Joi,
13.06.2024
Partial Noros
Acum
24°C

FOTO, VIDEO Protest pentru paduri. Aproape 200 de oameni, din nou in Piata Mare

FOTO, VIDEO Protest pentru paduri. Aproape 200 de oameni, din nou in Piata Mare

Aproape 200 de sibieni s-au strâns și astăzi în Piața Mare, ca să protesteze împotriva tăierilor ilegale de copaci.
Protestatarii s-au strâns în Piața Mare și au plecat în marș prin centrul istoric, pe traseul Turnul Sfatului - Piața Mică – înapoi în Piața Mare - pietonala Bălcescu. Sibienii au strigat sloganuri ca "Uniți salvăm pădurile", "La DNA, la DNA, fabrica de cherestea" și "Nu tăiați copacii, Se răzbună dacii".

Aproape jumătate dintre protestatri au venit cu bicicletele. Printre ei, și prim-preotul Bisericii Evanghelice din Sibiu, Killian Dorr. “Am venit la protest pentru că trebuie să protejăm avuția verde a acestei țări. Gândiți-vă câtă viață este într-un copac, câte vietăți se ascund în el, câte se adăpostesc, câte respire de pe urma lui. Darămite într-o pădure…”, a spus prim-preotul Bisericii Evanghelice. Întrebat ce părere are despre acuzațiile potrivit cărora președintelui Klaus Iohannis ar fi respins noul Cod Silvic pentru a proteja interesele unor exploatatori, Killian Dorr a răspuns “Nu mă interesează dedesubturile politice. Noi trebuie să protejăm creațiile lui Dumnezeu, iar pădurile au nevoie să fie protejate”.

Unii dintre protestatari au venit cu pancarte pregătite de acasă, dar şi izoprene şi pături, pe care s-au aşezat, în încercarea de a arăta ca o pădure retezată. Una dintre sibiencele prezente la protest a adus chiar un copăcel în ghiveci, la protest. “Copacii nu pot vorbi, aşa că am adus unul cu mine, ca să transmit eu mai departe mesajul său”, a spus aceasta.

Protestatarii acuză guvernanţii că tolerează tăierile abuzive, pentru a furniza materie primă unor trusturi de prelucrare a lemnului, cu capital occidental.
 

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Comentarii

31 comentarii

George

Acum 9 ani

Killian Dörr e primpreotul parohiei evanghelice de confesiune augustana din Sibiu...NU e primpreotul bisericii evanghelice din Romania...
Raspunde

hh

Acum 9 ani

Doamne ce idioti. Baieti padurile sunt ale stapaNilor. Sunteti chiriasi in tara asta. Pacea s-a luat.
Raspunde

adi3

Acum 9 ani

200?putini trebuiau vreo 2-3000 sa ii huiduie si pe fdgristii austrieci din sibiu
Raspunde

@3

Acum 9 ani

Eşti frate cu manipulatorul Gâdea?
Raspunde

!1

Acum 9 ani

din pacate politica e surda!!!!! si totusi trebuie sa ne unim pentru a.i starpi/
Raspunde

HERR CHIOLHANNIS

Acum 9 ani

Cati au fost mai?...200?...atunci putem sta linistiti noi ,escrocii tradatori de tara de la Bucale...doamne..cat de imbecili pot fi romanii ..din moment ce ne-au votat ...cu toate ca i-am mintit in fata ??semnat-iohannis klaus werner giratoriu sens unic 6 case sibiu hitler !!!!!
Raspunde

cititi :

Acum 9 ani

pe anchete online: ”Doua suspiciuni de implicare a lui Klaus Iohannis in sustinerea companiei Holzindustrie Schweighofer”
Raspunde

