Miercuri,
21.05.2025
Cer Senin
Acum
9°C

De-a hotii si vardistii. Cine-s hotii si cine-s vardistii?

Până acum știam cât de cât cum să primim informațiile primite de la DIICOT, Poliție și procuratură: unii au făcut o fărădelege, alții i-au prins. În ultima săptămână, însă, odată cu apariția cazului comisarului șef de poliție Traian Berbeceanu apele s-au amestecat. Polițistul acuzat că a fraternizat cu infractorii se apără și spune că de fapt acuzatorii sunt cei care au dat mâna cu lumea inetrlopă pentru a-l închide.
Comisarul șef de poliție Traian Berbeceanu, fost șef al Biroului de Combatere a Crimei Organizate Alba Iulia, a fost reținut săptămâna trecută într-un dosar în care este acuzat că ar fi favorizat o grupare infracţională suspectată de evaziune fiscală cu produse petroliere. Pe internet a apărut însă la scurt timp după arestare o scrisoare deschisă în care se aduc acuzații grave la adresa mai multor ofițeri și procurori, printre care și fosta şefă DIICOT Sibiu, Danusia Boicean.
Traian Berbeceanu, este acuzat că a sprijinit grupul infracţional suspectat de evaziune fiscală cu produse petroliere de peste 3,5 milioane de lei, în acest dosar procuroriii DIICOT făcând mai multe percheziţii în judeţele Hunedoara şi Alba. În acest dosar, procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT) - Serviciul Teritorial Alba au pus sub învinuire şase persoane, membri ai unei grupări infracţionale suspectate de evaziune fiscală, delapidare, folosirea cu rea-credinţă a bunurilor sau creditului societăţii în scop contrar intereselor acesteia, în folosul propriu ori pentru a favoriza o altă societate, complicitate la înşelăciune, fals intelectual, uz de fals, refuzul de a pune la dispoziţia administratorului judiciar ori lichidatorului, a evidenţelor, documentele şi bunurilor de patrimoniu.
Potrivit anchetatorilor, începând din 2003, învinuiţii, asociaţi şi administratori la mai multe societăţi comerciale, au înfiinţat şi folosit mai multe firme fantomă pentru a derulat operaţiuni financiare fictive, respectiv fraudă de tip "carusel", privind comerţul cu carburanţi şi alte produse petroliere (solvenţi, bitumuri, combustibili pentru focare). Membrii grupării au produs astfel un prejudiciu bugetului de stat de aproximativ 3,5 milioane de lei, prin neplata accizelor, a impozitului pe profit şi TVA-ului.
De asemenea, învinuiţii şi-ar fi însuşit fără drept, "prin utilizarea unor manopere frauduloase", aproximativ 3,5 milioane de lei din patrimoniul unor societăţilor comerciale folosind înscrisuri false, au precizat procurorii. În această cauză a fost începută urmărirea penală şi împotriva comisarului şef Traian Berbeceanu, şeful BCCO Alba-Iulia, pentru sprijinirea grupului infracţional nestructurat, favorizarea infractorului, omisiunea sesizării organelor judiciare, mărturie mincinoasă şi fals în declaraţii.
Procurorii au stabilit că şeful BCCO Alba-Iulia a ajutat învinuiţii, dându-le informaţii despre activităţile investigative desfăşurate de DIICOT sau despre stadiul unor dosare care aveau ca obiect comiterea unor infracţiuni economice de către membrii grupării infracţionale. Acesta i-ar fi anunţat şi despre percheziţii şi audieri de martori şi le-ar fi dat spus cum pot evita probarea activităţilor infracţionale, atenţionându-i cu privire la evitarea utilizării comunicărilor prin telefon. În aceeaşi cauză mai sunt cercetate două persoane, una pentru mărturie mincinoasă într-un dosar în care a fost audiată ca martor, iar cealaltă pentru favorizarea infractorului, întrucât, după ce a aflat că anchetatorii fac percheziţii domiciliare într-un dosar, l-a anunţat pe inculpatul cercetat în acea cauză despre acestea.
 
