Sâmbătă,
08.05.2021
Light Intensity Drizzle
Acum
9°C

Agniteanul ales in Bundestag, in vizita la Klaus Johannis

Bernd Fabritius, primul românul devenit parlamentar al Germaniei, a făcut parte dintr-o delegație a parlamentarilor CDU/CSU care a vizitat Sibiul, în prima zi a acestei săptămâni. Delegația din care a mai făcut parte  Gerda Hassefeldt, fost ministru al Sănătății, printre altele, a fost primită de primarul Klaus Johannis. ”Subiectul discuţiei de la Primăria Sibiu au fost apropiatele alegeri europarlamentare, dar şi situaţia politică internă din România. Distinşii oaspeţi s-au arătat foarte interesaţi şi de Sibiu şi de relaţiile economice foarte strânse pe care oraşul nostru le are cu Germania”, se arată într-un comunicat de presă emis de Primăria Sibiu după întâlnire.
Delegația germană a fost însoțită de de Excelenţa Sa, consulul Germaniei în Sibiu, doamna Judith Urban.

Foto: Primăria Sibiu

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

21 comentarii

costelush

Acum 7 ani

L-o fi intepat bulangiul pe herr?
Raspunde

titi

Acum 7 ani

mai lasane bai regatene si dute la vale ca produci numai paguba te plateste sibieni s-a te muti dintro crisma in alta cind oameni se duc la serviciu sa-ti plateasca tie indemnizatia si pensia tu la crisma la circoteala si ijurat la ,johannis ,ba eu cred ca esti bulangiu ca prea ii sti pe toti,mars la tine in cocina si lasa orasu asta in pace ,ca nu vei ajunge niciodata s-a se vorbeasca de tine cum se vorbeste de johannis
Raspunde

@Deleanu

Acum 7 ani

Stimate domnule Deleanu, daca te-ai documenta mai bine ai constata ca d-nul Fabritius nu a fost si nu este \"roman\" ci este de nationalitate germana, sau sas. Probabil a avut cetatenia romana pana a plecat in Germania. Dar nici cu gramatica nu stai prea bine \"primul romanul\".. voi nu cititi ce scrieti inainte de a publica?
Raspunde

hant

Acum 7 ani

si care este problema uite ca nu a uitat de unde a plecat si spre deosebire de uni connationali in 30 de ani de la emigrare vorbeste perfect ,romaneste semn ca il intereseaza patria in care s-a nascut si este un lucru benefic pentru sibiu ,dupa ce dezastru ati lasat voi criopto -comunisti in sibiu si judet ,ati transfoprmat toate fabricile cu brand national si international in maidane si pirloage ,ba aduce ceva locuri de munca de alea adevarate nu de alea la bani publici ,ca cu astea nu poate sa-ti plateasca pensia ,bucurate ca sibiul datorita la etnici germani nu au probleme cu locurile de munca precum in 90 la suta din localitatile patriei se vede ca ai trait o viata intreaga la banul public ,nu sti ce inseamna sa-ti cistigi piinea cinstit din munca ,de acea s-au speriat mitici de la bucale de venirea lui johannis la butoane era benefic pentru tot amarasteanu asa numai voi si catelusi vostri trai p[e vatrai restu ,masa de alegatori s-a va puna pe voi bine 4 ani ,am chiar vazut parlamentari de sibiu nici o initiativa la vreo lege ,ba asa cu de astia nu este de mirare ca neau coplesit toate satele din tara cu pretenti s-a ne fie capitala,felicitari domnului din bundestang pentru interviu dat la antena sibiu un om chibzuit la vorba si dovada ca de acea a fost votat de germani ,bai acolo nu se intra pe gargara trebuie s-a areti de ce ai fost votat nu pus la intimplara cum a fost la noi in 2012 ,daca puneai pe o gramada de bolovani sigla ,usl votam toate oile la gramada sui dupa scrisnet din dinti si inuraturi la tot pasu
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Dacă te-ai născut și ai trăit o groază de ani în România, se cheamă că ești român, indiferent ce cetățenie porți la un moment dat. Oricum, cetățenia e o noțiune depășită, acum când încet, încet, devenim cetățeni ai planetei.
Raspunde

