Joi,
23.09.2021
Parțial Noros
Acum
6°C

ACTUALIZARE Presedintele Iohannis i-a chemat azi la Bucuresti pe Constantin Chiriac si Dumitru Budrala

„Am convingerea că, pentru a ne dezvolta ca societate, cultura trebuie să facă parte din viața noastră. Moștenirile culturale ne-au făcut cunoscuți și peste hotare, iar noi astăzi ne bucurăm de această bogăție pe care o avem. În semn de apreciere pentru contribuția pe care o au în promovarea culturii românești, am acordat astăzi Înaltul Patronaj al Președintelui României organizatorilor Festivalului Internațional de Muzică de Cameră Sonoro - ediția a X-a, Festivalului Internațional George Enescu - ediția a XXII-a, Festivalului de Film ASTRA Sibiu - ediția a XXII-a și Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, ediția a XXII-a”, a declarat președinteleRomâniei.

Știre inițială:

Klaus Iohannis i-a convocat la Palatul Cotroceni pe directorii celor două festivaluri cunoscute din Sibiu pentru a le înmâna oficial însemnele Înaltului Patronaj al Președintelui României.

Conform agendei publice oficiale a administrației prezidențiale, președintele își va primi oaspeții la ora 12:30.

”Înmânarea însemnelor Înaltului Patronaj al Președintelui României organizatorilor Festivalului Internațional de Muzică de Cameră Sonoro, ediția a X-a, Festivalului Internațional George Enescu, ediția a XXII-a, Festivalului de Film ASTRA Sibiu, ediția a XXII-a, și Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, ediția a XXII-a (Palatul Cotroceni, Salonul Ambasadorilor)”, se arată în anunțul administrației prezidențiale.

”Este un gest frumos din partea președintelui Klaus Iohannis. Niciun alt președinte nu a mai făcut asta”, a declarat pentru Turnul Sfatului Dumitru Budrala.

Foto: Administrația Prezidențială

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

11 comentarii

@@@@@

Acum 6 ani

Festivalul de film ASTRA ...la Sibiu ...
Raspunde

ha ha

Acum 6 ani

vai de tn iohannis...tu cu vizitele,tenisul si asa zisa cultura de 2 bani iar pinochio si psd-ul cu sforile,tunurile de miliarde si distrugerea tarii la maxim.......
Raspunde

MAREA ABSENTĂ

Acum 6 ani

La această întâlnire a lipsit ”PRIMA DOAMNEI” !!! Pe surse: ”S-a dus după cadrul de sănătate”!!!
Raspunde

UAHA HA HA;))))))

Acum 6 ani

Ce poza de grup penibila dar si haioasa...pe sifonarul de chiriac stau hainele ca pe un cuier vechi,arata ca un boschetar..pe cuvant de nu,de jinarul de budrala n-am ce sa comentez iar de mutalau nici atat,doar ca a ajuns de rasul miticilor de la bucale.
Raspunde

ha ha uaha

Acum 6 ani

Ba, Johannis n-a ajuns de risul nimanui, tu chiar nu vezi ca lucrurile incep sa se miste in directia buna. Tara asta are nevoie de fapte, nu de povesti, de 25 de ani s-o povestit intruna si fapte ioc, pute tara de povesti, sau pardon, au avut loc si fapte, minariile si furaciunile voastre, asta doare de fapt pe gasca voastra asta cu denigrarile si improscarile cu noroi, ca v-o venit vremea ca sa platiti. Va deranjeaza tare ce amploare o luat festivalul de la Sibiu de-l atacati intruna pe Chiriac, nu stiti cum sa-l mai sabotati si sa-l transferati in localitatile voastre obscure, lichelelor.Ajunge la Sibiu si atit tot asa ati facut cu toate, le-ati furat de la Sibiu si apoi au cazut in derizoriu si falimentat, in alte tari e un singur festival , la Cannes, San Remo, Berlin, Edinburgh etc. nu ca la noi, face Sibiul apoi toata tara, o tiganie si o cocleala continua tipica gastii voastre de postaci gaunosi.
Raspunde

ardan

Acum 6 ani

bai mai lsa ti frustarile ,au trecut alegerile ,acum ce a-ti vrut ,sa-l vedeti pe presedintele la sapat santuri pe santierele tari ,aveti rabdare ,ca nici la sibiu cind a fost ales in 2000 peimar ,nu a putrut face mare lucru ,s-au at-i uitat cum arata sibiul ,mai trebuia un mandat marca condurat si se hulea sibiul ,era plin orasu de proptele gen ,pasaju scarilor ,stati s-a va arete cine va condus 25 de ani ,s-au nu vedeti primari amorezi si aldi ciocoi ,se dupa ce ia0m ales se cimporta precum stapini de sclavi ,s-a vedeti frustratilor in 5 ani face ce nu au facut ai vostri in 25 de ani ,durerea va fi mai mare ca la viitorele alegeri va di votat fe 90 la suta din electorat ,cred ca vom avea drum liber pentru constructia noului ,teatru ,ca sibiu o merita din plin ,aici find cel mai puternic festival international de teatru din europa ,rabdare si mult pop corn 10 ani trece repede ,obisnuitiva frustrtilor si resemnativa
Raspunde

@21 @22

Acum 6 ani

Netotule! Se pare ca ti a placut tare ieri nopate , de postati impreuna cu Chiriac laudatum la ora 3 dimineata. De ce nu va cotcaciti impreuna in timpul festivalului ca imaginea aia sigur va face istorie, va scoate circul din anonimat si va atrge hoarde de ( o anumita categorie de turisti ) in Sibiu. Singurul mic dezavantaj are sa fie ca festivalul va deveni unul horror!
Raspunde

hopa

Acum 6 ani

Doare tare invidia si oftica, te-ai apucat iar de denigrat si improscat cu noroi, scirnavie. Unde ti-e gasca de mafioti postaci, parca vad ca apareti ca ciupercile dupa postarea mea.Circ ai, teleke ofticos.
Raspunde

hi, hi

Acum 6 ani

Cine vorbeste de postaci? Taman idiotul agramat care sta noaptea si posteaza rahaturi propagandistice sasesti impreuna cu celalalt analfabet!
Raspunde

Unu

Acum 6 ani

Domnilor de la Turnu Sfatului despre protestul de sambata seara, din piata mare nu am vazut niciun articol!? Publicati doar cand primiti directiva???? Daca era Raluca Turcan sunt convins ca aparea ceva...
Raspunde

@10

Acum 6 ani

Di ce n-ai zis dinainte ca va intalniti? Acum, de unde sa se stie ca aia 4-5 adunati au fost de fapt un protest?
Raspunde