Miercuri,
23.06.2021
Partial Noros
Acum
28°C

Ponta: N-o sa spun niciodata nu-l alegeti pe Johannis pentru ca e neamt!

Premierul Victor Ponta a declarat luni seară că apartenenţa la o minoritate etnică nu e ”în niciun caz” un impediment pentru un candidat la preşedinţie şi că nu a dorit niciodată să-l atace pe liderul PNL, Klaus Johannis, pentru că e ”neamţ” sau pentru că nu este ortodox. ”Cred că apartenenţa la o minoritate etnică, la o altă formă de exercitare a religiei, nu este în niciun caz o problemă pentru un candidat la preşedinţie şi n-o să spun niciodată: Nu-l alegeţi pe Iohannis pentru că e neamţ! Ceea ce am spus însă este că nu accept să fiu eu acuzat: Domne, nu poţi fi preşedinte pentru că eşti român. Nu poţi să fi preşedinte pentru că eşti ortodox şi că eşti cu Biserica Ortodoxă. Adică să ajung să-mi fie ruşine, să mă ascund, ce să fac? Eu sunt foarte mândru că m-am născut român şi ortodox şi aşa o să mor, nu cred că este un avantaj, dar nu este un dezavantaj”, a afirmat Ponta la România TV, citat de Agerpres. 
Prim-ministrul s-a arătat deranjat şi de faptul că ”s-a inoculat în ultimii ani ideea că noi suntem o ţară de oameni răi, de oameni care trăiesc barbar, care trebuie să fim colonizaţi din afară”.

Comentarii

31 comentarii

mihai

Acum 6 ani

probabil pentru ca e mai roman decat tine, rechin de helesteu
Raspunde

@@@@

Acum 6 ani

Ce hot mai esti mai pontache,ce le mai invalui tu in perdele de fum,e mai bine sa fii roman adevarat si ortodox decat neamt si neortodox precum iohannis,insa nu e bine sa fii pui de comunist,plagiator si mincinos ordinar precum esti tu,nici sasul nu e de incredere,asa ca cea mai buna solutie e neparticiparea la vot sau anularea lui....voi decideti.
Raspunde

@2

Acum 6 ani

Tu cred ca la 7 esti la urne.Sa - l votezi pe Diaconescu ! SI EU MA DUC SI PUN STAMPILA PE .?????? ia ghici ?! Iohannis ! Sa moara psd- distii de ciuda .
Raspunde

@3

Acum 6 ani

Tu nu intelegi gibonule ca nu o sa votez cu nimeni,vrei un desen sau ce ai ,de esti asa greu de cap?voteaza cu sasalaul,ca tot un loser vei ramane!
Raspunde

@2-4

Acum 6 ani

Presupun ca ai intre 18 si 30 de ani: ia gandeste-te ca nu poti anula votul, tu nu o sa votezi, la fel si hipsterii cu care te-ai sfatuit pe internet dar pensionarii si cei mai putin norocosi (saracii care nu au acces la informatii de genul sau la internet) vor vota in continuare, acestia sunt marea majoritate deci tot cei pe care se bazeaza PSD-ul vor vota rezultant in victoria PSD. Nu e asa greu sa iti dai seama ce prostie mare e \"anularea votului\" si \"ne prezentarea la vot\" ... Du-te si voteaza cu cine crezi tu ca va fi mai bine si spera ca va fi asa si ca votul tau va schimba ceva, altfel nu se poate.
Raspunde

@5

Acum 6 ani

N-ai inteles nimic,decat sa fiu nevoit din nou sa aleg intre doi hoti tradatori de tara,mai bine lipsa ,nu merg la vot sau il anulez,de obligat nu ma poate nimeni sa votez.....tu du-te si voteaza de la prima ora cu ambele maini desteptule,tot n-ai sa vezi lapte si miere in Romanica!
Raspunde

unu\'

Acum 6 ani

@3:Va trebui sa astepti pina in 2016 pentru a-l vota pe idolul tau;in 2014 nu vei avea ocazia.S-au cam slabit balamalele dulapului in care-si ascunde \'\'scheletele\'\'.(Culmea ar fi ca nici in 2016 sa nu-ti poti implini visul:14+3=17!)
Raspunde

?

