Se zice că fotbalul nu este pentru fete. Expresia pare, însă, una perimată, uitată undeva în perioada în care se credea că fetele nu ştiau ce este un penalty, corner, off-side sau out de poartă. Acum, putem observa multe fete care nu doar că ar putea recita ȋntreg lotul echipei favorite, ci ar fi în stare să iubească chiar și fiecare fir de iarbă din gazonul formaţiei de care se simt legate. Mai mult decât atât, fetele pot chiar juca fotbal împotriva băieţilor. Cum? Prin ambiţie şi determinare, ingrediente ce sunt cel puţin la fel de piperate precum cele ale băieţilor.
Rulăm filmul. E ora 16:00, fetele de la LSS Voința Sibiu, singurul club de fotbal feminin din Sibiu, urmează să pășească pe gazonul de pe “Voinţa”. Au antrenament. Cenuşăreasa nu-şi mai aşteaptă pantoful cu toc înalt. Îşi încalţă ghetele de fotbal şi renunţă la orice cochetării. Rând pe rând, fiecare ȋși face apariția pe teren, una mai scundă, alta mai ȋnaltă, dar toate echipate ȋn trend cu fotbalul - jambierele nu lipsesc nici ele. Ȋntre timp, ȋși fac apariția și băieții de la echipa de seniori. Nedumerite, se uită ȋn stângă și ȋn dreapta și o voce confuză parcă străpunge umbra tribunei ce acoperă o parte din gazon: "Facem antrenament cu ei?” întreabă uimită o jucătoare. Este prima dată când fetele se antrenează ȋmpreună cu băieții. Dar, nimic nu pare că le-ar reduce din entuziasmul și dragostea pentru “sportul rege” a cărui “regină” este chiar iubirea fetelor pentru acesta. E suficient doar să le vezi cât de meticulos şi tacticos ȋși aranjează jambierele, ȋncât să realizezi că ele nu glumesc cu fotbalul, ci ȋl trăiesc.
Antrenamentul ȋncepe. Băieții conduc ȋncălzirea, iar fetele le urmăresc atent mișcările, pentru ca nu cumva să le scape ceva. Pentru unele pare ceva nou: "Ce trebuie să facem acum?", se citeşte nedumerirea în reacţia uneia. Chiar și așa, fiecare ȋncearcă să execute sprinturile și săriturile cât mai bine. Băieții sunt degajați, puși pe glume: "Bă, duminică ai ratat cât tot campionatul", se tachinează între ei. Fetele, emoţionate, dar, în acelaşi timp, concentrate, ȋn ȋncercarea lor de a executa fiecare exerciţiu ca la carte, pentru că nu ar dori nicio secundă să pară mai prejos decât băieții. Urmează exerciţiile de stretching, acolo unde fiecare fată trage cu ochiul ȋn jurul ei, nu pentru că nu ar ști, ci pentru a-și alimenta ambiţia. Nici exerciţiile cu mingea nu par să le scoată din acea stare de a nu greşi cu ceva, dar totul se schimbă când începe meciul, meciul în care fetele joacă cu băieţii. Moment în care feţele parcă li se descreţesc, aici, în meci, se simt cel mai bine, dezlănţuite. “Strânge în centru”, “Ai grijă, îţi pleacă omul” - se aud indicaţiile portăriţei, încât ai senzaţia că meciul e unul cu miză. Chiar aşa şi e. În joc este orgoliul fetelor în faţa băieţilor. Și asta nu e tot. Pasele cu călcâiul, traseele cum rar mai vezi, preluările pe piept fără reţinere şi duelurile aeriene executate fără teamă fac parte din registrul tehnic al unor jucătoare care vor să demonstreze că fotbalul e şi pentru fete.
“Determinarea lor e cel puţin la nivelul băieţilor, iar în meciuri sunt chiar mai ambiţioase”, conchide Cristian Cotoară, antrenorul fetelor, cât şi al băieţilor.
După meci, băieţii au fost realmente fascinaţi de puterea de luptă a fetelor, deşi recunosc că a fost puţin ciudat să joace împotriva acestora. “Deşi anul acesta nu sunt înscrise în campionat, ele se bucură de fiecare şansă de a juca un amical. Nu ştiu câţi dintre noi ne-am antrena un an de zile, fără să joace un meci oficial. Asta da ambiţie”, îşi arată respectul faţă de ele, Lucian Marcu, căpitanul echipei masculine.
“Te stimulează să joci cât mai bine şi să dai tot ce poţi pe teren. Mă fascinează cu rapiditatea lor, strategia, improvizaţia şi precizia pe care le au în acţiuni. Mereu încerc să le înţeleg”, mărturiseşte jucătoarea Adria Tufă. Cu toate acestea, meciul nu i-a părut chiar atât de greu. “Cel mai greu a fost să încerc să trec de ei, însă nu a fost imposibil”, precizează Adria. O altă jucătoare, Daiana Cătăniciu, a concluzionat experienţa în stilul caracteristic al echipei: “Mereu ne-am dorit să le arătăm tuturor că fotbalul nu e doar pentru băieţi”.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 2730
Ultimele comentarii
Acum 2 ore
Q
Acum 2 ore
Newman
Acum 3 ore
Ron
Acum 4 ore
Eu
Acum 4 ore
Emil