Joi,
22.02.2024
Cer Senin
Acum
0°C

Initiativa PSD: Vot obligatoriu

Un grup de deputați PSD vor să propună o inițiativă legislativă prin care participarea la vot să fie obligatorie, în caz contrar fiind prevăzute amenzi. Deputatul PSD Ioan Munteanu a declarat că inițiativa legislativă va fi supusă dezbaterii comisiilor parlamentare în circa o lună. Modelul după care este construit proiectul de lege este cel aplicat de Grecia. "Lucrez la această inițiativă alături de alți doi colegi de la PSD și urmează să o trimitem spre dezbatere atât comisiilor parlamentare, cât și instituțiilor statului abilitate să își exprime poziția. Sper să ajungă cât mai repede în Parlament și să primească sprijinul tuturor colegilor pentru a deveni lege. Vrem să conștientizăm populația de importanța participării la vot", a declarat deputatul PSD, citat de Agerpres.
Pentru a deveni lege, inițiativa legislativă trebuie să fie votată de cel puțin două treimi din numărul total al parlamentarilor.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Tag-uri: Ioan Munteanu

Vizualizari: 363

Comentarii

21 comentarii

Savo Baxus

Acum 9 ani

Vot obligatoriu , atunci si nerespectarea promisiunilor electorale, a programelor , sa fie sanctionata cu puscarie. Pentru inselaciune, de exemplu.
Raspunde

Misu

Acum 9 ani

Da, daca aduc urnele de vot acasa, o formatie lautareasca, si 100 de lei pentru ca imi misc mana...
Raspunde

Misu

Acum 9 ani

Da, daca aduc urnele de vot acasa, o formatie lautareasca, si 100 de lei pentru ca imi misc mana...
Raspunde

unu

Acum 9 ani

bai pesedeilor lasati asa cum este ca de obligati pe cetateni s-a iese la vot obligatoriu nu mai ajungeti la cascaval niciodata ,asa mergeti pe la tara la satelew ramase goale de tineret si adunati toate babele si betivi satului si incolonati la vot cu primaru in frunte si indemnu maica pune stampila aici ca de nu vine imprialisti germani si va creaza locuri de munca si gata cu bani pentru asistenta sociala si munca in folosu comunitati ,ce vrei s-a vina sasu s-a va faca modernizari si viata ca la oras mai bine cu ulite si fintina la 3 km de casa de canalizare ce s-a mai vorbim buda in papusoi ca acalo avem si inlocuitori la hirtie igienica
Raspunde

Dani

Acum 9 ani

Comunisti perfizi! Retazi psd-isti!! Vot obligatoriu? Pai numai in Koreea de Nord mai este asa....
Raspunde

sibian PT DANI

Acum 9 ani

Gresesti Dani ,legile grecești prevăd că votul este obligatoriu, însă nu sunt menționate sancțiunile pentru cei care nu se prezintă la urne. Totuși, o persoană care nu votează întâmpină dificultăți la emiterea unor documente, cum ar fi permisul de conducere sau un nou pașaport. Italienilor care nu se prezintă la vot le este extrem de greu să găsească locuri la creșă pentru copiii lor. . Belgia este țara europeană cu cel mai vechi sistem de vot obligatoriu. Prezența obligatorie la urne a fost introdusă în 1892 pentru bărbați și în 1949 pentru femei. Persoanele de peste 18 ani care nu votează trebuie să plătească o amendă.Votul este obligatoriu și în două state micuțe ale Europei, Liechtenstein și Luxemburg. În al doilea dintre statele menționate, votul este obligatoriu numai la alegerile locale, nu și la cele naționale.În Schaffhausen, canton în care trăiesc aproximativ 75.000 de persoane, votul este obligatoriu..Asa ca lasa textele cu comunistii perfizi din Romania .Dupa rationamentul tau si respectivele tari membre UE in care votul este obligatoriu tot comunisti perfizi sint ...Documentare si pe urma vorbim .
Raspunde