Un comisar acuză
 
La sfârșitul săptămânii trecute, a fost postată pe Internet o scrioare atribuită şefului BCCO Alba Iulia, Traian Berbeceanu, o parte a documentului fiind postată şi pe pagina de Facebook a lui Berbeceanu. În scrisoare, care are 29 de pagini şi este adresată "tuturor poliţiştilor din structurile de combatere a criminalităţii organizate din cadrul Poliţiei Române", şeful BCCO Alba Iulia afirmă că în ultima perioadă asupra sa şi a echipei pe care o conduce se "desfăşoară o acţiune mârşavă de mari proporţii, organizată şi coordonată de procurori ai DIICOT şi ofiţeri ai serviciilor de informaţii". 
În acelaşi document, şeful BCCO Alba Iulia vorbeşte despre un complot împotriva sa, în care sunt implicaţi procurori DIICOT şi un coleg din BCCO, el făcând referire la mai multe dosare şi acuzând legături ale celor menţionaţi cu diferiţi infractori. El îi acuză pe procurorii DIICOT că "au confiscat" rezultatele BCCO, pe care "şi le-au atribuit fără ruşine, minţind mereu că au făcut sute de percheziţii, că au realizat zeci de prinderi în flagrant, că au prins mii de infractori, că au descoperit tone de droguri". Berbeceanu dă exemple concrete, vorbind şi despre interceptări telefonice realizate de SRI privind procurori sau poliţişti care ar avea legătură cu diferiţi infractori pe care îi informau despre cercetările făcute asupra lor. Spre exemplu, Traian Berbeceanu îi acuză pe unul dintre colegii săi de la BCCO, Alin Muntean, pe şeful DIICOT - Serviciul Teritorial Alba Iulia, Ioan Mureşan, şi pe un alt procuror DIICOT, Sergiu Cean, că ar avea legături cu oameni de afaceri din Alba Iulia cercetaţi în diferite dosare instrumentate de DIICOT sau BCCO şi pe care i-ar fi acoperit astfel încât să nu fie cercetaţi sau să primească pedepse mai mici. Potrivit lui Berbeceanu, este cazul unui om de afaceri italian, Luca Anversa, cercetat în două dosare, pentru evaziune fiscală şi delapidare şi pentru proxenetism şi şantaj.
Un alt exemplu dat de Berbeceanu este cel al unui om de afaceri din Alba Iulia, Ion Lazăr, care ar fi sprijinit gruparea de proxenetism şi care ar fi fost implicat direct în astfel de activităţi. Berbeceanu mai susţine că procurorii şi poliţistul de la BCCO ar fi apropiaţi ai celor doi afacerişti, Anversa şi Lazăr, împreună cu care au participat la partide de vânătoare în zona Munţilor Apuseni.
De asemenea, el susţine că a adunat dovezi şi despre faptul că şeful DIICOT Alba, Ioan Mureşan, şi procurorul Cean şi colegul său, Alin Muntean, făceau presiuni asupra unor inculpaţi ca să declare că ar avea legături cu el şi astfel să fabrice dovezi împotriva sa. 
El îşi acuză colegul de la BCCO că îi deconspira amantei, o avocată din Alba, detalii despre cazurile aflate în lucru şi chiar o lua la acţiuni sub acoperire, punându-i viaţa în pericol. De asemenea, poliţistul susţine că procurorii interveneau şi le cereau colegilor lor să nu facă anumite acte de urmărire penală sau să nu ceară prelungirea unor măsuri de arestare preventivă în cazul unor suspecţi arestaţi în diferite cauze, iar în alte situaţii ar fi informat persoanele cercetate, existând ca dovezi înregistrări ambientale. 
El susţine că în vara acestui an i s-ar fi propus de către conducerea Poliţiei Române să părăsească funcţia pe care o ocupă pentru o funcţie echivalentă, însă a refuzat.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

19 comentarii

gogo

Acum 11 ani

nu cred ca poti sa ajungi in 2013 nevinovat in arest. asa ca poate, ori fi si alti vinovat, dar si cel retinut nu o fi chiar asa curat.
Raspunde

Justi

Acum 11 ani

Berbeceanu este șmecher. El știe ce face. El o acuză pe Danusia Boicean pentru ca în acest fel să o facă incompatibilă de a-l cerceta, pentru că îi este frică de „mâna ei grea”. Astfel, va fi urmărit penal de alți procurori, în fața cărora speră să aibă mai multe șanse de a scăpa mai ușor.
Raspunde

