Miercuri,
29.10.2025
Cer Senin
Acum
5°C

Firme-kitsch in centrul istoric. Patronii risca dosar penal

Fie că vorbim despre firme mici sau restaurante în toată regula, patronii acestora trebuie să se supună acelorași reguli. Înainte să își monteze firmele pe casele din centrul istoric al Sibiului, aceștia sunt nevoiți să obțină o autorizație din partea Primăriei. În plus, forma, dimensiunea și coloritul acestora trebuie să se supună anumitor norme, care să respecte arhitectura de ansamblu a centrului istoric.

Mulți patroni sar peste aceste norme, cu toate că cele mai multe dintre imobilele de pe Bălcescu sunt monumente istorice și cu siguranță toate se află în zona de protecție a patrimoniului. În urmă cu câteva zile, două firme noi au fost montate pe clădiri de pe Bălcescu, cu afectarea faţadei acestora (foto). Ceea ce nu au ştiut patronii acestora este că au riscat nu doar o amendă, ci dosar penal. “Amplasarea de firme sau panouri fără autorizație de construire reprezintă o infracțiune conform Legii 50/1991, dacă acestea sunt amplasate în zona de protecție istorică”, explică purtătorul de cuvânt al Primăriei Sibiu, Mirela Gligore.

Turnul Sfatului a solicitat detalii despre cele două firme luminoase. Proprietarii de la “Chei” îndepărtaseră, deja, firma. “În urma controalelor efectuate de departamentul Disciplina în Construcții din cadrul Poliției Locale Sibiu, s-a constat că firma luminoasă de pe strada Nicolae Bălcescu, nr 1-3.  a fost îndepărtată, iar în cazul celei amplasate pe strada Nicolae Bălcescu nr. 24, departamentul specializat va transmite o sesizare Inspectoratului Județean de Poliție Sibiu”, au transmis reprezentanții Primăriei.

După ce proprietarii de la “La Plăcinte” au fost căutați de Poliție, au îndepărtat și ei firma de pe fațadă și și-au inscripționat vitrina (foto, Galerie).

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

17 comentarii

anonima

Acum 10 ani

De reclama luminoasa si maaaare a celor de la Subway de ce nu se leaga oare nimeni?
Raspunde

@ 1

Acum 10 ani

ca mare dreptate ai... sa ii sanctioneze si pe cei de la Subway. Bine ca s-au gasit sa se ia de oamenii aia de La Placinte. Chiar zisesem ca in sfarsit un restaurant frumos, civilizat, placut decorat si in care nu se fumeaza... Plus ca am observat ca acolo e plin de lume iar in alte restaurante nu mai calca nimeni. De fapt asta e problema. Daca la oameni tot le merge bine hai sa \"le dam in cap\". Ce dobitoci...
Raspunde

neamțu

Acum 10 ani

E bine că se ține cont de aspectul estetic al acestor reclame dar dacă tot e să protejăm clădirile declarate monument istoric, bine ar fi ca primăria să arunce o privire pe Șaguna. Mă refer în special la imobilul aflat pe colțul cu Dealului, care se află într-o atare avansată de degradare.
Raspunde

b-man

Acum 10 ani

Și tâmpiții ăștia cu crucile verzi de la farmaciile din tot orașul? Lor de ce nu le face nimeni nimic? Arată ca dracu\' și luminează mult prea puternic.
Raspunde

cristi

Acum 10 ani

s-a terminat bateria aparatului foto sau de ce ai fotografiat doar doua exemple? e plin pe Balcescu de reclame luminoase. scuze, dar pare un articol comandat de cineva deranjat de aparitia restauratului \"La Placinte\". incercati sa vedeti lucrurile mai in ansamblu si mai obiectiv (nu e o critica, e un indemn).
Raspunde

Mircea

Acum 10 ani

in zona istorica nu ar trebui sa existe magazine gen \"Familia\" sau sali de jocuri. Sau ar putea fi obligate sa-si faca vitrine false sau orice altceva care le poate integra in peisaj.
Raspunde

@@@

Acum 10 ani

subscriu @5cristi. din pacate vad doar unele exemple in anumite locatii, foarte circulate (balcescu, piata mare/mica/huet). centrul istoric, deci zona de protectie, are f. multe strazi (vreo 30-40 cred). e DEZASTRU cu \'\'reabilitarile\'\'(anvelopare, termopane) in restul zonei istorice si in oras per total ! o plimbare prin orasul de jos si te iei de cap: de la garduri de tabla, lemn, beton, noi, vechi, moderne, pana la fatade distruse si magazinase de tot felul, fiecare vopsit in stilul sau cu reclama sa ! oroare ! trebuie o uniformizare estetica/arhitecturala macar pt garduri (ex str. cojocarilor, morilor) iar cei ce au reabilitat execrabil imobilele sa fie amendati si cu dosar penal. atunci sa vedeti ordine, macar in centrul istoric.
Raspunde

MGM

Acum 10 ani

Dar cu salile de jocuri cum ramane? Alea sunt firme acceptate? Mai ales cea nou deschisa, langa magazinul Sorina! Nu cred ca Primaria poate accepta asemenea firma pe Balcescu.
Raspunde

PROPRIETAR CHEI

Acum 10 ani

Stimati cititori am citit articolul acesta si cu durere in suflet vreau sa fac urmatorul comentariu. Sunt total de acord cu respectarea legii de catre toata lumea si cu constientizarea faptului ca societatea romaneasca este in constructie iar economia este una de piata emergenta, deci legile si mediul inca se acomodeaza. Este nevoie de intelegere si buna comunicare pentru a gasi solutii. Stim cu totii ca de cand e lumea ca \"Pestele mic niciodata nu il inchide pe cel mare\" Asa cum poate vedeti si dumneavoastra acest articol nu spune nimic despre calitatea servicilor noastre, despre curajul nostru de a invia si promova mestesuguri si meserii traditionale in Centrul Vechi al Sibiului. Nu spune nimic despre profesionalismul si dedicarea noastra pentru tot ce tine Copiat chei, clonat cartele interfon, ascutit cutite si foarfeci, despre calitatea utilajelor noastre in care am investit si nu spune nici despre multumirea clientilor nostrii. Autorul acestui articol nu spune nimic despre calitatea si bunul gust al produselor restaurantului La Placinte si nici despre ambientul atat de rustic si de bun gust al localului. Si desigur nu spune nici ca daca vrei sa ai propria afacere intalnesti o birocratie care te intarzie pana acolo incat sa falimentezi, mai apoi vin controale saptamanale cu sincera intentie de a te amenda. In concluzie acest articol este partinitor si este dovada unui jurnalism daca nu incepator atunci sigur facut cu rea intentie pentru ca nu exista nici o urma de echilibru intre pozitiv si negativ. Imi pare rau ca nu se practica un jurnalism obiectiv, ca nu se pastreaza un echilibru intre realitate si idealism iar jurnalismul este facut pe un blog de catre un scriitor dornic de senzational.
Raspunde

@9

Acum 10 ani

Bine zis. Din pacate nu ai ce sa astepti de la presa aservita primariei. Independenta? haha! O presa independenta ar fi spus cat de stufos si greu de realizat si costisitor e dosarul pentru o firma pe centru. Ar mai fi investigat si cat de greu se primeste aprobarea... Din pacate la Sibiu de ani buni micii intreprinzatori sunt defavorizati constant.
Raspunde

Pescariu

Acum 10 ani

Ai un vis de realizat? Noi iti aratam cum se poate.Totodata oferim si realizarea unui castig. Oportunitate serioasa.Fii unul dintre cei selectati pentru un proiect national si mondial de dezvoltare personala.Parcurgi un curs gratuit si lucrezi cat vrei la realizarea visului tau. Detalii dupa ce trimiti textul INFO la [email protected].
Raspunde

@proprietar chei

Acum 10 ani

Domnule \"proprietar chei\", articolul nu este despre calitatea serviciilor Dvs. Aia e altă discuție. Locuind în centru, am observat și fotografiat din prima zi a apariției monstruozitatea de firmament a Dvs. Mă bucur că ați îndepărtat-o. Asta nu mă va face să nu vă trec pragul, în cazul în care am nevoie de copierea unei chei. Pur și simplu încercați să puneți o firmă decentă care să respecte cerințele. Ce ați pus acolo era un mare rahat. Cum credeați că scăpați cu asta? Nu mai folosiți beșini de genul \"peștele mic nuștiuce face sau nu face\", că nu ține. Ați acționat exact ca un mârlan care își parchează mașina pe trecerea de pietoni.
Raspunde

F.V.I.

Acum 10 ani

Bine ca in cladirile monument se permite deschiderea de jocuri de noroc, de super mama nu mai vorbim, acolo banuiesc ca vorbim despre un cort si nu de o cladire cu istorie... = PAMFLET
Raspunde

Radu

Acum 10 ani

articol scris din răutate
Raspunde

radu

Acum 10 ani

hai sa fim seriosi... ii mult mai buna mancarea la subway sau super mama mia decat kitschul ala de placintarie
Raspunde

@@@

Acum 10 ani

DA... Când am scris că Super Mamma nu se ”potrivește” pe Bălcescu, unii s-au luat de mine că sunt comunist... Așa că...
Raspunde

Murzea Aurel

Acum 10 ani

Stiu! oferta aceasta o vedeti absolut peste tot si ,majoritatea dintre dumneavoastra, incepeti sa deveniti sceptici si nervosi. Probabil va intrebati: cine naiba mai sunt si smecherii astia si ce vor? ce tactica de a insela oamenii au mai inventat? Nu va costa nici macar un leu sa trimiteti un mail,sa va convingeti de seriozitatea noastra si sa aflati mai multe detalii despre oferta aceasta care persista peste tot,va urmareste. Aveti acum posibilitatea de a castiga niste bani acasa,lucrand comod,in siguranta si fara stres. Nu aveti nevoie de nici un fel de experienta! Plata castigurilor realizate este garantata prin contract legal. Pentru mai multe detalii trimiteti un mail cu textul ,,INFO,, la adresa: [email protected]
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus