Marţi,
31.01.2023
Ninsoare
Acum
-2°C

Ideea Johannis - vicepremier si ministru pierde teren. Ponta: Nu am ajuns la un consens

Discuțiile de astăzi în cadrul USL pentru remanierea guvernamentală s-au blocat după ce social-democrații au propus liberalilor să existe nu trei vicepremieri, câți sunt acum, ci patru, câte unul pentru fiecare partid ce compune Uniunea Social Liberală. ”A existat o propunere ca guvernul să meargă luni în Parlament cu o nouă formulă de guvern, care să-l includă de domnul Johannis vicepremier și ministru de Interne, dar și alți trei vicepremieri pentru a da mai bună continuitate a actului de guvernare. (...) Nu a existat un consens în cadrul USL și a rămas să discutăm în continuare”, a declarat Victor Ponta la ieșirea de la negocieri. Ponta a declarat din nou că ar dori să colaboreze cu primarul Johannis în cadrul guvernului.

Victor Ponta a mai spus că următoarea rundă de negocieri se va desfășura cel mai probabil, mâine.
La ședință au participat din partea liberalilor președintele partidului, Crin Antonescu, liberalii Mihai Voicu, Daniel Chițoiu, Klaus Iohannis, iar din partea PSD, Liviu Dragnea, Andrei Dolineaschi, Marian Oprișan. Conducerea USL a mai avut o ședință pe aceeași temă și luni, tot la Vila Lac 1.
 

 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

16 comentarii

RADU BANCIU

Acum 8 ani

RADU BANCIU : „Cum poate Iohannis, care de abia deschide gura, să țină în frâu trei portofolii? În loc să rămână gospodar în urbea lui și să rămână Dumnezeul sibienilor a venit la ciolan în București. Ce a făcut când a venit la București? Nimic, este un om de paie. Se simte în România venirea lui la București? Putea să rămână la Sibiu, nu am câștigat nimic. E un oportunist. I s-a propus MAI , s-a dus la MAI. I s-a propus să fie vicepremier, a vrut să fie vicepremier. Și uite că ne-am trezit cu un cetățean, onorabil de altfel, dar pe care nu-l recomandă nimic pentru trei funcții în același timp. E păcat ca dintr-un partid să ai un singur om capabil”, a declarat Banciu.
Raspunde

un sibian

Acum 8 ani

tu te-ai gasit sa comentezi de stilul de a comunica al lui Iohannis bai gretosule ?!?; si pentru tine ar trebui sa fie Domnul Iohannis; spre deosebire de tine el chiar gandeste si chiar e capabil sa faca multe lucruri bune si cu tara asta cum a facut si cu Sibiul; din pacate nu e lasat in pace de gunoaie de oameni (de altfel nu esti prea departe nici tu ) asa zisi politicieni indiferent de culoarea politica; si ca sa mai pricepi ceva, nu e obligatoriu sa urli ca sa te faci inteles - doar un prost face lucru asta de ciuda ca nu e capabil sa se impuna; si ti-as mai spune cateva dar nu meriti mai multa atentie si timp decat atat;
Raspunde

ToTo

Acum 8 ani

Ce a facut chiar atatea??? Sunt alte orase in care s-a facut mult mai multe, dar care nu se bucura de brand-ul Sibiului existent de sute de ani si reactualizat de Nicusor Ceausescu. Uite si tu cate gunoaie ne inconjoara, aproape ca in Bucuresti
Raspunde

iar necastigator?

Acum 8 ani

Proiectul Iohannis este ca aia cu \"pasarica cu noroc, tragi cu pusca nu ia foc!\".... rateu la permanenta! Vai de pasarica lui frau, acuma inteleg de ce nu au astia copii si circula si zvonul cu bulangeala! :))))))
Raspunde

sofi

Acum 8 ani

gunoaie sunt din pricina nesimtirii oamenilor care nu stiu sa pastreze curatenia, care cred ca primarul trebuie sa intre in curtea lor sa le faca ordine si curatenie. ToTo, daca afirmi ca nu a facut multe, inseamna ca nu stii cum arata urbea noastra inainte de KJ. KJ le da clasa tuturor din toate punctele de vedere, tocmai de aceea se tem de el....mai ales psd-istii )))))))
Raspunde

@4

Acum 8 ani

Bună asta cu păsărica...nu știu de ce ,dar și io am impresie că din cearta penibilă pe ciolan a lui kkrău și poantea johannis o v-a lua-n barbă ,cu toate că n-aș vrea să se adeverească acest scenariu și să stea cât mai mult la bucale să se facă de râs în ultimul hal.
Raspunde

liliana

Acum 8 ani

pentru comentariul lui\"un sibian\" FOARTE BINE SPUS! mi-ar placea sa te pot aplauda...rar cand cineva reuseste sa puncteze atat de bine.
Raspunde

SIBIU- RUINA

Acum 8 ani

SIBIUL e de kkat, murdar in cartiere, terorizat de clanuri mafiote, de Carabulea, de Oprean_Dumnezeu, de caini, de coruptie si frica. ORAS EXCEPTIONAL GOSPODARIT E BRASOVUL. De-ar pleca dracu SASU sa vina un gospodar adevarat - CU CAPUL LA CETATENI nu la mariri POLITCE, ca NASC SI ROMANII OAMENI!!!
Raspunde

pentru un sibian si liliana

Acum 8 ani

din pacate Klaus al vostru se apropie tot mai mult de triunghiul fraudei. si este tot mai disperat da oricum nu scapa. din 2009 a fost prea harnic la drum -uri cu mafia. rugati-va pentru el si laudati-l panma mai puteti.
Raspunde

@8

Acum 8 ani

Da, să vină Cindrea!Cindrea primar!Va curge lapte şi miere când va fi el primar, bonuri cadou de luat de la sediul PSD în fiecare zi!
Raspunde

fals

Acum 8 ani

ba tu ala cu ruina cred ca umbli cu ochelari de cal si umbli prin juru sibiului ba daca nu venea ,johannis in 2000 iti dadeam dreptate ,johannis ai vazut cum ai fost propus s-a le fi sef acolo la dosariade a dat strechea in ei nu mai gasesc cuvinte s-a te denigreze ,acum pina iti preiei mandatele de vice si ministru mai tragei la prieteni tai vreo 4 - 5 giratori unul iti voi da eu idea unde s-al amplasezi ,si buna idea s-a o lasi pe doamna fodor acolo la primarie sunt convins ca va urma tot ce vati propus tinei in sah ce s-a mai facem alegeri cu bani aia putem moderniza 4-5 strazi ,ce vrea s-a le mai dea o batalie si o femeie ,nu lai umilit de 14ani ,asta ii mai trebuie ,s-al mai invinga si o femeie sunt curios ce vici si apucaturi vor scrie detractori si la adresa doamnei fodor
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

Tot il mai asteptati pe MESSIA? El a venit DUPA TABLELE LEGII scrise pe piatra si aduse de MOSES...INTAI LEGEA, apoi OAMENII...O singura PERSOANA intr-un haos de nedescris NU POATE FACE NIMIC...Si mai ales, o persoana dintr-un CLAN POLITIC-FAMILIAR... Ca ADMINISTRATOR de ORAS este excelent... In rest...poti sa uiti.. SISTEMUL TREBUIE PUS in functiune, sau INVENTAT...SEPARATIA PUTERILOR in STAT..Constitutia..Administratia..mecanismele de CONTROL..JUSTITIA AUTONOMA si LEGALA...Raspunderea in fata LEGII a functionarilor, politicienilor, militarilor, celor 7 Servicii Secrete, Ministrilor, Membrilor de Parlament/Senat, -Raspundere PERSONALA si PEDEPSE cu Recuperarea de FRAUDA-...Pedeapsa cu moartea nu e realista, atat timp cat legea este ca balonul pe care-l umfli cum vrei, dar de fapt ar trebuie reintrodusa pentru CRIME COMISE....STABILITATE legislativa..ORDINE...Altfel SE REPETA criza politicianista din timpul lui Caragiale si dintre cele 2 Razboaie Mondiale...DACA nu se rezolva URGENT, se ajunge, clar, la singura solutie de a iesi din asta, DICTATURA...Focalizati-va pe SISTEM, nu pe PERSOANE... Altfel vine: DICTATURA-DICTATURA-DICTATURA...
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

PATRU VICEPRESEDINTI, un PRESEDINTE+2 REJI si un IMPARAT+ STABOR:____Pai este MODEL de URMAT de catre toate Statele Lumii... In USA, cea cu UN vICE pana acum, ar fi simplu, au numai 2 Partide principale, Conservatori si Republicani, deci 2 Vicepresedinti, nu unul singur, cel al Partidului de Opozitie ca pana acum... In Federatia Rusa (400 mil.locuitori?), cea cu UN VICE pana acum, cea din multe Republici Nationale (multe NE–RUSE), PUTIN ar avea o intreaga armata de VICEs (asa!), dar toti trecuti si caliti in KGB...IDEAL.. In China (3 Miliarde locuitori), cea cu UN VICE pana acum Provinciile ar da materia prima...pana si comunisti din Tibet s–ar gasi... Lor le–ar mai trebui si 2x REJI si un IMPARAT, asa cum exista in Tara cu Presedinte si 4 Vicepresedinti... Cred ca MODELUL vine de fapt de la acesti 2 REJI si 1 IMPARAT si este clar ca STABOR–ul se va instala in Bucuresti.. Manele–manele...
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

Ion Budai deleanu TIGANIADA (video/VIDEU):__***www.youtube.com/watch?v=OVNqWTShyZg&html5=1&hd=1
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

(Corectura:)_Ion Budai Deleanu: TIGANIADA (video/VIDEU):__***www.youtube.com/watch?v=OVNqWTShyZg&html5=1&hd=1
Raspunde

gaus

Acum 8 ani

URMATOAREA NOMINALIZARE A SASULUI ESTE PENTRU PAPA.Acolo printer sfinti este locul ideal pentru un character infect ca al sasului.
Raspunde