Marţi,
26.01.2021
Innorat
Acum
-1°C

Graham Jarvis a castigat Red Bull Romaniacs

Graham Jarvis s-a impus în ediția aniversară a Red Bull Romaniacs și are în palmares patru titluri în cel mai dificil raliu de hard enduro din lume. Graham Jarvis a avut nevoie de 23h 46min 55sec să străbată traseul extrem din Carpații Meridionali în cele patru zile de concurs off-road. După prologul din centrul Sibiului și cele patru zile în munți, britanicul a izbutit să aibă un avans de aproximativ o oră în fața ocupantului locului doi, Alfredo Gomez. Podiumul a fost completat de Andreas Lettenbichler un veteran al competițiilor de hard enduro și câștigătorul ediției din anul 2009. În top cinci au mai terminat Jonny Walker ocupantul locului doi de anul trecut și Paul Bolton, britanicul care marți a câștigat cel de al 10-lea Prolog Red Bull Romaniacs.

Ediția a 10-a a celui mai dificil raliu hard-enduro din lumea a debutat marți 2 iulie cu show-ul urban din centrul Sibiului și a continuat cu 4 zile de enduro extrem în Munții Făgăraș, Lotrioara și Parâng. Cei mai rezistenți riderii și cei care nu au avut ghinionul să fie siliți la abandon din pricina unor incidente tehnice au parcurs sâmbătă urcarea finală de pe Dealul Gușteriței. Ultima urcare din raliu s-a dovedit, ca și în 2012, aproape imposibilă, însă unii riderii au dorit să facă show și nu s-au mulțumit doar cu satisfacția de a ajunge în vârf. Au trebuit să facă față și noii provocări marca Red Bull Romaniacs – water splash un lac cu adâncimea de 1 metru și o lungime de 15 care putea fi trecut doar cu accelerația la maxim. Mulți au făcut baie însă am avut parte și de rideri care au trecut prin bazin ca și cum ar fi mers pe bulevard. Chris Birch și Jonny Walker au dovedit că nimic nu este prea extrem și au făcut valuri la trecerea prin water splash. La final, câțiva rideri de la clasa Pro, topiți sub soarele arzător, s-au răcorit în bazinul artificial iar Andy Fazekas si Paul Bolton au făcut o demonstrație de wakeboarding. Britanicul s-a urcat pe placa de snowboard cu echipamentul de enduro și a fost tractat de o motocicletă.

Norocul începătorului

Alfredo Gomez a debutat la Red Bull Romaniacs anul acesta și a izbutit să încheie cei 576 km de enduro extrem pe locul doi la clasa Pro. Spaniolul a făcut o cursă inteligentă și chiar dacă s-a aflat la prima cursă din carieră în care a fost nevoit să navigheze după GPS, a izbutit să țină ritmul cu Graham Jarvis și Andreas Lettenbichler veteranii raliului și cei care l-au ajutat să găsească traseul în munți. Născut în Madrid spaniolul s-a format ca pilot de trial și este campion mondial de juniori în aceast sport. Gomez va împlini în august 24 de ani și a dovedit în România că este riderul care poate fi urmașul lui Graham Jarvis în enduroul extrem.

Letti iar pe podium, Jonny ghinionistul ultimei zile

Andreas Lettenbichler revine an de an la Red Bull Romaniacs însă are nevoie și de suportul unei echipe de uzină pentru a se putea impune. Germanul a câștigat în 2009, iar anul trecut a încheiat pe doi în timp ce din pricina unor probleme cu motocicleta a fost nevoit să se mulțumească anul acesta cu locul trei. În condițiile în care este un pilot privat Letti are totuși o vară foarte bună în mai puțin de trei săptămâni urcând pe podium atât la Erzbergrodeo (locul 2) cât și la Red Bull Romaniacs nr.10.