Kiler Dörr sarlatanul

Acum 9 ani

Ce cauta la protest acest Killian Dörr, prim-preotul Parohiei Evanghelice C.A. Sibiu care da afara elevii din liceele Sibiului construite din bani publici in anii 1936-37 si FURATE de el cu altii??? Ce cauta acest individ - dusman al averii românilor si cu precadere a sibienilor ????
Raspunde

taietor de lemne

Acum 9 ani

bai postaci plariti de psd ,padurile si contractele semnate ,s-au facut in guvernarea psd ,cind premier era marele sriitor ,de la bulau nastase en case si en matusi tamara gasite in cumitiru belu [2003 ] cind sinistru al agriculturi si pafurilor era ,tata socru [sitbu ] ,de unde credeti ca i-a lasat mostenire lui fiesa 4 case care complecteaza cele 7 case a-lui ginerica de dubai [ponta ] bai s-a iesim in strada pentru consdtructia noului stadion de 50 000 locuri si sala polivalenta de 10 000 locuri ,va de paduri si taierea lor au avut grije aldi pinal;lti si hutanu in soldova ,si in ardeal in secuime ,verestoi si borbeli din harghita si covasna ,toti prieteni cu psd ,ba se taie la paduri de 25 ani si coi ecolojisti a-ti observat numai acum de 3-4 luni de cind este johannis presedinte ,curat securistic ,mga s-a protestam ca nu se construieste culoaru 4 al autostrazi care leaga toata europa de sudu ei ,prioritar la al vostru copy -paste este s-a construiasca stadioane pe bani publici la el pe mosie in gorj si dolj ca are balta peste [bani la bugetu tari ]s-a protestam s-a dea bani de la guvern si pentru stadionu nostu defunct daca tot s-a inceput campania stadionu prioritate nr1 in romania ,pe restu le-am rezolvat mai trebuie s-a gatam inftastuctura si vom organiza campionatu mondial de prostie si grandomanie ,cer demolarea stadionului dupa modelu ,olguta de prazburgia cu batrinu stadion ,[1967 ]nelu oblemenco ,si fostu stadion metalu [municipal]este batrin [1921] comparati voi stiitori de carte ,si inca una pentru voi manifestantiu ,nu va aratat pe nici un post de televiziune ,de altfel nici o stite despra noaptea muzeelor ,de cel mai batrin muzeu de arta si cel mai voloros din aceasta parte a europei nici un pis ,ba sibieni adevarati nu va lasati manipulati de niste asa zisi pohtihoti ,era s-a zic patri -hoti dar tot una ,noi iesim in strada si ei i-si vad de manecrele lor ,johannis date la ei de misei ,si aia care acuza presedentia de afaceri oculte si trafic de influenta s-a rasspunda penal si pecuniar ,nu ai probe polateste nu folosi media securista cu tot felu de popi travestiti [gidea ] care la bani care i-i primeste ca clantau al stapinilor securisti batrini care au tepuit tara si acum pozeaza in justitiari dai vrei 3-4 amenzi usturatoare pentru defaimarea institutiei s-a vezi ca nu mai are tupeu acest obraznic raspopit cu ai lui lachei invitati permanent si musai subiect cum sa-l denigram pe PRESEDINTE JOHANNIS ]dupa marele esec din noiembrie 2014 inca a lasat urme adinci in acesti pupen fund sefi lor ,ba gideo mai fa o emisiune cu pensionari napastuiti nu cu aia securisti cu pensi cit un cartier de blocuri de aia care au muncit mulkt si au pensi de la 50 roni la 500 roni ca de aia la care le pligeti de mila de la 2000 la 30 000 sunt mai putini ,inteabal in direct pe pretenu vostru nea abraham cit are pensie si profeseaza si meseria de avocat ,nu va mai dati glasu bobotului ca vpi va aparati interesele securiustilor batrini care va conduc ,restu un mare FIS pentru fraierime
Raspunde

dan

Acum 9 ani

Cred ca i-a numarat anastase ca mai mult de o suta nu au iesit si ma las-0 moarta cu cine a semnat contractul ca interesele sunt din ambele parti
Raspunde

realitatea : gh flutur

Acum 9 ani

Primul contract (1998?) in Bucovina cu tãietorii (si cumparatorii) vajnici. Pa pasuni a scris cu oi. Àcum il ajuta BERCAcare a abandonat -o (?) pe Nutzi. Sau nu. Alzara.
Raspunde

