Joi,
03.12.2020
Cer Senin
Acum
-2°C

Johannis: Daca voi fi ministru, primar sau si una si alta, acest lucru e treaba mea

10 Februarie 2014 14:13

Primarul Klaus Johannis a declarat astăzi într-o conferință de presă că este determinat să preia funcția de vicepremier și cea de ministru de Interne.  ”Dacă voi fi ministru primar sau și una și alta, acest lucru e treaba mea și nu am nevoie neapărat de sfaturi, decât dacă le cer. Este clar și subliniez că noi, cei de la PNL nu vom merge nicăieri să cerem o lege pentru un om și eu nu am să intru într-o situație discutabilă. În consecință, vreau să reafirm determinarea mea de a deveni vicepremier și ministru de Interne. Voi face toți pașii ceruți de lege pentru a clarifica orice discuție”, a declarat Klaus Johannis.
Prim-vicepreședintele PNL a făcut o scurtă prezentare a negocierilor din cadrul USL, ce s-au desfășurat în această dimineață. ”Discuția a fost una amiabilă și v-aș prezenta câteva concluzii de aici: PNL a propus printre altele ca eu să propun funcția de vicepremier și cea de ministru de Interne, lucru ce nu se potrivește pe structura Guvernului. Trebuie modificată structura Guvernului, lucru pe care îl poate face doar Parlamentul. (...) Nu am ajuns la o concluzie astăzi, pentru că nu ne-am propus acest lucru. Ne-am propus pentru mâine o întâlnire tot în conducerea USL, la care vine toată luma pregătită cu propunerile pe care vrea să le afacă și vor fi discutate. După care, presupunând acordul părților, se poate convoca Parlamentul și se poate aproba noua strucutră a guvernului”, a mai spus Johannis.  

Vizualizari: 149

Comentarii

17 comentarii

dreptate

Acum 6 ani

ba cum a fost nominalizat pe o functie un sibian au si sarit toti sfatuitori si juristi din tara ba cite icompatibilitati a facut insusi seful statului si nu vi s-au aprins calciiele ,ba este o normalitate ce a facut omul asta in 3 mandate si jumatate ,nu facea alti intr-o 100 de mandate ,cite piedici si frustrari controale de cum a pus virgula daca a pouso unde trebuie si alte rautati ,ba va spun eu o s-a vedeti cu adevarat ce va face ,johannis acolo ,vezi johannis s-a nui lasi s-a aiba ultimu cuvint nimeni in fata ta ca toti sunt pe linga ,succes ,deja se pregatesc ciini s-a atace postul de primar ,ai lasat o primarie grasa ,dar nici o sansa pina este viceprimarita FODOR
Raspunde

si adevar

Acum 6 ani

Herta Müller a descris foarte inspirat ce a insemnat pentru ea invatarea la virsta de 15 ani a limbii romane: „Am invatat-o ca si cum as fi mincat-o. Si gustul ei mi-a placut”.
Raspunde

Joseph

Acum 6 ani

Domnu primar arate-le la damboviteni cat costa branza de ardeal ! .. si sa stiti ca sibiul e pe maini bune - la doamna Fodor . ---in rest Alles Gute si succes la capitala !
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

Băi, nu mă mai clona, că mă faci de rușine, zău așa!
Raspunde

scatman

Acum 6 ani

Greu mai vorbeste bolovanul asta, mai mare rasul. Nu-i vorbire ardeleneasca, ci de retardat.
Raspunde

