Vineri,
17.09.2021
Partial Noros
Acum
22°C

Festival de sporturi cu motor la Sibiu in 2014

Sibiu - Transfăgărăşan Motorsport Festival va fi un spectacol care se va desfășura pe probele celebre din Raliul Sibiului și va avea loc în perioada 14 - 17 august 2014.

”Un festival internaţional dedicat pasiunii pentru sporturile cu motor. Piloţi de top, maşini care au scris istorie în lumea sporturilor cu motor, legende pe două şi patru roţi vor fi în acţiune la Sibiu - Transfăgărăşan Motorsport Festival”, spun organizatorii.

Prima ediţie a Sibiu- Transfăgărăşan Motorsport Festival se va desfăşura în locaţii deja celebre din judeţul Sibiu pentru iubitorii sporturilor cu motor. Evenimentul, unul inspirat din celebrul Festival al Vitezei de la Goodwood, reunește piloţi de top, maşini legendare, oameni din industria auto şi moto într-un spectacol care va dura patru zile.

Cartierul general al evenimentului va fi în Piaţa Mare şi Piaţa Mică, din Sibiu unde vor fi expuse toate maşinile şi motocicletele participante pe parcursul celor patru zile ale evenimentului. Joi, în prima zi a festivalului, maşinile şi motocicletele vor participa la o paradă pe străzile oraşului, urmând ca vineri, sâmbătă şi duminică să participe la diverse evenimente. Maşinile de raliu au două probe speciale dedicate - specială de pe circuitul de rallycross şi specială Santa - iar pentru toate celelalte acţiunea se va desfăşura pe specială Păltiniş (vineri noaptea) şi pe Transfăgărăşan în zilele de sâmbătă şi duminică.

"Ţinând cont că Raliul Sibiului se va desfăşura în perioada de iarnă, am ales că în perioada de vara să organizăm un festival al sporturilor cu motor pentru toţi cei pasionaţi. Sibiul este un oraş cu tradiţie şi aici s-au desfăşurat şi se mai desfăşoară competiţii importante la nivel internaţional şi cred că Transfăgărăşanul reprezintă o atracţie incredibilă pentru cei din fenoment. Am început deja pregătirile şi sperăm să atragem nume importante din această lume încă de la prima ediţie a Sibiu - Transfăgărăşan Motorsport Festival", a spus Sorin Itu, organizatorul evenimentului.

Sibiu - Transfăgărăşan Motorsport Festival este un eveniment deschis maşinilor clasice, motocicletelor, conceptelor auto, modelelor de curse din zilele noastre, piloţilor, practic tuturor celor care fac parte din fascinante lume a sporturilor cu motor. Pe parcursul celor patru zile la Sibiu - Transfăgărăşan Motorsport Festival se vor organiza expoziţii auto-moto, parade ale maşinilor legendare, concursuri de elegantă şi diverse întreceri pe specialele Transfăgărăşan, Santa, Păltiniş şi circuitul de rallycross.

Dorina Nitu

de Dorina Nitu

Social
Telefon:
0742 381 305

Comentarii

17 comentarii

arthur

Acum 7 ani

daca vor face manifestarea din banii organizatorilor este o initiativa de laudat... Dar sigur vor face actiunea din bani publici si va fi practic o alta sifonare de bani de la Primarie catre gastile care s-au obisnuit sa o duca bine din banii nostrii ( Romaniacs, Sibiu Open Tenis, Turul Ciclist al Sibiului si Raliul Sibiului)....
Raspunde

cristian

Acum 7 ani

in august la Balea nu ai unde sa arunci un ac, toata lumea e pe Transfagarasan. tot ce mai lipsea este inchiderea drumului in cea mai aglomerata perioada din an.
Raspunde

@arthur

Acum 7 ani

ma arthur, nenea boc te-o bagat dator neam de neamu tau fara sa-ti construiasca un trotuar,iar la buget te fura de o viata.Esti chiar atit de ghiolban de te tot iei de primarie care ti-o construit atitea in oras
Raspunde

