Vineri,
27.01.2023
Ninsoare
Acum
-1°C

ACTUALIZARE - Tâlhari din Vâlcea, Hunedoara și Harghita, lovituri pe străzile Sibiului

ACTUALIZARE - Tâlhari din Vâlcea, Hunedoara și Harghita, lovituri pe străzile Sibiului

ACTUALIZARE - Polițiștii au stabilit că mai mulți tineri din județele Vâlcea, Harghita și Hunedoara amenințau sibieni pe stradă, cu cuțitul, cerându-le bani.

Un tânăr de 24 de ani a sunat la Poliție vineri seară, după ce cei trei vâlceni l-au oprit pe strada Nicolae Iorga și, sub amenințarea unui briceag, i-au cerut 2 lei. "Totodată, în cadrul anchetei, polițiștii de la investigații criminale au constatat că în aceeași seară, folosind aceeași metodă, alte două persoane au fost deposedate de 10 lei, respectiv 2 lei", se arată într-un comunicat din partea IPJ Sibiu. Vâlcenii au între 17 și 19 ani, iar unul dintre ei este acum cercetat sub control judiciar.

Tot în acest week-end, polițiștii sibieni au prins și trei tineri din județele Hunedoara și Harghita, care foloseau aproape aceeași metodă. Un tânăr de 15 ani a fost abordat sâmbătă seară, după ora 23.00, în Parcul Tineretului din zona centrală a Sibiului, împins pe jos și amenințat. Au plecat cu telefonul mobil și portofelul adolescentului. Polițiștii i-au prins în scurt timp, iar acum toți trei se află în arest preventiv.

Știrea inițială:

Un echipaj de Jandarmerie a identificat trei tineri în vârste de 17 și 20 de ani, după ce aceștia au sustras folosind forța și amenințarea cuțitului, mai multe sume de bani din posesia unor tineri din Sibiu.

Tâlhăria a avut loc sâmbără seara, în jurul orei 23:00. Un echipaj de Jandarmerie care execută misiuni de ordine și siguranță publică, a fost sesizat prin Numărul Unic de Urgență 112, că pe aleea Șelimbăr, în zona străzii Rahova, a avut loc o tâlhărie asupra unor minori.

”Jandarmii s-au deplasat în zona indicată unde au identificat pe cei doi minori păgubiți și de la care au aflat că un grup de trei tineri mai mari decât ei i-au amenințat cu un cuțit și le-au cerut bani. Minorii se deplasau spre casă nefiind însoțiți de niciun adult. Ca urmare a verificărilor efectuate jandarmii i-au identificat și prins pe cei trei și au stabilit că aceștia au vârste de 17 și 20 de ani și sunt din orașul Brezoi, jud. Vâlcea iar la puțin timp după ce au comis fapta reclamată au mai procedat în același mod față de încă un cuplu în vârstă de 24 de ani în zona Cedonia”, se arată într-un comunicat de presă remis de IJJ Sibiu.
Echipajul de Jandarmerie folosindu-se de semnalmentele și detaliile referitoare la îmbrăcămintea celui presupus a fi suspectul s-au separat și în decurs de o oră au reușit prinderea celor trei. Mai întâi jandarmii l-au oprit și imobilizat în zona Piața Rahova pe suspectul care amenințase cu cuțitul. A doua persoană a fost contactată telefonic și i s-a impus să indice locul în care se afla și a fost imediat oprit de o echipă de jandarmi. Cel de-al treilea tânăr complice fusese oprit de unul dintre păgubiți înainte să se urce într-un autoturism de taxi.
”În urma verificărilor și a controlului corporal sumar, jandarmii au găsit asupra tânărului presupus că săvârșise fapta, cuțitul tip briceag cu lama de 7 cm, folosit pentru amenințare. Sumele de bani luate prin amenințare de la cei 4 păgubiți fuseseră cheltuite deja pe țigări”, mai explică jandarmii sibieni.
Prejudiciul a fost estimat la aproximativ 30 de lei. Persoanele vătămate i-au recunoscut și indicat pe cei opriți de către echipajul de Jandarmerie ca fiind autorii faptelor reclamate. Tinerii în cauză au fost predați organelor judiciare abilitate, pentru continuarea cercetărilor, persoanele fiind susceptibile de săvârșirea faptei de tâlhărie, prevăzută și pedepsită art. 233 din Codul Penal.

Cetățenii pot solicita nonstop sprijinul jandarmilor în situația tulburării ordinii publice sau pot sesiza orice problemă, la numărul unic pentru apeluri de urgență 112.

Sursa foto

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

26 comentarii

Brian Loman

Acum 6 ani

Sariti in sus si acum cu comentarii de genul sibienii sunt rasisti. Musai trebuie refacuta vama pe Valea Oltului.
Raspunde

Aham

Acum 6 ani

Acum o dam ca fiecare padure are uscaturile ei mai prostule cum nici toti sibienii nu sunt 100% cinstiti si curati cum se cred. Sa nu uitam ca intaiul hot al tarii este sibian daca intelegi ce zic papagalule!
Raspunde

VL-69-BMW

Acum 6 ani

Dar ce cautau minorii neinsotiti, pe strada, dupa 11 seara?
Raspunde

alex

Acum 6 ani

inteligenta ta, cel mai probabil
Raspunde

Sibian 100%

Acum 6 ani

Ai dreptate,plimbarea se face intre orele 13-15,cu paza inarmata si caini politisti.Daca vezi gunoaie din VL le oferi tigari,bautura si daca ai si o sora o lasi sa-i insoteasca ,asa suntem noi sibienii,ospitalieri.
Raspunde

