Miercuri,
23.06.2021
Cer Senin
Acum
24°C

Alba a boicotat intalnirea de la Sibiu: Ce sa discut eu cu Dragnea?

La dezbaterea pentru regionalizare și descentralizare făcută joi la Sibiu au lipsit cei mai importanți aleși din județul Alba: Ion Dumitrel, președintele Consiliului Județean Alba și Mircea Hava, primarul municipiului Alba Iulia. ”Ce să discut eu cu Dragnea? Când domnul Dragnea are deja un punct de vedere, ce rost mai au discuțiile ăstea? Are soluții, are tot, ce să mai discute cu noi? Vă spun că toți miniștrii, indiferent de nume și partid, în aceste situații, când trebuie să ia o decizie, ei știu foarte bine care va fi această decizie, nu se consultă cu nimeni, întâlnirile ăstea sunt de ochii lumii. Noi azi am avut ședință de consiliu județean, dar și dacă nu o aveam, tot nu am fi mers la Sibiu. Eu nu văd de ce Sibiul ar trebui să fie capitală regională, nu văd nici Brașovul de ce ar fi capitală. De ce să nu fie Sfântu Gheorghe?”, și-a motivat absența Ion Dumitrel, președintele Consiliului Județean Alba.
Vicepremierul Liviu Dragnea s-a arătat dezamăgit de absența oficialităților din Alba. ”Orice dezbatere despre regionalizare va naște foarte multe discuții și după ce vom încheia acest proces. Am spus în sală, o spun și acum, niște oameni responsabili nu se supără și nu reacționează foarte dur numai pe niște păreri. Eu asist de multe luni de zile la foarte multe patimi, la foarte multe temeri și spaime despre un proiect care nu este finalizat. Se pleacă de la ideea că dacă am fost în nu știu care oraș, am avut o motivație, deci aolo va fi. În primul rând, nu va fi o decizie personală a mea, nu sunt nebun, un asemenea proiect, de o asemenea anvergură, se face de o întreagă clasă politică, se face de toată națiunea. Că eu coordonez acest sistem împreună cu niște universitari, împreună cu niște specialiști, e cu totul altceva. Dar de aici și până a regreta că niște oameni politici, lideri locali probabil, fac pe supărații că după ce am ieșit la o emsiune de la ProTV mi se pare, că am fost invitat să fiu primul care dă drumul la nu știu ce aplicație și de acolo să nu mai participe la aceste întâlniri, e bine să dea ei aceste explicații, nu eu. Eu merg în continuare în țară să susțin punctele de vedere privind înființarea unor regiuni”, a comentat Dragnea.
La întâlnire au fost însă prezent câțiva aleși locali din județul vecin. Vicepreședintele CJ Alba, Florin Roman l-a rugat pe Dragnea să-și întoarcă privirea și spre județul Alba. ”Să veniți și spre Alba domnule vice prim ministru, avem partea de istorie, avem agenția de dezvoltare regională, avem spații pentru administrație și multe alte lucruri. Îi felicit pe cei din Sibiu pentru că au reușit să organizeze această dezbatere aici, dar de regulă, când doi se bat, al trelea câștigă”, a declarat Florin Roman.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

21 comentarii

sibian

Acum 7 ani

Eu personal sunt pentru a se face la alba iulia regiune. E un oras care are beneficia enorm de pe urma unui asemenea proiect. Pana la urma scopul ar trbui sa fie sa creasca cat mai multe orase cat mai mult, nu doar cele mai mari sa se faca mai mari. Sibiu nu o duce rau si nu cred ca o sa o duca mai rau daca nu e capitala de regiune. Brasovul nu ar avea sens sa fie pentru ca si asa are o crestere buna si o sa o duca bine cat timp Bucurestenii sunt prosti si nu stiu cum sa cheltuie banii. Sf Gherorghe e un pic de problema politica asa ca nu ma ating de subiect ;)
Raspunde

karla

Acum 7 ani

alba iulia e capitala regiuni de dezvoltare centru de multi ani . dupa 10 ani am revenit in alba iulia si nici o schimbare inafara de lucrarile la cetate, 2 blocuri noi pe la gara si un \'mall\'. in rest NIMIC ! capitala sau necapitala de orice alba iulia e un orasel mic care pur si simplu nu se poate dezvolta. la ce populatie are, ca a mediasului, nu ma mir
Raspunde

