sau urmașii lor ce acum studiază la liceul cu predare în limba germană? Aș apărea oare în toate ziarele și la toate televiziunile ca „victimă a minorităților”? Ca un român discriminat în propria-i țară? Cel mai probabil nu.
Unul dintre punctele forte ale campaniei de promovare a anului baroc în Sibiu a fost comuniunea dintre numeroasele minorități prezente aici. Nu mi s-a părut până în momentul acesta ceva extraordinar. Poate pentru că e normal să fie așa iar normalitatea nu ne mai impresionează demult. Acum am încercat să îmi imaginez care ar fi fost reacția publică dacă s-ar fi petrecut ceva asemănător. N-am reușit, pentru că în Sibiu așa ceva nu s-ar fi întâmplat. Sigur, relația etnicilor germani cu cei români în Sibiu e foarte diferită de ura atent întreținută de la București dintre maghiarii și românii din județele ce probabil urmează să ne fie „frați” regionali. Dar sunt și în Sibiu destule fitile între români și sași. Retrocedările. Sunt cel mai bun exemplu al unui potențial butoi de pulbere. O situație mult mai gravă decât copilăria unei puștoaice de 15 ani. Oameni, români, și-au pierdut locuințele în favoarea sașilor, care le-au stăpânit pe vremuri. Mulți dintre ei au rămas în situații locative foarte delicate. Sună a problemă interetnică? Sună. A fost și este o problemă? A fost. A ieșit cu amenințări cu moartea? Cu un imens scandal care să divizeze orașul în români și sași? Nu. Și nu doar pentru că e legal ci pentru că așa era corect să se întâmple, cu toată părerea de rău pentru cei care și-au văzut viața dată peste cap. La fel cum și în HarCov e legal să porți brocardă maghiară sau românească. E civilizație? E toleranță? Nu știu ce e, dar ceva e.

Bogdan Brylynski

de Bogdan Brylynski

Editor
Telefon:
0722 227 297

Comentarii

22 comentarii

sibian

Acum 8 ani

De unde i-a venit ideea ? Nu știu. Urăsc ungurii. Ăsta e adevărul. Îi detest, nu-mi caut scuze. Nu pot descrie, e ceva în mine, o repulsie… Mă irită. Poate e ceva genetic, așa era și tatăl meu. Când vezi câte discriminări se fac numai la nivel școlar, câte nedreptăți, câte se trec cu vederea la ei, eu una nu pot simți altceva\", declara Sabina Elena..... Mi se pare normal ca in tara ta sa te poti afisa cu tricolorul cand vrei tu. Dar daca a facut acest lucru doar din ura, mi se pare inacceptabil. Ura nu trebuie acceptata si nici incurajata!
Raspunde

Ciuf

Acum 8 ani

\"ura atent întreținută de la București dintre maghiarii și românii\" --> Aici gresesti! Ura e atent intretinuta chiar in secuime, chiar de catre maghiari. Daca nu stiai dar foarte multi profesori maghiari vorbesc la ore despre autonomie, despre cum romanii le-au furat teritoriile, despre cat de criminali (ce gluma) au fost romanii cu ei de-alungul timpului, etc. Mai mult ura este intretinuta in familiile lor. Se vede ca nu ai prieteni maghiari. De fapt se vede ca nu ai nicio cunostinta despre acest subiect.
Raspunde

