Marţi,
01.12.2020
Cer Senin
Acum
0°C

Anil Polat a vizitat Sibiul. Recomanda Pardon Cafe, Crama Ileana si Targul de Craciun

15 Ianuarie 2014 11:04

Americanul care administrează site-ul foxnomad, cel care a desemnat Sibiul drept cel mai bun oraș de vizitat în 2013 nu a lăsat să treacă anul, fără să vină în Sibiu. Anil Polat a vizitat Sibiul în luna decembrie și a postat ieri un articol despre experiența sa.

Administratorul site-ului de turism s-a cazat la pensiunea Zanzi, aflată la 5 minute de centrul istoric și, în afară de prețul bun, a apreciat și amabilitatea angajaților, pe care, spune Anil Polat în articol, i-a întrebat unde să găsească o sală de fitness. Aceștia nu numai că i-au explicat americanului care este cea mai apropiată sală, dar l-au și condus, personal, până acolo.

Cât despre obiective turistice, administratorul site-ului de turism apreciază cu precădere Muzeul Astra (dar mai mult pentru amplasament, decât pentru exponate), Biserica Romano-Catolică din Piața Mare și priveliștea din Turnul Sfatului. Anil Polat atrage atenția că turnul oferă oportunități pentru fotografii fantastice, în calea cărora stă doar sticla nu foarte clară a ferestrelor Turnului.

Unde să mănânci, unde să-ți bei cafeaua

Anil Polat a apreciat micul dejun la Casa Frieda, iar la capitolul cafenele, pe primul loc în topul său a plasat Pardon Cafe, cu o descriere măgulitoare: “A devenit rapid una dintre cafenelele mele favorite din lume, pentru atmosfera sa, pentru mâncare, cafea și vin”. Americanul mai recomandă Baroc Cafe din Piața Mică, Bistro Salut și Mustache Cafe, din Piața Mare. Cu precădere apreciază autorul wireless-ul gratuit din cafenele, care oferă una dintre cele mai bune și mai rapide conexiuni din lume, susține acesta.

Pentru masa de prânz, Anil Polat recomandă Crama Ileana și Tango Grill.

Târgul de Crăciun “a adus serile friguroase la viață”

Americanul își încheie recomandările cu demontarea unor critici despre Sibiu pe care le-a auzit, înainte de a ajunge aici. “Mulți mi-au spus, “Sibiul este prea mic” sau “vii în vizită într-o perioadă proastă din an”, când am ajuns, în decembrie, în cel de-al 18-lea oraș, ca mărime, din România. Sincer, acestea au fost exact aspectele pe care le-am savurat cel mai mult la Sibiu. Târgul de Crăciun din Piața Mare au adus serile friguroase la viață. Plimbându-mă prin luminile blânde, parfumate de vinuri aromate, spațiul din jurul meu a fost lipsit de alți turiști, care în general preferă să viziteze în lunile calde, pentru festivaluri. Eu am avut sentimentul că Sibiul este doar al meu – și este o onoare că l-am avut desemnat drept Cel mai Bun Oraș de Vizitat în 2013”.

Articolul poate fi citit AICI.

Comentarii

30 comentarii

Eliza

Acum 6 ani

Am o mică problemă...fotografia oraşului câştigător, în speţă Sibiul, care apare pe pagina cu rezultatele se va modifica doar la anul...:(, la viitorul turneu..Oare nu se putea face un update...?
Raspunde

eu

Acum 6 ani

O fii Sibiul al 18-lea dupa numarul de locuitori dar e in primele 5,ca si popularitate,turism,industrie,infrastructura,economie.
Raspunde

@2

Acum 6 ani

strict la turism e pe locul 13 ... ca si infrastructura si industrie e chiar pe locul 3...in Regiunea Centru..dupa Brasov si Mures
Raspunde

@3 da da, dupa raportarile comuniste iasovene

Acum 6 ani

nu e important ce cred sau raporteaza iasovenii, e important ce zic turistii ce ne viziteaza, dupa cum vad tu esti unul in virtual, si in virtual suntem peste iasov/orasul stalin
Raspunde

@4

Acum 6 ani

Pai si ce zic turistii? Ca nu nu mai vin in sibiu. Dupa cifre sibiul a avut in ultimii 5 ani turisti tot mai putini de la un an la altul
Raspunde

@cifrele cui mai?

