Duminică,
02.10.2022
Partial Noros
Acum
16°C

Johannis, ministru de Interne si vicepremier. Ce se intampla cu Sibiul dupa eventuala investire?

Klaus Johannis a acceptat în cadrul Biroului Politic Național al PNL propunerea să fie desemnat ministru de Interne și vicepremier în cadrul Guvernului Ponta, susțin surse din cadrul PNL.
Șefia MAI a devenit vacantă după ce Radu Stroe a demisionat în luna ianuarie, în urma accidentului aviatic din Munții Apuseni. Atunci, Gabriel Oprea a devenit ministru interimar.
 
Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a declarat pentru postul de televiziune digi24 că funcția de ministru poate fi pentru Johannis o trambulină dar și o prăpastie. ”Acest minister de Interne poate fi o trambulină care îl poate duce chiar și spre președinție sau o prăpastie care se va duce și ceva din noi cu ea”, a declarat Cristian Tudor Popescu.
 
Klaus Johannis va avea după eventuala învestire în funcția de ministru un termen de 15 zile, în care este obligat să opteze între funcția de ministru și cea de primar. Asta, în condițiile în care primarul nu va solicita autosuspendarea sa din funcția de primar. Articolul 69 din Legea Administrației Publice Locale prevede că după șase luni în care primarul se află în imposibilitatea exercitării funcţiei ”datorită” unei boli grave, certificate, care nu permite desfăşurarea activităţii în bune condiţii timp de 6 luni pe parcursul unui an calendaristic;
 
Vom reveni cu amănunte.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

15 comentarii

ha ha ha!!!

Acum 8 ani

O să-ți piară rânjetul ăla de pe față sasule,o să fii mâncat de viu la bucale,asta e ,te-ai băgat în horă cu mafioții....acum joacă...cum vor ei,rușine klausule,te-ai corcit cu miticii ăia jalnici....trei zile de doliu cu drapelul în bernă la FDGR...cu joseph-săracu și cu agramatu de serviciu plîngând că i-a trădat idolul!!!,totuși,pupincuriștii sasului să nu dispere,cum v-a mai apărea vreun helicopter dau avion prăbușit,klaus v-a zbura din funcție cât ai zice pește și v-a reveni la Sighii,de nu-i v-a fi luat locul altcineva.
Raspunde

B

Acum 8 ani

Mult succes, d-le primar, sunt convins că veţi face numai schimbări în bine în cadrul MAI!
Raspunde

Monaldi

Acum 8 ani

Prin prisma unui sibian plecat în străinătate de ceva vreme, la fiecare vizită în orașul natal mi s-a părut că acesta a progresat(dpdv al aspectului cu siguranță și îndrăznesc să spun că și economic, turistic etc). Cu bune, cu rele o mare parte din acestă schimbare în bine i se datorează lui Johannis. Am citit în repetate rânduri pe acest site, cum multă lume îl contestă/detestă. N-am de gând să polemizez cu nimeni, părerea mea e că plecarea lui din primărie e o pierdere pentru oraș. Sper să-i urmeze cineva care să mențină standardele la fel de sus.
Raspunde

A

Acum 8 ani

@3 daca ajunge ca primar oricine inafara de Botesch, cum am mai zis si in alte articole, Sibiul va ajunge ca Clujul pe vremea lui Funar, un sat mai mare. @1 Daca nu-ti convine, ramai la analizat si criticat Iasovul.
Raspunde

@4

Acum 8 ani

Doamne ferește de handicapatul de Botesch.... cât a fost președinte CJ, a fost o nulitate....
Raspunde

rijet

Acum 8 ani

ba travestitule agramat este mumata cid tea facut pe tine ,ba sifonarule oricum nu ai nici o sansa la functia de primar ,ba pupincurist esti tu si ai fost toata viata tu ai fost un vierme in rana ,nu ai facut nimic ca s-a te poti lauda ,johannis acum ai prileju s-a afli cine te ameninta cu moartea ca s-a te sperie sa-ti ia locul asa cum a procedat dealfel si cu botehss si chiar cu mine securistule te am inregistrat cind mai amenintat ca ma executi ai grijaca nu sti cu cine tiai legat daca iti trebuie razboi o s-a ai unu pe masura ta securistule
Raspunde

eu

Acum 8 ani

Nu va agitati.Dupa ce isi termina mandatul de ministru se intoarce la primarie asemeni lui Boc.
Raspunde

@5

Acum 8 ani

Da, da da, Doamne fereşte să vină Bottesch! Noi pe Cindrea îl iubim că ca el nu mai găsim! Să îl punem pe Cindrea primar! Cindrea ne dă (....) şi ne face (....)!
Raspunde

copy-paste

Acum 8 ani

ba travestitule agramat este mumata cid tea facut pe tine ,ba sifonarule oricum nu ai nici o sansa la functia de primar ,ba pupincurist esti tu si ai fost toata viata tu ai fost un vierme in rana ,nu ai facut nimic ca s-a te poti lauda ,johannis acum ai prileju s-a afli cine te ameninta cu moartea ca s-a te sperie sa-ti ia locul asa cum a procedat dealfel si cu botehss si chiar cu mine securistule te am inregistrat cind mai amenintat ca ma executi ai grijaca nu sti cu cine tiai legat daca iti trebuie razboi o s-a ai unu pe masura ta securistule
Raspunde

Andrei

Acum 8 ani

Citez din articol: \"Articolul 69 din Legea Administrației Publice Locale prevede că după șase luni în care primarul se află în imposibilitatea exercitării funcţiei ”datorită” unei boli grave, certificate, care nu permite desfăşurarea activităţii în bune condiţii timp de 6 luni pe parcursul unui an calendaristic\" - prevede ce legea? Ziaristi mediocri, amatori! Ziar de retete culinare. Mi-e rusine cu asa concetateni care nu-s in stare sa reciteasca un articol. Sau logica e un cuvant abstract pentru ei?
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Băi, Andrei, tu nu vezi că noi așteptăm cu înfrigurare continuarea frazei??? Zice că vor reveni cu amănunte.
Raspunde

Eu, sibianul

Acum 8 ani

joseph, asteapta tu, mult si bine, ca inapoi nu-l mai vezi... PSD-ul nu prea pare impresionat de \"performantele\" intaiului sas al tarii (zic ei: ori edil, ori ministru). Deja au aparut informatii binevoitoare despre imaculatul incompatibil, stai sa vezi cand vor scoate artileria grea...
Raspunde

carnatz dupa el

Acum 8 ani

El vrea 4 scaune : Vicepresedinte PNL, vicepriministru, ministru MAI si primar. Sasu nu stie ca ”Lacomia minca omenia! ” . Asta il pierde. Eu ii prezic un al 5 lea loc . Cel de langa Carabulea. Da alaturi de PNL istul Popa Virgil care impreuna cu domana sa doctor nu se mai satura de banii nostri, de secretarul mafiot Nistor si de alti vreo 10
Raspunde

@6 mars la cotetz

Acum 8 ani

Tu esti unul din Primaria muradarita de analfabetzi. Trebuie sa zbori inapoi acolo de unde ai venit aici in Sibiu cu pile. Singura ta pregatire este si lingi si sa scuipi. Tipic pentru voi nulitati aciuiti in adminsitratie pe alte cai decat concursul adevarat.
Raspunde

Andrei

Acum 8 ani

@joseph : băi iozefe, nu fi prost ca de obicei si alinează-ți înfrigurata așteptare cu o labã pe îndelete.
Raspunde