Sâmbătă,
20.07.2024
Heavy Intensity Rain
Acum
32°C

Iohannis merge duminica la Biserica Evanghelica. 70 de ani de la deportarea sasilor

Președintele României, Klaus Iohannis, va participa duminică, de la ora 10.00, la Biserica Evanghelică Piața Huet, la slujba de comemorare a 70 de ani de la deportarea sașilor și șvabilor din România în lagărele de muncă sovietice. Slujba de duminică va fi condusă de episcopul Bisericii Evanghelice de Confesiune Augustană din România, pastorul Reinhart Guib. 
Site-ul președinției a anunțat sâmbătă, că președintele Iohannis, va participa duminică și la „Marșul solidarității” organizat la Paris în memoria victimelor recentelor atentate din capitala Franței. La evenimentul de la Paris și-au anunțat prezența și alți lideri importanți ai Europei, printre ei se numără: premierul britanic David Cameron, cancelarul german Angela Merkel, preşedintele CE, Jean Clude Juncker şi cel al Consiliului European, Donald Tusk, premierul italian Matteo Renzi şi prim-ministrul spaniol Mariano Rajoy.
Deportarea germanilor din România în Uniunea Sovietică s-a produs după încheierea celui De-al Doilea Război Mondial. Strămutarea a constat în acțiuni de deportare în masă în Uniunea Sovietică a unei părți din populația civilă de origine germană, acțiuni care au avut loc nu numai în România, ci în toate țările foste aliate cu Germania și care au ajuns sub influența sovietică în urma Tratatului de la Ialta din 1945. Aceste deportări pot fi considerate printre altele și drept o răzbunare împotriva celora care au declanșat dezastruosul război. Ele au încălcat însă dreptul internațional. În timp ce prin Procesele de la Nürnberg organizate de Aliați în 1945-1946, capii puterii naziste au fost condamnați la închisoare sau chiar la moarte, unul din principalele capete de acuzare fiind deportarea populației civile, pentru deportările în Uniunea Sovietică, în condiții inumane, pe care istoricul american Alfred de Zayas le compară cu munca forțată impusă de hitleriști, nimeni nu a fost încă tras la răspundere până acum (2012). (sursa: wikipedia)

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Comentarii

18 comentarii

Pop Dan

Acum 9 ani

Nu prea cred ca merge, mai actualizati-va si voi informatiile. Va merge in Franta.
Raspunde

HI HI!:)

Acum 9 ani

...Mai bine ar sta herr klaus la Romanica..cine stie pe cine mai iau ostatici algerienii aia nebuni de la Al Qaida maine??:))))
Raspunde

:)))

Acum 9 ani

n-ajung aia la klaus...e prea paluga :P
Raspunde

:)))

Acum 9 ani

cat despre deportare...inca n-a dat cu subsemnatul pe la institutii abilitate SCUMpa moscova, daca tot vorbim de razbunari (cui pe cui se scoate etc etc) si mutari de populatie se pare ca am gasit o noua patrie pentru tigani(din toata europa), Россия и Москва !
Raspunde

pt Turnul Sfatului

Acum 9 ani

Este Catedrala Evanghelica C.A. Sfanta Maria (ciudata faza cu sfintii...parca n-au asa ceva), NU Biserica Evanghelica. A redevenit catedrala in 1867 cand Sediul Episcopal a fost mutat de la Biertan la Sb. Se mutase la Biertan in 1572.
Raspunde

###

Acum 9 ani

Poate n-am inteles eu: maine vine la Sibiu la slujba de la biserica din Piata Huet si tot maine participa la Paris la mars? Adica de al Sibiu zboara la Paris pt. mars? Ce program! Câtă adrenalină! Având in vedere actiunile la care participă dl. Johannis constat că acestea i se potrivesc mai degraba unui rege care merge pe la comemorari, joaca tenis cu celebritati, decoreaza pe unii si pe altii... In concluzie n-ar fi mai bine sa avem un rege? Cred ca n-am cheltui cu el cat se cheltuieste cu un presedinte, mai ales ca n-ar trebui sa organizm alegeri din 5 in 5 ani. Si nici n-ar fi atata ura si dezbinare.
Raspunde