Acum 6 ani

sunt cate unii care se pierd in cifre raportate, tu citeste cifre... ca eu stiu ce vad la fata locului, si mai stiu si cum se fac raportarile.... succesuri
Raspunde

@6

Acum 6 ani

poate ceea ce e mult pentru Sibiu e ff putin pentru Brasov....cifrele si statistica sunt mult mai elocvente decat ...vedera ta ...asa ca succesuri..dar daca mai poti mai vino si tu la oras nu sta numai la tara
Raspunde

@7

Acum 6 ani

stiu ca voi numarati moldovenii cand vin in vizita la rude ca pe turisti, si \"ë multi\"; eu nu te numar pe tine turist... virtual, ci te iau ca moldovean, stiu ca in maretul vostru oras nu aveti presa si mai citesti si tu ce face lumea buna..de ex. Anil Polat , in presa de la \"tara\", ce sa faci , unii n-au avut noroc in viatza si sunt frustratzi rau de tot
Raspunde

@8

Acum 6 ani

Sunteti prosti si fuduli
Raspunde

@9

Acum 6 ani

esti cel mai mare,frustratule
Raspunde

eu

Acum 6 ani

E foarte interesant un aspect...de ce nu vin cei din Cluj,Timisoara,Constanta,Bucuresti...etc,sa critice Sibiul?De ce tocmai brasovenii?Ori va roade rau invidia ori va e frica,ca o sa pierdeti curand ”suprematia”?! P.S.Nu sunt din Sibiu!
Raspunde

@11

Acum 6 ani

Nimeni nu critica Sibiul...are exact numarul de turisti care il merita... De unde pana unde suprematia Brasovului...doar in Sibiu a venit Anil Pulat asta..... Chiar stie cineva cine e Pulat asta...si curios ar fi cine I a platit cazarea si sejurul.... Bai chiar nu aveti simtul ridicolului Anil Pulat blog ....haida mai baieti ..
Raspunde

@12

Acum 6 ani

Da..cine e asta? Noi credem balivernele emise de diversi cretini bastinosi, politruci pusi in diverse institute, cretine, care nu se descurca cu numaratul pana la 10...spor la numarat turisti \"moldoveni\", iasovene
Raspunde

BBG

Acum 6 ani

Sant sibian ,ma mandresc cu asta ...sunt multe orase frumoase in tara fiecare si-l lauda pe al lui sper ca toate sa stie sa-si atraga turistii
Raspunde

sipa

Acum 6 ani

La Brasov sunt numarati si turistii care se duc la schi in Poiana Brasov si cei ce merg la Bran. In Sibiu sunt numarati doar cei ce se cazeaza la hoteluri.M-as mira ca pensiunile (fara numar) din Sibiu si imprejurimi sa declare toti turistii. Sa nu mai vorbim de cei care isi petrec doar cateva ore in oras si nu se cazeaza peste noapte.
Raspunde

alex

Acum 6 ani

sibiul cel mai frumos oras din Romania!Sunt mandru ca sunt Sibian!
Raspunde

@11

Acum 6 ani

Daca te juri ca nu iti place branza te cred ca nu esti din sibiu.
Raspunde

@11

Acum 6 ani

E cam mult sa spui ca ameninti suprematia cand tu de fapt nu prea existi ***www.mediasinfo.ro/sibiu-este-doar-pe-locul-13-in-topul-celor-mai-vizitate-judete-din-romania/2012/03/03/
Raspunde