Dani

Acum 9 ani

Ok sibian ti-ai fluturat cunostinte. Nu ma documentez ca nu ma intereseaza. Daca este domeniul tau de studiu sau de munca iau ce ai scris pe buna dreptate. Daca este cum spui atunci in tarile respective au niste probleme legate de libera alegere a cetateanului. Dar ce stiu eu.. Si nu as da Belgia ca si exemplu... Tara care ani de zile nu au avut guvern... Si textele mele cu comunistii perfizi din Romania sunt mult mai valabile decat textele tale. Tot timpul noi \"rromanii\" luam ca si exemple cam tot ceea ce-i mai rau sau mai bine zis ceea ce convine unor anumite persoane sau grupuri politice care au anumite interese. Vrei psd amice? Te numeri printre cele 7,4MIL? Foarte bine asta o sa ai. Dar lasa-ma cu exemplele de doi bani. Lumea a evoluat. Grecia este tara falita, ratata, iar legile ei nu conteaza pe plan european. Italia un fel de Romania dar le raman poate ceva mai multi bani in portmoneu la sfarsitul lunii. Cand in Germania, Anglia, Franta o sa fie votul obligatoriu atunci sa incepem sa dam exemple. Tari ca Belgia, Italia sau state gen Luxemburg sau Lichtenstein nu le consider exemple de urmat. Eu votez. Cine nu vrea foarte bine. Este dreptul lui democratic de a alege. Dupa care discutia mai adanca este legata de faptul urmator: daca nu votezi ai dreptul sa te plangi sau nu?
Raspunde

pUnct

Acum 9 ani

@5: ai grija ce vorbesti @6: corect! Eu cred ca prezenta obligatorie la vot este un lucru bun deoarece asa, lumea s-ar mai informa in ceea ce priveste campania, si chiar daca este \"obligatoriu\" este perfect democratic pentru ca poti sa iti anulezi votul daca nu vrei sa votezi cu nimeni. Da, asa cum a zis @6, neprezentarea la vot nu ar trebui sa aduca \'amenzi\' ci mai mult \'beneficii\' cum ar fi taxe reduse la anumite lucruri, \"priority-lane\"-gen la ghisee, la inscrieri la gradinite, scoli... ar fi interesant.. dar nu cred ca se va face asa ceva. (asa se va diminua si frauda la listele electorale, si chiar ar exista o \'voce\' a poporului)
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

Cu mult mai interesant ar fi votul cenzitar, să voteze doar cei ce plătesc impozite. pesedeul ar dispărea de pe față pământului.
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

Bai, pUnct, chestia aia cu \"ai grija ce vorbesti\" are asa un iz securistico-cadrist, ceva reminiscente?
Raspunde

Dani

Acum 9 ani

Pai na ce sa-i faci. Romania este genul de tara in care cei care conduc si cei care-si dau cu parea plang prin colturi dupa vremurile vechi. V-am spus: cand in Germania, Anglia, Franta sau in tarile nordice votul o sa fie obligatoriu atunci mai discutam. Pana atunci cu chestii de astea \" ai grija ce vorbesti\" sa mergeti in Korea de Nord stimati tovarasi. Acolo sunt sigur ca v-ati incadra perfect! In cel mai bun caz se poate discuta de obligatie morala sau de vot ca si problema de etica. Pana atunci stimati psd-ei mai usor. Si pana atunci : votul este un drept nu o datorie. Este un drept pe care daca vreau sa mi-l exercit mi-l exercit daca nu, nu. Dar au cam intrat in priza nomenclaturistii psd si toti fostii absolventii ai scolii de aspirantura Jdannov care inca mai salasluiesc prin cotloanele politicului, cand au vazut ca au scos dub 40% la alegerile pentru Parlamentull European. Si cu noul asta proiect de lege ni se demonstreaza inca odata luciditatea extraodinara de care da dovada psd&co. Pe noi dupa 25 de ani de \"democratie\" asta ne doare...
Raspunde

ion

Acum 9 ani

trebuie sa schimbe constitutia
Raspunde

pUnct

Acum 9 ani

@10: bine poate a iesit gresit, ma refeream la faptul ca dani nu ar trebui sa arunce cu informatii gresite (ca numa in corea de nord se practica asa ceva si ca e o masura comunista, total neadevarat). @11: da suna democratic: \"votul e un drept nu o datorie\"; dar hai sa privim realisti, daca dezinteresul populatiei in politica scade in ritmul asta, cei care se vor duce la vot vor fi doar extremistii si cei care-si dau votul pe o galeata si pe un litru de lapte. Tara asta are nevoie de un popor mai activ, pentru ca asa toata lumea sta la carciuma si vorbeste de unul si de altul, dar cand vine vorba de facut ceva pentru tara: ex. mers la vot, nimic. Da, foarte putini din cei care ne reprezinta sunt corecti si capabili, dar macar du-te si arata-le nemultumirea anuland votul. Faptul ca nu te prezinti la vot, nu inseamna nimic decat ipocrizie. Vezi atunci cand prezenta la vot va fi 89% iar majoritarii vor avea 4-5%, iar marea parte anulat - va insemna ceva.
Raspunde

Dani

Acum 9 ani

Sunt doar 4 tari care au acest \"compulsory voting\" si nici una dintre ele nu cred ca reprezinta un etalon pentru ceva. Si cu atat mai mult cu cat Grecia, tara care este mama democratiei-demos crates \" conducerea poporului\"- are in parlament acum vreo 20% NEO-NAZISITI! Dupa cum spunea cel de la 13, si are dreptate, nici asa nu este bine cand iti apar extremistii din cauza lipsei de interes a unei majoritati capabile de lucruri bune. Dar nici sa-i fortezi prin lege. Cu atat mai mult cu cat in Romania un asa demers, in acest moment, nu ar folosi tarii si oamenilor ci doar psd-ilor. Doar lor si burtilor lor! Si ma bucur foarte mult sa vad ca sunt si oameni pe forumuri care merg pe principiile debat-ului constructiv si se respecta \"we agree to disagree\" . Dar opinia mea personala este asta: nu poti scoate oamenii ca vitele la vot. In Grecia i-au scos si acum au nazisti in parlament.
Raspunde

VIRUS

Acum 9 ani

ESTE O INITIATIVA CORECTA , pentru ROMANIA.
Raspunde

karlita

Acum 9 ani

mai bine platesc amenda decat sa-i votez ! dar sanctiuni pt promisiuni de campanie nerespectate pe cand? this thing goes both way btw...not only one way.
Raspunde

ha,ha,ha

Acum 9 ani

Băi băieţi nu va ajunge că 80% din alegătorii voştri sunt analfabeţi, manelişti si alte subspecii?Mai bine o iniţiativă prin care să îi şcolarizaţi.... pe care mai puteţi.Şi bineînţeles pe banii lor, munciţi cu trudă.
Raspunde

@17

Acum 9 ani

Corect spus,subscriu,cu o completare.....analfabeți alegători retarzi are și sasul nostru cu nșpe case făcute din ”meditații”,mă refer la agramații conduși și instruiți de marea slugă joseph de pe aici!!!!!!
Raspunde

Cristian

Acum 9 ani

Votul obligatoriu ar face ca procentul alegătorilor cumpărați sa devină mai putin relevant! Totuși, legea ar trebui să evite măsurile coercitive pentru cei care nu ar merge la vot și, dimpotrivă, să propuna facilități pentru cei care și-au exprimat votul! Atenție, dacă nu ai pe cine alege, ai posibilitatea anularii votului! În concluzie, votul obligatoriu reprezintă o soluție viabilă pentru procesul electoral românesc!
Raspunde

pt.17

Acum 9 ani

Dacă ar şti Joseph câţi bani a pierdut, categoriile enumerate sunt prezente la vot de ceva vreme (indiferent de regimul aflat la putere), au continuitate şi totodată şanse minime de revenire.Şi mai circulă o zvoană.....aleşii sunt oglinda celor care îi aleg.O zi buna!
Raspunde

Dani

Acum 9 ani

Jos sapca pentru 20!!! Exact asta spun si eu de ani de zile: \"aleşii sunt oglinda celor care îi aleg\". Total de acord!
Raspunde