@joseph

Acum 7 ani

Eu as merge putin mai departe cu afirmatia ta. Daca te-ai nascut in Romania, se cheama ca esti roman, indiferent de cati ani ai trait sau nu in Romania, pentru ca locul nasterii iti da certificatul de nastere care il tii cu tine toata viata. Extrapoland, locul nasterii iti da si regiunea de care apartii, asa judecam moldovenii, ardelenii, banatenii, oltenii, etc... Nationalitatea insa poate fi diferita, dar dupa parerea mea incepe sa aiba un caracter peiorativ, iar cu timpul se v-a comasa in structuri mai mari gen continente (vezi afirmatia de cetatean european care incepe sa prinda contur din ce in ce mai mult...).
Raspunde

Johann

Acum 7 ani

@5 si @6. M-am nascut la Sibiu, am trait 20 de ani aici, am trait multi ani in Germania si m-am intors din anumite motive la Sibiu. Sunt sas si nu m-am considerat nici o data roman. Un roman este o persoana de nationalitate romana, un sas sau german este de nationalitate germana. Asta e intelesul cuvantului. Mai documentati-va prin dictionare. @hant. Vorbesti aiureli domnule. care e problema ta?
Raspunde

@ Johann

Acum 7 ani

@Johann Din punctul meu de vedere TU poti sa-ti spui cum vrei, dar gresesti. Un roman poate fi si de alta nationalitate, intrucat asta inseamna nationalitatile conlocuitoare, deci scriptic esti roman (evident apartenent al unei nationalitati conlocuitoare), eu personal nu am la ce sa ma mai documentez, iar dictionarul iti va spune ceea ce ti-am spus eu. Faptul ca nu iti place tie (sau mie...), asta e alta problema, dar asta nu tine de dictionar, e evidenta afirmatia ta \"nu m-am considerat.....\".
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Johann, bați câmpii cu delicatețe. Dar tu o faci în sens invers decât naționaliștii români. Noțiunea de român (în sens de etnie) a căpătat sens odată cu unirea de la 59 (crearea statului modern) și s-a stabilizat începând cu 1918, incluzând aici toți cetățenii care au originea în România. Până acum 150 de ani, cei de etnie română erau numiți vlahi, sau valahi.
Raspunde

rosu

Acum 7 ani

Culmea romanismului: toti care s-au nascut in Romania sunt romani. In afara rromilor. Sasii, de cand s-au stabilit in Ardeal, n-au fost niciodata unguri. Si nici romani. Zicala: daca o capra naste intr-un cotet de porci, puii ei sunt iezi sau purcei? E complicata rau, domne!
Raspunde

@rosu

Acum 7 ani

O sa afli raspunsul atunci cand o sa vezi capra nascand.
Raspunde

Johann

Acum 7 ani

Joseph, cred ca tu bati campii. Un roman(de etnie) care se naste in Germania e roman sau german? Nu cred ca ai spune ca e german si oricare roman ar considera ca nu e german ci roman. Hai sa fim seriosi. Toti ar spune \"sunt roman\". asa ca de ce sa ma simt eu roman? Si cum spune @rosu ... capra tot capra naste, sau iez. dar cum e cu ungurii, romii?? peste tot aud \"unguri\" \"romi\"... asa ca sasii nu sunt romani. Verstanden??
Raspunde

@Johann

Acum 7 ani

E pentru ultima oara cand o sa intervin. O sa folosesc chiar exemplul tau, sper sa fie mai usor de inteles: Un copil nascut in USA e american si primeste automat cetatenia USA, asa cum un copil nascut in Germania este german, asa cum tu ai primit cetatenia romana la nastere esti roman. Nu iti contesta NIMENI nationalitatea, ba chiar e specificata si ea in certificatul de nastere, deci despre ce vorbim aici ? Capisci ? Nu fa confuzie intre cetatenie si nationalitate ! Uite o sa fac o scurta prezentare poate devine clar: Cetatenia reprezinta apartenenta unei persoane la un anumit stat sau teritoriu,nationalitatea,in schimb,reprezinta apartenenta unei persoane la un popor,neam.Cetatenia se dobandeste(existand mai multe moduri de dobandire a acesteia),cu nationalitatea ne nastem si indiferent de numarul de cetatenii dobandite de-a lungul vietii,aceasta ramane neschimbata. Deci, cetatenia reprezinta statul/tara pe teritoriul careia te-ai nascut sau locuiesti, nationalitatea reprezinta neamul sau poporul din care te-ai nascut. Drept urmare, un sas/secui nascut in Romania va avea cetatenia romana si nationalitatea saseasca/secuiasca. Aceasta confuzie se face insa si la nivel institutional, atunci cand se inregistreaza nasterea unui copil obligatoriu trebuie sa se treaca nationalitatea efectiva a parintilor caci cetatenia rezulta din locul nasterii, acel loc aflandu-se pe teritoriul Romaniei, logic, cetatenia este cea romana. In Romania,ca si in orice alt stat dealtfel, locuiesc mai multe popoare/nationalitati, sunt rusi, ucraineni, armeni, evrei, aromani, machidoni sasi, secui etc.etc., toate aceste nationalitati insa, au cetatenia romana.
Raspunde