@sibian

Acum 8 ani

Articolul respectiv a fost scris de un jurnalist ungur care de dragul comunitatii lui si de a o discredita pe fata putea foarte bine sa fabrice aceste afirmatii. Parerea mea este ca autoritatiile din acea zona au scapat situatia de sub control, cele conduse de maghiari sunt pro comunitatii maghiare iar cele conduse de romani (daca mai sunt) sunt pasive si neputincioase la ce se intampla. Toleranta si respect, inseamna ca noi sa le respectam traditiile si sa le toleram dorintele de a manifesta cu ce steaguri vor ei, iar ei sa ne respecte institutiile si steagul de pe acestea (asta nu se intampla). Este inadmisibil ca de 1 decembrie sa vedem steagul Romaniei inlocuit cu cel al Ungariei si unul negru in semn de doliu pe cladirile publice. Este inadmisibil ca pe placutele de la intrarea in localitati sa nu fie trecute numele in limba romana, este inadmisibil sa intrii in magazine si sa nu fi servit pe motiv ca esti roman(am auzit de la persoane care au fost prin zona). Total impotriva celor care dau foc la steaguri si alte simboluri, total impotriva celor care instiga la xenofobie, dar se pare ca au primit prea multa toleranta si au ajuns sa-si bata joc de romanii din zona. Intre romani si sasi nu se intampla asa ceva pentru ca noi suntem invatati sa toleram si sasii sunt bine crescuti si civilizati, ne respectam reciproc. La partea cu despagubirile este de vina statul roman nu sasul, el vine sa-si ia pe drept ce a fost a lui luat de stat, statul trebuie sa-l adaposteasca pe roman. Ura nu-si are locul aici din partea romanilor.
Raspunde

lol

Acum 8 ani

Ce sa-ti spun... etnic roman? E o glumă? După nume, Brylynski, se vede că eşti roman neaoş!Ca şi ăla de la nr. 1 care posteza din Bucale si zice ca-i sibian. Mai răsfiraţi, tovarăşi, mai răsfiraţi!
Raspunde

REX

Acum 8 ani

Nu e buna comparatia. Eu as zice sa incerci sa te duci imbracat cu tricoul si fularul stelei in galeria rapidista la un meci cu Steaua. Ca doar esti un om liber intr-o tara libera si ai voie sa mergi unde vrei. O faci?
Raspunde

tot @sibian

Acum 8 ani

esti pe langa subiect. Fata a spus clar: \"nu urasc ungurii, urasc faptul ca ei ma urasc pe mine!\" Se poate si rastalmaci o astfel de afirmatie, dar pt orice gandire peste medie e destul de clar, logic si corect.
Raspunde

brrrrrrrrrrrrrrr

Acum 8 ani

Singura sansa este autonomia de miticastan.........Transilavania este in egala masura atat a romanilor, cat si a maghiarilor ce locuiesc aici de mii de ani, niciunul dintre ei nu trebuie sa fie mai presus decat celalt. Pentru viata pe care o ducem nu-s de vina ungurii, dupa cum nu-s de vina nici romanii, sunt de vina conducatorii nostri, si cei romani(FSN-PSD-PNL-PDL), si cei unguri(UDMR). In loc sa ne uram unii pe altii, n-ar fi mai bine sa punem mana de la mana si sa ne construim o patrie comuna,o repubilca Transilvaneana eliberata de maidanezii din miticastan??!Astai sansa de liniste si prosperitate. PS:Circul este creat de politicieni și alimentat de jurnaliști slab pregătiți
Raspunde

sibian

Acum 8 ani

Se duce Gheorghe la Pisti cu securea: - Pisti, am venit sa te omor! - De ce ma Gheorghe, ca ne stim de mici copii si ne-am inteles tot timpul bine. - Adevarat ii ca voi l-ati omorat pe Mihai Viteazu\'? - Pai asta a fost acum 400 sute de ani! - Apai eu acum am aflat... Noi aflam asta din scoala generala, si ramanem cu aceasi atitudine. Ungurii erau niste barbari care ii asupreau pe bietii tarani romani si pe intelectualii de la Scoala Ardeleana. Nu ni se zice nimic despre cultura si civilizatia Ungariei si a imperiului Austro-Ungar. Mergem prin Transilvania si vedem ca este mai frumos, atat locurile cat si oamenii, decat in restul tarii. Dar cati dintre noi vedem diferenta intre influentele balcanice care se resimt in restul tarii si influentele ungare si austro-ungare din Transilvania? In ciuda divergentelor istorice, aceste influente sunt pozitive. Am invata asta la scoala daca sistemul de invatamant nu ar fi o mizerie.
Raspunde

efes pilsen

Acum 8 ani

da, e ciudat cum ne plangem de asuprirea ungara si nu mai putem de dragul turcilor...
Raspunde

