Sâmbătă,
16.08.2025
Cer Senin
Acum
23°C

Fost sportiv, acum om de afaceri: ”in Sibiu exista o baza de sportivi pentru MMA si kickboxing!”

Una dintre cele mai titrate școli de kickboxing și MMA din Olanda și din lume a deschis de a 1 iunie o filială la Sibiu. Se numește Superpro Team, funcționează în cadrul complexului sportiv Gym Tonic de pe strada Oituz, iar în spatele ei se află sibianul Alex Baciu, unul dintre cel mai titrați sportivi de contact. De ce a vrut Alex Baciu ca Sibiul să aibă o școală de MMA și kickboxing, aflați în rândurile următoare.

Reporter: De ce ați vrut să aduceți Superpro Team la Sibiu și nu în alte orașe mai mari sau mai dedicate sportului în general?
Alex Baciu: Superpro Team este prezentă deja în orașele mari din România: în București, în Timișoara sunt două cluburi, în Lugoj, în Cluj avem cea mai puternică echipă din țară în momentul de față și în Brașov mai există. Avem presiuni de la zeci de cluburi din România care vor să adere la acest club pe care eu îl reprezint. În străinătate clubul este în multe țări, din Olanda până în Elveția, Suedia, Germania, Belgia și chiar Azerbaidjan. Scopul nostru este să adunăm sub o umbrelă mai multe cluburi, să crească know-how-ul antrenorilor și să ducem sportivii la meciuri de nivel înalt. Sibiul este decât unul dintre punctele de prezență ale Superpro Team.

Rep.: Credeți că există în Sibiu o bază de sportivi atrași de kickboxing și MMA? Nu sunt tocmai sporturi obișnuite.
A. B.: Există fără îndoială o astfel de bază. În Sibiu există și alte cluburi de kickboxing, două mai exact, care au o bază de recrutare aici și care formează sportivi de ani de zile. Eu personal am fost la rândul meu unul dintre acei sportivi. În plus de asta, prin Sibiu au mai trecut nume mari, cum ar fi: Raul Cătinaș, Miodrag Olar, Lucian Danilencu, Adrian Buda sau Daniel Corbeanu. Ei, din păcate, nu mai sunt acum prezenți în Sibiu, în schimb pepinieră există și doritori sunt în permanență. Acest sport este foarte popular la nivel global, în Statele Unite este sportul numărul cinci ca popularitate și a devenit, ca business, un rival serios pentru box.

Rep.: În câți ani estimați că vom putea vedea un sportiv din Sibiu care să se ridice la un nivel internațional?
A. B.: Dacă este să ne referim la un sportiv care acum începe de la zero, în Sibiu, pot să spun că din punct de vedere statistic în fiecare sezon avem în medie câțiva zeci de doritori, care se și încadrează pe o eventuală traiectorie de performanță. După primele șase luni rămân mai puțin de cinci la sută. Iar din cei cinci la sută, în următorii trei ani, mai rămân doar 20 la sută. La nivel general, din experiență spun, practic un procent din baza inițială rămân în sport și fac performanță. Pentru a se ridica un sportiv trebuie să practice sportul acesta măcar trei ani de zile, să intre în concursuri, să aibă mai mult de 20 de meciuri și să se dedice sportului constant și sistematic. Și performanțele sunt clasificate, una este să fii performer la amatori și alta este să mergi către profesioniști. Și acolo sunt alte clasificări. Ca să fac o paralelă cu fotbalul, un Mutu este vârful aisbergului, rezultatul a zece mii de sportivi.

Rep.: Sportul sibian tinde să moară la majoritatea capitolelor. Cum vedeți acest aspect, având în vedere că veniți cu un proiect nou?
A. B.: Din păcate sportul tinde să moară în Sibiu însă n-aș vrea să comentez prea mult pentru că eu m-am format ca sportiv în 2007 și majoritatea rezultatelor sunt la nivel european. Pentru noi, ca echipă, abia de la sfârșitul anului trecut România a reintrat în aria de interes în mod direct. La prima vedere sportul sibian are performanțe sub mediocre. Tot ce mai pot eu să spun este că noi facem tot posibilul să livrăm performanță și asigurăm cele mai bune condiții posibile pentru performanță.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

1 comentarii

boss

Acum 12 ani

alex baciu, un individ. un om de nimic
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus