Joi,
26.11.2020
Ceata
Acum
-2°C

Cazan: mi se pare normal ca interimatul la Primaria Sibiu sa apartina FDGR

10 Februarie 2014 15:25

Președintele PNL Sibiu, Mircea Cazan a declarat astăzi pentru Turnul Sfatului că în eventualitatea în care primarul Klaus Johannis va demisiona pentru a accede în funcția de ministru de Interne, atunci interimatul ar trebui preluat de viceprimarul FDGR, Astrid Fodor. ”Mi se pare normal ca interimatul să fie preluat de FDGR, ei având numărul cel mai mare de conisilieri locali”, a declarat Cazan. Legea Administrației Publice Locale spune că în cazul suspendării sau demisiei unui primar, atribuțiile sale sunt preluate de către unul dintre viceprimari, în urma votului consilierilor locali.
În Consiliul Local Sibiu sunt 15 consilieri FDGR, doi PDL și șase USL - patru PSD și doi PNL.
Primarul Klaus Johannis a anunțat astăzi că își dorește să devină ministru de Interne și vicepremier și că va respecta legea în ceea ce privește posibila stare de incompatibilitate cu funcția de primar. Într-un comunicat ANI se arată că persoana care ocupa funcția de ales local și este numită în Guvern intră în stare de incompatibilitate. Astfel, pentru a evita incompatibilitatea, persoana respectivă trebuie să demisioneze înainte de numirea în Guvern.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

10 comentarii

vm

Acum 6 ani

pentru asa o functie trebuiesc alegeri anticipate ,asa este corect in momentul cind aceasta funtie va deveni vacanta
Raspunde

verba

Acum 6 ani

Absolut corect. Pacat ca o spui pt ca esti un pupincurist nemaipomenit si etern
Raspunde

dorinel nistorel

Acum 6 ani

sa-l puna pe secretar...sa vezi atunci distractie maxima!
Raspunde

Georg

Acum 6 ani

Trebuie un om cinstit, perfect curat, bun administrator, cu prestigiu bun si sa-si poata exercita benefic AUTORITATEA in coordonarea Colectivului...deci talent de Conducere si Management... Doamna Fodor? O mananca Cindrea de la Judet.. Bottesch ar fi excelent...dar nu isi impune AUTORITATEA... Kurt Klemens, excelent, dar s-a retras din scârba fata de masinatiile Johannis din Forum... Din ce cunosc eu, PRIMAR ar fi excelent DR. PORR, singurul care a fost in stare sa administreze, e CINSTIT si LUPTA pentru ADEVAR, vezi polemica lui fata de CINDREA Vopsitorul-de-Garduri...DAR, nu prea cred ca Dr. PORR isi va parasi practica MEDICALA...
Raspunde

votant

Acum 6 ani

ba sibieni in proportie de 90 la suta au votat sasi ,si e normal ca doamna astrid fodor s-a continue ca interimar si aia cu cindrea mai laso ca la sibiu nu voteaza tarani si rromi si dupa ora 21 ce vrei s-ai mai traga o batalie un sas lasal acolo inca 2 ani ce vrei s-ai maninci serviciu ,ce s-a mai vorbim de boteesh ce ia traso johannis cu 80 la suta asta il bate cu 90 la suta ,la viitorele alegeri din 2016 voi candida si eu cred ca adun mai mult decit cindrea daca se desfasoara corect alegerile adica un 3-4 la suta
Raspunde

@5votant nebun

Acum 6 ani

Poate tu o să candidezi doar la spitalul de nebuni handicapat pupincurist ce ești,văd că o iei razna tot mai mult,acum,că ți-a plecat săsălăul la mitici să se facă de râs,tare mă tem că,de mâine poimâine,o să-i faci pantofii chiar lui nelu cindrea ,atunci să te văd,prostalăule,și pe tine și pe cealaltă slugă penibilă-joseph!
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

Băi, tu ești prost??? <br> Noi nu schimbăm stăpânul, Iohannis forever!
Raspunde

@7

Acum 6 ani

Băi da repede te-ai simțit prostane și ai băgat o postare ca răspuns,io cred că tu și agramatu sunteți unul și același,cănd scrii corect,când pocești limba română la derută,băi mai terminați-o cu vrăjeala că trebuie musai sași la conducerea primăriei,unde scrie asta dobitocilor(dobitocule)?băi,sașii adevărați eu plecat în Germania să-șio croiască o viață civilizată,într-o țară civilizată,ați mai rămas voi ,o mână de tentative de sași corciți,învățați cu tăiatul frunzei la câini și cu șmecheriile FDGR-ULUI,hai sictir,pt că deveniți tot mai penibili,mai minusculi și mai insuportabili!
Raspunde

liviu

Acum 6 ani

Cum stam cu voturile? La Sibiu FDGR+PNL e alianta perfecta. Nelu Cindrea pierde in sondaje,.....
Raspunde

alzara

Acum 6 ani

Dumnezeule, \"stapân forever \"? Nici C.Z. Codreanu nu pretindea ada ceva. Sec.XXI ? UE? Infantilism ? Pupincurism ieftin si inutil? Inca o data un om (sau doar o facatura de presa) de ignorat.
Raspunde