Duminică,
04.12.2022
Cer Senin
Acum
4°C

Chiriac a ”premiat” toti consilierii locali. Johannis: ”cat timp vom fi la conducere veti avea tot ce aveti nevoie”

Toți consilierii locali ai Sibiului au primit, la finalul ședinței de joi, câte o medalie și o diplomă de excelență din partea organizatorilor Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu. Acestea au fost oferite ”în semn de mulțumire pentru contribuția personală adusă la succesul acestui eveniment”, după cum scrie pe diplomele de excelență. ”Am ținut, cu emoție, să vă mulțumim pentru sprijin. Urmare a succesului extraordinar, am ajuns să fim singurul teatru din România cu toate biletele vândute la toate spectacolele. Aceste lucruri nu puteau fi realizate fără sprijinul dumneavoastră”, a spus Constantin Chiriac, directorul FITS și al Teatrului Național ”Radu Stanca” din Sibiu.
El a înmânat o diplomă și o medalie și primarului Klaus Johannis. ”Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu face parte din identitatea Sibiului în secolul XXI. Vă felicit, suntem mândri de dumneavoastră domnule Chiriac, de colegele și colegii de la Teatru și de cei care se îngrijesc an de an de Festival. Sibiul a devenit un simbol modern al teatrului”, a declarat Johannis.
Și în fața Consiliului Local, primarul Sibiului a ținut să îl asigure pe Constantin Chiriac de întregul sprijin. ”Câtă vreme vom fi noi la conducerea acestui oraș veți avea tot ceea ce veți avea nevoie. Spun asta intenționat”, a mai declarat Johannis, făcând aluzie la situația finanțărilor reduse în comparație cu alte evenimente culturale pe care le-au acordat Festivalului de teatru autoritățile de la centru, responsabile de domeniul cultural.
Constantin Chiriac a anunțat că, la ediția din acest an a FITS, a fost estimată o audiență zilnică de 61.000 de spectatori, anul trecut numărul estimat fiind de 60.000 de spectatori pe zi. Anul acesta a fost organizată cea de-a 20-a ediție a FITS.
 

  • Sibiul își permite acest Festival Internațional de Teatru și dorește să îl aibă în continuare”, Klaus Johannis

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

21 comentarii

EMA

Acum 9 ani

Editia de anul acesta a fost un succes total ! Felicitari tuturor !
Raspunde

x

Acum 9 ani

veți avea tot ce aveți nevoie-asta nu suna romaneste bine nicicum :))
Raspunde

sasu

Acum 9 ani

bravo johannis dar nu mai debita tampenii si prostii mai mari decat tine lasa dreaku festivalurile si concertele de tot ***ttuuuu nmai bine vezi de infrastructura sibiului care e varza te-ai mai dus si la bucuresti si te-ai bagat in troaca cu porcii vezzi ca faci etnia germana de rusine mai inainte am avut o parere buna despre tine dar acum....esti penibil
Raspunde

brrrrrrrrrrrr

Acum 9 ani

a ti facut dansul de la capalna dupa premiere poponarilor?handicapati cu titlu de oameni culti....ha ha
Raspunde

gypsy

Acum 9 ani

ai aparut frustatule nu poti dormi veninosule esti pe faras te indrepti spre 2 la suta nici neamurile nu te mai voteaza si in ce priveste infrastuctura de venea in 2000 preferatu tau primar s-a fi vazut atunci varza orasu ,cit mai multe festivaluri felicitari primarului si domnului CHIRIAC Oo aDEVARATA SOMITATE A CULTURI MONDIALE A CREAT UN ADEVARAT BREND SIBIULUI SI CULTURI EUROPENE
Raspunde

sasu

Acum 9 ani

mai gypsy lasa abureala ta de 2 bani si mai bine vezi haosul si dezastrul de pe strazile sibiului se incep 1000 de lucrari si nu se finalizeaza nici una bine si mai invata gramatica culturii europene cu doi de i si se zice frustrat nu frustat asa ca stai jos ai nota 2 si nu-l mai lauda atat pe CHIRIAC cine stie in spatele acestor festivaluri probabil sunt si multe spalari de bani .... think about this.....
Raspunde

lui

Acum 9 ani

Vai de capul nostru vom ramine cu strazile santuri pentru ca asta numai la distractii se gindeste.Acum cind bugetele scad el cheltuieste banii cetatenilor pe sclambareli de doi lei.POATE in viitor face festival din banii lui.Noi avem nevoie urgenta de infrastructura
Raspunde

