Sâmbătă,
28.01.2023
Ceata
Acum
-1°C

Directorul de la Pediatrie și-a dat demisia, în urma scandalului copiilor internați fără mame

Directorul de la Pediatrie și-a dat demisia, în urma scandalului copiilor internați fără mame

Directorul Spitalului de Pediatrie, Alexandru Mihuț, și-a dat demisia astăzi, în urma scandalului privind copiii internați fără aparținători, la secția Infecțioase.

Primarul interimar Astrid Fodor i-a solicitat acestuia demisia, după ce ieri a avut loc, la Primărie, o întâlnire cu reprezentantele mamelor. Astăzi, Alexandru Mihuț și-a depus demisia. "În cursul zilei de astăzi, miercuri, 11 mai 2016, primarul interimar Astrid Fodor va numi prin dispoziție, în funcția de manager general interimar, pe domnul doctor Vasile Stelian Banciu, medic primar și șeful secției Ortopedie, în conformitate cu Legea 95/2006, articolul 176, alineatul 4. Managerul interimar va prezenta un plan de măsuri imediate pentru rezolvarea problemelor cu care se confruntă Spitalul de Pediatrie Sibiu, în conformitate cu legislația în vigoare", se arată într-un comunicat de presă remis de Primăria Sibiu.

Alexandru Mihuț a prezentat astăzi scuze mamelor. "Vreau să le cer scuze mamelor, atât în numele spitalului, cât și în nume personal, pentru experiențele prin care au trecut și dacă copiii lor au suferit traume. Suntem și noi părinți și bunici și vrem și noi să fim alături de copiii noștri atunci când au nevoie", a declarat fostul director de la Pediatrie.

Înainte de a-și prezenta demisia, Alexandru Mihuț a dispus ca, începând de astăzi, toate mamele care solicită acest lucru să fie internate cu copiii lor. Măsura a fost aprobată de Direcția de Sănătate Publică.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

32 comentarii

Logic

Acum 6 ani

Unde ?
Raspunde

sibiu

Acum 6 ani

MA SCUZATI DAR NU SE VEDE CA "SUNTETI PARINTI SI BUNICI" iar de scuze ne este plin podul
Raspunde

mihai anamaria

Acum 6 ani

bravo incet incet se schimba ceva .bravo mamicilor care au avut curaju sa mearga mai departe pt copii lor .si eu as fi facut la fel dar din fericire pt noi nu am ajuns nici odata acolo
Raspunde

EU

Acum 6 ani

asteptam demisia, de onoare, si a conducerii spitalului CFR SIBIU e ingrozitor ce se intampla acolo coldea a reusit inca o data sa ingenuncheze un sistem intreg angajati sunt terifilati de ce se intampla
Raspunde

petre

Acum 6 ani

ce se intampla la Spitalul CFR? De ce sunt angajatii terifiati?
Raspunde

Tatu Simina

Acum 6 ani

La Spitalul C.F.R. se "intampla", ca noua conducere sa fi scos din falminent spitalul , a platit datoriile la bugetul de stat si arieratele , lasate de vechea conducere!
Raspunde

eu

Acum 6 ani

Apai asa.. Il traumatizez si eu bine pe domnul FOST director si apoi imi cer scuze public in numele traumelor provocate. Nici macar nu are sa imi para rau. Ca deh, nu e deloc greu sa iti ceri scuze, NEdomnule!
Raspunde

g

Acum 6 ani

A trebuit sa treaca nu stiu cati ani ca sa ajunga la concluzia asta normala,numai dupa ce ii obliga legea au acceptat. oare cata minte si suflet au oamenii astia? Si ca voi sunt o groaza...
Raspunde

logic

Acum 6 ani

Demisia directorului nu e altceva decât miscare electorala, Fodor are nevoie de voturi. Stimatele mame ar trebui sa se mai interese cam ce înseamnă masuri de asepsie,mai ales cand e cazut unei sectii de infectioase pediatrie in primul rând si in al doilea de spatiu..provocati voi insiva epidemii. In statele mai civilizate nu exista asa ceva...exact din aceste cauze de asepsie... Copii traumatizati..exagerari..singurele persoane traumatizate sunt mamele care nu-si pot obloji copiii. O sa ajungă medicii sa va trateze cum vreti voi ca sa va demonstreze cat de tare va inselati si ce înseamnă lipsa de cunoastere..
Raspunde

dancp

Acum 6 ani

demisia frua fodor!
Raspunde

Dan

Acum 6 ani

Cata prostie pe capul tau Logic Ce are varza cu muraturile pai vezi daca ai o obsesie anti Fodor mergi in Piata Mare si exprimatio .....
Raspunde

logic

Acum 6 ani

Stimate dan,chiar au.Da-mi voie sa-ti explic.Mame supărarte fac demersuri sa fie primite in spitale,se plâng peste tot si pana la urma sunt ascultate de o persoana cu influenta in Sibiu,care fiind in febra alegerilor,face o miscare care le impaca cat de cat pe mame..un cap cade..lumea cat de cat fericita,mame fericite ca sunt asculate = voturi pt cel care a aplecat urechea si a facut ceva pentru ele..intelegi?nu e greu..trebuie sa vezi dincolo de aparente..dar nu toti pot,dar e ok.ramai cu bine
Raspunde

mishu

Acum 6 ani

logicule, fara pic de logica si suflet!!!!!!cred ca n-ai copii de vorbesti asa!!! stii cum e sa ti se ia copilul din brate bolnav fiind, sa-i auzi tipetele disperate sau sa-l vezi la geam plangand, tipand dupa tine de zici ca e arestat????? ai simtit pe pielea ta asa ceva?? crezi ca te mai intereseaza ca boala copilului e contagioasa? tot ce-ti doresti e sa stai cu copilul tau
Raspunde

Bia

Acum 6 ani

Foarte adevarat!Cine are copii știe!
Raspunde

logic

Acum 6 ani

Este groaznica despartirea,cutremurătoare,dar atata timp cat mergi la un spital cu copilul tau si speri si iti doresti sa se vindece ,ca boala lui sa se amelioreze..accepti si anumite reguli..copilul tau internat cu o anumita afectiune , stiind ca nu poti sta lângă el pentru ca esti părinte singur,ai accepta sa afli ca pe aceeasi sectie mai stai internate n parinti care posibil sa fie purtători de ceva virusi sau alte microorganisme? Au existat cazuri in care părinții erau purtători de bacterii ,netratati si dădeau vina pe sistem,copiii ajunsi acasa se reinfectau...deci cum e mai bine?
Raspunde

Mimi

Acum 6 ani

În felul lui, fiecare are ceva dreptate. Nu vă sfâșiați între voi, că e păcat !!!
Raspunde

Geo

Acum 6 ani

Un bun gospodar, nespagar. Nu stiu daca e vorbitor de lb germana.
Raspunde

Bivolul

Acum 6 ani

Mihut, fostul, e un mare magar. Sunt din sistem si stiu ce se petrece in Pediatrie. Daca Politia si-ar face timp ar afla lucruri interesante. Intrebati asistenta sef din schimbul 2 de azi.
Raspunde

Sasu

Acum 6 ani

Daca era cazul sa-si dea omul demisia, foarte bine a facut Fodor ca i-a cerut acest lucru. Poate vine altul mai bun. Sau nu...
Raspunde

@ Sasu

Acum 6 ani

Asa e fratioare, de acord cu tine. Asta e mersul. Pleaca unul, vine altul. Sa speram ca va fi mai bun.
Raspunde

Cris

Acum 6 ani

Logic asta, probabil un cadru medical nostalgic dupa 'domn' director'. A studiat el psihologia si medicina, vreo sapte ani intr-o vara, stie ce zice.
Raspunde

logic

Acum 6 ani

Nu cred ca e nevoie sa studiezi medicina sau psihologie ca sa ajungi la concluzia mea,e vorba numai de o gândire sanatoasa.Daca ati fi studiat medicina,nu ati mai fi căutat nod in papura unor lucruri firesti din punct de vedere medical...si daca ati fi studiat psihologia..ati fi inteles ca nu e vorba de abandon,copilul stie ,sau va cunoaste asta in functie de ce ii transmite părintele,daca acesta încurajează si accepta pentru sănătatea celui mic anumite reguli...va inteleg...dar intelegeti si voi ce e cu adevărat bine pentru copiii noștri
Raspunde

Luca

Acum 6 ani

Trebuia o schimbare ! Cand intri in acest Spital , parca ești un evreu care își duce copilul într-un lagăr hitlerist . Nimeni nu Zâmbește !!! PS Angajații au locuri de parcare rezervate , dar pacienții , nu . Pacienții se descurca cum pot !
Raspunde

logic

Acum 6 ani

Pacientii sunt copii..ar fi aiurea sa aibă locuri de parcare ;) pentru apartinatori exista. Vorbiti aiurea de lagar hitlerist..nu faceti niste comparatii care nu isi au locul..
Raspunde

virgil

Acum 6 ani

Angajatii nu au locuri de parcare rezervate. Poate fostul manager si yesmsanii lui. Sunt n medici si asistente care au luat amenzi. Asa ca nu mai dezinformati. In alta ordine de idei, degeaba se schimba managerul daca familia, stim noi care, inca stapaneste spitalul.
Raspunde

