Președintele CJ Sibiu, Ioan Cindrea, a semnat marți o convenție cadru cu omonimul său Jean-Louis Tourenne, preşedintele Consiliului General Ille-et-Vilaine. Înțelegerea de colaborare, cum este denumit documentul, acoperă perioada 2013 – 2015 și vizează colaborarea între cele două regiuni pentru ”dezvoltarea economică şi încurajarea schimburilor economice, agricultura şi dezvoltarea rurală, turismul şi în special agroturismul, cultura şi schimburile de bune practici între cele două administraţii”.
Semnarea convenției are loc în cadrul unei delegații a CJ Sibiu, aflată în Franța între 7 și 11 aprilie, în departamentul ce numără de curând mai bine de un milion de locuitori. ”Preşedintele Tourenne şi-a exprimat plăcerea de a primi delegaţia sibiană, subliniind că încă de la început relaţiile dintre Departamenul Ille-et-Vilaine şi judeţul Sibiu s-au bazat pe asemănări culturale, aspect care trebuie extins şi în domeniul economic. La rândul său, preşedintele Ioan Cindrea, a întărit acest deziderat, subliniind că delegaţia sibiană include un număr de agenţi economici importanţi pentru a putea identifica oportunităţi de colaborare economică cu partenerii francezi”, se arată într-un comunicat emis de CJ Sibiu.
Din delegația sibiană fac parte, alături de președintele CJ Sibiu, vicepreședintel Ioan Banciu, consilieri județeni din fiecare formațiune politică, oameni de afaceri, precum și reprezentanți ai aparatului propriu al CJ Sibiu.
- ”Delegaţia sibiană a avut posibilitatea să viziteze un parc industrial, denumit parc de activităţi, care este administrat de către o asociere formată din patru comune/consilii locale din Grand Fougeray. Vizita din primele două zile a mai inclus întâlniri cu preşedintele Camerei de Agricultură, cu Comitetul departamental de turism şi profesionişti din turism. Preşedintele Ioan Cindrea şi-a manifestat deschiderea de a prelua modelele de dezvoltare economică din Ille-et-Vilaine pentru implementarea proiectelor strategice ale judeţului Sibiu”, comunicat Consiliul Județean Sibiu
Foto: Beatrice Ungar
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Ioan Cindrea , Consiliul Judetean Sibiu , Președintele Ioan Cindrea , Ioan Banciu , Consiliului General Ille , Louis Tourenne , Departamenul Ille , Grand Fougeray , Preşedintele Tourenne , Beatrice Ungar
Vizualizari: 756
Ultimele comentarii
Acum 49 minute
Sebastian Petrumihai Dendrologea ( pensionar, 50 de ani, senator )
Acum 52 minute
Mangalitza Intotero_Trifoi
Acum 53 minute
Asdfasdf
Acum 57 minute
Asdfasdf
Acum 1 oră
Un român