Vineri,
23.04.2021
Parțial Noros
Acum
10°C

Cum a rezolvat Politia furtul filmat al telefonului mobil din Piata Mica | Video

În timp ce lumea virtuală a Sibiului s-a arătat revoltată de faptul că Poliția nu a reușit să dea rapid de hoțul care, cu mult calm, a furat un telefonul mobil al unei ospătărițe din Piața Mică în timp ce era filmat, autoritățile arată că, din punctul lor de vedere, cazul este rezolvat: autorul a fost identificat, iar smart-phone-ul, restituit proprietarului. Potrivit unui comunicat transmis Turnul Sfatului, cazul a fost rezolvat în cinci zile.
”În cazul semnalat, furtul unui telefon mobil petrecut în data de 10 septembrie 2014, în incinta unui local din Piața Mică, vă informăm că suspectul bănuit de comiterea faptei a fost identificat de către polițiștii din cadrul Biroului de investigații criminale, iar telefonul a fost restituit persoanei păgubite în data de 15 septembrie 2014”, arată comisar șef de poliție Tiberiu Ivancea, șeful IPJ Sibiu.
Furtul respectivului telefon a fost surprinse de una din camerele de luat vederi ale terasei din Piața Mică, unde presupusa ”gașcă a lui Bobi” a acționat în mai puțin de cinci secunde. Furtul a avut loc în seara zilei de 10 septembrie. Două zile mai târziu, reprezentanții terasei unde lucrează ospătărița furată au transmis imaginile presei locale, fără să mai aibă nădejde că telefonul (cu o valoare estimată la 1.000 de lei) mai poate fi recuperat, deoarece polițiștii nu au dorit să vină să vadă înregistrările, ci au solicitat să le fie oferite pe un CD, alături de sesizarea scrisă a furtului. Reprezentanții Poliției sunt de altă părere, când vine vorba de modul de lucru.
”Precizăm faptul că intervenția Poliției a fost promptă, echipa operativă a Poliției municipiului Sibiu s-a deplasat cu operativitate la locul faptei, reușindu-se, în scurt timp, în baza probatoriului administrat, atât identificarea suspectului, cât și recuperarea prejudiciului. Vă informăm că înregistrările video sunt depuse de petenți pe suport CD din motive tehnice de securitate ce țin de activitatea specifică a instituției”, mai arată șeful IPJ Sibiu, pentru Turnul Sfatului.

Hoțul, dus la psihiatru

Cel care a furat telefonul mobil este minor, iar dacă procurorii îl vor cerceta sau nu pentru furt calificat nu a fost, deocamdată, decis. ”Deoarece suspectul este un minor în vârstă de 15 ani, din județul Mureș, acesta urmează a fi expertizat neuro-psihiatric de comisia medico-legală în vederea stabilirii discernământului. În funcție de rezultat, Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu i se va înainta propunerea de continuare a urmăririi penale față de suspect pentru  comiterea infracțiunii de furt calificat”, se mai arată în răspunsul poliției sibiene.

Citește și Cum acționează gașca de hoți ”a lui Bobi”, în Piața Mică: studiu de caz, furtul unui telefon | Video
 

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

16 comentarii

Marius

Acum 6 ani

Oferta serioasa de locuri de munca! Suntem deja un fenomen in extindere, pentru ca oamenii se conving zilnic de seriozitatea noastra! Oferim din start contract legal si dovada platii! Am trimis deja si primele castiguri! NU e MLM si NU e joc piramidal! Lucrati lejer 3 ore pe zi si castigati 300 dolari lunar, ca operator online! Pentru detalii, trimiteti textul ”Info” la adresa de email: ***
Raspunde

iza

Acum 6 ani

mie mi s-a furat portofelul la cibinfest...
Raspunde

3

Acum 6 ani

puradeloiu, din familie de intelectuali suedezi, a fost trimis la psihiatrie ca sa-l vindece de meserie!
Raspunde

Emil

Acum 6 ani

Cele mai sigure locuri de munca! Oferta extrem de serioasa! Asiguram din start contract legal! Deja s-au facut primele plati! Multi oameni s-au convins, e randul dumneavoastra acum! NU este MLM! NU este joc piramidal! Castigurile sunt garantate! Cautam operatori online care vor sa castige cel putin 300 de dolari lunar, cu o munca usoara de 3 ore pe zi! Pentru a va oferi detalii, trimiteti textul \"Info\" la adresa de email: emyl.gherman@gmail.com
Raspunde

coco

Acum 6 ani

Buna ziua.. Uni prieten , i sa furat bicicleta de pe terasa de la max, el lucreaza acolo ca bucatar, are filmarea cum ia furat bicicleta. Poate putem sa il ajutam sa gaseasca hotul..
Raspunde

dan

Acum 6 ani

Buna gluma cu analiza psihiatrica. Sa fie trasi la raspundere aia care l-au facut daca un minor nu poate fi acuzat, si sa ii dea ma-sa tot in cap. Ce urmeaza? liber la crime si violuri pt minori?
Raspunde

@ 5 furt de biciclete

Acum 6 ani

Si mie mi s a furat bicla din fata Centrului de afaceri :))) si ghici nici o camera nu bate in locul unde sunt parcate bicicletele, iar firma de paza are contract doar in interiorul cladirii....politia zice ca sa o caut in targ, iar directorul Centrului de afaceri ridica din umeri
Raspunde

@@@

Acum 6 ani

aia de la Centrul de Afaceri sunt absolut penali, inculti si abuzivi ! anul trecut in toamna am incercat sa fac niste fotografii cu cladirile de pe trotuarul din fata, tot in fata erau 3 gardieni dintre care unul a zis ca n am voie sa intru cu aparat foto, i am spus ca pozez doar de afara si am plecat. am mers vreo 10m, m am oprit sa fac poze si iar a urlat la mine ca n am voie si cheama politia sau ceva de genul. i am zis ca-si incalca atributiile, sunt pe domeniu public si nu are ce sa mi faca. amicul cu care eram a zis dupa ca gardianul cu pricina a gesticulat gen \'\'mai da-o dracu si p\'asta\'\'. era la cateva luni diferenta de scandalul tot cu pozat la billa balcescu. cand o sa ne scapam de asemenea primitivi?! cat am \'\'conversat\'\' cu gardianul i-am zis ca e plin internetul de poze cu centrul de afaceri, pe site la ei sunt inclusiv planuri detaliate cu cladirea(interior), a zis \'\'nu cred !\'\' sa zica merci taranoiul respectiv ca n am starnit alt scandal gen billa balcescu !
Raspunde

Georg

Acum 6 ani

Iata de ce Brasovul va fi Capitala Regiunii Centru !
Raspunde

@9

Acum 6 ani

niciodata
Raspunde

FBI

Acum 6 ani

Stati comunistilor ca s-o sesizat FBI-ul impotriva voastra megahotilor comunisti, ati furat de ati demolat tara, daca v-ati dat legi sa nu va controlati, o iesit scandal international la ce tunuri ati tras. Aici trebuie o justitie internationala ptr. ca e o coruptie generalizata si nu sa mai amenintati voi oameni nevinovati de aici cirdasia voastra impotriva lui Johannis. Veniti si mai dati voi mult in Sibiu si sibieni ca o sa cadeti ca mustele, banditilor
Raspunde

@9

Acum 6 ani

Ba la iasovu tau so dat 600 de miliarde din bani publici, cu banii aia construia-i infrastructura la jumate din tara,v-ati dat legi ticalose ca sa nu va controlati si sa veniti sa furati sibienii, ati furat de ati stins tara asta
Raspunde

@11,12

Acum 6 ani

Bai da dobitoc ești! Așa sunt toți sibienii ca tine?
Raspunde

un sibian

Acum 6 ani

oare si pe Voiculescu l-a dus politia la psihiatru?
Raspunde

@Traian D

Acum 6 ani

Domnule, cam provocator articolul, evident ca toti dorim stoparea acestor hotii, dar ce poate sa faca mai mult Politia? Daca l-au identificat si predat mai departe, daca asa spune legea, ce sa facem, ne intoarcem in evul mediu, spanzuram si taiem maini? Si pe mine ma deranjeaza groaznic, atat astia cat si cersetorii, dar nici instigarea asta nu ne duce la mai bine...
Raspunde

@14

Acum 6 ani

Voiculescu are 15 ani? Este fascinant cum toata lumea isi da cu parerea fara sa aiba habar ... Ma distreaza la maxim. Urmeaz sa ne dam cu parerea si in medicina si e clara treaba. In cazul minorilor prezumtia este ca nu au discernamant pana la varsta de 16 ani si ca au discernamant dupa 16 ani. Un psiholog poate rasturna aceasta prezumtie (de drept) printr-o expertiza de specialitate. Fara discernamant nu exista raspundere penala. Oricum politistii au facut mai mult decat fac de obicei, datorita (sau din cauza - in cazul lor pt ca au muncit mai mult) mediatizarii acestui caz. In conditii normale se dadea nup pe lipsa discernamantului. Na ca mi-am pus mintea cu cei odihniti. Probabil vor urma comenturi rautacioase pe criteriul : \"daca ataci replica unui prost, risti sa te trezesti cu prostul in dicutie\". o zi frumoasa.
Raspunde