Joi,
28.10.2021
Ceata
Acum
-3°C

Presedintele Parlamentului ungar: Mai mult de 90.000 de transilvaneni vor vota pentru alegerile din Ungaria

Preşedintele Parlamentului ungar, Kover Laszlo, a declarat, marţi, la Siculeni (Harghita), că mai mult de 90.000 de cetăţeni români de etnie maghiară din Transilvania, care au obţinut şi cetăţenia ungară, s-au înregistrat ca viitori votanţi la alegerile care vor avea loc în primăvară în Ungaria.
Kover Laszlo a participat, marţi, la Siculeni, în judeţul Harghita, la comemorarea a 250 de ani de la masacrarea secuilor de către armata austro-ungară, transmite Mediafax. El a declarat jurnaliştilor că, până în prezent, "au profitat de naturalizarea preferenţială" mai mult de 500.000 de cetăţeni români de etnie maghiară, peste 90.000 dintre cei care au dublă cetăţenie, adică 18 la sută, înregistrându-se ca viitori votanţi la alegerile care se vor desfăşura în Ungaria în primăvara acestui an. "Eu cred că aceasta este o proporţie bună, un număr bun, dar important nu este în ce măsură poate să influenţeze rezultatele alegerilor din Ungaria, ci faptul că, dacă maghiarii de aici votează într-un număr mai mare, atunci au o influenţă benefică asupra politicii interne a Ungariei, asupra politicii naţionale a statului maghiar", a spus Kover Laszlo.
Ulterior, el a făcut declaraţii pe această temă şi la Târgu Mureş, unde a participat la o comemorare a aceluiaşi a masacrului de la Siculeni. Kover le-a spus celor prezenţi la comemorarea de la Palatul Culturii din Târgu Mureş să îi îndemne pe maghiarii care au obţinut cetăţenia ungară să folosească drepturile care decurg din ea şi să participe la alegerile parlamentare din Ungaria, chiar dacă voturilor acestora vor avea mai degrabă "o importanţă sentimentală".

Comentarii

13 comentarii

gogu

Acum 7 ani

Maghiari din Transilvania, nu?
Raspunde

vasiladi

Acum 7 ani

vreau si eu sa fiu cetatean maghiar! ce trebuie sa fac?ungureste nu stiu ioc,ASA CA ?
Raspunde

Georg

Acum 7 ani

Printre altii, pana si rusii din Republica Moldova au primit cetatenia de la Bucuresti, deci in total cateva milioane de ACOLO vor vota si vor hotara...Asa ca nu-i nici-o noutate...
Raspunde

@Georg

Acum 7 ani

La Jermănica până și sașii \"originali\" din România au dreptul să hotărască ACOLO.
Raspunde

CIOCOLOM

Acum 7 ani

Pt ungurii care conviețuiesc cu noi românii majoritari am o dedicație-ciocu mic fraierilor,pt că oricum aveți prea multe drepturi aici în ROMÂNIA,iar dacă tot nu vă convine puteți pleca toți peste graniță...la budapest sau în alte țări...nu vă v-a duce nimeni dorul ,stați liniștiți!!!!
Raspunde

bravo

Acum 7 ani

felicitari.....autonomia secuiasca si apoi autonomia transilvaniei....2018 se apropie.... M(UE) la tziganiadia
Raspunde

siby

Acum 7 ani

Pot vota linistiti ca oricum nu-i ajuta cu nimic votul. Romania este si va fi si in viitor UN STAT UNITAR!! Cui nu-i convine situatia, poate urca pe Dunare in sus sau se poate duce la fundul apei!
Raspunde

brrrrrrrrrrr

Acum 7 ani

mandrui setagul secuiesc din imagine....mai lipseste cel transilvanean si valea cu romanika=tiganiadia
Raspunde

@ brrrrrrr

Acum 7 ani

Sas imbecil si frustrat, rau de tot urasti romanii si tara asta, desi te-ai nascut aici, dobitocule! Hitlerist sovin si imputit, nu inteleg ce cauti pe site-urile romanilor daca ti-e asa scarba de ei?
Raspunde

brrrrrrrrrrrr

Acum 7 ani

stiai mitica k statul maghiar da bani pentru cumpărarea de terenuri agricole în Transilvania?. Când deţii terenuri pe suprafeţe mari, beneficiezi de uzufruct şi poţi să declari ce vrei pe el. Israelul şi-a cumpărat ţara proprietate cu proprietate de la arabi şi acum e stat independent\"...asa k valea la ..escu.....numai e mult pana in 2018....M(UE) la vlahi
Raspunde

90.000 de boanghine ?

Acum 7 ani

Eu as zice ca in ziua votarii granitele spre Bozgoria sa fie deschise si vamesii sa fie gentili cu boanghinele care ies, dar incepand cu ora 12 sa blocheze orice intrare in Tara Romaneasca a salbaticilor sovini !
Raspunde

@10

Acum 7 ani

Iar latri de dimineață prostalău rasist de Bavaria?nu mai ai ce mânca,te-au dat nemții ăia afară sau ai tot timpul creierul inundat de bere?nu mai posta tâmpenii măi Behinderte Ausslander că faci clăbuci de la atâta ură anti-românească,tu ești tratat acolo ca ultimul Penner de-ți descarci frustrările pe-aici!
Raspunde

v6bXbffAp

Acum 7 ani

If QuotesChimp are in a hurry to find coverage�or even if you are not�always ask the agent if he or she has been given authority by the insurance company or compa�nies to issue binders. If the answer is yes and you sign up for insurance, be sure you get the binder in writing.
Raspunde