Alex

Acum 9 ani

pana la urma urmei presedintele ne reprezinta tara. nu trebuie sa faca nici spitale si nici autostrazi sau fabrici.
Raspunde

@@@

Acum 9 ani

Nu... trebuie sa dea petreceri, sa mearga la biserici si sa se plimbe...macar de ar sti sa ne reprezinte tara, sa nu dea dovada ca nu stie pe ce lume traieste.
Raspunde

x

Acum 9 ani

de acord cu Alex,institutia presedinte a Romaniei are un buget alocat,aprobat,in scopul functionarii ei conf.Constitutiei romane,lege suprema in stat,nu cauta-ti nod in papura,nici unul din 3 fosti presedinti nu au fost acuzati,cercetati,dovediti de deturnare de bani din bugetul alocat de parlament ptr.institutie in scop personal,comemorarea unor evenimente triste in speta deportarea unor membrii a oricarei natii(evrei,sasi,sbabi,tigani,armeni etc)ca razbunare dupa ce ai castigat un conflict armat nu este normala.rolul acestor evenimente este sa tina constiinta treaza sa nu se mai intample in viitor.este ca o spirala care nu se termina niciodata.
Raspunde

Cititor

Acum 9 ani

Păi cum va zbura dl.Președinte de la Sibiu la Paris? Din câte știm, aeronova prezidențială e pusă pe butuci. Zbor de linie nu este astfel încât să ajungă și la slujbă și la Paris la marș. Deci?
Raspunde

x

Acum 9 ani

prt.10 (cititor)nu exista aeronava prezidentiala,vezi scandal cu Basescu,presedentia poate inchiria ori ce avion de la oricare companie ptr.indeplinirea atributilor de presedinte,am locuinta pe zona de zbor si la 11.30 a decolat un avion mare cred catre Paris,care este problema?
Raspunde

OTTO

Acum 9 ani

Si mama mea a fost printre acei deportati.A muncit ca o sclava in mina de carbuni pentru o zama de varza 3 ani si 4 luni. La pensionare nu au fost recunoscuti acei ani ,TRAIASCA DREPTATEA;
Raspunde

x

Acum 9 ani

prt.10 (cititor)nu exista aeronava prezidentiala,vezi scandal cu Basescu,presedentia poate inchiria ori ce avion de la oricare companie ptr.indeplinirea atributilor de presedinte,am locuinta pe zona de zbor si la 11.30 a decolat un avion mare cred catre Paris,care este problema?
Raspunde

x

Acum 9 ani

ptr.OTTO:ai drepte in cartierul unde am copilarit erau doamne:helga popescu,mariane ionescu,frida avasiloaiei,etc,a fost un compromis facut de tinerele fete de origine germana obligate sa se casatoresca cu un roman sa nu mearga in siberia,nu a fost corect,a fost un santaj,cine nu a facut acest lucru a mers in lagar,regret ce a patit mama ta.
Raspunde

@14

Acum 9 ani

Nu le-a obligat nimeni sa se casatoreasca. Au fost de acord ele insele ca sa scape de lagar. Poate unele au regretat ca si=au amestecart sângele cu cel al unor valahi murdari, cum credeau sașii...
Raspunde

pt. OTTO

Acum 9 ani

Cine o sa-ti faca dreptate dupa atatia ani?!
Raspunde

Cine?

Acum 9 ani

Oare cine?
Raspunde

marginean

Acum 9 ani

Procesul de la Nürnberg a fost facut nazistilor pentru genocidul impotriva a 6 milioane de evrei, nu pentru deportarea populatiei civile, iar deportarea sasilor, ca si alungarea nemtilor din Polonia si Cehia a fost facuta de rusi, nu avea cum sa fie tema in procesul nazistilor. Intre timp s-au dat despagubiri si timpul e recunoscut ca perioada de munca. Nemtii alungati din Polonia si Cehia nu au primit nimic din averile lor inapoi, multi si-au cumparat domeniile si proprietatile inapoi de la statele respective, la fel si in RDG, nu s-a restituit nimic, numai in Romania s-a bulversat totul cu retrocedarile cladirilor publice.
Raspunde