STANPĂȚITU

Acum 6 ani

Să depuneți plângere și să-i înfundați că merită. Asemenea animale nu au ce căuta în libertate. Apropo de plângere: În caz că depuneți și apoi sunteți chemați după ceva timp (un an/câteva luni) la sediu să reconsiderați, din diverse motive, renunțarea la plângere, NU renunțați la plângere la îndemnul nimănui.(indiferent ce funcție are „nimănui”). Doamne ajută!
Raspunde

aurica colacel

Acum 6 ani

pentru flamanzii din valcea 30 de lei sunt avere. nu stiti voi cat trebuie sa dea cu sapa la praz sa faca rost de banii aia. va rog, fiti mai intelegatori
Raspunde

Martor incident

Acum 6 ani

Conform unui martor, minorii sibieni au fost vinovati pentru ca nu stiau taekwondo si pentru ca umblau neinsotiti, tinerii din Brezoi au cerand doar o tigara.
Raspunde

el

Acum 6 ani

In ultimul an s.au inmultit infractiunule in Sibiu. Chiar daca nu recunosc vl asta de cand poposesc ei pe aceste meleaguri. Daca.ar fi ca pasarile calatoare....asteptam toamna plecarii lor!
Raspunde

mihai

Acum 6 ani

Asta e unul dinotovele ptr care nu ppti cumpara arma asa usor in Ro...va dati seama cati olteni ar fo impuscati !? Acasa la ei ar fi declarati ...martiri...
Raspunde

SB10NUT

Acum 6 ani

Nu mai generalizati... Nu toti valcenii sunt asa, doar majoritatea. Mai sunt si valceni cu bani care se dau mari mafioti/"hecheri", da ei nu au nici o influenta asupra pungasilor.
Raspunde

București

Acum 6 ani

2 dintre persoanele tâlhărite sunt din localitatea Horezu , dar când sunt victime sunt considerate sibieni !!
Raspunde

unu' acolo

Acum 6 ani

Solutii (se exclud mutual): 1) Fiecare sibian sa dea "decat" 100 Ron pt a ajuta oltenii din Sibiu sa se intoarca acasa la ei. 2) Fiecare sibian sa dea 10 Ron lunar pt a ajuta oltenii din Sibiu sa isi poata macar lua tigari si altele fara de care nu pot trai (seminte, benzina bemveu', ..). 3) Un curs obligatoriu de integrare pt olteni. Oare peretele ala lateral drumului de pe valea Oltului rezista la 20 Kg TNT? Sau mai cumpar ...
Raspunde

Sibian

Acum 6 ani

Multi vagabonti de astia din sud au venit de foame aici si mai lucreaza cu ziua prin constructii - mai ales la ghetoul oltenesc Kaufland - Dedeman. La un moment dat se va gata si cu asta si vom scapa de ei pentru ca majoritatea valcenilor nu sunt invatati cu munca si nu rezista la un job stabil. Eu sunt de parere ca o mare parte din vina pentru invazia asta o are si primarul spagar din Selimbar. El a permis construirea blocurilor infecte de la Lidl-Kaufland si asa au avut unde se aciua oltenii chiar daca conditiile de acolo sunt absolut mizerabile. Dar sudistilor le place se pare....la ei n-ar fi avut niciodata asa ceva...
Raspunde

Shakurr

Acum 6 ani

Tuva in gura de jeguri.A ti invadat Sibiul
Raspunde

ger

Acum 6 ani

...mai in glumá, mai ín serios. Nu toti hotii ajung ín Austria sau Germania. Iar pentru ei, Sibiul este al 17-lea "Bundesland der Bundesrepublik Deutschland"! Asadar....
Raspunde

Rãzvan

Acum 6 ani

"Uscãciuni"gãsești peste tot...tot mai rãu merg treburile în țara asta...
Raspunde

Toto

Acum 6 ani

Da politia nu trebuie cumva sa patruleze pe strada ,,,?????t
Raspunde

Cristi

Acum 6 ani

Mama cati bani au sibienii astia evoluati prin buzunare! Auzi la ei, 10 ron, 2 ron.... halal metropola! De pare CA Flames o FAC si sibienii, nu numai Cei Benito din alte culturi ale tarii p-acilea ;)
Raspunde

VL = Vand Legume(in general praz, flamanzilor)

Acum 6 ani

evolutia nu se masoara in cati bani ai in buzunare. ci in ciobaniile pe care nu le faci. citeste mai sus articolul si vezi care sunt ciobanii neevoluati. da ce rost are sa iti eplic, pentru voi conteaza "decat" banu
Raspunde

VL = Vand Legume(in general praz, flamanzilor)

Acum 6 ani

evolutia nu se masoara in cati bani ai in buzunare. ci in ciobaniile pe care nu le faci. citeste mai sus articolul si vezi care sunt ciobanii neevoluati. da ce rost are sa iti explic, pentru voi conteaza "decat" banu
Raspunde

mihai

Acum 6 ani

ma tem ca nu asa se pune problema ...! se pune in felul urmator : se preteaza olteanu' la a jefui un om ptr 2 lei !!! deci asta reprezinta o suma "serioasa" ptr care el ... isi risca libertatea ! vai de capul vostru ...veniti cu paianjeni la cur de foame !
Raspunde

Aham

Acum 6 ani

Papagalul de Dobre are o inclinatie doar catre stiri despre olteni, cred ca ai suferit tu cva cand erai mic de esti asa inversunat...
Raspunde

unknown

Acum 6 ani

De ce cenzurezi comentariile mai nea' Dobre???...nu mai suntem pe vremea lui "Ceasca"!:)))
Raspunde