Jonny Walker a forțat ca să recupereze distanța care îl separa de podium, însă a avut câteva probleme la capitolul navigație în ultimii 100 de km ai raliului. În final, britanicul, care la 22 de ani are deja un podium la Red Bull Romaniacs (2012), a încheiat ediția cu nr. 10 la mai puțin de patru minute de podium. Acest loc patru este cel mai bun rezultat al său în actualul sezon, după ce s-a confruntat cu o serie de probleme medicale. Walker este determinat să revină în Carpați pentru a câștiga Red Bull Romaniacs și pentru a deveni cel mai tânăr rider care izbutește această performanță.

Toți cei care au câștigat cel mai dificil raliu hard enduro din lume aveau peste 28 de ani când au izbutit să își treacă acest titlu în palmares: Cyril Desres (2004, 2005, 2007), Michael Gau (2006), Graham Jarvis (2008, 2011, 2012, 2013),  Andreas Lettenbichler (2009), Chris Birch (2010).

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

43 comentarii

mihai

Acum 7 ani

Cel mai cel mai - care nu se putea organiza decât în România, ca altfel nu se putea... - s-a terminat. Uraaa !
Raspunde

astept injuraturi

Acum 7 ani

nu vreau sa fiu carcotas insa nu isi pune nimeni problema de ce acest mega concurs care se desfasoara prin paduri este organizat in Romania si nu in elvetia, germania, italia. pentru ca ce lasa in urma aceste motociclete este un dezastru al florei pe traseul pe care il parcurg si un stres teribil pentru animale. asa ca il organizam noi romanii care ne taiem padurile cu o veselie sinucigasa, ne doare fix in***de mediu si de dezastrul care il lasa in urma motoarele , mai ragaim o bere aruncam petul din care am \"beiut\" pe jos si ne mandrim ca avem cel mai \"tare \"turneu enduro, eveniment cu impact 0 ca audienta in lumea sportului. e un sport de nisa. sa speram ca si la anul va fi tot cel mai tare turneu enduro ca sa ne putem umple iar de mandrie locala cat de buni suntem.
Raspunde

robert

Acum 7 ani

f corecta analiza ta din partea mea respect nicidecum injuraturi
Raspunde

corect

Acum 7 ani

Perfecta analiza nr.2, trist e ca primesc si multi bani publici pentru asta. Dar e poleita frumos toata treaba, lumea inghite circul, E CEL MAI MARE DIN LUME, nu conteaza la ce, cu ce costuri, ce ramane dupa. Crede-ma nu meriti injuraturi meriti atentie.
Raspunde

mihai

Acum 7 ani

Ai uitat sa întrebi de ce asa ceva nu se organizeaza în tara de bastina a prea iubitului austriac din Sibiu :) Raspunsul l-ai dat tot tu, si este exact ceea ce cred de la bun început. Dar, (mai ales) în România a fi contra - argumentat - este semn de înapoiere. Nu stiu care este \"greutatea\" participarii municipalitatii, principala întrebare este : ce ramâne în urma în afara unor vagi amintiri... Raspunul îl stim cu totii...
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Cat de rai si mici sunteti: ***www.redbull.com/en/motorsports/offroad/events/1331585586141/erzbergrodeo-2013<br>si prosti si inculti, pe deasupra, dar ocosi.
Raspunde

corect

Acum 7 ani

Au inceput insultele. Cred ca e de la prea mult Red Bull
Raspunde

@ joseph

Acum 7 ani

Cat de mare si prost esti... dar nu am inteles prea bine cine-i ocosul, ca doar idiotii se lauda cu enduro si circ pe picioroange in oras.... plateste bine sasalaul propaganda?
Raspunde

robert

Acum 7 ani

mai joseph mai invata sa asculti si parerile altora sau crezi ca tu esti desteptul number one si imi place de postarea de la 8 te-a pus la punct din glezna si daca ai ceva in sange sasesc vezi ca-i faci de ras du depp
Raspunde

Vlad Tepes

Acum 7 ani

Raul cel mai mare il fac motofierastraiele care doboara padurea si strica habitatul animalelor.Motorele trec si...gata ! Se fac o gramada de concursuri si in alte tari caum ar fi Austria , Germania , Spania ,Italia etc...numai ca deh !Traiesc in Romania si sunt mandru !Abia astept sa incep a va trage in teapa !
Raspunde