Vm

Acum 7 ani

daca te nasti in Romania esti roman ,de origine poti sa spui germana maghiara samd,,,,asta este o lege generala in orice tara din lume te-ai afla ,a avea nationalitatea unei tari prin nastere ,egal de originea parintilor ,este o mare cinste acordata copilului nascut in acea tara ,ba mai mult poti sa si simti cu trup si suflet pentru tara de nastere ,problema europei este ca ar trebui sa fie mai unita si sa lase la o parte nationalismul ,asa s-ar putea continua si apara religia crestina ,cultura ,arta ,toate bunurile spirituale si raelizarile materiale ,atit de miununate ale batrinului continent
Raspunde

@13

Acum 7 ani

Merci pentru explicatie. Dar asta o cunosc mai bine decat crezi tu. Eu nu vorbeam de cetatenie si nationalitate, ci de intelesul expresiei in modul general de folosinta. Capisce? Daca intrebi un maghiar, sas etc. \"esti roman\"?? iti garantez ca nici unul nu va spune asta, pentru ca automat se refera la etnie, si nu la o fosta cetatenie. Eu nu am auzit vreodata ca ar fi spus ca e roman. Si daca il intrebi pe d-nul Fabritius daca e roman pariez cu tine ca iti va raspunde NU. Daca scria Deleanu \"fost cetatean roman de etnie germana\" ar fi fost corect. In plus nu am auzit de la nici un etnic german plecat ca e roman. In fine, fiecare are dreptul la exprimarea parerii si cat timp ne-o respectam e ok. In acest sens va doresc la toti o seara linistita.
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Depinde în ce context îl întrebi, dacă e vorba despre Hagi sau Gh. Zamfir, precis e român, dacă e vorba de țiganii cerșetori, nu mai e. Ipocrizie omenească, deh. Nationalitatea e data de comunitatea de oameni cu limbă și cultură comună, care s-a constituit istoricește pe un teritoriu dat. Voi, sași fiind, v-ați consolidat cultură comună pe teritoriul României, mai exact al Ardealului, nu al Germaniei. Fondul vostru cultural e comun (nu până la suprapunere) cu al celorlalți ardeleni, fie ei vlahi sau unguri. Și chestia asta o știe și Fabritius și cei din CDU care l-au trimis aici. Altfel nu l-ar fi trimis pe el.
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Roșule, tu ești un tip haios și c-atare sunt sigur c-o să-mi poți răspunde la o întrebare. Dacă capra naște în cotețul(cuibar, hambar, ograda) lui Gheorghe, ai cui îs iezii, a lui Hans?
Raspunde

@17

Acum 7 ani

Hi hi hi hi....sunt ai lui herr klaus precis...că hans e demult în JermaniaD:....vă credeam oameni serioși,cu scaun la cap,voi chiar nu aveți ce divaga?....și dacă n-aveți ce face cu iezii ,îi iau eu că tot se apropie Paștile...să fac un grătar pe cinste cu vecinii și pretenii....spor la postat pe mai departe pe subiectul ăsta important pt țară,sigur mai băgați vreo 10 commenturi până se face noapte...mă mir că nu se bagă pe tema asta și deștepții de brașoveni!
Raspunde

rosu @joseph

Acum 7 ani

Daca iasa iezi, sunt ai lui Hans. Daca fata purcei, normal ca sunt ai lui Gheorghe, ca-i cotetul lui ;). Nu conteaza unde te nasti, important este cadrul cultural in care cresti si esti educat. Un roman nascut in Spania, care in familie vorbeste romaneste, care \"rade si plange\" pe romaneste, nu va fii niciodata spaniol. Daca insa in familie se vorbeste spaniola (poate de rusine?), el nu va mai fii roman niciodata.
Raspunde

sed lex

Acum 7 ani

Oare d-l Johannis este \" balamaua\" care face posibilă intrarea PNL în PPE? Altfel, ce să caute o delegaţie CDU, aflată în campanie electorală pentru europarlamentare la un vicepreşedinte liberal, asociat grupului ALDE?
Raspunde