@sibian

Acum 8 ani

Sasii au lasat multe lucruri frumoase prin Ardeal nu ungurii. Ungurii au dus o politica identica cu cea a nazistilor in Polonia si a rusilor prin tarile sovietice de alte etnii. Au dus o politica de asuprire si maghiarizare fortata asupra romanilor din Transilvania. Ei cred ca li se cuvine un teritoriu pe care l-au cucerit sub un imperiu si l-au tinut prin forta si tortura. Se rasucesc in morminte toti cei care si-au dat viata pentru ca Transilvania sa fie eliberata cand va aud ce prostii vorbiti.
Raspunde

Eugen

Acum 8 ani

Am avut colegi maghiari de facultate la Brasov de la care nu am auzit un cuvant pe romaneste in cinci ani, numai la examene, in fata profesorilor. Cand incercam sa intru in vorba se uitau la mine ca prin sifon, dupa care nu mai incercam. Probleme au fost totdeauna cand erau mai multi, individual erau de treaba sau nu, la fel ca romanii. Nu are rost sa fi corecti politic numai pentru ca asa da bine.
Raspunde

@ REX

Acum 8 ani

Comparatia ta este aiurea! Daca mergi cu tricolorul romanesc in indiferent ce galerie din Romania, nu o sa aiba nimeni treaba cu tine. Si la meciul Stelei din Anglia s-a scandat \"Romania!\" mai mult decat \"Steaua!\". Fata aia din Covsna s-a dus cu tricolorul romanesc la o scoala din Romania, nu la o scoala din Ungaria!
Raspunde

@eugen

Acum 8 ani

Daca ii cum spui tu atunci ungurii din Sibiu ar fi trebuit sa se planga ca sunt marginalizati, drepturile incalcate si nerespectati. In generala aveam clase de maghiari, in liceu la fel, tin minte ca era liniste si pace, nu am auzit sa fie marginalizati, batjocoriti si toate acestea sustinute de catre diriginte si directori. Noi ii toleram, ei pe noi nu, asta-i concluzia la care am ajuns. Ar trebui luate niste masuri ferme si clare in judetele cu pricina, altfel scindarea si ura se va acutiza si cand va rabufni va fi cu varsare de sange, asta nu o prezic eu ci istoria care tinde sa se repete daca nu suntem atenti.
Raspunde

Atillescu Loțilaș Coconaș

Acum 8 ani

Ungurii nu se plang cand sunt sub 30 %. Se plang cu tupeu cand sunt in vreo zona peste 60 %. Si de fapt nu se plang toti, ci numai cei ce freaca menta, adica liderii care s-au cocotat in capul lor. Intre timp facturile se majoreaza atat in Romania cat si in Ungaria, deci trebuie reinventat un subiect de discutie pentru prostimea ungureasca si pentru prostimea romaneasca.
Raspunde

Radacini adanci

Acum 8 ani

Un autor britanic, Charles Boner, care, prin căsătorie, a intrat într-una dintre familiile de maghiari aflate la guvernare în Transilvania, i-a descris pe români ca fiind „o hoardă sălbatică, fără nicio urmă de civilizaţie“ care „au prădat, au ars şi au ucis“ şi care „nu au fost cu nimic mai buni decât un trib de Piei Roşii“. Oficialităţile maghiare s-au arătat la fel de extremiste, afirmând fără ruşine că-i „poţi subjuga pe români ca pe boi, de care se diferenţiază doar prin faptul că pot vorbi“ (Kossuth Hirjlapia, Buletinul informativ al lui Kossuth, 24 octombrie 1848).
Raspunde

unu\'