Tot Vlad Tepes

Acum 7 ani

\"Motoarele \"
Raspunde

robert

Acum 7 ani

mai joseph acum te crezi vlad tepes , e f grav cu tine trantore si apropo prima teapa e a connationalilor tai care te-au indurat si asa prea mult relicva comunista ce esti
Raspunde

ptr hahalere

Acum 7 ani

Ba astia de tot denigrati sa inteleg ca la Sibiu nu-i bun concursul asta da am fost la Voineasa si acolo oamenii erau entuziasmati ca le calca si lor cineva pragul,ca au vinzari la magazine,mese la statiune,s.a.Care-i treaba voastra masochistilor de tot ce se face in Sibiu nu-i bun da la altii e super bun si copiaza pe rupte.
Raspunde

robert

Acum 7 ani

mai desteptu baltii te rog frumos nu generaliza noi vb strict de acest concurs enduro penibil care a tocat o gramada de bani din bugetul sibiului in loc sa se renoveze scolile, spitalele si alte locatii importante si nu mai da exemplu voineasa pt ca nu ne intereseaza loaza hai pa
Raspunde

antirobert

Acum 7 ani

Loaza ii fiu lu mata ba ciochistule.Banii sibienilor ii toaca hotii de la bucuresti si brasov .prin legile ticaliose care le dau.Du-te acasa si nu mai monitoriza tu banii sibienilor .Dacosu te asteapta.Daca erai sibian te interesa de citi bani te tapeaza miticii.
Raspunde

robert

Acum 7 ani

pt ultima parte a postarii tale iti dau dreptate e foarte adevarat ce spui miticii ,brasovenii si altii ne toaca banii nostri ai sibienilor dar tine minte un lucru ei ne jefuiesc si cu largul concurs al celor care conduc SIBIUL iar ciochist esti tu zdreanta asa ca ciocu mic
Raspunde

zobert

Acum 7 ani

Ba zdrentuitule,in nici un caz Johannis.
Raspunde

nelutu

Acum 7 ani

bai astia cu economia in singe ba toate evenimentele care s-e intimpla la SIBIU inseamna ridicarea valori SIBIULUI devenind prin aceste evenimente unoras atractiv atit turistic cit si foarte invidiat ,tu ala cu economia in creier ,cind JOHANNIS a dezvaluit intentia de a face cel mai mare acua -parc din tara [2005 ] ,o investitie benefica SIBIULUI si nu numai unde erai ascuns ,s-au si tu ai fost unu din mari ecologisti ai neamului din zonele de frustati de unde provi si vati legat cu lanturi vezi doamne ce iubitori de natura sunteti ,proiect abandonat dar intre timp aparut realizat dupa stilu copy - paste la iasov ,constanta ,oradea etc ,se vede din avion ce va framinta pe voi astia care cum se face un lucru bun si benefic pentru toata comunitatea SIBIANA apareti plini de frustare si invidie ,ba lai vazut pe mascariciu de la constanta ,ba se inbraca in pirat in delfin si mai nou in LUDOVICI numai s-a fie luat in seama si comunitatea lor ,si inca una pentru toti frustati si serpi veninosi care colcaiti prin SIBIU ,daca se intimpla la cluj,bucuresti ,iasi ,iasov si alte localitati celebre nu era nici o problema acolo emana cultura ,bai la care nu va place ce se intimpla la SIBIU ,nu va retine nimeni mergeti acolo de unde va trageti ,liniste si mai cite un bilci cu righispiluri si chiote restu toata lumea doarme bade ioane
Raspunde

dave

Acum 7 ani

trebuie sa fie si circari care comenteaza tot timpul!!! asta e!noi sa fim sanatosi si sa ne bucuram de ce ofera Sibiul!!
Raspunde