ToTo

Acum 7 ani

Votez pentru Alba insa doar daca nu se poate nicicum sa fie capitala la Sibiu. In Alba sunt oameni cumsecade iar autoritaiile sprijina cetatenii, nu au ifose ca astia din Sibiu, va spun asta pentru ca am avut de a face si cu administratia din Alba, sunt mult mai intelegatori si mult mai cumsecade adica ARDELENI. Mi bine sa fie acolo capitala decat pe mana unor imputitii de olteni care ne-au ocupat orasul.
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

În Alba sunt cei mai proşti şoferi, o ştie o ţară întreagă. Ce vreţi, să ne bulim maşinile pe-acolo?
Raspunde

yeti

Acum 7 ani

fara bucuresti! granita e solutia
Raspunde

@joseph

Acum 7 ani

Asta cu soferii e o rautate..uite cei din Bv zic acelasi lucru despre cei din Prahova..asa ca eu zic ca e folclor.. Oricum ..cred ca imi datorezi berea nr 2..cand am zis ca yok curse de pe aeroportul din Sibiu.. Acum nu ca ala din Brasov o sa fie mai breaz..la fel o sa fie si acolo... Asta ar trebui sa te ingrijoreze ..si nu fabulatiile lui Dragnea.. Asta iti arata increderea companiilor aeriene in posibilitatea de dezvoltare a regiunii.. Cat priveste granita unde sa o punem ? La ARPAS...la Turnu Rosu..la APOLD?
Raspunde

adiarc

Acum 7 ani

nu va mai agitati inutil...daca e sa fiu de acord la un lucru cu cei din Alba , atunci intradevar decizia e luata deja...de ce credeti voi ca Johannis s-a inscris in Pnl....?Eu cred ca va fii guvernatorul reg Centru......................capitala la Sb
Raspunde

@8

Acum 7 ani

Corect ce spui tu si ce spun cei din Alba...decizia e luata.. Uite ca exemplu si eu am luat decizia sa imi iau concediu la Le Richemond, in Geneva...apoi m am razgandit...am hotarat New Otami , in Tokyo ,, hmm nu e bine am decis in final Four Season in NYC...am decis... Apoi m am dus sa dorm in apartamentul meu micutz ...urmand sa plec la munca a doua zi... Asa si cu Johannis...facem pariu..dupa tonul declaratiilor lui Dragnea nu ar trebui sa fie ff fericit..
Raspunde

jack

Acum 7 ani

Ion Dumitrel, președintele Consiliului Județean Alba dovedeste o mentalitate de Gigel. Nici Anghel de la holoangheri nu gandeste asa.. primitiv..Cati prosti sunt in acel judet de l-au votat pe unul ca ala?
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Ai răbdare cu berea, numai la pântec îţi stă mintea. Speranţa moare ultima!
Raspunde

@10

Acum 7 ani

Mai Joseph , sunt avar si chitros..ca doar asa au strans avere astia de aici..dar si tu esti baiat destept... Deci sa o luam pe rand.. Tu crezi ca si daca ii fac regiunea asta micutza Sibiului, lucrurile se vor aseza..ii vezi pe astia din Alba, ..pai tu crezi ca Tg Mures care dupa mine are argumente mai bune decat Sibiul va canta cum vrea Johannis..hihi Nici gand ..eu zica asa 20 % sanse regionalizare..din care 15 % Brasov si 5 % Sibiu...deja sa stii ca atitudinea lui Johannis asta asa de inganfata provoaca reactii in randul liberali.. Singurul lucru bun e prezenta lui Streza..eu nu sunt ortodox, dar amicii mei au fost extrem de suparati de prezenta lui acolo..acum eu imi bat joc de ei si ii intreb daca au voie sa intre in biserica sau si la ei inauntru au voie cei din Sibiu si ceilalti ortodoxi de rang 2bstau in pronaos. Este cel mai bun lucru intamplat ieri ....adica o prostie mai mare n am vazut... Cat priveste zborurile ....yok ..nu sunt bani Joseph ..repet trebuia o intelegere cu Brasovul care e singura zona cu potential..bani si dorinta de a calatorii..din pacate atitudineai Sefului tau sas va face dificila o colaborare...eu locuiesc aici si majoritatea oamenilor nu la u sustinut pe Nita..insa vad din ce in ca mai mult o radicalizare a tuturor impotriva lui Joahnnis...si sa te fereasca Dumnezeu ca astia din Brasov sa inceapa sa aiba o atitudine civic local nationalista ca cei din Sibiu...Johannis prin ambitia lui sa conduca ceva face ff mult rau Asa ca speranta nesperanta..prima bere o am ..sper ca prin august sa ma pricopsesc cu a doua ..si mai tinem legatura. Sincer sa stii ca si pe noi ne ar fi avantajat sa fie curse la Sibiu ..ca ne rupe parcarea la OTP..asa ca mai speram si noi
Raspunde

