Joi,
01.12.2022
Innorat
Acum
3°C

Politia Sibiu ii contrazice pe cei care ”au dat in judecata sensurile unice”: exista aviz

Disputa pe tema sensurilor unice implementate recent în Sibiu a ajuns în instanță și pe motiv că polițiștii sibieni nu și-au dat avizul pentru aceste modificări. Cel puțin asta susține avocatul Dragoș Târșia, reprezentant al Asociației Pro Cetățean, asociație care cere acum instanței anularea deciziilor care au dus la implementarea sensurilor unice de pe străzile Octavian Goga și Calea Dumbrăvii. ”De altfel, Poliția Română ne-a comunicat că nu a avizat acest proiect în luna octombrie, sub cuvânt că și-ar fi dat un acord prealabil în Comisia de circulație”, a declarat avocatul sibian (foto), într-o emisiune difuzată de Antena 1 Sibiu.
Solicitați de Turnul Sfatului, reprezentanții Poliției sibiene infirmă declarațiile lui Târșia. Care, în calitate de reprezentant al asociației mai sus amintite, se pare că a fost informat de această situație de patru ori, până acum. ”Urmare a analizării proiectului de semnalizare şi marcaje rutiere definitive pe străzile O. Goga, Calea Cisnădiei şi Calea Dumbrăvii, prezentat de Primăria Municipiului Sibiu, Biroul Rutier Sibiu a acordat avizul favorabil pentru realizarea acestora”, se arată în răspunsul semnat de comisarul șef de poliție Tiberiu Ivancea, șeful IPJ Sibiu.
Acordul prealabil de care vorbește Dragoș Târșia a fost dat încă din luna iunie a anului acestuia. ”La nivelul Primăriei Municipiului Sibiu funcţionează Comisia de circulaţie a municipiului Sibiu, comisie din care face parte şi domnul comisar şef de poliţie Voinea Narcis, şeful Biroului Rutier Sibiu. În cadrul acestei comisii sunt discutate şi aspecte referitoare la traficul rutier, iar în cadrul şedinţei din data de 19.06.2013, reprezentantul instituţiei noastre şi-a exprimat acordul favorabil privind realizarea de sensuri unice în perimetrul delimitat de străzile O. Goga, Calea Cisnădiei şi Calea Dumbrăvii”, se mai arată în răspunsul Poliției sibiene.

Citește și Administrația Sibiului a fost dată în judecată pentru instituirea noilor sensuri unice

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

20 comentarii

eu

Acum 9 ani

inseamna ca si politia trebuie chemata in judecata sau inaintata sesizare penala si impotriva lor .
Raspunde

eu

Acum 9 ani

Revin si intreb : oare politia a consultat cumva L.350/2001, OG.43/97, OUG 195/2005, etc. sau a fost presata sa afirme ca a avizat. dar ma intreb ce a avizat daca nici macar certificat de urbanism nu exista.... Va fi greu dar nu imposibil sa obținem respect ca cetațeni care de 4 ani am stat in praf si ama platit impozit pentru Zona A iar acum din capriciul cuiva se schimba functionalitatea strazii inmod cu totul abuziv.
Raspunde

...

Acum 9 ani

...si parcarile lipite de trecerile de pietoni sunt foarte legale si ele...
Raspunde

Andreea Petrescu

Acum 9 ani

Policlinica de proctologie \"Mereu aproape\" va asteapta de ziua nationala a Romaniei cu drag, venind in intampinarea problemelor dumneavoastra si a celor dragi, cu reduceri, promotii, profesionalism si discretie. Nu ezitati si va rugam sa nu neglijati aceste delicate probleme. Noi nu punem intrebari. Noi oferim solutii la cel mai bun raport pret calitate. Inca din anul 2006 am daruit bucurie si am salvat familii. Ne puteti gasi pe str. E.A. Bieltz, nr. 202. La doua controale beneficiati de un bon valoric de 40 lei pe care il puteti folosi la o interventie in cadrul clinicii noastre. De la sibieni pentru sibieni.
Raspunde

Român Grosjân

Acum 9 ani

Andreea, te rog frumos s-a ne lasi cu reclamele mascate la diferite firme private care nu are ce cauta pe siturile de ziare. Daca chiar vrei sa fi bagata an seama, dute si amparte pliante an oras, nu aci unde ar trebuii s-a fie comenturi la subect. Ar trebuii s-a interzice-ti aceste comuri.
Raspunde

