Sâmbătă,
08.05.2021
Innorat
Acum
9°C

Nemtii vor sa trimita mai multi turisti la Sibiu

Interesul germanilor pentru atracțiile turistice ale Sibiului este în creștere. Dovadă o face și cea mai recentă vizită primită de primăria Sibiu, din partea unei delegații germane care dorește intensificarea relațiilor turistice. Astfel, primarul Klaus Iohannis a primit vineri, 15 august, vizita unei delegații a Parlamentului German condusă de Klaus Brahmig — președinte al Comisiei de Turism din cadrul Parlamentului Germaniei.

Delegația se află în Sibiu într-o călătorie de informare a Grupului deportaților, emigranților și minorității germane al fracțiunii Uniunii creștin-democrate (CDU) — Uniunii creștin-sociale (CSU) din Parlamentul german. Grupul prezent la Sibiu a fost format din dr. Bernd Fabritius — membru în Parlamentul german și președinte al Federației Sașilor Transilvăneni, Heiko Schmelzle și dr. Alexander Vollmert — consilier al fracțiunii CDU-CSU din Parlamentul german.

”În cadrul întrevederii care a avut loc la sediul Primăriei Sibiu, primarul Klaus Iohannis și oficialii germani au discutat despre situația minorității germane în Sibiu și în România, despre sistemul de educație în limba minorității germane, dar și despre Sibiu ca oraș multicultural, multietnic și multiconfesional și despre politica națională. Parlamentarii germani au fost încântați să constate legăturile economice foarte solide între Sibiu și Germania prin intermediul firmelor germane care își desfășoară activitatea în oraș. De asemenea, oaspeții au subliniat importanța faptului că Sibiu atrage un număr important de turiști din Germania ceea ce dovedește o strategie serioasă în acest domeniu și faptul că Sibiul are atuurile să atragă o categorie exigentă de turiști”, a transmis primăria Sibiu, într-un comunicat de presă.

Delegația va participa sâmbătă, 16 august, la o serie de manifestări organizate în cadrul Săptămânii Haferland, în satul Criț în județul Brașov.

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

20 comentarii

KWIL

Acum 6 ani

Atractii propuse: Broscaria, Tiglari, Zavoi Turnisor, Marmelada, Gusterita si str Tribunei cea mai lenta lucrare din Europa, 6 luni pentru 200 m.
Raspunde

@@@

Acum 6 ani

Pe Tribunei magazine de firma!!! Vezi care : second-hand!!!
Raspunde

ptr.bako de la Tribuna care ma cenzureaza

Acum 6 ani

Nu stiu cita credibilitate poate avea o persoana ca \"d-na\" Iulia Hossu Longin,dar am vazut un serial de-al ei in care era vorba de scriitorul si preotul Elginad Shlatner si un anume Berger din Germania,la care tot serialul, \"d-na\" asta Longin,ca nu pot sa-i mai zic doamna unei asfel de persoane,o facut tot serialul o manipulare grosolana si il infiera pe d-nul Shlatner incontinu prin comentariul ei desi d-nul Shlatner isi explica nevinovatia si spunea cu totul altceva de ceea ce comenta ea.Acest serial cred ca exista in tvr, ei ar fi trebuit sa fie examinat la ce manipulare si grosolanie a fost expus d-nul Shlatner de aceasta cuca,ar trebui sa va sesizati de ce lectii de istorie \"neintruchipata\" minarita prezenta aceasta fiinta
Raspunde

@1KWIL

Acum 6 ani

Stai linistit ,pe turistii nemti cand vor veni in vizita la Hermmannshit klausi-6 case ii va plimba doar pe o distanta de 500 de metri in jurul primariei ,doar nu crezi ca le va arata gropile si strazile jalnice ,neasfaltate din Broscarie ,Lazaret sau Turnisor?!?!
Raspunde

ptr.3

Acum 6 ani

”Preot ”Elginad Shlatner nu a fost un sprijinitor si simpatizant al nazistilor? BA DA!!!!!! Asa ca RUHE ! Nu ajungi nici la degetul cel mic al DOAMNEI L.Hosu L. Stie tot si ii deconspira pe toti si mai ales pe nazistii tortionari. Iar in privinta ”delegatiei” ...sunt aceasi sasi - tradatori care inainte de 89 au dat bir cu fugitii in Germania spunand ca -i tara lor, ca vor sa-si reintregeasca familiile. Acum , in campania sasului minciună au ajuns ”deportati, emigranti, minoritati”... Vor sa revina cumva aici ? sa ia cu japca si cu biserica ce a luat ticalosul din Sibiu si a dat BisericiI??? Au ochit Barsovul si alte zone ale tarii? Vor sa ne faca chiriasi in tara noastra!! Afara cu javrele !
Raspunde

KWIL

Acum 6 ani

Am fost de curand la Alba Iulia si am vizitat cetatea . Recomand tuturor sibienilor sa faca acest lucru si astfel numarul celor care se mandresc cu Iohannis o sa fie mult mai mic. Sibiul e frumos dar nu la nivelul laudelor aduse de propaganda pentru Iohannis.
Raspunde

@3 tradator

Acum 6 ani

in Germania turistii nu sunt trimisi de guvern sau de institutii, ei isi aleg destinatia in functie de interese, de perioada in care li se acorda concediul, de buget la dispozitie, stare de sanatate, compozitia familiei, etc. asa ca treaba cu \"trimisul\" e gandire comunista.
Raspunde

Joseph Goebbels

Acum 6 ani

Bai Kwil daca nu-ti place Sibiul oltean sau moldovean imputit mars de aici
Raspunde

@8

Acum 6 ani

-mars- e un cuvant care se foloseste la stana si la sibiu. Oricum sibienii sunt mai olteni decat oltenii. Faceti ardealul de ras ciobani opariti
Raspunde

@9

Acum 6 ani

Ciocu mic iasovean rupt in cuur ce esti!
Raspunde

:)))

Acum 6 ani

alba iulia e un mic orasel in care n-ai ce face. cetatea carolina e un disneyland ce e la limita prostului gust. reabilitarile de acolo prea putin au in comun cu realitatea istorica din teren. deci nu avem nici un motiv sa nu-l mai apreciem pe johannis. sa nu uitam ca alba iulia e si capitala regiunii...si tot 0 e economie. usor usor devine piatra neamt 2! multa reabilitare fara baza economica! dar na...voi ganditi ca la crajova: fantana muzicala cu lasere in centru si restul noroi si buda in fundul curtii ! mai intai fa-ti o situatie, construieste casa, apoi apucate de piscina si vacante de lux. moldovenii si oltenii stau in cocina dar au orgoliu ca au fost intr-o excursie low cost de 4 stele! cat de primitiv ! si tur operatorii in turism stiu asta. prostul nu e prost destul pana nu e si fudul :)
Raspunde

Achtung ciobanilor !

Acum 6 ani

Capitala Regiunii Centru va fi la Brașov, Sibiul va rămâne o stațiune balneo-climaterică dat fiind efectul laxativ si diuretic pe care-l produce vizitatorilor.
Raspunde

-

Acum 6 ani

Iasovu, doar copiaza din negura vremii, semnele de civilizatie aparute , prima data la SIBIU, dar sirmele de unde sa stie...
Raspunde

Cioaba - regele sibienilor

Acum 6 ani

Pentru prostul de la 13: - ce civilizatie aveti voi in regat si n-are Brasovul?.....in primul rand in sibiu inca mai sunt strazi din pamant....asfaltati-va intai ulitele si apoi comparati-va satul( pardon..regatul) cu Brasovul
Raspunde

:)))

Acum 6 ani

da\' de strazile care pana acum circa 4 ani nu erau asfaltate in plin centrul civic din iasov ce zici? care strazi?! dorobantilor, rosiorilor, paltinis, gh. sincai, acum bineinteles ca au asfalt. daca iau sa numar strazile din periferii(tot de iasov tin) depasasc suta. asa ca gura !
Raspunde

:)))

Acum 6 ani

sa te plimb putin virtual prin minunatul uzina 2? stupini? noua-darste?
Raspunde

@16

Acum 6 ani

Dincolo de faptul ca intalnirea de deschidere si gala de inchidere a evenimentului a avut si va avea loc in Brasov ( Crit si Prejmer) ....decat sa tot comentati fara rost ce de strazi s -au asfaltat sau nu in Sibiu..eu zic sa numeri numarul de turisti ..GERMANI...siraportul e 2, 7 la 1 in favoarea Brasovului.. Acum e drept Brasovula are infrastructura turistica MULT MAI DEZVOLTATA decat turismul rural care e ff dezvoltat la Sibiu...dar totusi eu zic sa comentezi macar cand o sa aveti jumatate din numarul de turisti ai Brasovului.. Ai inteles ciobanas cu 300 de oi si care e ruda cu CIOABAnasul saur. Pana atunci te rof sa nu mai emti judecati, stai la locul tau( stana) si invata, ca nu poate nici MESIa Johannis sa rezolve problema. Discutam peste vreo 45 de ani ..pana atunti vorba sibianului tau MARSH la oitza barsana sifa dragoste cu ea ca un adevaratsibian patriot!
Raspunde

Cioaba - regele sibienilor

Acum 6 ani

Pentru prostul de la 16 - Du-te sa vezi ce lac si ce parc ingrijit este in cartierul Noua Brasov......si compara-l cu gramada de boscheti ce se afla in sub-arini.....apoi mai vorbim
Raspunde

gogu

Acum 6 ani

adevaru ie ca noi sibieni suntem jigodi penale .
Raspunde