Rușine

Acum 11 ani

Domnii mei,dacă și cei de la vârful bcco,diicot,din parchet,sri etc au ajuns să fie cercetați pt delicte care în mod normal le fac infractorii,interlopii ,atunci să nu ne mai mirăm că suntem cea mai înapoiată și coruptă țară din Europa,iar la acești șefi de instituții de anchetă și dacă le-ai da 10000 de euro pe lună eu cred că tot s-ar mânji și ar coabita cu infractorii,asta e ,un adevăr trist dar f adevărat.
Raspunde

baco

Acum 11 ani

ba in tara asta se fura de la ala cu tita in gura pina la ala cu barba sura ,de unde crezi ca si -au facut astia averile daca nu erau mina in mina ,s-au ce crezi ca fac de capul lor totul este cordonat de la aia care se dau ingerasi si cu frica lui dumnezeu ,tipic comunista au creat haos ca s-a poata fura linistiti si cu acte in regula ,de ce credeti ca nu s-au absorvit bani gratisi de la ue ,ca aia trebuie s-a dea socoteala de ei ,s-au de ce credeti ca s-a proiectat si dat in executie pe bani publici autostrada transilvania cu firma bechtel s-au nu vedeti cum a musamalizato ,platim noi narodu vreo 4 generati ce au furat ei ,si acum cum devine unu mai cu tupeu il executa asa procedeaza mafia astia care vorbesc si iasa din tipar trebuie eliminati ,johannis prim ministru este singura sansa a tari s-a vedeti cum se fura mai putin si veti avea mari surprize ,aflam si noi astia de rind de ce costa in ramania km de autostrada triplu cam cit trabuia s-a fie normal si pe deasupra nu le vedem nici finalizate
Raspunde

brrrrrrrrrr

Acum 11 ani

cand il inhatza pe fagadar,aron and co?cand se confisdca averile ilicite si nejustificabile?sau le este frica celor de la fisc k nusi justifica nimeni averea furata?
Raspunde

brrrrrrrrrrr

Acum 11 ani

singura sansa este autonomia de mitici...altfel nu se poate.secuii au inceput ieri marsul eliberarii de mitici..... a fi roman nu inseamna si determinarea unui teritoriu, in fond istoria ,cultura si dezvoltarea Transivaniei este diferita pina la 1918 de cea a altor teritorii de peste carpati. este interesanta aceasta atitudine de posedare manifestata agresiv in special de romanii din sudul tarii, oltenii mai ales caci dupa logica lor .teritoriul ce defineste Transilvania le apartine !!!acesta apartine in primul rand locuitoriilor de orice nationalitate de coexista de sute ,mii de ani impreuna acolo,nu in bucuresti .PS in elvetia si austria se vorbeste oficial limba germana dar nu am auzit pe germani sa-si pretinda aceste teritorii!!desteaptate ardeal...
Raspunde

@ brrrrrrrrrrrrrrr

Acum 11 ani

Ba sas cu sarma-n nas din Munchen, nu ai auzit unul Adolf Hitler? Ei, nenea asta cu mustata, nu numai ca a pretins Austria, dar a si alipit-o Germaniei. E rau sa fii pe nicaieri, sasule! Se vede ca esti frustrat rau de tot, vezi sa nu te damblagesti si mai tare decat esti! Romania iti pute, in Germania puti tu nemtilor adevarati... Nasol pentru tine, apatridule!
Raspunde

joseph

Acum 11 ani

Hitler a avut motive istorice să facă asta, a vrut să refacă imperiul. Nu alipirea Austriei a fost o greșeală. Hitler, deși toată lumea îl demonizează a avut și contribuții pozitive la dezvoltarea Germaniei. <br> Dar tu n-ai de unde să știi lucrurile astea, că ești mult prea ocupat cu autoadmiratia și germanofobia, micuțule.
Raspunde

joseph

Acum 11 ani

brrr, suntem conștienți, noi ăștia de-aici, că asta va fi calea, un Ardeal autonom, mă rog, cei care suntem, dar inerția e încă foarte mare și manipularea la fel. Mă bucur că și tu din Germania, vezi lucrurile la fel. <br> Și mă bucur că ai rămas ardelean și pentru că îți pasă.
Raspunde

Georg

Acum 11 ani

Se va da curs cererii secuilor, si se va face regionalizarea pe 8 (opt) regiuni. Secuii vor fi reuniti in Regiunea Centru formata din judetele Sibiu, Mures, Harghita, Covasna, Brasov, Alba. Capitala Regiunii va fi la Brasov. Altceva ?
Raspunde

@mitica

Acum 11 ani

mitica de aia o ai mik si k ejti brost cu spume. ma-ta te-o facut extrauterin, te-o tinut sapte luni in colon ca o facut sex anal cu unqito. da aia esti maro si putzi boarfo.
Raspunde

no, fain!