Oz

Acum 9 ani

sunt curios daca exista cat de cat ceva studii preliminare cand se fac schimbari de genu asta, sens unic pe Dumbravii etc, adica a numarat cineva cate masini trec pe anumite strazi/ora la diferite momente ale zilei etc.. pt ca se creaza aglomerari dimineata la opt si intre 16 si 18, seara.., in stilu asta hei-rupist s-a facut initial si giratoriul de la Real ce creea cozi de 1-2 km la intrarea in Sibiu (neexistand centura la vremea aia). Mi se pare ca schimbarile se fac pur si simplu din pix, rusinos pt o capitala europeana
Raspunde

SIBIAN

Acum 9 ani

PREAmulte masini .prea multiu CAREMERG CU MASINA SI SINT DOAR EI IN MASINA TOTI ISI DUC KINDERII LA SC CU MASINA NU MAI IES PINA LA COLTUL STR fara sa nu se siue in masina Daca acum 15 anu putea0-i numara masinile pe deste acum si nopatea e plin de nasini..Acest oras de la constructia lui care pe acea vreme ca mod de deplasare era doar calul si caruta nu a foct conceput pt un asemena trafic Asa ca sa ma i lasam masinuat in garaj ..exsia si bicicleta sau ati uitat de copilarie cind era o placere sa mergi cu bicicleta .Asat e oamnei care va plingeri Trebuie sa recunoasteti ca asta e au crescut nr de masini f mult .Tosit avem cite o caruta in curte sau unde o parchezi.Dar ce poti sa faci cu un asemnea nr de masini care circula prin oras?!Sa le para bien celor ce se ppling ca au asfalt si nu au macadam si sa ma ifie si circulatie pe la ei pe ulita ca atunci nic un geam pt aerisit nu o sa poata lasa deschis .Asa ca problema e alta In acea zona stau numai coios care au fost inavatati sa sta in zone de smecher ,asta,acum gihinion ..poate asa ..o sa le mai cada si lor nasul la nivelul normal ca toti de acolo erau cu nasu pe sus .Dect sa dati in judecata primaria pt asat ma ibien ati profita de situatie si ati cere sa vi se diminueze imposiul ca a scazut cu aceasta circulatie ma refer la Str Goga preturiel la case.Din cinte se aude prin sat toti spun ca se vede ca e bine ca se circula pe un sens se circula mai.\\bine
Raspunde

x

Acum 9 ani

de acord cu 7. In plus pretul imobiliarelor a cam scazut in general fata de 2004-2007. O sa prindem poate timbru verde facut de autoritatile locale: ca n germania- ca tot se face comparatie cu tara civilizata mai la vest de noi- pai atunci ca sa circului in zona centrala mai platesti o taxa sanatoasa. Si si daca ai pune 500-1000 lei /an ca sa ai voie in zona centrala o sa se plateasca. Aaaa, da, era sa uit! Daca s-ar baga si o taxa de loc de parcare la blocurile din cartiere: numai 100lei/loc/luna s-ar face bani frumosi si oamenii ar plati. Eu zic ca doar prin astfel de masuri s-ar mai renunta la numere de bulgaria, la a 3 si a 4 masina pe apartament si chiar si la a 2a. cat despre actiune acestui individ, doar cand ma uit la figura lui mie personal imi inspira neseriozitate. Sa nu mi fie luat in nume de rau, dar astfel de persoane sunt suficiente in tara asta. si prea multe. Actiunea o face mai mult pt imagine. La el vor apela tot oameni ”sinceri” ca el
Raspunde

Un moldovean

Acum 9 ani

Domnul avocat vrea sa isi fac si el putina reclama pe baza strazi O. Goga bine nu e asta o problema , sunt 10 carcotasi care comenteaza in anonimat pe aceste siteuri , daca vreti sa schimbati ceva mergeti in P. Mare si faceti un protest :)) dar pot sa pariez ca nimeni nu are curaj pentru ca toti stiu si sunt convinsi ca domnul primar a facut totul cu cap , o sa va obisnuiti cu sensurile unice si o sa invatati sa si conduceti in sensurile giratori si o sa vedeti ca o sa fiti fericiti cu toate schimbarile astea care sunt foarte bune
Raspunde

