Duminică,
28.11.2021
Cer Senin
Acum
13°C

Sibiu vs. Bucuresti - finala pentru "Destinatia urbana a anului 2013"

Pentru prima dată de când blogul de turism foXnoMad organizează ”The Best City To Visit” - un concurs în care vizitatorii votează cea mai atractivă destinație turistică a anului - în finală au intrat două orașe din aceeași țară: Sibiul și Bucureștiul. În ”seminfinale”, Sibiul a primit cu mult mai multe voturi decât Buenos Aires, în timp ce capitala României a devansat, pe ultima sută de metri, Granada (Spania).
Perioada de vot în cadrul finalei dintre Sibiu și București a început de marți, în prima zi a săptămânii viitoare urmând să fie închis scrutinul. Până la această oră (27 martie, ora 20:00), Sibiul a primit mai bine de 80% din voturi (1870), Capitala fiind votată de 462 dintre vizitatorii blogului realizat de un american.
În funcție de rezultatul votului, Anil Polat, deținătorul blogului, va veni în România în acest an, pentru a scrie despre orașul ales drept cea mai bună destinație urbană a anului. În plus, cel care a propus în cadrul competiției orașul care a ieșit câștigător (Adrian, în cazul Sibiului, Earl, în cazul Bucureștiului) va primi din partea blogului amintit un premiu de 300 de dolari.
Până acum, în cadrul acestei competiții, Sibiul a ”trecut” de orașe precum Shanghai, Florența sau Paris. Anul trecut, cel mai votat oraș a fost Sarajevo.

Linkul către secțiunea de vot în cadrul ” The Best City To Visit 2013” este aici

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

24 comentarii

ReMi

Acum 8 ani

Cei care iubesc Sibiul trebuie sa voteze SIBIUL !
Raspunde

unu\'

Acum 8 ani

Pentru ultima data:votul se solicita celor care au vizitat orasele,acestia fiind singurii indreptatiti sa recomande altora o destinatie turistica,nu locuitorilor acestora!(citi sibieni dintre cei care au votat Sibiul au fost la Buenos Aires?).\'\'Finala\'\' asta ne face mai mult rau decit bine pentru ca ridicolul e usor de depistat!
Raspunde

Contabila

Acum 8 ani

Pentru ca romanii care sunt la servici stau pe net si voteaza
Raspunde

Contabila

Acum 8 ani

Pentru ca romanii care sunt la servici stau pe net si voteaza
Raspunde

x

Acum 8 ani

cat de mediatizat a fost acest blog in orasele din acel tabel? deloc...a fost creat special pentru bloggerii din romania si in special sibiu
Raspunde

altu

Acum 8 ani

Mai unu\': Tot vad ca-ti dai cu parerea prin toate colturile ziarului. Poti explica cum se face ca tu moldovean fiind (ai IP de Iasi), te exprimi referitor la Sibiu pe unde poti si cum poti. Ce te \"leaga\" de Sibiu ? Apoi pe la voi nu se lucra ? de ai tu atat timp sa-ti exprimi opiniile prin ziarele transilvanene ?
Raspunde

allin4.ro

Acum 8 ani

Si eu am IP de Iasi, dar asta nu inseamna ca nu am locuit peste 20 de ani in Sibiu sau ca \'unu\' nu are totusi dreptate...
Raspunde

@ altu

Acum 8 ani

Nu-i adevarat, IP 109.100.46.56 este de Sibiu, nu de Iasi. Pe mine ma intriga aia care posteaza din Germania si se dau \"sibian adevarat\" sau \"sibian get-beget\" si baga zazanie intre romani pe considerenta regionale, desi ei nu mai locuiesc in Sibiu si nici cetatenie romana nu mai au!
Raspunde

PT 5.15.230.147

Acum 8 ani

De unde sti tu ca sasii care posteaza din germania numai au cetatania Romana ? Si unde e problema ta ciari daca nu o mai au. Tu esti frustrat rau ...Si cu ce te afecteaza pe tine ca comenteaza si sprijina sibiul din Germania . Putem multumi sasilor si lui Johannis ca avem cel mai frumos oras din Romania.
Raspunde