@15

Acum 6 ani

Prietene tu esti prost 100%. Nu merita sa-mi pierd timpul cu tine
Raspunde

x

Acum 6 ani

cine o fi asta? mare scula in bascula....sau vorba bancului...gigi de la scularie....pacat sa stai in sibiu si sa nu dormi la ibis/ramada/goldentulip/am ring/levoslav sau sa nu servesti masa la max/crama sibiul vechi sau sa bei o cafea la mojo/cafe wien/imperium. De ce n-ar recomanda domnul cu pricina muzeul Brukenthal? sau Astra? Sau cel de locomotive? de ce nu i-ar surade podul minciunilor/turnul sfatului? bagam in seama orice neavenit cu aparat foto tip sapuniera.
Raspunde

x

Acum 6 ani

L-am cautat pe blogger pe net. El scrie si de pod si de astra si de brukenthal. Atunci imi cer scuze. Tiylul e de kkt! sincer nu inteleg cine concepe titlurile la turnul sfatului dar sunt foarte slabe. Acesta e cu tenta clara. de ce? de ce se cauta OTVisme? senzationale si incredibilitati? sincer pe termen lung politica asta nu e ok
Raspunde

karla

Acum 6 ani

lol american this stinkin\' MUSLIM?! :))) GOT TO BE FUCKIN KIDDING !
Raspunde

@ karla

Acum 6 ani

Actually HINDI not muslim ! PUNJAB VALLEY ! Still-you\'re fuckin right !
Raspunde

@20

Acum 6 ani

Hai ma nu fiti fraieri....atat I a dat buget Primaria...si acolo are pile ala de la Primqrie care a facut programul... Uite o intrebare pentru voi cei mai adevarati sibieni...de curiozitate vedeti cantitatea de reclama cumparata de Primarie la DIGI24.... Ceea ce e interesant e insa faptul ca , cu toata reclama cumparata...tot la Poiana Brasov vin turistii...Brasovul are de 2, 7 ori..(270%) mai multi turisti straini....Auchan construieste cel mai mare Mall din Regiune tot la Brasov...si cel mai caraghios lucru...sediul Regional a lui DIGI 24 e la Brasov... Tot inainte mandrii sibieni..
Raspunde

@24

Acum 6 ani

daaa, acum vin modovenii de peste prut ... \"ë turisti straini\" am vazut, faceti rubrica separata; asta cu Auchan-ul... e tare, nu mai pot sa dorm noaptea de mall-urile din iasov, da un ziar... o fitzuica unde sa discutzi matale cu moldoenii tai nu face cineva in iasov? un teatru ceva, un festival sa auda lumea de el, capital culturala... in romanika si nu veti ajunge vreodata, ce sa mai zic europeana, aeroport aveti, de musterii cu gratarele dintre blocuri sau in balcon ati scapat? ...faceti mall-uri in continuare, e bine si numarati-va intre voi - auzi rubric de turisti straini ... esti penibil
Raspunde

qwe

Acum 6 ani

***www.historia.ro/exclusiv_web/actualitate/articol/brasovul-vedeta-australia-cotidianul-age-un-oras-elegant-al-europei
Raspunde

asd

Acum 6 ani

***m.adevarul.ro/locale/brasov/video-brasovul-liderdetasat-turism-regiunea-centru-1_52d80647c7b855ff56893b6d/index.html
Raspunde

Dan

Acum 6 ani

Fratilor de ce va agitati atata. Lasati Iasovenii sa savureze statisticile. Toata lumea intreaga la minte cunoaste adevarul. Turistii sibieni nu sunt inregistrati nici macar 50%. Eu traiesc in Germania. Toti nemtii, care au habar de Romania - din pacate destul de putini, unii nici nu stiu ca suntem in UE, vorbesc de Sibiu, Cluj-Napoca si partial Bucuresti. De Brasov si spre marea mea uimire, de Timisoara nu prea stiu nemtii nimic. Ca sa revin la subiect lasati Iasovenii cu statisticile facute de mitici. In alta ordine de idei daca turismul, industria si economia in general functioneaza atat de bine la Iasov, de ce nu sunt in stare sa sustina financiar macar un festival de valoare si mai ales de ce nu deschide nici o tara civilizata un consulat in maretul oras de la poalele Tampei. Nerecunoasterea internationala ii macina rau si de aceea urla ca disperatii pentru a impune neadevarul statisticilor dambovitene.
Raspunde

@28

Acum 6 ani

Corect Dane....perfect adevărat....acum urmează iașovenii cu lăturile și dejecțiile....START IAȘOVENI:)))))))))))))))))
Raspunde