Acum 11 ani

****** din Munchen (IP 192.109.190.88) jigneste toti romanii , dar Joseph, alogen si el, ii tine isonul. Sigur ba, autonomie ca sa poata jegurile astea venetice sa va slugareasca si batjocoreasca, asa cum au facut-o de-a lungul secolelor si asa cum o fac si acum! Nu vedeti ca va insulta pe toti? Bravo, va meritati soarta de slugi ai sasalailor si boanghenilor!
Raspunde

brrrrrrrr

Acum 11 ani

bolovane ardeal nu e romania...hotia din 1918 se vede in fiecare zii....oamenii deschid ochii si nu se mai lasa asa usor manipulati de mitici care au distrus transilvania si au duso pe rapa....berbecali,escu &co sa stea la oile lor ....autonomie este pt toti ardelenii...de mii de ani a fost asa si a fost....hai sictir k te asteapta ma ta la politzie k au prinso astia iar in tiuri turcesti...trimiteo la recalificare pe funduri m(UE)
Raspunde

SUNTEȚI VARZĂ TOȚI

Acum 11 ani

Băi papagalilor nu vă mai certați că râd ăia de sus de la Bucale de voi,pt că se pare,le-a ieșit diversiunea de -ai învrăjbi pe români,sași,unguri,țigani etc unii împotriva celorlalți.voi chiar nu vedeți că asta se urmărește,adică sub umbrela haosului provocat de ei (GUVERNANȚI ȘI MASONII EXTERNI)se vrea desființarea nației române prin orice mijloace,iar voi postacii certăreți și limitați prin certurile și injuriile voastre contribuiți din plin la ce vor ei să facă.
Raspunde

@10

Acum 11 ani

Ba Georg capitatala ta va fi la brasov in nici un caz a Sibiului.Altceva vipera?
Raspunde

joseph

Acum 11 ani

12, nu insultă pe nimeni, și încetează să mai trăiești în veacul al XV, eu trăiesc în prezent și nu simt să mă slugărească altcineva decât politicienii hoți și mincinoși care ne conduc. Cu cât comunitatea va fi mai mică, cu atât va fi mai eficient administrată, deci îmi doresc autonomia Ardealului convins fiind că votul și vocea mea va avea mai multă greutate în comunitatea transilvană.
Raspunde

@joseph

Acum 11 ani

Ba Joseph...ma ce il mai laudati voi in Sibiu pe Hitler.. S-au bucurat austriecii de nu mai puteau la Anschluss.. Radea fericit Dolfuss cu vreo trei gloante in el.... Cat priveste Hitler ..a facut si lucruri bune...cand ? Inainte sau dupa ce ardea copiii...ca el nu a avut niciunul si atunci s -a hotarat sa ii extermine si pe ai lui ( germani) si pe ai inamicilor.. Eu un moment am crezut ca , chestia asta cu istoria spusa pentru prostii de sibieni tine doar de Brasov Sibiu..dar eu vad ca acolonaveti probleme mult mai mari...si nu cred ca le rezolvati in urmatorii 50 de ani sigur... Oricum ziarul Primariei e primul in care vad ca se face apoteoza nazismului direct si la obiect
Raspunde

Foo-2-10 Kap

Acum 11 ani

Lista Hotilor: Johanis, carabucea, joseph, Georg , Ariton , ponta, baseanu , woodrea, cazan , antonescu und so weiter. Lista vardistilor: n-avem.
Raspunde

no, fain!

Acum 11 ani

Pe astia asa ii educa de mici in familie. Li se baga in capatanile alea gaunoase ca fiind nascuti la Sibiu ei sunt automat superiori, mai destepti si mai frumosi decat restul romanilor! \"Desteptaciune\" se vede aici, concret, la comentariile lor idioate si agramate, iar \"frumusetea\" se vede pe strada: cele mai nasoale si prost imbracate femei din Romania aici se afla, la Sibiu!
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus