Primul zbor Wizz Air pe ruta Londra-Sibiu a aterizat în această seară în aplauzele autorităților sibiene, însoțite de zeci de prieteni și apropiați ai pasagerilor. Zborul a durat două ore și 40 de minute, iar printre pasageri s-au numărat mulți români care trăiesc și muncesc în Marea Britanie, dar și cetățeni străini și turiști.
Sibiul a devenit astfel cel de-al 7-lea aeroport de pe care Wizz Air, cea mai mare companie low-cost din Europa Centrală și Est, operează zboruri în România. ”Sunt foarte fericită să mă aflu aici. Datorită tarifelor noastre accesibile și serviciilor noastre de înaltă ținută, Londra este acum mai aproape de Sibiu și de județele învecinate”, a declarat sâmbătă seară, Kiss Bernadett, reprezentantul companiei aeriene ungare.
”Așa cum am demonstrat, am făcut o primire cât se poate de călduroasă am putut face. Urez bun venit Companiei WIZZ AIR pe Aeroportul Internaţional Sibiu, cu ocazia primei aterizări pe care o aeronavă a acestei companii a realizat-o la noi. Am credinţa că acest pas este primul dintr-o serie ce va sta la baza unui parteneriat solid şi de lungă durată şi care va asigura conectarea aeroportului cu un număr cât mai mare de destinaţii europene şi nu numai”, a declarat și Marius Ioan Gîrdea, directorul general al Aeroportului Internațional Sibiu.
Președintele Consiliului Județean Sibiu, Ioan Cindrea, a anunțat cu această ocazie că traseul Sibiu-Londra este primul dintr-o serie de opt care ar urma să apară anul acesta și anul următor. ”Vom stabili noile destinații în baza studiilor”, a mai spus Cindrea.
Lansat inițiat cu două frecvențe pe săptămână, la numai două luni de la anunțul oficial a fost introdusă o a treia frecvență săptămânală pe ruta Sibiu-Londra. Conform reprezentanților Wizz Air, un bilet pornește de la prețul de 129 de lei, cu toate taxele incluse, însă numai cu un bagaj mic de mână și fără servicii adiționale. În Marea Britanie zborurile au loc pe aeroportul Luton, aflat la aproape o oră de Londra.
În urmă cu câteva zile, reprezentanții Consiliului Județean Sibiu anunțau că singura ofertă depusă în cadrul licitației de acordare a ajutoarelor de stat la deschidere de noi zboruri între Sibiu și Dortmund este a Wizz Air. Cel mai probabil, cele minim două curse săptămânale către cel mai mare oraș al regiunii Ruhr (3,5 milioane de locuitori) vor deveni operaționale din toamna acestui an.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Aeroportul Internațional Sibiu , Ioan Cindrea , marea britanie , Europa Centrală , Consiliului Județean Sibiu , Marius Ioan Gîrdea , În Marea Britanie , Kiss Bernadett , Wizz Air Sport Arena Streetbal
Vizualizari: 740
Ultimele comentarii
Acum 2 ore
Cornel Sibianul
Acum 2 ore
Ada
Acum 2 ore
Ioan Rotar
Acum 3 ore
Rotar
Acum 4 ore
EVREU