@cristian

Acum 7 ani

Pantofar de 2 lei!!!
Raspunde

SIBIAN

Acum 7 ani

Iara ati gasit ceva de comnetat !! Mai daca nu va convine ca in acest oras se construieste ,ca se repara ,ca se fac evenimente cultural-sportive ,daca va e frica ca din banii vostri de care ziceti ca se fac aceste evenimente ,sinteti invitati sa parasiti acest burg ,presupun ca nu sinteti legati de glie ,si sa mergeti intr-o alta locatie oriunde nu se \"arunca\" banii si nu te fura nimeni ,si sa ramii acolo .Noi restul cei mai multi si sintem extrem de multi ,ne bucuram ca se construieste ca se oragnizeaza asemenea festivaluri ,manifestari.Si chiar daca sint din bani publici ne bucuram ca si noi am contribuit cu o mica parte la asemenea manifestari.!!Deci decit sa tot criticam ..mai bine plecati oriunde considerati ca din banii vostri nu se \"sifoneaza\".dar terminati cu critica ca daca era sa faceti voi ceva burgul asta arata mai rau decit era dupa invazia mongola asa ca ciocu mic si joc de glezna ...
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Chiar asa, mergeti in Timisoara, unde se cheltuiesc banii pe proiecte serioase: ***www.evz.ro/detalii/stiri/papagalii-exotici-ai-primarului-nicolae-robu-au-murit-de-frig-1074206.html
Raspunde

artur 2

Acum 7 ani

bai artur de vilcea daca nuti convine dute la tine acolo unde singura distractie este cite un bilci ,ce grija ai tu de bani care se cheltuie de primarie ,ba noi adevarati sibieni suntem mindri cu ce se intimpla 9 luni pe an ,a transformat sibiul intrun furnicar de turisti si evenimente la care rivniti toti COPY -PASTE din romania ,s-au nu vezi cum ne copiaza concitadini vostri aia cu frustrarea IN SINGE ,CLUJ ,OASOV ,BUCURESTI ,TIMISOARA ETC ,NU poate da JOHANNIS un pirt ca va si ***i pe voi
Raspunde

V.Ponta

Acum 7 ani

joseph? Esti un mare mooyist!
Raspunde

fred klaus

Acum 7 ani

In schimb papagalii idioti ai primarului \"santa\" klaus nu vor muri niciodata si vor continua sa scrie ineptii pe aici si la cealanta fituica locala a tovarasului bulache.Tot inainte tovarasi.
Raspunde

@JOSEPH

Acum 7 ani

Acum ai lasat Brasovul si te ai apucat sa te iei de Timisoara... Pai cei 100 000 de papagali din Sibiu care pun boticul la samanta Fuhrerprimarului...ce sa zica...? Vad ca ai cam tacut...cum mai e cu finantarea Sibiu Brasov...cum mai e cu Comarnic Rasnov.. Tu nu vezi ca voi in cloaca voastra ..tot dati usor din buze ..dar atata.. Maxim cu ce va alegeti e un pic de alifie de la Primar sa nu va usture..Maxim am spus.. Cat de curand cred ca nici bani de alifie nu o sa mai fie ...dar cred ca voi o sa va bucurati in continuare.. Eu zic bucurati va de zilele astea frumoase..invatati ceva gramatica ..si lasa-i pe timisoreni cu papagalii lor..
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

8,9,10,Sărbători fericite şi vouă!
Raspunde

@joseph

Acum 7 ani

Măgarul moare de drum lung și prostu de grija altuia. Sau era cu ăla rupt în fund?
Raspunde

@7 artur2

Acum 7 ani

Bai mestere vezi ca la turism sunteti pe locul 13 in romania mult in urma la toate orasele pe care te-ai chinuit sa le enumeri. Sunteti ca nr de turisti chiar si dupa suceava valcea sau bihor. Esti cam penibil! Nu crezi?
Raspunde