18.01.2021
Innorat
-6°C

HC Sibiu, primul esec pe teren propriu. Sibienii au fost ȋnfranti de o echipa neȋnvinsa ȋn acest sezon

Handbal Club Sibiu a suferit prima ȋnfrângere pe teren propriu, ȋn actuala ediție de Divizia A, sâmbătă, ȋn fața lui CS Universitatea Cluj, scor 31-34. HC Sibiu - CS Universitatea Cluj a fost o partidă restantă din etapa a șasea a Diviziei A, seria B.

Formația clujeană nu a cunoscut gustul ȋnfrângerii ȋn acest sezon de campionat, ȋn timp ce sibienii se află la a doua ȋnfrângere stagională.

Meciul a fost dominat ȋncă din debutul partidei de clujeni, aceștia regăsindu-se la conducerea jocului, scor 4-1, după primele cinci minute. Jocul a continuat ȋn aceeași manieră, cu Universitatea Cluj la timonă, iar până la finalul primei reprize diferența s-a majorat la cinci goluri diferență. Scorul pauzei fiind 18-13 ȋn favoarea clujenilor.

A doua repriză a ȋnceput din nou foarte slab pentru sibieni. Ȋn minutul 36, tabela arăta o diferență care părea că nu mai putea fi remontată, 23-13 pentru Cluj. Diferența s-a menținut până ȋn minutul 48, scor 31-21, moment ȋn care sibienii au riscat totul pe cartea atacului și, ȋn următoarele minute au reușit o revenire de senzație. Cu două minute inainte de fluierul final, HC Sibiu se afla la doar două lungimi ȋn spatele Universității, 30-32. Din păcate, la următoarea fază, sibienii au ratat șansa de a se apropia la un singur gol, după un contraatac școală tratat superficial. Meciul terminându-se, ȋn cele din urmă, cu scorul de 31-34 ȋn favoarea echipei CS Universitatea Cluj.

"A fost un meci frumos, cu o echipă clujeană puternică ce a intrat foarte hotărâtă ȋn joc. Noi am ȋnceput mai modest prima repriză. Soarta partidei putea să fie alta, dar când ne-am apropiat la două goluri, pe final, am ratat dramatic pe contraatac șansa apropierii la un singur gol și al unui final de-a dreptul incendiar", au declarat oficialii HC Sibiu.

Marcatorii formație HC Sibiu au fost: Iulian Grozav ( 2 goluri), Radu David (14), Raul Muntean (1), Bogdan Rău (3), Bogdan Răzvan (1), Robert Micloș (8), Cosmin Demian (2).

Ȋn urma acestei ȋnfrângeri, echipa antrenată de Matei Damian și Nicolae Ştefan rămâne pe poziția a patra, cu 15 puncte.

Pentru sibieni urmează o nouă partidă ȋn Sala "Transilvania" Sibiu, pe 9 noiembrie 2014, ȋncepând cu ora 13:00, ȋn compania formației CSM Oradea, ocupanta locului al treilea.