alba

Acum 7 ani

dai la prost putere dupa acea are pretenti s-a te conduca ,bai albanezilor daca nu erati vecini cu judetu nostru [SIBIU] voi erati unjudet mort din toate punctele dr vedere ,dar concitadini nostri nascuti in alba ,cind s-au impartit curtile de apel si priministru era supa sprijinit de alt sibian get beget din salaj [dejeu ] au puso la o palinca find in stare de ebrietate la alba ,motivind ca la SIBIU nu sint spati desi pe calea DUMBRAVI sunt un km de cladiri goale ,si uite asa cu serpi care iam adoptat aici leam dat si functi s-a ne conduca vinde SIBIUL la bucata si vinzarile continua ,90 la suta din deconcentrate au diparut si prin asta locuri de munca la ei si lipsa la noi+bani sibienilor colectati se duc in buzunarele lor fara sa-i intrebe nimeni de ce nu ramin la cei cei produc si citeva exemple finantele la alba ,gara si posta la iasov uitativa cum arata cea mai veche posta din tara si zona gari cu balari cit casa plus gunoaie ce face consiliu judetean ,va dau eu o ideee doua trei bene de mare tonaj incarcate cu gunoaiele din perimetru gari si duse la regionala brasov si basculate ,doar este gunoiul regionalei
Raspunde

arond

Acum 7 ani

mai arondule esti un blestem pentru judetul asta din ce negura vi mai frustatule si libidinos care scri din ura ba cioncaliule mai iesi prin oras musteste de turisti adevarati de aia care aduc euroi ,comparatia ta cu tg mures si iasov este tendentioasa si plina de ura impotriva celui mai indreptatit oras nu s-a fie capitala la 3-4 judete ci a intregi tari s-a mai vi husane s-a ne ceri votu vei avea o mare surpriza nu te mai salveaza nici romi
Raspunde

@13

Acum 7 ani

Stiu eu o farmacie pe Calea Dumbravii..si poti merge acolo sa ti iei doza de Xanax... Pana atunci eu sunt de acord cu Sibiu ..capitala Romaniei..Capitala Europei...si zic ca cel mai usor o sa fie sa l punem Capitala Punjabului.... Prietenii stiu de ce ..esti multumit acum...gibonica?
Raspunde

Iohan

Acum 7 ani

Decizia e luat deja... eu sunt ingamfat doar cand AM CU CE! O sa vedeti...
Raspunde

@15

Acum 7 ani

Nu stiu la ce decizie te referi...dar sa ai in vedere ca substantivul e decizie e de genul feminin.... In rest nu stiu daca e bine sa faceti misto de cei din Alba Iulia...ca in cel mai bun caz trebuie sa va intelegeti cu ei...desi ma indoiesc....tocmai s a stabilit azi si sediul Directiei Regionale Vamale...si Parchetului care va avea in competenta Curtile de Apel din Alba Iulia si Brasov...vrei sa sti unde... Asa ca visul lui Cjohhlanis sa fie stapan si pe o feuda mai micutza zic ca se termina.. Si asa ca sa te mai enervez un pic..dupa ce Croitorasul cel Viteaz Dragnea a fost ff dragut...s a razgandit ..si in darnicia lui s a gandit sa faca o intalnire la Brasov...e drept fara Ayatolahul Streza...pe ala vi l dam voua in grija...ca sunteti mai credinciosi si mai liberi de pacate Hihihi
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Băi. tu-ncepi să mă enervezi. Conjugă dracu verbul a sti de-o sută de ori până îţi intră bine în căpăţâna ta de braşovean chitros. <br>Dacă nu ştii, să afli acum, noi ăstia din Sibiu suntem extrem de eruditi.
Raspunde

@joseph

Acum 7 ani

A sti despre berea datorata...unu
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Băi, uite care-i treaba, io nu mă dau in lături de la un ţap de bere, când treci prin Sibiu, dă un semnal şi ne întâlnim la Ţâţa Dulce si radem o stacană, că dacă nu mă trezesc că urli prin tot spaţiul virtual că ţi-s dator şi chestia asta îţi dai seama că mi-ar afecta imaginea.
Raspunde

@joseph

Acum 7 ani

Deal
Raspunde

pt albanezi

Acum 7 ani

la voi sa se faca capitala maturatorilor si a zdrentelor....e ok?????
Raspunde