rasplata

Acum 9 ani

Cineva acolo sus face dreptate. Au venit toti neavenitii securisti, ne-au furat si falimentat industria sibiana si au relocat-o la ei, au venit altii din alte tari si le-au facut industria praf, au venit aceasi ticalosii de securisti si ne-au luat padurile Sibiului si le-au dat altor judete, au venit alte tari si le-au facut padurile varza. Ba in toata istoria de la unire v-ati batut joc de judetul asta si v-o luati inapoi cu virf si indesat, da nu bagati de seama. Ati semanat vint in judetul asta si culegeti furtuna excrocilor, cineva acolo sus face dreptate.. Va mai invitam sa ne furati, dictati , sabotati, izolati, tortionari ticalosi ca o sa primiti mult mai mult decit atit. Ba spital regional, stadion de 60 000 de locuri, sala de sport de 10 000 de locuri, sala se teatru de 5 000 de locuri, continuarea lucrarilor la tronsonul 4 CF, introducerea Sibiului in UNESCO, reabilitarea liniei inguste Sibiu Agnita, autostrada Sibiu Pitesti si Sibiu Fagaras, dezvoltarea statiunilor montane, renovarea monumentelor istorice existente in tot judetul la sate si la orase, etc. cind le puneti in aplicare. Ptr judetul asta ce planuri de dezvoltare ati avut de70 de ani in afara de furt, sabotaj, izolare si dictat. Deconcentratele inapoi, banii de la gaz metan sa ramina in judet, decapusarea industriei sibiene de alte zone, conducatori sibieni adevarati si care simt sibian, nu venetici cu interese si cozi de topor care ne vind ptr. interesul lor, aducerea Sighisoarei in judetul Sibiu, acest oras face parte din cetatile sasesti, n-are nimic comun cu muresul, asta o fost o impartire anacronica facuta de comunisti. Cind o sa reparati toate nedreptatile facute acestui judet asa cum vi le-am scris, nacadai comunisti.
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

Băi, capete înfierbântate, nu austriecii taie pădurile, le taie români de-ai noștri, cu aprobarea romsilva și austriecii le cumpără lemnul, cam 30% din tot ce taie românașii noștri. Austriecii nu au demolat industria românească ci au construit una, cea de prelucrare a lemnului, iar aici e vorba de o luptă pentru câștigarea unei piețe în care austriecii au poziția dominantă, adică unul gen cataramă vrea să apuce el monopolul și să-i dea pe ăștia la o parte. Ca să nu se mai taie ilegal pădurile e nevoie de legi și de o romsilva necoruptă, n-au nicio treabă austriecii cu tăierile ilegale, vai de capu\' vostru...
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

Iar ăștia care protestează prin piață sunt o adunătură de bezmetici, care n-au nicio noțiune despre fenomen. Securiştii se pare că au atins perfecţiunea în manipulare, să convingi nişte fraieri să strige din proprie iniţiativă lozinci de genul \"Afară, afară cu hoții din țară\" sau \"\"Nu tăiați copacii, Se răzbună dacii\" care fac parte din repertoriul protosecuriştilor care mai susțin printre altele că dacii au fost buricul pământuluiţ ar face să crape de invidie orice aparat de propagandă. Lipsa de cultură economică naşte monştri. Bine că suntem revoluţionari.
Raspunde

nope

Acum 9 ani

Iar a venit joseph pupin-cu-r-claus sa isi verse intelepciunea lui germanica absoluta. Un lingau cu contract de sustinere a mutului...
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

De strajă patriei, tovarășe nope? Și duminica dimineață?
Raspunde

@joseph

Acum 9 ani

Cine vorbește????? Atoateștiutorul, omnipotentul, supercalificatul și nensipomenitul lider al echipei de comunicare. Tu de ce nu dormi??? Du-te la pescuit, la plimbare etc. Mai lasă și pe alții să scrie. S-ar putea să și aibă ceva de spus. E obligatoriu să închizi tu sau asociatu\' nătâng??
Raspunde

erata

Acum 9 ani

A ieșit bine :))) nemaipomenitul, nesimțitul, luați cum vreți !!!
Raspunde

un protestatar

Acum 9 ani

@joseph Eu sunt unul dintre cei care au iesit la protest. Sunt antreprenor, am o firma cu 25 angajati in domeniul IT. Te asigur ca te bag in buzunar cand vrei la \"cultura economica\". Si nu ma refer la vorbit din carti. Ignoranta e cea care naste monstri...
Raspunde

