Joi,
29.09.2022
Cer Senin
Acum
10°C

Iohannis. Girl power

Din 2000, de când a fost ales primar al Sibiului, Klaus Iohannis a fost înlocuit de femei. Iohannis a fost înlocuit în funcția de inspector școlar general în 2000 de către Christine Manta Klemens. În acest an, după ce a demisionat din fruntea Primăriei Sibiu, a fost înlocuit de Astrid Fodor. Astăzi, după alegerea Alinei Gorghiu în fruntea PNL, regula se confirmă. Există totuși o excepție: în fruntea FDGR, după plecarea lui Klaus Iohannis nu a fost aleasă o femeie, ci un bărbat: Paul Jurgen Porr. 
Alina Gorghiu a fost aleasă astăzi preşedinte al vechiului PNL, și copreşedinte al PNL alături de Vasile Blaga, în cadrul şedinţei Biroului Politic Naţional al partidului. Alina Gorghiu a obţinut 48 de voturi, în timp ce Ludovic Orban a beneficiat de votul a 27 dintre colegi. 
Preşedintele ales, Klaus Iohannis, a declarat, joi, că o felicită public pe Alina Gorghiu pentru câştigarea preşedinţiei PNL, menţionând că felul în care BPN a acţionat şi a votat îi confirmă dorinţa PNL de a se reforma, de a se moderniza. "Astăzi, în faţa colegelor şi colegilor, mi-am anunţat demisia din PNL şi din toate funcţiile deţinute în partid pentru a fi în situaţia potrivită pentru preluarea mandatului de preşedinte al României, lucru care se va întâmpla duminică. În cadrul acestui Birou Politic a fost ales noul preşedinte al PNL, al vechiului PNL, copreşedintele noului PNL, în persoana doamnei Alina Gorghiu şi ţin cu această ocazie să o felicit public pentru câştigarea acestei preşedinţii", a spus Iohannis.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

12 comentarii

student valcean cu buletin de sibiu

Acum 7 ani

*** va fi doctrina PNLului reșapat
Raspunde

@1

Acum 7 ani

Comentariu tipic pentru subspecia umana sudcarpatica. Turnul Sfatului, ar fi cazul sa-l banati pe acest pretins student!
Raspunde

Subcarpatic

Acum 7 ani

@si totusi zona de provenienta nu e element decisiv pentru a caracteriza un roman. Din pacate (sau fericire) fac parte tot din categoria celor nascuti intr-un oras subcarpatic insa la aprox. 350km de aici. Chiar trebuie sa generalizam si sa discriminam? E corecta abordarea?
Raspunde

@3

Acum 7 ani

...ti-ai luat medicamentatia astazi ? nuu -? atunci maaaars !!
Raspunde

@@@

Acum 7 ani

Hopa! A treia blondă fatală din politica românescă după Elena Udrea și Raluca Turcan! Pe de altă parte, dl. Johannis a început să-și achite notele de plată din campania electorală. Dna Gorghiu a fost doar purtătoarea lui de cuvîânt. Mă întrb cum îl va răsplăti pe dl. Blaga, zis și buldogul, care a fost seful lui de campanie... Trebuie un os baban pt. dl. Buldog.
Raspunde

Vlad Țepeș

Acum 7 ani

Iarna, pe suliță !
Raspunde

@5

Acum 7 ani

Culmea este ca niciuna nu e blonda.Toate-s...vopsite !!!
Raspunde

traian

Acum 7 ani

ca vreti ,pe cine s-a numeasca daca blondele de la psd nu vor numai la parlamentu europei [cretu ,daciana etc ],ba de unde s-a aleaga ca voi toti ati fost intro fratie a spagilor si tepelor trase romanilor ,,s-au nu vezi cum sare de la singa la dreapta si incrucisat mai ceva precun canguri ,stai s-a vedeti din 21 decembrie ,cind va lua la purecat toate dosarele de mari proiecte si in special autostrazile cu costuri de 3-4 ori mai mare decit in toate tarile din lume ,si macar daca se termina una de la vest la sud ,rabdare ca nici la sibiu nu a facut din prima zi rinduiala ca la sasi ,acolo mult haos si jaf
Raspunde

alzara

Acum 7 ani

T.B. se straduieste sa reconfirme diagnosticul de iresponsabil : un nou atac la adresa Rusiei vecine si neprietene : \"voi propune inasprirea sanctiunilor economice etc. \" Comparati cu declaratia lui Merckel (vecina de poza) la Bruxelles - ca sa nu avem discutii!! Noul presedinte va avea o abordare mai...diplomatã!
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Ne, ne, ne, nu e iresponsabil, știe exact ce face. Politica capului plecat și-a arătat suficiența de vreo câteva sute de ani. Ursul nu știe de altceva decât de frică, îi dai una peste bot, habar n-are de diplomație și subtilități. Nu contează cât de mare ești ci cum gândești, că unul mare sau ca un căcăcios. Vei fi tratat ca atare. Bravo, Băsescu, arde-i la gioale!
Raspunde

Master

Acum 7 ani

Sper ca cel mai grobian,nesimtit si hotoman presedinte de dupa revolutie sa nu mai aiba acces la nicio functie politica,s-a saturat lumea pana peste cap de el , e vb de basescu bineinteles...si sa-i dispara si superimunitatea ca sa-l vedem un pic in vizita de lucru(cat mai lunga) unde-i e locul ,la Jilava.
Raspunde

@mortul de la 4

Acum 7 ani

Bai avortonule intru peste tine in casa!
Raspunde