Sâmbătă,
20.07.2024
Partial Noros
Acum
31°C

PUMA Club Sibiu, pe podium la Cupa Europei

PUMA Club Sibiu, pe podium la Cupa Europei

Sportivii de la PUMA Club s-au întors duminică de la Cluj Napoca cu 2 trofee importante: Locul III în clasamentul seniori şi Locul III în clasamentul general al Cupei Europei.

Între 24 şi 26 iunie 2016, Sala Polivalentă din Cluj Napoca a fost gazda unui eveniment sportiv de anvergură pentru sportul românesc şi european. Este vorba despre dublul eveniment: Cupa Europei la Taekwon-do ITF şi Cupa Internaţională  de Taekwon-do ITF pentru Copii şi Cadeţi.

Competiţiile de Taekwon-do s-au bucurat de o prezenţă numeroasă a sportivilor din 15 ţări europene: Belarus, Bulgaria, Cipru, Franţa, Georgia, Grecia, Ungaria, Israel, Italia, Moldova, Polonia, România, Rusia, Slovacia şi Ucraina. Pe podiumul de premiere al Cupei Europei 2016, în urma punctelor acumulate pe parcursul competiţiilor de către cluburile sportive participante, au urcat:

Locul 1 - Lotul naţional de Taekwon-do ITF Ungaria

Locul 2 - Lotul naţional de Taekwon-do ITF Bulgaria

Locul 3 – PUMA Club Sibiu, România

Este o mare reuşită pentru clubul nostru să ocupăm locul III în clasamentul general la un eveniment atât de important la nivel european. Este o mândrie să ne poziţionăm pe podium alături de loturile naţionale de Taekwon-do din Bulgaria şi Ungaria, în condiţiile în care competitorii noştri au participat cu cei mai buni sportivi ai lor, cei din lotul naţional. Le mulţumesc sportivilor noştri, antrenorilor şi colegilor mei din conducerea clubului.”, a declarat cu entuziasm Alin Lazurca.

Lotul PUMA Club la Cupa Europei a fost compus din 10 sportivi (3 seniori şi 7 juniori): Mureşan Mădălina, Dani Borcea, Petru Borz, Marius Dancu, Emanuel Matei, Emanuelle Muntean, Andreea Pavel, Radu George, Robert Poroşniuc, Mîtcă Marius, care au obţinut în total 10 medalii, dintre care 3 de aur, 4 de argint şi 3 de bronz.

La Cupa Internaţională de Taekwon-do pentru Copii şi Cateţi, desfăşurată în 24 iunie, au participat la competiţii din partea PUMA Club următorii sportivi: David Mario, Văcariu Vlad, Mihai Hanea, Oltean Oana, Radu Nicoară, Marius Achim, Tudor Morariu, Rareş Miclea şi Ştefan Marcu. Sportivii sibieni au obţinut 2 medalii de aur, 1 de argint şi 2 de bronz.

Rezultate PUMA Club la Cupa Europei:

Seniori:

 • Dani Borcea, locul 1 tull
 • Mădălina Mureşan, locul 1 luptă
 • Petru Borz, locul 2 luptă

Juniori:

 • Emanuel Matei, locul 1 tull
 • Radu George, locul 3 luptă
 • Robert Poroşniuc, locul 3 luptă
 • Andreea Pavel, locul 2 luptă şi locul 2 tull
 • Dancu Marius, locul 3 luptă
 • Echipa de juniori, locul 2 luptă echipe

Rezultate PUMA Club la Cupa Internaţională de Taekwon-do pentru Copii şi Cateţi:

 • Văcariu Vlad, locul 1
 • Mario David, locul 1
 • Oltean Oana , locul 2
 • Radu Nicoară, locul 3
 • Marius Achim, locul 3

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Adrian Stoinea

de Adrian Stoinea

Sport
Telefon:
0764 614 986

Comentarii

2 comentarii

Anca Oltean

Acum 8 ani

Bravo dragilor!!! La mai mare!
Raspunde

Silviu

Acum 8 ani

Felicitari!!!
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus