Vineri,
24.05.2024
Cer Senin
Acum
14°C

Ponta a renuntat la titlul de doctor. ”Trebuia sa o fac de mult timp”

Premierul Victor Ponta i-a scris marţi recotrului Universității București o scrisoare în care îi solicită retragerea titlului de doctor în drept, obținut în anul 2003. Ponta a făcut publică scrisoarea pe pagina sa de facebook. ”Este un gest pe care trebuia să îl fac mai demult, încă din momentul apariţiei acuzaţiilor publice cu privire la teza mea de doctorat. Nu am făcut acest lucru pentru că m-am considerat de bună credinţă în argumentele mele la momentul apariţiei contestării şi nu am vrut să amestec planul pur profesional cu cel politic. După ce voi părăsi viaţa politică îmi doresc să iniţiez un nou demers doctoral, respectând toate standardele şi cerinţele de la acel moment”, a scris Ponta în scrisoare.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

9 comentarii

WD

Acum 9 ani

Ponta si doctoratul.
Raspunde

Talida Runcu

Acum 9 ani

Victor Ponta te iubim, CA CA Tine nu gasim!
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

Se pare că normalitatea e contagioasă, da-i-ar Domnu\' gândul cel de pe urmă!
Raspunde

...

Acum 9 ani

In poza aia este imbracat de parca iese din sala de operatii. Lipseste stetoscopul :), bine ca nu si-a uitat ceasul in pacient dom\' doctor.
Raspunde

geo

Acum 9 ani

Un nou curent de gandire in PSD (sau si la altii): Renuntarea la titlurile academice fara acoperire? Sa urmeze apoi terenurile, casele...?
Raspunde

Lilu

Acum 9 ani

Un mic pas spre normalitate. Bravo Ponta!...dar sa sti ca, chiar daca ai facut cativa pasi buni, mai ai multi de facut...P.S. Acum pare ca sunteti pe directia buna...
Raspunde

vax

Acum 9 ani

Adică renunț la ceva așa, tam-nesam după ce am beneficiat material în urma minciunii?Este ca și cum s-ar duce careva, după ce a profesat vreo câțiva ani buni, să zică:domnule, mie nu îmi mai trebuie diploma de studii!!!Oricum, a mai picat un test de demnitate(dacă o ști ce-i aia).Rușineee!!!
Raspunde

B.Utoru

Acum 9 ani

Ce fraier! De ce să renunţe, dacă l-a câştigat pe bune, aşa cum a reuşit să obţină din partea unui for abilitat în domeniu? Aşa, recunoaşte că nu merită titlul, iar renunţarea nu-l poate exonera de răspundere morală şi/sau penală.
Raspunde

1ESEGLfqb

Acum 9 ani

katherine, you look just BEAUTIFUL. the colors are rllaey beautiful, and i see the calalilies that you always loved. i love the smile you have with michael walking you down the aisle just beautiful!!!
Raspunde