un ardelean

Acum 9 ani

bine spus de domnul \"moldovean\"!!!!adevar ati grait!
Raspunde

B

Acum 9 ani

@ 9 excelet punctat
Raspunde

oana

Acum 9 ani

protestul este forma de exprinare a cetateanului si o respect. profesionistul se foloseste de lege. daca o cunoaste. avocatul tarsia a castigat 2 procese la LUXEMBURG cele cu taxa auto. cazurile lui sunt date exemple in toate tarile UE Clik pe cauza tatu veti afla adevarul. procesul pentru Goga este deschis de asociatia pro cetetean si de toti locatarii . sigur se va termina la curtea europeana unde o administrati altui stat a fost condamntata numai pentru ca a creat un culuoar de zbor nave pedeasupra casei si i s-a redus pretul. lucrarile de pes trada goga si schimbarea clasei s-au facut abuziv iar faptele sunt penale. pana la rezolvarea penala dl avocat va sustine cauza bazata pe lege. asa ar trebui sa procedeze toti cetatenii pentru ca functia publica sa nu fie folosita contrar legii. din nefericire este implicata si persoana din politie ceea ce est f grav.
Raspunde

eu

Acum 9 ani

cred ca sa stie dl Voinea Narcis ca a meritat sa dea aviz. deja s-au produs 2 accidente pe strada goga. oare pentru asa ceva a avizat. a dat avizul pentru ca asa spune o persoana sau legea?
Raspunde

radu

Acum 9 ani

ce fațău de interlop are ăsta.
Raspunde

pt.14

Acum 9 ani

da! invidie este numele tau! D Tarsia este absolvent al facultatii de medicina si al facultaii de drept ! tu ?
Raspunde

sit

Acum 9 ani

al cui \"baiat\" este asta... ce interese apara .... pe goga stau \"stabii\" cu bani si probabil sunt suparati ca au trafic si galagie.. ce sa spun ..deja mi-e mila. mai ca as iesi in starada pt. asta:). problema este alta , in ziua de azi banu vorbeste si dupa cum arata domnu din imagine bani are..deci dreptatea va fi de partea lui....
Raspunde

lae

Acum 9 ani

am o propunere ba astia care tot timpul cind se realizeaza ceva frumos si functionabil in sibiu ,faceti o asociatie si dati in judecata primaria pentru faptul ca din cele 750 de strazi din sibiu 600 au fost modernizate si asfaltate +schimbate toate utilitatile si pedeapsa s-a nu mai platim utilitatile timp de 10 ani ,ba bucuratva de ce face primaru si nu mai puneti prosti pe net bai ce se intimpla daca nu facea sensuri unice si giratori eram ca in afganistan ,ba in sibiu sunt vreo 200 000 de masini si cumulate cu ce tranziteaza orasu ajungem la 300 000 -350 000 de unitati mai ginditi si cu capu ,s-au nu vedeti ca fiecare familie are intre 3 si 4 masini ,aveti rabdare la evolutia economica pe care o are sibiul in viitori 10 ani sibiul se va uni cu talmaciu si atunci va fi foarte multe locuri de parcare e si firesc ca si numaru masinilor va ajunge undeva la un milion
Raspunde

copy-paste

Acum 9 ani

\"Bă prostovane unde dreacu ai umblat toată ziua?am văzut io că lipsea cineva pe forum ,te vei fi îmbătat ca un porc și precis ai dormit pe undeva prin boscheți sau prin subsolurile primăriei....sau ai fost la școală,ai avut ore pîn la 3?ai luat vro notă bună la română????\" ......Acest comentariu e copy-paste,dar imi place. ;)
Raspunde

Lory

Acum 9 ani

Felicitări Asociaţiei! Va dorim succes în demersul dumneavoastră si va mulţumim pentru tot ceea ce faceţi pentru ca oraşul nostru sa fie în elita europeană. Doar impreuna putem reda Sibiul noua, tuturor românilor care am construit acest oras milenar. Ţineţi-o tot asa!
Raspunde

Dan

Acum 9 ani

Sunt 2 probleme care aparent se intersecteaza. Prima consta in fluidizarea spatiului si aceasta este bine rezolvata prin aceste sensuri unice. A doua este legata de imaginea orasului. Calea Dumbravii a fost creata ca o artera ce duce spre zonele de recreere limitrofe orasului. Nu stiu daca da bine pentru Sibiu ca un turist sa ajunga la Paltinis pe strazi secundare si nu pe Calea Dumbravii.
Raspunde