eu

Acum 9 ani

Rusine sasule...sportul este la pamant..toti copiii sunt obezi si tu speli bani la FIT..Infrastructura este praf si servitorii de la ziarele sibiene scriu de maretele realizari ale sasului.Bai Chiriac la-so jos cu 61000 de spectatori pe zi...chiar ne crezi prosti bai fundasule..
Raspunde

hi, hi

Acum 9 ani

Minciuni sfruntate... si daca s-ar fi tinut spectacolele de rahat ale lui Chiriac pe national Arena, tot nu ar fi incaput 61.000 de spectatori!!! Ati furat banii Sibiului , ticalosilor, ca sa faceti voi matul gros!
Raspunde

mda

Acum 9 ani

Chiriac e un spalator de bani de nu ati vazut. De asta e bun festivalul de teatru ca sa mai spalam bani publici si sa ii bagam in buzunarele noastre (adica ale noastre a se citi: organizatori plus consilieri, primarie etc.) Bai parazitule de chiriac, te stie toata lumea ca esti poponar mars ba si fa la tine la tara asa zise spectacole pe picioroange si cu toate teatrele de strada, toti anonimii si fomistii pe care ii aduceti la Sibiu. Aia pe care nu ii baga Occidentul in seama si traiesc din ajutor social, ca niciun teatru serios nu ii angajeaza se dau mari artisti pe aici. Mars ba cu 60.000 de spectatori iarasi erai aburit de alcool cand visai cifra aia bai poponiciule.
Raspunde

Premii, premii , premii

Acum 9 ani

Doi elevi de clasa a IV-a dintr-o localitate din Timis au primit ca premiu, la incheierea anului scolar, volumul \"Povesti, povestiri, amintiri din copilarie\" de Ion Creanga, care contine si \"Povestea Povestilor\", lectura interzisa minorilor, directorul scolii sesizand Inspectoratul Scolar Judetean si Protectia Copilului, relateaza Mediafax.
Raspunde

Minune

Acum 9 ani

Penibilitatea pseudo-festivalului a atins cote inimaginabile. Niste tembeli pe strada platiti cu sume fabuloase. Azi-maine vom auzi de-un alt\' miliardar (pe langa Gradinaru) Dragoman, Birt sau Chiriac. Hotii de sub plapuma primarului Johannis...
Raspunde

unu\'

Acum 9 ani

Astept cu nerabdare sa aflu cine,si de cine va fi \'\'premiat\'\' cel care a conceput marcajul din intersectia Calea Turnisorului-Frigoriferului!!
Raspunde

EXCELENTA KKLAU!

Acum 9 ani

Io credeam ca excelenta e rarissima dar vaz ca e kkalau de vreme ce s-a dat la tot cartieru.
Raspunde

gica contra

Acum 9 ani

tara arde, Chiriac imparte premii... ca pe vremea cand era instructor la brigada artistica a intreprinderii Independenta sau Balanta... da premii, ca nu da de la el... mai lasa, bre, prostiile!!!
Raspunde

gogu

Acum 9 ani

Sibiul isi permite acest Festival de teatru... I-auzi!!! si e vai de sibieni... fara locuri de munca, cu bani putini... n=ati vazut ca Sibiul e plin de covrigarii si magazine second-hand?! Asta inseamna saracie, domn primar, nu ca ne permitem Festival de teatru...
Raspunde

sibian

Acum 9 ani

Avem nevoie de cultura si nu de manelisti. Cultura nu indobitoceste ci dincontra te innobileaza. Cinste Primariei si teatrului national Radu Stanca. Cu stima.
Raspunde

Primaria & Teatrul National Radu Stanca

Acum 9 ani

@sibian. Multumim brusc pentru sarutarile tale pe DOSul nostru cel aprig si sfant. Treci acum la lucrarea din fatza si primesti doi mici si o bere.
Raspunde

fan fan la tulipe

Acum 9 ani

Felicitari d-lui Chiriac ,teatrului Radu Stanca si primariei in frunte cu d-l Johannis cu prilejul editiei cu nr.20 a F.I.T.S.Oamenii de buna credinta va sprijina si sint alaturi de d-voastra.
Raspunde

Io Hanis

Acum 9 ani

eu sunt de buna credinta dar nu pot sa nu-mi aduc aminte ca omul a fost dovedit autor al unor matrapazlacuri inca de cand era la Casa de Cultura a Studentilor. Si-o fi schimbat naravul sau acun este parte intr-un joc cu o miza mai mare?
Raspunde