Acum 8 ani

@1 si @8:Care dintre e \'\'sibian\'\'?Sper ca(8);daca (1) crede ca repulsia e genetica...no comment!Asa,ca fapt divers, conform rezultatelor oficiale ale Recensamintului din 2011,in Sibiu sunt mai multi unguri decit sasi!Ce le facem,ii scuipam in public sau in particular?Ne facem ca nu-i mai cunoastem?@11:Am facut ceva scoala la Cluj,in anii 80\' iar colegii maghiari erau \'\'de nota 10\'\'.Daca intre timp s-au schimbat lucrurile prin scoli,poate ca,asa cum e intr-o familie,nu exista doar un vinovat!De regula,vina e impartita!Daca tot suntem unul dintre cele mai \'\'destupate la minte\'\' orase din Romania,ce-ar fi sa si dovedim asta,sa renuntam la vulgaritati,dat cu parerea \'\'din auzite\'\' etc.?Hai sa vedem daca va rezista Podul Minciunilor urmatoarei provocari:fara vulgaritati sau exagerari,macar o zi!
Raspunde

Grigore Introureche

Acum 8 ani

O wonder! How many goodly creatures are there here! How beauteous mankind is! O brave new world, That has such people in\'t.
Raspunde

Finica I.

Acum 8 ani

In Sibiu nu s-ar fi intamplat asa ceva si e ciudat cum la mijlocul articolului lasi impresia ca iei apararea ungurilor , citez: \"Sigur, relația etnicilor germani cu cei români în Sibiu e foarte diferită de ura atent întreținută de la București dintre maghiarii și românii din județele ce probabil urmează să ne fie „frați” regionali.\" . Nu sunt deacord absolut deloc cu afirmatia asta in sensul in care o inteleg eu (iau in calcul si varianta unei neantelegeri)! Cine poate intelege anumite lucruri istorice dar si de actualitate intelege foarte bine cat de GREU este sa NU poti avea ceva cu minoritatea aceasta atat de draga noua! Va intreb eu pe dumneavoastra stimati cititori si redactori, ce s-ar alege de tara asta daca minoritatea rroma ar cere autonomie ?, in cazul asta nu cred ca am mai vorbii de 2 judete si jumatate si depinde foarte mult si unde (potential) si-ar dorii autonomia teritoriala !? Daca spui \"ungur\" cuiva se va considera ca-l injuri, trebuie sa le spui \"maghiari\" de parca tara lor s-ar numi Maghiaria si nu Ungaria !!! Tineti cont va rog ca secuii si ungurii sunt ca sasii si nemtii, ingredientele aceleasi oale dar cu grad diferit de diluare ! Orice parere este un punct de vedere si trebuie tratata ca atare! Va multumesc!
Raspunde

Magda-Sibiu- Schengen

Acum 8 ani

Cei din generatiile actuale trebuie sa invatam sa locuim impreuna tinuturile romanesti, fara ura , fara discriminare, fara nationalism exagerat. Am avut o colega de scoala din comuna IP ju. Salaj, intr-adevar romanii au fost ucisi in masa. Asa ceva trebuie sa spuna profesorii in scoli. Si sa mai spuna ,ca acum trebuie sa ne respectam unii pe altii, chiar de mici copii, si \" ceea ce tie nu-ti place, altuia nu-i face \"
Raspunde

Cine uita nu merita

Acum 8 ani

Fenomenul Csibi Barna, un degenerat care îşi permite să dea foc în centrul României unei păpuşi reprezentând un erou naţional al românilor (Avram Iancu), si autorităţile române IGNORA acest gest. Vă propun un exerciţiu de imaginaţie: Ce s-ar fi întâmplat dacă: - un român ar fi dat foc la Budapesta unei păpuşi reprezentându-l pe Kosuth Lajos - un turist german ar fi incendiat la Tel Aviv o păpuşă reprezentându-l pe David Ben Gurion (n.r. primul premier al Israelului) sau pe Golda Meir (n.r. de asemenea premier al Israelului) - un ungur din Vojvodina ar fi incendiat la Novi Sad o păpuşă reprezentându-l pe Milos Obilic, eroul naţional al sârbilor de la Kosovopolje. Meciul Steaua – Ujpest de acum 3 ani: la intrarea în România, suporterii unguri aflaţi în tren au afişat “Transilvania aparţine Ungariei”, iar pe stadionul Steaua din Bucureşti au afişat românii = ţigani. Acelaşi scenariu: - ce s-ar fi întâmplat dacă Ujpest ar fi jucat la Beograd cu Partizan sau Steaua Roşie. Oare ar fi avut curajul ungurii să afişeze mesajele “sârbii = ţigani sau Vojvodina aparţine Ungariei”? Nu, nu ar fi îndrăznit, iar dacă ar fi fost atât de tâmpiţi să o facă, în aceeaşi seară ar fi cinat în Infern. De ce îşi permit asta în România? De ce nu îşi permit acelaşi lucru în celelalte ţări unde au minorităţi maghiare şi revendicări revizioniste, adică Slovacia, Serbia, Ucraina? Simplu, pentru că ei ştiu (aşa cum au menţionat în “Traseul Legendelor Sătmărene)” că românii sunt “un popor paşnic, binevoitor şi primitiv” şi, completez eu, un popor “imbecil de tolerant”. Totodată ei ştiu că slavii (din Slovacia, Serbia, Ucraina) nu sunt aşa. Şi nu îşi permit. Afirm cu tărie că nu există nicăieri în lumea civilizată o ţară care să acorde atâtea drepturi unei minorităţi alogene cum acordă România minorităţii maghiare. Şi totuşi nu vor fi mulţumiţi niciodată, sâcâindu-vă perpetuu (ca un ţânţar în miezul nopţii) cu aceeaşi pretenţie imbecilă: autonomie. Tupeul lor se manifestă şi prin faptul că ei consideră ca fiind similară pretenţia lor de autonomie teritorială în România cu cea a catalanilor din Spania, ignorând cu bună ştiinţă marea diferenţă: catalanii sunt băştinaşi în Spania, pe când maghiarii sunt alogeni asiatici în România. Gazda mea mi-a spus că, pe lângă “valahi puturoşi” maghiarii vă mai numesc şi “mămăligari”. Îşi permit asta în ţara voastră. Sunt derutat şi confuz, neputând înţelege cum este posibil să nu existe în rândurile poporului român, “paşnic, binevoitor şi primitiv” un profesor de istorie altruist care să explice ungurilor ABC-ul istoriei lor efemere: - în anul 700 sunt menţionaţi în cronicile coreene ca fiind nişte nomazi primitivi care jefuiau prin nordul Coreei şi estul Chinei - în 896, şapte triburi maghiare şi trei triburi de turci khazari, fugărite din stepele Asiei de către pecenegi, se stabilesc în Panonia (locuită atunci de slavi, valahi, avari, germanici), în total 225.000 de nomazi sub conducerea lui Arpad. Prima lor preocupare după stabilirea în Panonia a fost jaful (logic). Incursiunile lor sângeroase s-au desfăşurat în toată Europa ajungând până în Spania, până când Otto I cel Mare i-a umilit la Lechfeld în 955. - Ştefan cel Sfânt (997 – 1038) unifică triburile ungureşti şi îi creştinează. Totodată începe şi procesul de maghiarizare agresivă a populaţiilor din jur: germanici, valahi, slavi, acest proces fiind de fapt esenţa strategiei de supravieţuire a acestui mic popor migrator asiatic în Europa. Personalităţile proeminente ale istoriei lor nu au fost unguri: Matei Corvin, Petofi Sandor (Petrovici Alexandar – sârb, părinţii lui nu cunoşteau limba maghiară), Kosuth Lajos – slovac, precum şi majoritatea regilor Ungariei. În 1910 un istoric maghiar recunoaşte că doar 10% din