Luca

Acum 6 ani

Draga Virgil , "Manager ul si yesman ii lui " ce sunt ? Nu sunt ANGAJATI ai spitalului ?! Unde este dezinformarea ? Treaba lor, sa aiba cate locuri de parcare vor , DAR , trebuie amenajat un spatiu destinat pacientilor . Ce faci cu un copil care are piciorul in gips - de exemplu ? Care este solutia ?
Raspunde

anonim

Acum 6 ani

O sa coboare paturi din pod supraetajate si o sa cazeze mamele sau o sa le puna in patut cu copii...Ce nu pricepeti ca nu au locuri?In viitor cand mergeti cu copilul la spital o sa va spuna ca nu mai au locuri nici ptr. copii sa mergeti la privat.Si mamele care se tot plang se interneaza cu copii dar nu stie nimeni ce boli poarta.te duci cu o boala si vi cu alta!
Raspunde

virginia

Acum 6 ani

Nu stiu de ce sunt comentarii rautacioase la adresa actualei conduceri, respectiv dr Coldea Liliana care a adus soitalul in 6 luni ( ramas cu multe datorii de la fosta conducere) la functionarea lui la capacitate maxima si este foarte apreciat de noi pacientii. Am revenit in spital pentru investigatii si tratamente datorita faptului ca s-a intors dr Coldea care a fost data afara din spital acum 3 ani in mod abuziv de catre fosta conducere. Ne bucuram foarte mult de prezenta dansei la acest moment in Spitalul CF Sibiu.
Raspunde

Elenica

Acum 6 ani

Ehei,eu am fost candva copil (acuma am peste 40 de ani) si-am fost internta si la contagioase si la Luther pentru operatie de amigdaele.Mama n-a stat cu mine pe atuncea nu exista asa ceva.De plans am plans,eram un copil de 3-4 ani,dar am supravietuit.Nu vreu sa spun ca e bine sau e rau,dar nu credeti ca intr-un spital ar trebui sa fie un mediu septic,mai ales intr-un spital ce copii?!
Raspunde

Aura

Acum 6 ani

E incredibil cate de comentarii de la oameni care habar nu au legea. Sunt sigura ca primarul a luat hotararea din motive electorale (dovada cea mai clara e ca au mai fost scandaluri pe aceeasi tema si nu s-a rezolvat nimic pana acum), DAR: a procedat conform legii!!! Oameni buni, ce a facut el nu a fost o pomana electorala, ci un act legal si necesar de mult timp. Dar ce pretentii sa ai de la oameni care nici sa scrie corect limba romana nu stiu (ex: "vi cu alte boli" si "atuncea") Mai jos si detalii despre baza legala ca sa stiti in cazul in care vi se intampla o astfel de situatie nefericita in viitor: Ordinul 1284/2012 privind reglementarea programului de vizite al aparținătorilor pacienților internați în unitățile sanitare publice spune în art. 5 că: (1) În cazul copiilor internați în secțiile/compartimentele de terapie intensivă se asigură prezența cu caracter permanent a unuia dintre parinti, dacă se solicită acest lucru. (2) În cazul copiilor pana la 14 ani internați în oricare dintre secțiile/compartimentele din unitatea sanitară se acceptă prezența unui aparținător permanent, dacă se solicită acest lucru. (3) În cazul copiilor cu vârsta cuprinsă între 14 si 18 ani internați în oricare dintre secțiile/compartimentele din unitatea sanitară se poate accepta prezența unui aparținător permanent, cu acordul șefului de secție/coordonatorului de compartiment. In ceea ce priveste lipsa paturilor, asta e problema spitalului, nu a pacientului care este cotizant la asigurari si nu, nu are nimeni dreptul ca in baza acestui argument sa trimita pacienti la privat. Pentru ca nici eu nu am dreptul sa renunt la cotizatia la sanatate, desi pana acum nu am folosit niciodata sistemul de stat si prefer sa merg la privat cand am avut probleme. Cand si daca am nevoie si decid sa merg la stat, atunci e cazul sa primesc serviciile pt care am platit o gramada de bani toti anii astia. Multa sanatate tuturor
Raspunde

virgil

Acum 6 ani

Ai dreptate. Ma gandeam doar la personalul medical, nu la capusele administrative.
Raspunde