@19

Acum 9 ani

Aoleu....te-ai luat și tu de maestru???? L-ai făcut și lipsit de cultră economică și incult?? Să vezi cum spare nătângu\' imediat și pune tunurile cu multe virgule pe tine. :))))) Joseph se documentează și e ocupat să-și lingă rănile....
Raspunde

nota

Acum 9 ani

Poate vă dumiriţi ce culoare au tâlharii... ***www.presaliber.net/mafia-schweighofer-de-la-stanga-la-dreapta-si-abatorul-padurilor-de-la-reci_1826833.html
Raspunde

@19

Acum 9 ani

Dacă zici ca ai cultura economică ar trebui sa știi care e diferența între exploatare si prelucrare. Dar It-ul e ceva virtual, te înțeleg, îmi pare rău ca va lăsați manipulați.
Raspunde

@22

Acum 9 ani

Evident ca stiu care e diferenta. Protestul nu a fost impotriva austriecilor ci impotriva defrisarilor. Austriecii au si ei rolul lor in acest \"sistem\" dar nu sunt principalii vinovati (daca nu ar fi ei ar umple altii locul). Toata clasa politica este vinovata... Dar in primul rand noi suntem vinovati, suntem o natie de invinsi. Ne plangem peste tot, ne vaicarim, dar daca e de facut ceva, nu am ridica un deget. Ba ii mai si balacarim pe aia care incearca sa faca ceva.
Raspunde

@22

Acum 9 ani

Si daca tot vorbim de virtual vs real, cand ai pus ultima data piciorul prin padurile din judet ? Cand ai facut ultima drumetie, la Barcaciu de exemplu ?
Raspunde

@22

Acum 9 ani

Cand ai vorbit ultima data cu cineva de la Ocolul Silvic ? Cand ai participat ultima data la o plantare de copaci ? Cred ca cel care traieste in mediul virtual esti tu, eu unul sunt destul de bine ancorat in realitate, sa crezi ca ma las manipulat de un Ponta, care evident profita de pe urma scandalului...
Raspunde

Liberiu

Acum 9 ani

Astea sunt ocupatii pe care oamenii si le gasesc in lipsa unei atractii adevarate, cum ar fi un cinema multiplex. Ne mai aude si pe noi cineva, domnilor conducatori??
Raspunde

@26

Acum 9 ani

Tu chiar ai probleme grave??? Ai fost ignorat de părinți și ai avut o copilirărie tare nefericită. Cred că te-au aruncat în sus de bucurie de vreo câteva ori și au uitat să te mai prindă... Ai fost abandonat la o ghenă de gunoi în Turnișor și acum ai nevoie să fi băgat în seamă. Ți-am spus, la gară, la noul mall se face multiplex pentru tine.
Raspunde

@27

Acum 9 ani

In mare ai dreptate...nu mai manca litera i...nu tine de foame...mai studiaza gramatica ,amice...pe urma la tastatura !!!
Raspunde

@25

Acum 9 ani

Pana una alta ați strigat sloganuri xenofobe si nationaliste la acel protest, sau ai dat in amnezie? Da, suntem o nației de jegosi, dar nu ne place asta, si-atunci dam vina pe străinii exploatatori, in loc. Sa vedem marlaniile autohtone. Si nu trebuie sa mergi tu sa impaduresti, trebuie s-o facă aia care taie, dar pentru asta trebuie legi, nu- i așa?
Raspunde

@29

Acum 9 ani

Legile exista dar nu sunt respectate. Legat de sloganuri, sunt putini cei care striga si nu le poti pune pumnul in gura. Eu personal nu am auzit niciun slogan xenofob.
Raspunde

alzara

Acum 9 ani

Nimeni nu are nimic cu Austria. Desigur noi suntem vinovati pt defrisari -dar existenta unei industrii semiprelucratoare si export face sa creasca cerereaartificiala de chetestea. Vezi bonusul pt cubajul suplimentar necontractat. Daca si aici politizam partinic, atunci aceia nu sunt sanatosi.
Raspunde