unguri sunt urmaşii celor şapte triburi maghiare stabilite în Europa în 896, restul fiind populaţii maghiarizate de-a lungul timpului (valahi, germanici, slavi). De fapt cum ar putea un ungur blond din zilele noastre să fie urmaşul cetelor mongoloide venite în Europa în secolul IX? Ceea ce trebuie accentuat este faptul că începând de la Ştefan cel Sfânt şi până la dispariţia regatului ungar în 1526, Transilvania nu a făcut parte niciodată din regatul ungar, fiind întotdeauna voievodat autonom. - Înfrângerea de la Mohacs din 1526 în faţa turcilor şi cucerirea capitalei Buda în 1541 are ca urmare dispariţia de pe harta Europei a regatului ungar. Partea occidentală a Ungariei este anexată de Imperiul Habsburgic, iar restul, inclusiv Buda, devine paşalâc turcesc. Transilvania rămâne principat independent sub suzeranitate otomană. - După respingerea asediului otoman asupra Vienei (1683), Imperiul Habsburgic ocupă teritoriul fostului regat ungar şi Transilvania, anexiuni recunoscute prin tratatul de la Karlowitz (1699). - În 1849 Kosuth Lajos proclamă Ungaria stat independent, dar intervenţia habsburgică şi ţaristă înăbuşă această pretenţie. - În urma pactului dualist din 1867, Ungaria devine regat în cadrul imperiului Habsburgic (numit din acel moment imperiul Austro-Ungar), având constituţie proprie şi o oarecare autonomie. - În 1918, în urma înfrângerii din primul război mondial, imperiul Austro-Ungar se destramă, Ungaria devine stat independent iar Transilvania alege să se unească cu România. Trebuie să subliniez imbecilitatea revizioniştilor unguri. Cum pot susţine că Transilvania a aparţinut Ungariei 1000 de ani, când regatul Ungariei a dispărut din 1541 până în 1867, perioadă în care a fost paşalâc sau provincie habsburgică, în timp ce Transilvania a fost voievodat autonom de la Ştefan cel Sfânt (997 – 1038) până în 1699 când devine provincie austriacă (ca şi Ungaria de altfel). Deci Transilvania şi-a pierdut independenţa în 1699 şi a aparţinut până în 1918 Imperiului Habsburgic, nicidecum Ungariei (care din 1526 până în 1867 nu a existat). - În 1940, în urma Dictatului de la Viena, o parte a Transilvaniei este cedată (pentru prima dată în istorie) Ungariei. Până în 1944, când revine României, ce fac ungurii în Transilvania? Ce ştiu mai bine: ucid valahi şi evrei, consideraţi rase inferioare. Gena lor asiatică i-a ajutat pe unguri să devină cei mai zeloşi executanţi ai teoriilor rasiale naziste, golind practic Transilvania de evrei. În perioada 1940 – 1944, timp în care Transilvania a aparţinut Ungariei, populaţia evreiască de aici a scăzut cu 90%, marea majoritate fiind trimisă de către autorităţile maghiare către lagărele de exterminare naziste. La fel s-au purtat şi în Serbia odată cu invadarea alături de germani a Iugoslaviei în 1941. În încheiere, ca să sintetizez relaţia dintre băştinaşii valahi şi alogenii unguri, îmi îngădui un scenariu: un ungur pribeag bate la uşa unui valah. Acesta, ospitalier, îl primeşte în casă. Îi întinde masa, oferindu-i ce are mai bun în cămară. Ungurul, în timp ce se ospătează, pune ochii pe nevasta valahului (frumoasă, bineînţeles) considerând că ar fi normal ca după ospăţ valahul să îi ofere şi un desert, adică nevasta. Indignat de faptul că după ce s-a săturat, valahul nu-i oferă şi nevasta, ungurul îi trage o palmă zdravănă valahului şi încă una. Înainte ca mămăligarul să se dezmeticească, ungurul fuge pe uliţă strigând din toţi rărunchii: săriţi oameni buni, că mă omoară valahul, sunt o victimă. Aşa că, valahi, fiţi înţelegători şi daţi-le şi nevasta, dar vă avertizez că nu le va ajunge. Următoarea lor dorinţă va fi casa voastră.
Raspunde

unu\'

Acum 8 ani

@20:Csibi Barna nu e un fenomen,nici macar un accident.E o intimplare!Neplacuta,dar totusi o intimplare!
Raspunde