@ dave

Acum 7 ani

Pai sigur ca sunteti sanatosi... Voi astia din turma de aplaudaci, cu creierele spalate si cu un singur neuron, inactiv si ala, sunteti sanatosi in general, ca prostul are mintea hodinita si traieste mult... va bucurati din nimicuri... fara stres... fara munca... fericiti cei saraci cu duhul! Faci si tu ca ala cu ocoseala... Care-i ocosul si care-i circarul? Voi cadeti pe spate la spectacole ieftine ca pentru inapoiati mintali si tot voi va mandriti cu bufoneria!
Raspunde

freddy kruger

Acum 7 ani

sibiu = ca ca (treaba mare)
Raspunde

colombo

Acum 7 ani

Ba spurcatilor voi sinteti treaba mare.Bubuie invidia si frustrarea in voi.Va dore tare,ati lucrat in fel si chip sa sabotati,denigrati,cenzurati,furati Sibiul.Mergeti ba la voi si lasati Sibiul si sibienii in pace,jeguri penale si luati si serpii din interior care lucreaza Sibiul in fel si chip ptr. interesele lor meschine.
Raspunde

dave

Acum 7 ani

stai tu linistit prietene ca nu muncesti tu cat muncesc eu,!in fine,nu mai comentez pentru toti disperati si ma bucur de toate evenimentele din Sibiu!
Raspunde

Albu

Acum 7 ani

Oameni care n-au miscat niciodata un deget pentru binele orasului s-au gasit acum sa comenteze. S-au gasit grataragii astia sa comenteze ca, vezi Doamne, polueaza aia cu motocicletele. Mari ecologisti denigratorii astia ai sasilor (din organizare) si ai lui Johannis! Ori vorbim de prostie pura, ori de inregimentare politica...
Raspunde

Simplu

Acum 7 ani

Pentru toti incultii care nu stiu ca astfel de concursuri si evenimente aduc bani sibiului nu iau bani de la sibiu pot sa le spun doar atat : marsi acasa si data viitoare inti cu viza in partea asta a carpatilor. Pe langa asta ar fi bine sa stiti ca dupa acest concurs toate zonele au fost curatate si puse la punct exact ( de catre Redbull ) pentru a nu deteriora, strica si pentru a putea fi folosite si la alte editii. Cine nu ii place e poftit sa nu se uite, cine nu apartine e liber sa se intoarca de unde a venit si sa taca. Am ajuns sa comenteze unii care inca au pamant in casa ca lenea e mare si nu poti bate cateva scanduri sa iti faci si tu o podea cat de cat. Ati ajuns si voi sa simtiti portelanu la***si hartia igienica si va luati deja zonele care va educa si ajuta sa aveti o viata mai buna. Mars acasa si bucurate acolo de natura in fundul curtii pe unde nu o sa treaca motoare sau ori ce alt gen de eveniment.In rest numa bine pentru sibiu, la mai mare si doamne ajuta sa putem pune viza pentru partea cealalta a carpatilor.Sper sa avem si noi o data liniste cu purtatorii de trening cu pantofi care sunt gelosi ca sunt oameni care se bucura de viata si de lucrurile pentru care muncesc. Via si la gara.
Raspunde

@ simplu

Acum 7 ani

Bai, asta cu \"viza\", vezi ca indemnurile la dezmembrarea Romaniei si secesiune sunt pedepsite prin lege, fiind trecut aspectul penal si in Constitutie. Bine ar fi sa se ocupe SRI-ul de voi, uneltele separatistilor unguri, nu de bacalaureat!
Raspunde

robert

Acum 7 ani

mai incultilor mai terminati cu vrajeala si cu caterinca de 2 bani si nu mai bagati sri-ul in ecuatie nu vedeti ca ei cei de la sri au alte probleme de rezolvat cum ar fi nebunul de la IASI care se credea mare taliban si umbla cu bombe la el ....asa ca lasati aburelile ieftine
Raspunde

@ robert

Acum 7 ani

Tu esti asa de cult, se vede dupa termenii folositi!, ca-mi vine sa borasc pe tine! Cata scoala ai, tarane?
Raspunde

robert

Acum 7 ani

oricum mai multa ca si tine cioban analfabet ce esti hai vira pt ca esti dus
Raspunde

@ robert

Acum 7 ani

Corect este \"ca tine\", nu \"ca si tine\", cum ai scris tu, ghiolbane. Se vede \"scoala\" facuta de tine in fata televizorului, la Antena 3. Ce pretentii sa ai de la un aurolac indobitocit de mass-media. Da\' el e \"cult in cap\"! Hi, hi, hi! :)))))
Raspunde

roberto mancini

Acum 7 ani

corecte sunt ambele variante ghiolbanule ,iar cel mai mare aurolac esti tu zdreanto asa ca ciocu mic retardule
Raspunde

horsti, riobert, helmi, alti m..uisti

Acum 7 ani

iata un boanghen cu IP 92.82.66.223 Country: Romania State/Region: Harghita City: Tibod
Raspunde

@32

Acum 7 ani

asa este, l-ai prins pe idiot. acu trebe sa ne suga la toti púla.
Raspunde

forza roberto

Acum 7 ani

robert(o), sau cu ti-o zice... cat de cool e sa stai ziua-n\'treaga pe net si sa injuri lumea cu care nu esti de acord?
Raspunde

vlad tepes

Acum 7 ani

mai idiotilor de la 32, 33, 34 sunteti varza a la cluj sa va dau clanta loserilor si nu mai behaiti prostii jegurilor
Raspunde

Dezamagitor!

Acum 7 ani

\"varza a la cluj\"... \"sa ne dai clanta\"... \"sa behaim deci\"... ce dracu mai robert(o)? Cu expresii de-astea de pe vremea lu\' bunica vi? M-ai cam dezamagit drept sa-ti spun, credeam ca ai trecut de varsta fatidica de 12 ani...Injura profesionist, original si fara sa te repeti daca te tot dai profesionist. Te pot invata eu cateva noi daca vrei...
Raspunde

marcus boeetesch

Acum 7 ani

..... mai asta de la 36 tu esti dus rau fratecu pluta daca te crezi asa de evoluat iti recomand sa-ti faci o felatie ,poate asa iti revii din letargie prostane bis bald fraiere
Raspunde

hi, hi

Acum 7 ani

Bulangiul asta cu nume sasesti si postari din bozgorime se frige la dorsal, la fel ca Herrul! :))))) Sta toata ziua pe net cu propaganda, dupa care seara merge la Herr sa-si ia banii si sa frece doua oua! :))))))))
Raspunde

vlad tepes

Acum 7 ani

mai desteptule cu ip-ul 5. 15 234.242 esti mai bouu decat prevede legea ma mir ca nu te-ai sinucis pana azi idiotule nu mai comenta aiurea oligofrenule si apropo..... s-o freci tu pe mata loaza
Raspunde

hi, hi

Acum 7 ani

\'Geaba iti tot schimbi pseudonimele, ca tot tampit esti! Si mai schimba placa, vorba aluia de mai sus, ca nu scoti decat aceleasi texte fade, imbecile si lipsite de imaginatie. De fapt, voi sasii, chiar si aia parati asa ca tine, duceti lipsa de imaginatie, iar fanteziile voastre alea putine sunt pur sexuale si musai in familie, ca voi ati adus incestul in Ardeal! Hi, hi, hi, ce ma distreaza sa fac misto de prosti, mai ales ca pun botul usor! :))))))
Raspunde

vlad tepes

Acum 7 ani

mai hi,hi dute si fa-ti un control la cap frustratule si sa stii si tu jeguule eu nu sunt sas ci pur si simplu am invatat germana fraiere spre deosebire de tine panarama care nu stii nici romana hai marsssss in oltenia su moldova de unde ai venit
Raspunde

hi, hi

Acum 7 ani

Dupa cate ca esti prost gramada mai si semnalizezi! Ce germana ai invatat paduche, ca nici numele la unul din stapanii tai, Bottesch, nu l-ai scris corect? Mai ai frati pe acasa, putoiule? Pune-i si pe aia sa comenteze pe aici, ca sa va iau toata familia in protap! :))))))
Raspunde