@ IP 109.166.135.86

Acum 8 ani

Cum sprijina Sibiul aia care posteaza din Germania, invrajbindu-i pe romani pe cosiderente regionale? Si mai lasa-ma cu \"cel mai frumos oras din Romania\", ca eu traiesc aici, nu ca tine in Bucuresti , si vad cruda realitate: circulatie rutiera anapoda - sens unic pe Saguna la patru benzi de circulatie!, ca la tampiti, cladiri de patrmoniu demolate sau transformate in kitsch, parcuri distruse sau neingrijite, mall de rahat desi propagandistii vor sa-l scoata pe locul doi in Romania, asfaltare varza, mizerie, caini vagabonzi, cladiri renovate in 2006 de pe care cade deja tencuiala in capul trecatorilor si in rest doar laude fara acoperire, postaci si raspandaci pe net platit pe bani publici care posteaza din primarie cu IP-uri proxy.
Raspunde

Alex

Acum 8 ani

Sibiul va castiga merita este un oras extraordinar si trebuie sa castige.
Raspunde

Sibian get beget

Acum 8 ani

Degeaba va certati pe toate site-urile si aruncati cu vorbe urate despre un oras ca Sibiul... blogul unde a fost lansat aceasta "competitie" nu este din Romania si daca noi Sibienii punem suflet si ne preocupa aceste detalii (mai mult decat ii preocupa pe locuitorii altor orase) nu ma lasa sa inteleg altceva decat ca suntem uniti si nu ca majoritatea romaniilor care merg pe principiul "Să moară şi capra vecinului".... si lucrul asta l-am vazut in cei 7 ani pe care i-am trait in Madrid...
Raspunde

unu\'

Acum 8 ani

@6(altu):Ce te-a deranjat in mod deosebit la postarile mele?(Vad ca ma monitorizezi intens!)Partea cu defunctele terenuri de tenis din Strand,partea cu pavajul de pe Revolutiei,partea cu aspectul strazii Saguna,partea cu reparatiile de pe Dealului si Banatului?Am o veste buna pentru tine si \'\'karla \'\':ma las de postat!O sa mi se filfiie de terenuri de tenis,baze sportive pe Milea,pavaje,reparatii E-On pe strazi sau bucati de tencuiala care cad,cind nici nu te astepti!
Raspunde

@ unu\'

Acum 8 ani

Da-i incolo de indbitociti, posteaza in continuare ca mai suntem si persoane care nu avem creierii pusi pe bigudiuri si apreciem postarile tale pline de umor si realiste in acelasi timp.
Raspunde

Joan

Acum 8 ani

Cat face 1 plus 12? :-)
Raspunde

unu\'

Acum 8 ani

@14:De fapt,ai dreptate:mi-am cistigat de mult (si poate am cistigat si altora)dreptul de a-mi spune opinia. @15:1+12=6!(nu factorial)
Raspunde

BULA

Acum 8 ani

Concurs International peblog... TAMPENII PENTRU TAMPITI...
Raspunde

dragos b

Acum 8 ani

Am vizitat sibiul de cateva ori si mi s-a parut mai frumos ca bucurestiul.Oameni mai morali,cu vointa si spirit tanar.
Raspunde

@majoritatea de mai sus

Acum 8 ani

Nu va inteleg ! De ce va deranjeaza ca ar castiga SIbiul? Ar trebui sa fiti mandri.Asta in cazul in care sunteti sibieni adevarati!
Raspunde

sibian

Acum 8 ani

sibieni adevarati multi dintre ei au plecat, din pacate ...
Raspunde

sipa

Acum 8 ani

@unu Oare cati votanti ar fi daca s-ar vota asa cum spui tu? Cati au vizitat si San Francisco si Yangoon? Cati au vizitat si Glasgow si Chiang Mai? Sau Rosslyn si Pattaya? Sau...sau...
Raspunde

ReMi

Acum 8 ani

SIBIU - HERMANNSTADT - NAGYSZEBEN unul din orasele frumoase ale Europei !!! care merita sa fie vizitat si iubit .
Raspunde

apos

Acum 8 ani

mai sunt oare sibieni adevarati in acest oras care din an in an devine emblema Romaniei.
Raspunde