Georg

Acum 6 ani

Spune–mi cu CINE te insotesti/ Ca sa–ti spun CINE ESTI...
Raspunde

Georg

Acum 6 ani

\"Nu am nevoie de sfaturi, decât dacă le cer\" Sfaturile se dau celor NESTIUTORI, care nici nu stiu unde au nevoie de ajutor si care sunt receptivi, ASCULTA macar, apoi pot face cum considera.... Dar total IGNORANTII se numesc asa fiindca IGNORA sfaturile si lumea dimprejur. Si aici ajung la o alta ZICALA: –Prostul, daca nu–i fudul (fie si de–o ureche) Parca nu e PROST DESTUL.... N–a ascultat nici de FORUM–ul GERMAN prin care s–a lansat... NU i–a anuntat in prealabil, asa cum era datoria lui, fie si de simplu MEMBRU, nu fost Sef..Forum–ul nici n–a stiut de nominalizarea lui, au citit din presa... Si daca nu era DATORIE OBLIGATORIE sa–i anunte, atunci macar DIN BUN SIMT TREBUIA sa ANUNTE FORUM–ul GERMAN.. Nefacând–o, dovedeste ca NU ARE NEVOIE, nici de simtul DATORIEI, Responsabilitatii fata de comunitatea care l–a lansat, si NU ARE NEVOIE nici de elementarul BUN SIMT...
Raspunde

Ciuf

Acum 6 ani

Maine, poimaine, Johannis o sa ajunga sa zica \"Statul sunt eu!\". Cum adica e treaba lui daca e si primar si ministru? E treaba ta ce faci in pat cu nevasta, dar ce faci si cum faci intr-o functie publica e treaba noastra a tuturor. Si am zis bine: O FUNCTIE, nu doua, trei sau patru.
Raspunde

sas cu sarma-n nas

Acum 6 ani

Nu ti-e rusine infatuat nenorocit? Primar ai a juns ca a fost treaba sibienilor, a prostilor care te-au votat, asa ca nu este treaba ta, nesimtitule!
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

9, Mori de ciudă bibicule, nu-i așa? Mai ai un pic și-ți pleznește o venă, stai cuminte că nu vrem să te pierdem, nu de alta, dar n-o să mai avem de cine râde :=D
Raspunde

@ joseph

Acum 6 ani

Poate tu mori de ciuda pupenklausule, ca-ti pierzi obiectul muncii tocmai acuma cand ai prins gustul scarbavnicului madulariu cu aroma de sase sasi in sase saci, dupa ce ai lins kilometri de salam sasesc... si barbos! :))))))))))))))
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

Băi, ce bancuri pubere ai în tine, și ce viziuni scabroase, câți ani ai mizilicule, 14?
Raspunde

tilel

Acum 6 ani

ba cita ura ai acumulat ba dute la un doctor ,te desconspiri tot mai tare ,ba daca acepta ,johannis s-a scoata tara din ***u care au bagato astia de teapa ta s-a vezi sondaje cu 90 la suta ,s-au nu ai vazut ca seful tau la scos pe papusaru de servici [oprescu ] ba deca avea johannis bani care ii primeste ingimfatul ala de se da primar de bucale acum pleznea rinza in voi toti frustrati si detractori sibiului ,s-a vezi ce vo trage viceprimarita ,fodor ,s-au crezi ca sibieni nu si-au dat seama cu cine are de aface ,ba daca candideaza si femeia de serviciu de la biserica ,evanghelica pe aia o va vota sibieni ,continuitate ce vrei s-a ne intoarcem la dezastru care la lasat in 2000 condurat
Raspunde

@joseph

Acum 6 ani

Care e \" provincia mea\" de care pomenea Klusie Barbie..ca nu prea am inteles....sau acum o da la cotite si nu mai vrea la Bucuresti....ca doar c el poate ...si noi nu l -am vrut
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

Lui Antonescu i s-a transmis din partea aliaților noștri occidentali că poate deveni frecventabil dacă renunță la politica antioccidentala și dacă se disociază de penali, în primul rând de voiculescu, ceea ce a și făcut, eliberându-l din funcție pe niels \"schmeker\", pionul antenei 3. Nici pe la antene n-a mai fost văzut. <br>Pe chitoiu l-a terminat, dându-i o lovitură puternică banditului de rusanu care controlează o bună parte din pnl. <br> Mișcarea cu Iohannis e una inteligentă, în două planuri, are un om corect la ministerul de interne, care se știe că va organiza alegerile și mai mult decât atât, Iohannis pare prezidentiabilul de rezervă, în caz de avarie, fiind cotat la capitolul încredere aproape cât Mugur Isărescu.
Raspunde