Acum 6 ani

Cu cine klausul meu sa votez, ca astia doi nu merita?
Raspunde

JOS plagiatorul

Acum 6 ani

Aceste afirmatii reprezintă alte manipulari parsive specifice plagiatorului Ponta!
Raspunde

Copy-Paste

Acum 6 ani

asa cum n-o sa spui niciodata , jos Copy-Paste....sau nu votati copiatorul Poantex....cu sist inovator drag and drop
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

E pleonasm, \"copiatorul Poantex\", ajunge să spui doar Poantex, e ca și cum ai spune xerox...
Raspunde

trei

Acum 6 ani

bai unu ai perfecta dreptate nu trebuie s-a ajunga acum s-a va lase s-a luati vioi toata puterea ca pina in 2016 se va convige tot mai multi romanii de ce teapa leati tras voi astia de la psd ,si in 2016 voi o s-a aveti insondaje indiferent ca le face ,dincu ,pieleanu ,teodorescu etc injuru la vreo 3-4 procente ca astia pe care ii manipulati si le cereti votu ,adica pensionanari ,vor iesi din sistem datorita traiului si lipsei de medicamente si atunci va veti confrunta cu realitatea ,sclavi s-a va intretina nu o s-a mai fie si adio salari nesimtite si pensii nesimtite nu de astea de 400 roni de alea de la 2000 la 30 000 ,ba sulfa [ponta ] johannis este mai roman decit tine si se vede ceva dupa el ,tu s-a ne spui cum vei reindustrializa tara si in care sector ,ca deocamdata sloganul tau sunt ,basisti si aginturili straine care opereaza impotriva statului ,ba acum dupa ce ai scapat de crin mingindul pe crestetu capului incerci s-a ne determini s-a nu-l votam pe singuru om care stie cu ce se maninca reindustrializare ,johannis ,ba tu esti ahtiat dupa ciolan ,tiai angajat toata familia toti aveti joburi de invidiat de toti amarasteni tari care deabia rasufla ,chiar daca ii mai prostiti odata pe bobor in 2016 vei avea surpriza vieti voastre ,soarta PNT asa ca pisicutule nu te mai da tigru ,sevede cum lucri inclusiv pe apropiati tai incepind cu gioana [pepene ] si continud vu alde ,voiculescu ,nastase etc toti din leaturile 45 -60 ,vrei s-a ramii tu cu alda ghita nanasu de romania tv cu tomberontv pe care lai adus de sub sutana popilor de la vetican unde statea ascuns dupa teapa trasa impreuna cu tine in ce priveste soarta ;OLCHIM
Raspunde

alzara -sã judecãm !

Acum 6 ani

Detestãm (pe buna dreptate) partidele .Le \"sabotãm \" prim neprezentare /anularea votului. Vor vota doar activistii partidelor si cei momiti cu punga cu alimente. Vor castiga cei care vor \"cumpara \" mai multe voturi. Noi ne vom plange de slãbiciunile demicratiei. Sã trãim...cum ne asternem !
Raspunde

Curioazitate

Acum 6 ani

Decat roman si caracter de tigan mai bine un roman cu caracter de neamt. Suntem mult prea satui .... Dumnezeu sa aiba mila de Romania si romani .
Raspunde

brrrrrrrrr

Acum 6 ani

@14..dzeu nu are mila de romani k nus in stare sa si aiba singuri de mila...sa leo trag la totzi ordocsii si catolicii in .......traiesti in evul mediu mai ponta neopt de albanez din tara romaneasca,javra de vlah coclit si retardat?generatzia tanara sa saturat de BOR si psd=fsn and co....
Raspunde

Daciana

Acum 6 ani

Ma gândesc sa te scuip dar cred ca-mi murdărească scuipatul, mai Viorel!
Raspunde

Habarnist

Acum 6 ani

Lui Ponta ar trebui cineva sa-i explice cine sunt sasii ori svabii fiinca vrea sa fie si presedintele lor. Ori sa-l intrebe daca austriecii tot nemti sunt. Penibil.
Raspunde

michael

Acum 6 ani

mda ... mai pontica chestiile astea cu psihologia inversa nu prea tin la oamenii cu capul pe umeri...poate la cei din sud sau est si eventual la copii de gimnaziu ...
Raspunde

misa

Acum 6 ani

Stimati redactori virtuali, nu trebuie sa va grabiti, asteptati pana cand vor fi validati candidatii pentru presidentia tarii.Vom trai si vom vedea cine va candida.DNA lucreaza si va lucra si mai bine peste 2 luni.Succes in alegeri dragi competitori.
Raspunde

negru de fum

Acum 6 ani

votam psd! sasilor! PONTA PRESEDINTE!
Raspunde

@11

Acum 6 ani

Dl. Jossph, matale cate lucrari ai scris de vorbesti de plagiat|?
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

Dle unșpe, matale nu înțelegi esența faptelor, nu prea contează câte lucrări am făcut eu, între noi fie vorba, recunosc că nu mi-am luat doctoratul pentru că am avut fericirea în viață să nu depind de un titlu, ceea ce contează e că un hoț a furat lucrarea sa de doctorat după care a și beneficiat de avantaje materiale și morale, distrugând cu ocazia asta speranța a milioane de oameni într-o normalitate socială. Iar acel om este prim ministru, se numește Ponta și dorește să devină președintele românilor, adică reprezentantul lor. ................................................................................................. Tot mai mult am senzația că în țara asta e plin de oameni care suferă de analfabetism funcțional, adică știu să buchisească dar nu înțeleg fenomenul. Sau nu vor să înțeleagă?
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

Evident mă adresam celui de la 21.
Raspunde

ger

Acum 6 ani

ptr. \"negru de fum\" PONTA PE O PANTÁ DESCENDENTÁ - ARTICOL SEMNAT DE MAGDA POPESCU - VOCEA VÁLCII !
Raspunde

copy paste

Acum 6 ani

Stai linistit,nu inteleg fenomenul ,de aia ne tot controleaza si copiaza.Pentru ei suntem un mare semn de intrebare, de aia si in ziarul asta comentariul este la liber,sa ne copieze doar doar invata sa inteleaga si ei ceva.
Raspunde

continuare

Acum 6 ani

nu stiu sa aplice nimic,mintea lor e setata cum sa fure, sa insele, sa copieze, tam tam cit cuprinde si atit.
Raspunde

@26

Acum 6 ani

Sa insele,sa fure si sa sifoneze banii contribuabililor,asta face si iohannis 6 case ,papagalule!
Raspunde

@23 joseph

Acum 6 ani

Ce categoric sunteti, dl. Joseph! Analfabetism functional! Ce termeni radicali! Care o fi esenta lucrurilor? Ca nu va place Ponta fiindca e sudist si a luat 2 sau 3 pagini dintr-o alta lucrare de drept? In tara asta orice candidat are bube in cap! Unii chiar mai rele decat 2 pagini plagiate!
Raspunde

sb

Acum 6 ani

pai tocmai de aia il si votez ! pentru ca e neamt ! asa ca poti sa spui ce vrei, cui vrei .Curios sunt cine va mai crede.! PS. Am vazut lansarea la \"apa\".Parca era congresul lui \"ceasca\" ! si lauda-te cu ce vei face tu personal ca presedinte nu pe banii si spatele guvernului ( salarii, spitale, etc )
Raspunde

@27

Acum 6 ani

Termina ma cu folclorul si minciunile voastre, pervers comunist.Vi frica de el ca sunteti putrezi de coruptie la ce jafuri ati facut in tara asta de 25 de ani, Nu Johannis o condus tara de 25 de ani ,voi a-ti condus-o ,dupa Johannis se vede ceva ,orasul arata nemaipomenit de cind il conduce el, dupa voi dezastru.
Raspunde

noi

Acum 6 ani

Ai spus-o acum, prin negatia ta, nesimtirea nu are margini.
Raspunde